Verohallinto löysi viime vuonna yli puoli miljardia euroa ilmoittamattomia veroja

Yksityishenkilöt ilmoittivat viime vuonna selvästi aikaisempaa enemmän verovähennyksiä, joille ei ollut perustetta. Verotarkastuksissa löytyi viime vuonna ilmoittamatta jääneitä veroja yli 90 miljoonaa euroa enemmän kuin vuonna 2023.

Verohallinto löysi viime vuonna valvonnassaan 520 miljoonaa euroja ilmoittamatta jääneitä veroja. Määrä on yli sata miljoonaa euroa enemmän kuin vuonna 2023. Suurin osa kasvusta selittyy verotarkastuksissa paljastuneilla laiminlyönneillä.

– Tulokset osoittavat, että vaikka valtaosa suomalaisista hoitaa veroasiansa oikein ja ajallaan, osa yksityishenkilöistä ja yrityksistä toimii väärin. Verohallinnon ohjaus- ja valvontatyö on ratkaisevassa roolissa Suomen talouden ja verotulojen turvaamisessa, sanoo ohjaus- ja valvontajohtaja Sanna Savolainen Verohallinnosta tiedotteessa.

Yksityishenkilöt tekivät viime vuonna aiempaa enemmän perusteettomia verovähennysvaatimuksia tai jättivät ilmoittamatta veronalaisia tulojaan aiempaa useammin. Verohallinto teki valvonnassaan yksityishenkilöiden verotettaviin tuloihin lisäyksiä 78 miljoonan euron edestä, kun vuonna 2023 vastaava summa oli 46 miljoonaa euroa.

– Havaintojemme mukaan erityisesti perusteettomien tulonhankkimisvähennysten esittämisestä on tullut kansanhuvi. Yhä useampi yksityishenkilö kokeilee, meneekö esimerkiksi perusteeton työnhuonevähennys tai työvälineisiin liittyvä vähennys läpi. Valvomme kuitenkin myös yksityishenkilöiden veroilmoittamista, Savolainen sanoo.

Perusteettomista verovähennyksistä seuraa veronkorotus.

Verohallinto teki yli tuhat verotarkastusta, joiden seurauksena löydettiin 200 miljoonaa euroja ilmoittamatta jääneitä veroja. Vuonna 2023 verotarkastuksissa löytyi 107 miljoonaa euroa veroja, jotka olivat jääneet ilmoittamatta.

– Verotarkastusten tuloksissa on vuosittaista satunnaisvaihtelua. Viime vuonna löysimme muutaman poikkeuksellisen suuren tapauksen, joissa verotettavan tulon muutos oli kymmeniä miljoonia euroja, Savolainen sanoo.

Verotarkastuksia tehdään pääasiassa yrityksiin, ja 80 prosentissa Verohallinnon tarkastamista kohteista löytyi väärinkäytöksiä.

– Tämä kertoo siitä, että pystymme kohdistamaan tarkastukset oikeisiin kohteisiin. Näin vältämme tarpeetonta hallinnollista taakkaa niille, jotka hoitavat veroasiansa oikein, Savolainen sanoo.

Verohallinto ohjaa asiakkaita toimimaan oikein

Verotarkastusten ja valvonnan lisäksi Verohallinto pyrkii ehkäisemään virheitä ja laiminlyöntejä etukäteen. Viime vuonna esimerkiksi lähes viisi tuhatta aloittavaa yrittäjää sai Verohallinnosta henkilökohtaisen puhelun, jossa neuvottiin verovelvollisuuksissa.

– Haluamme varmistaa, että yrittäjät ymmärtävät velvollisuutensa heti toiminnan alussa. Näin he välttyvät virheiltä ja mahdollisilta seuraamuksilta, Savolainen sanoo.

Lisäksi Verohallinto lähetti viime vuonna 160 000 tekstiviestiä 20:stä eri aiheesta. Tekstiviesteillä kehotettiin muun muassa ottamaan käyttöön Verohallinnon e-lasku, jotta verojen eräpäivä ei unohdu. Lisäksi tekstiviesteillä muistuteltiin esimerkiksi elinkeinotoiminnan veroilmoituksen ja arvonlisäveroilmoituksen määräpäivästä niitä asiakkaita, joilla oli riski myöhästyä määräpäivästä.

Verohallinnon tekstiviesteissä ei tietoturvasyistä koskaan ole linkkejä eikä niissä koskaan kysytä pankki- tai henkilötietoja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Köydenpunojankadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Köydenpunojankatu 13:n kohdalla 23.10.–5.11. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Nopeusrajoituksena on 30 km/h.

Jokaiselle varsinaissuomalaiselle nimetty omatiimi terveysasemalta

Varsinaissuomalaiset ohjataan koko Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) ensisijaisesti oman hoitotiiminsä ammattilaiselle, kun he asioivat terveysasemalla. Uudistus parantaa kiireettömän hoidon jatkuvuutta ja siten tiedonkulkua ja potilasturvallisuutta. Potilaalta oman tiimin saaminen ei edellytä toimenpiteitä.

Papinsaareen avattu uusi leikkipaikka

Papinsaaren uusi leikkipaikka.

Hirvensalon Papinsaaren on avattu uusi leikkipaikka. Luontoteema näkyy leikkipaikan polkujen sijoittelussa, kasvillisuudessa ja välineissä. Leikkipaikka on terassitason ympärille. Terassille pääsee esteetöntä luiskaa ja portaita pitkin.

Lääkeinfo.fi-palvelu modernisoitu sekä ulkoasultaan että käyttöliittymältään

Lääkeinfo.fi-verkkopalvelun sisältämät pakkausselosteet ovat virallisia ja viranomaisen hyväksymiä, ja ne koskevat Suomessa myytäviä lääkevalmisteita. Palvelu on ollut kansalaisten käytettävissä jo lähes 20 vuoden ajan. Uudistunut Lääkeinfo.fi-palvelu on julkaistu 22. lokakuuta.

Jätelaki muuttuu – LSJH:n jätepalvelut hyvinvointialueelle ja sote-toimijoille päättyvät vuoden lopussa

Kunnan vastuulla ovat jatkossa pääosin vain kotitalouksissa ja vapaa-ajan asumisessa sekä kunnan omassa hallinto- ja palvelutoiminnassa syntyvät jätteet.

Muuttunut jätelaki rajaa kunnan järjestämän jätehuollon ulkopuolelle jätteen, joka syntyy hyvinvointialueille siirtyneissä sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluissa sekä yksityisten tai julkisten sote-toimijoiden palveluasumisessa ja sote-palveluita tarjoavissa toimipaikoissa. Tiettyjä poikkeuksia lukuun ottamatta Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) jätehuoltosopimukset näiden toimijoiden kanssa päättyvät viimeistään vuoden 2025 lopussa. Muutos vaikuttaa satojen sote- ja pelastuspalvelukiinteistöjen jätehuoltoon.

RKP: Ruotsinkielisen oppilashuollon saatavuus turvattava Turussa

Aluevaltuutettu Nicke Wulff (r.) on jättänyt aloitteen, joka koskee ruotsinkielisen oppilashuollon henkilöstön saatavuutta ja oppilashuollon suurta henkilöstön vaihtuvuutta Turussa.

Nana Rashid vierailee lauantaina Flame Jazz -illassa

Nana Rashid.

Logomon Flame Jazz -illassa 25. lokakuuta kello 19 tarjoillaan sielukasta laulua ja syvällistä tarinankerrontaa. Lavalle nousee ensimmäistä kertaa Suomessa esiintyvä, palkittu tanskalaisvokalisti Nana Rashid yhtyeineen.

Syntyvyydessä hienoista nousua – maahanmuuttoja edellisvuotta vähemmän

Tammi–syyskuussa on syntynyt 1 301 lasta enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Viimeisen 12 kuukauden (lokakuu 2024–syyskuu 2025) ennakollinen kokonaishedelmällisyysluku oli 1,28 eli 0,03 korkeampi kuin vuonna 2024.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Satakunnantiellä

Satakunnantiellä tehdään 23.–31. lokakuuta jyrsintä- ja päällystystyötä Markulantien ja Raisiontien välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Työstä on haittaa molemmissa ajosuunnissa.

Kaarinan uusi kesäfestari nimettiin Summer Start Festivaliksi

Henri Kulmala.

Kaarinassa Hovirinnan ranta-alueella järjestetään ensi vuoden kesäkuun alussa uusi festivaali Summer Start Festival. Tapahtuman nimi valikoitui yleisölle järjestetyn nimikilpailun kautta, johon ehdotuksia saapui useita satoja eri vaihtoehtoja. Festivaaleja juhlitaan 5.–6. kesäkuuta.

Turun kehätie neljän henkilöauton ketjukolari

Turun kehätiellä oli neljän henkilöauton ketjukolari kehätiellä Urusvuoren kohdalla Helsingin suuntaan torstaina aamulla. Kolari ei aiheuttanut henkilövahinkoja.

Silmäsairauksien hoitoon uusi valmiste verenluovuttajien avulla

Seerumisilmätippavalmiste henkilön kädessä.

Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu alkaa toimittaa seerumisilmätippoja vaikeasta kuivasilmäisyydestä ja silmän pintasairauksista kärsiville potilaille. Kyseessä on uusi verestä erotellusta seerumista tehty valmiste, joka helpottaa silmätautipotilaiden hoitoa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue tavoittelee talouden tasapainoa vasta vuodeksi 2028

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) aluevaltuusto hyväksyi talousarvion ja -suunnitelman 2026–28 valmistelulinjaukset. Valmistelua tehdään niin, että Varhan talous on tasapainossa vuoden 2028 lopussa.

Raitiotielinjalla sijaitsevat katualueet ja jalkakäytävät säilyttäneet arkeologiset kerrokset hyvin vaihtelevasti

Uudenmaankadulla tehtiin koekaivauksia keväällä.

Turun raitiotien arkeologisten koekaivausten tutkimusraportit on julkaistu. Toteutussuunnitteluvaiheen koekaivauksissa tarkennettiin tietämystä raitiotien reitin historiallisista kerrostumista. Lisäksi historiallisen Turun läpi kulkeville kaduille tehtiin arkeologinen vyöhykeanalyysi. Tulosten avulla arvioidaan raitiotien rakentamisen aikaisten arkeologisten tutkimusten laajuutta ja kustannuksia. Tutkimuksissa vahvistui aiempi käsitys siitä, etteivät historialliset kerrostumat ole este raitiotien rakentamiselle.

Valtaosa omaishoitajista naisia, yli puolet on eläkkeellä

Omaishoitajien määrä jakautuu alueittain epätasaisesti. Viime vuonna joillakin hyvinvointialueilla omaishoitajia oli suhteessa yli puolet enemmän kuin toisilla alueilla. Viime vuonna koko Suomessa toimi 62 000 sopimuksen tehnyttä omaishoitajaa ja sijaishoitajaa. Tiedot ilmenevät Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tilastoraportista.

Väitöstutkimus selvitti PARP14-entsyymin merkitystä suoliston limakalvon suojelussa tulehduksen aikana

MSc Madhukar Vedanthamin väitöstutkimuksessa selvitettiin, miten PARP14-entsyymi vaikuttaa suoliston limakalvon kykyyn kestää tulehdusta sekä pitkäaikaissairauksissa että infektioissa.

Kasviproteiinituotteiden myynti kasvanut K-ruokakaupoissa

Papu-, kikherne- ja linssisäilykkeiden myynti on noussut lähes 15 prosenttia.

Lihaa korvaavien kasviproteiinituotteiden myynti on lähtenyt nousuun K-ruokakaupoissa usean vuoden laskun jälkeen. Kuluneen vuoden aikana kasvu on ollut yli viisi prosenttia. Taustalla vaikuttaa paitsi asiakkaiden lisääntynyt kiinnostus kasviproteiineihin myös valikoiman laajentuminen uutuustuotteilla.

Fyysinen kunto, liikunta ja ruutuaika vaikuttavat nuorten aivojen toimintaan

Fyysinen kunto, liikunta ja ruutuaika ovat yhteydessä mielenterveyden ja oppimisen taustalla vaikuttaviin aivotason mekanismeihin, osoittavat Itä-Suomen yliopiston ja Kuopion yliopistollisen sairaalan tuoreet tutkimukset. Elämäntapojen ja fyysisen kunnon vaikutuksia nuorten aivojen toimintaan on tutkittu vasta vähän.

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter punnersi voiton vajaamiehisestä Gnistanista

Dimitri Legbo oli jälleen tehokas.

Inter nousi jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteen päähän sarjakärki Kuopion Palloseurasta voittamalla Gnistanin maalein 2-1 Kupittaalla. Neljä joukkuetta – KuPS, Inter, SJK ja Ilves – on neljän pisteen sisällä, kun jäljellä on neljä ottelukierrosta. Nämä joukkueet ratkaisevat mestaruuden kohtalon Inter kohtaa vielä HJK:n ja KuPS:n vieraskentällä sekä SJK:n ja Ilveksen Kupittaalla.

TPS:n Ilona Heinonen pikkuhelmareiden mukana Ruotsiin

Ilona Heinonen kuuluu maajoukkueen kalustoon.

Suomen alle 19-vuotiaiden naisten maajoukkue pelaa 23. ja 27. lokakuuta harjoitusottelut Ruotsia vastaan. Ne ovat Suomelle viimeiset harjoituspelit ennen marraskuussa pelattavaa EM-karsintaturnausta, jossa Suomi kohtaa Ranskan, Walesin ja Turkin. Ruotsi-maaotteluissa Suomen joukkueessa pelaa myös TPS:n Ilona Heinonen .

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Alfan kisoissa mukana sekä kokeneita nyrkkeilijöitä että ensikertalaisia

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät nyrkkeilyn Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 25. lokakuuta kello 12.

Raision Loimu avaa vihdoin kautensa

Raision Loimu kohtaa lentopallon Mestaruusliigan avauksessa Hurrikaanin Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta.

Raision Loimu aloittaa pitkän odottelun jälkeen lentopallon Mestaruusliiga-kautensa kotisalissa Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta. Avausvastustajaksi saapuu kivikova paikallisvastustaja Hurrikaani-Loimaa, jota on povattu tälläkin kaudella aivan sarjan kärkikastiin mitali- ja mestariehdokkaaksi.

Turkulaiset futsalseurat lähtevät kauteen erilaisista lähtökohdista

TPK:n looginen tavoite alkaneella kaudella miesten Futsal-liigassa on palauttaa turkulainen futsal mitalipeleihin.

Turkulainen futsal astui tänä syksynä uuteen aikaan, kun miesten Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaista joukkuetta. TPK:lla alkoi viides peräkkäinen kausi korkeimmalla sarjatasolla. Perinteikäs seura sai tänä vuonna kirittäjäkseen KF Kosovan.