Aito Säästöpankin Turun konttorilla avajaiset
Aito Säästöpankki laajentui syksyllä 2024 Varsinais-Suomeen. Pankki on avannut huhtikuun lopussa uuden konttorin Turun keskustaan, osoitteeseen Yliopistonkatu 27b. Pankkikonttorille on remontoitu tilat historialliseen, Erik Bryggmanin suunnittelemaan, ja vuonna 1927 rakennettuun Atriumiin. Konttorin avajaisia vietetään torstaina 8. toukokuuta kello 11–15 avoimien ovien merkeissä.
– Aito Säästöpankki aloitti toimintansa Turun alueella viime syksynä ja olemme alkuun hyvin tyytyväisiä. Turun alue on vetovoimainen ja yksi Suomen kasvavimmasta seuduista. Näemme paljon asiakaspotentiaalia alueella ja se tarjoaa hienoja kasvumahdollisuuksia Säästöpankkiryhmälle, kertoo Aito Säästöpankin toimitusjohtaja Pirkko Ahonen.
Aito Säästöpankin palvelutarjonta Turussa keskittyy erityisesti yritys- ja varallisuudenhoitopalveluihin sekä asuntolainoihin. Aito Säästöpankki Turun kahdeksanhenkinen asiantuntijatiimi koostuu pitkään alalla olleista asiantuntijoista, joilla on syväosaamista yrityspalveluista, varainhoidosta, asuntolainoista ja perhevarallisuusoikeudellisista palveluista.
– Olemme todella innoissamme ja ylpeitä uusista, hienoista tiloistamme. Vaikka verkkotapaamiset kasvattavat suosiotaan, tahdomme tarjota asiakkaille mahdollisuuden myös kasvokkain käytäviin neuvotteluihin. Moderni konttori keskeisellä sijainnilla luo tähän erinomaisen ympäristön ja on samalla osoitus tahdostamme panostaa palveluun, aitoihin asiakaskohtaamisiin ja ylipäätään Turkuun alueena, sanoo Turun konttorin johtaja Juha Aitos.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















