Lapsiin kohdistuvan seksuaalikuvamateriaalin käytön taustalla usein muutakin väkivaltaa

Aikuisiin kohdistuvista seksuaalirikoksista syytteen saaneet henkilöt ovat korkean riskin ryhmää myös lapsiin kohdistuvien rikosten tekijöinä. Jopa 40 prosenttia heistä on kiinnostunut 0–3-vuotiaisiin lapsiin kohdistuvasta seksuaaliväkivallasta, ja 80 prosenttia on saanut syytteen myös muunlaisesta väkivaltarikoksesta. Huolestuttavaa on, että monet heistä jatkavat seksuaaliväkivaltamateriaalin hakemista ja pyrkivät saamaan yhteyden lapsiin syytteistä huolimatta.

Tulokset selvisivät juuri julkaistussa ainutlaatuisessa kansainvälisessä tutkimuksessa, jossa kerättiin aineistoa pimeässä verkossa toimivilta seksuaalirikollisilta. Tavoitteena oli saada laajempaa ymmärrystä lapsiin kohdistuvan verkkovälitteisen seksuaaliväkivallan yleisistä tekotavoista, malleista ja ilmiön kehityssuunnista. Tutkimus toteutettiin osana Suojellaan Lapsia ry:n johtamaa 2KNOW-projektia yhteistyössä Itä-Suomen yliopiston ja Itämeren valtioiden neuvoston kanssa.

Tutkimukseen osallistuneet vastaajat olivat vapaana olevia henkilöitä, jotka aktiivisesti etsivät lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa todistavaa kuvamateriaalia pimeän verkon hakukoneiden avulla. Tutkimuksessa vertailtiin syytteen saaneita ja syytteettömiä seksuaalirikollisia. Aineiston perusteella heidän käyttäytymisessään ja motivaatiotekijöissään havaittiin merkittäviä eroja.

– Syytteen saaneilla oli merkittävästi enemmän taustaa myös muista väkivaltarikoksista, he olivat useammin yhteydessä lapsiin tai houkuttelivat lapsia kontaktiin kanssaan. He olivat myös kiinnostuneita kaikista nuorimpiin lapsiin kohdistuvasta seksuaaliväkivaltamateriaalista, kertoo yliopistonlehtori, oikeuspsykologi Hanna Lahtinen tiedotteessa.

Pimeä verkko on yhä yleisempi alusta lapsiin kohdistuvan seksuaaliväkivallan materiaalin levittämiselle. Uusimpien arvioiden mukaan yli 300 miljoonaa lasta joutuu vuosittain verkkovälitteisen seksuaaliväkivallan uhriksi. Suurin osa materiaalin käyttäjistä jää lainvalvontaviranomaisilta huomaamatta, ja tuomitsemattomasta käyttäjäkunnasta tiedetään vain vähän.

Tutkimuksessa analysoitiin 2 384 anonyymia vastausta. Suurin osa vastaajista oli nuoria, 18–34-vuotiaita miehiä, jotka etsivät materiaalia tytöistä.

– Erityisen yllättävää oli, että syytteistä huolimatta monet vastaajat kertoivat jatkaneensa rikollista toimintaansa. Aiempien tutkimusten mukaan uusimisriskiä on pidetty pienenä.

Tutkimuksesta saadut tiedot esimerkiksi tekijöiden motiiveista ovat hyödyllisiä interventioiden ja ennaltaehkäisevien toimenpiteiden suunnittelussa sekä rikostutkinnassa.

Tulosten perusteella selvisi, että rikosten taustatekijänä on yleisesti henkilön seksuaalinen kiinnostus lapsiin, mutta taustalla vaikuttavat myös monet muut syyt, kuten tunteidensäätely, voimakas seksuaalivietti ja elämyshakuisuus. Rikoksiin ryhtymisen kynnystä madalsivat muun muassa haitalliset kokemukset lapsuudessa, päihteiden väärinkäyttö sekä aikuispornografialle turtuminen.

– Tämänkaltaista rikollisuutta edesauttavat myös teknologian nopea kehitys, internetin tarjoama anonyymisyys sekä seksuaaliväkivaltaan liittyvien sisältöjen helppo saatavuus, Lahtinen summaa.

Lapsiin kohdistuvaa seksuaalista väkivaltaa esittävää materiaalia etsivät henkilöt nimesivät tehokkaiksi rikoksentorjuntakeinoiksi muun muassa interventio-ohjelmat sekä varoitusviestit, jotka lisäävät pelkoa kiinnijäämisestä ja vakavista lainoikeudellisista seurauksista.

Kaksivuotisen Euroopan komission rahoittaman tutkimushankkeen tavoitteena on ollut myös kehittää ja tarjota vertaistukimalli vanhemmille ja huoltajille, joiden lapsi on joutunut seksuaaliväkivallan uhriksi.

Malli valmisteltiin Suojellaan Lapsia ry:n SinäRiität-vertaistukiryhmissä saatujen tietojen ja kokemusten pohjalta. Monet vanhemmat ovat aiemmin jääneet täysin yksin kuormittavaan tilanteeseen voimatta jakaa raskaita kokemuksia kenenkään kanssa.

– Moni on yrittänyt kannatella sekä lasta että muita läheisiä saamatta itse tukea mistään. Vanhemmat kokivatkin erityisesti etänä kokoontuneiden ryhmien kautta saadun vertaistuen hyvin arvokkaana. Sen ansiosta he pystyivät myös olemaan paremmin tukena lapselleen, kuvailee Suojellaan Lapsia ry:n toiminnanjohtaja Nina Vaaranen-Valkonen.

Saatujen hyvien kokemusten pohjalta ryhmiä tarjotaan jatkossa vanhemmille sekä Suomessa että kansainvälisesti. Vanhemmille tuotetut oppaat käännetään myös eri kielille. Ammattilaisohjauksessa toimivan vertaistukimallin ja oppaiden tavoitteena on paitsi tukea vanhempia, myös antaa tietoa ja opastusta sekä tukea lapsen toipumisprosessia. Samalla edistetään digiturvataitoja.

Hankkeen päätöskonferenssi herätti Euroopan parlamentissa laajaa kiinnostusta, ja konferenssiin osallistui yhteensä yli 350 osallistujaa 36 maasta. Konferenssissa kuultiin myös päätöksentekijöitä. Pääpuhuja, komissaari Henna Virkkunen lupasi puheenvuorossaan edistää lasten digiturvallisuuden parantamista koko EU:ssa.

Tutkimukseen liittyvä kysely on yhä auki pimeässä verkossa, ja kaikkiaan vastauksia on nyt jo yli 18 400. Kysely on tarjolla kaikkiaan 15:llä eri kielellä.

Vaaranen-Valkonen kertoo, että kokonaisvaltainen työ lasten suojelemiseksi jatkuu entistä vahvempana tutkimukseen pohjautuen.

– Olemme varmistaneet hankkeen tulosten juurruttamisen nyt käytäntöön. Uusin tutkimusprojektimme keskittyy edelleen rikoksentekijöihin ja syventyy tarkemmin teknologian rooliin verkkovälitteisissä lapsiin kohdistuvissa seksuaalirikoksissa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hybridiautot eurooppalaisten autoilijoiden suosikkeja

Hybridiautot ovat EU-maiden uusien henkilöautojen ostajien suosiossa. Kuluvan vuoden tammi–marraskuun ensirekisteröinneistä EU-alueella hybridiautojen osuus on noussut 34,6 prosenttiin. Täyssähköautojen osuus ensirekisteröinneissä on kasvanut EU-alueella 16,9 prosenttiin ja lataushybridien osuus 9,3 prosenttiin. Bensiini- ja dieselautojen yhteenlaskettu osuus ensirekisteröinneistä on laskenut 36,1 prosenttiin.

Loppiaisena käynnistyy sivistyksen, kulttuurin ja julkisen hallinnon 750-vuotisjuhlavuosi

750-juhlavuosi käynnistyy loppiaiasena messulla Turun tuomiokirkossa.

Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli täyttää 750 vuotta ensi vuonna. Se on Suomen ensimmäinen pysyvä hallintoelin ja vanhin virasto, joka loi perustan suomalaiselle koulutukselle, kulttuurille ja julkiselle hallinnolle.

Passin ja henkilökortin voimassaolo pitenee kymmeneen vuoteen

Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen passilain ja henkilökorttilain muuttamiseksi. Passi- ja henkilökorttilakien muutoksilla pidennettäisiin passin ja henkilökortin voimassaolo kymmeneen vuoteen. Lausuntokierros päättyy 16. helmikuuta.

Tällainen on suomalaisten unelmien joulu

Suomalaisille joulussa ylivoimaisesti tärkeintä ovat perhe ja läheiset.

Yksi asia on ihan omassa mittaluokassaan, kun suomalaiset kertovat, mistä heidän unelmiensa joulu koostuu. Peräti 78 prosentille tärkeintä on yhteinen aika perheen ja läheisten kanssa, selviää Nordean tutkimuksesta. Eroja löytyi muun muassa suhtautumisessa joulusaunaan ja perinteisiin jouluruokiin. Tänä vuonna lahjoihin ja muuhun joulunviettoon aiotaan kuluttaa keskimäärin 525 euroa, mikä on hieman vähemmän kuin viime vuonna.

Suomalaiset soittavat jouluna miljoonia puheluita

Suomalaiset ovat aktiivisesti yhteydessä toisiinsa joulun aikaan. Jouluntoivotusten puhelupiikki nähdään vuosittain perinteisesti 23. joulukuuta.

Työttömyys trendinomaisessa nousussa Varsinais-Suomessa marraskuussa

Varsinais-Suomen työttömyyden kasvu on myötäillyt koko maan keskiarvoa tänä vuonna. Marraskuun aikana työttömyys oli trendinomaisessa pienessä nousussa maakunnassa. Työvoiman kysyntä on pysynyt vaatimattomana jo pitkän aikaa, eikä marraskuussakaan näkynyt viitteitä vielä paremmasta. Pitkäaikaistyöttömyys on kehittynyt mittaushistorian ennätyslukemiin mutta marraskuussa määrä ei juurikaan lisääntynyt poikkeuksena edellisiin kuukausiin.

Oikaisu

Paraurheiluvalmentaja Janne Keräsestä kertovassa jutussa ( Aamuset 16.12.) oli harhaanjohtava termi. Turun kaupunki on tullut vastaan liikuntatilojen esteettömyydessä, ei esteettisyydessä.

Valtion vesillä kalastaa tulevinakin vuosina yli 300 kaupallista kalastajaa

Kotimainen joulukala on jatkossakin usein valtion vesiltä peräisin: yhteensä 320 ammattilaista kalastajaa haki Metsähallitukselta kaupallisen kalastuksen lupaa kaudelle 2026–28.

Joulun ruuhkahuippu ajoittuu bussiliikenteessä aatonaattoon

Joulun bussiliikenne on vilkkaimmillaan aatonaattona.

Joulu on yksi vuoden vilkkaimmista matkailuajankohdista, mutta minne suomalaiset suuntaavat bussilla, ja miten matkasta saa mahdollisimman sujuvan? Matkahuollon data ja asiantuntijavinkit kertovat olennaisen joulun suosikkikohteista, parhaista matkustusajankohdista ja pakkaamisesta.

Sirén: Suomen tavoite yksiselitteinen – Ukrainan tuki varmistettava

Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) korostaa, että Suomen lähtökohta Ukrainan rahoituksesta on ollut koko ajan selvä: tuki Ukrainalle on turvattava. Sirénin mukaan paras ja oikeudenmukaisin ratkaisu olisi ollut Venäjän jäädytettyjen varojen käyttö, mutta Suomi on ollut valmis myös muihin ratkaisuihin, jotta Ukrainan tukeminen ei vaarannu.

Raiteille mutta järjellä

Turun Perussuomalaiset kannattaa Länsirataa mutta vastustaa raitiotietä.

Turun Perussuomalaiset tukee Länsirataa, mutta sanoo ei raitiotiehankkeelle. Länsirata on merkittävä mahdollisuus Turulle, sitä ympäröivälle talousalueelle ja koko Suomelle. Se vahvistaa elinkeinoelämää, parantaa yhteyksiä pääkaupunkiseudulle ja avaa uusia mahdollisuuksia työnteolle, opiskelulle ja matkailulle. Nopeampi ja tehokkaampi junayhteys tekee Turusta aidosti kilpailukykyisen kasvukeskuksen, mikä houkuttelee investointeja ja uusia asukkaita.

Kinkku edelleen joulupöydän kunkku

Joka neljäs haluaa ostaa mahdollisimman pienen kinkun.

Suomalaiset painottavat joulukinkkua ostaessaan eniten hintaa, helppoutta ja pientä kokoa, paljastaa K-ryhmän kysely. Nykyisin kaupaksi käyvätkin yhä enemmän pienet, maksimissaan kolmen kilon painoiset kinkut sekä valmiit kinkkuviipaleet. Vaikka kinkulla on monien joulupöydässä edelleen korvaamaton paikka, kasvaa kysyntä myös vaihtoehtoisissa tuotteissa, kuten muissa lihoissa ja lihaa kokonaan korvaavissa tuotteissa.

Kierrätyslahjojen ostaminen on harkittu päätös

Reilu hinta, aarteenmetsästys sekä eettiset ja ekologiset syyt motivoivat kuluttajien aikomuksia ostaa kierrätyslahjoja, selviää Itä-Suomen yliopistossa tehdyssä tutkimuksessa. Kuluttajien suosimassa Tori.fi-vertaiskauppapalvelussa tehty kyselytutkimus osoittaa myös, että aikomus kierrätyslahjojen ostamiseen johtaa usein myös ostopäätökseen.

Pihistä, panosta ja tuhlaile näissä joulusaunaa pestessä

Tuuletus suojaa lauteita lahoamiselta.

Joulusiivous ulottuu monissa suomalaiskodeissa myös saunatiloihin. Kiuaskivien ja saunanpesuaineiden myynti kasvaa K-Raudoissa joulukuussa, mikä on selkeä merkki toimivan ja puhtaan joulusaunan merkityksestä suomalaisille. Saunan pesu onkin helppo tapa valmistautua juhlapyhiin – jos vain muistaa muutaman yksinkertaisen vinkin.

Joulun sää – aattona poutaista pakkassäätä, joulupäivänä lauhtuu selvästi

Joulua vietetään vaihtelevassa, mutta melko poutaisessa säässä. Joulun kuluessa sää lauhtuu tuntuvasti koko maassa. Lumiraja kulkee Oulu-Joensuu linjan tienoilla, sen eteläpuolella on pääosin lumetonta.

Pitkäaikainen liikunta suojaa metaboliselta oireyhtymältä, mutta aloittaminen kannattaa myös myöhemmin

Erityisesti lihaskuntoharjoittelu näyttäisi olevan tärkeä tekijä myöhäisaikuisuuden metabolisen terveyden kannalta, kertoo tutkijatohtori Tiina Savikangas.

Jyväskylän yliopiston pitkittäistutkimuksen mukaan läpi aikuisuuden liikunnallisesti aktiiviset henkilöt kärsivät selvästi harvemmin metabolisesta oireyhtymästä kuin ne, jotka liikkuvat vähän. Liikunta, erityisesti lihaskuntoharjoittelu, myöhäisaikuisuuden alussa voi kuitenkin lieventää aikaisemmasta liikkumattomuudesta aiheutuneita riskejä. Tutkijat korostavat, ettei koskaan ole liian myöhäistä aloittaa liikkumista.

Kolme syytä sille, miksi miesten ja naisten palkkaero säilyy

11 maassa toteutettu tutkimus osoittaa, että työnantajat ovat merkittävä tekijä siinä, miksi naiset ansaitsevat edelleen vähemmän kuin miehet, vaikka työskentelisivät samoissa ammateissa.

Retkikunta lähtee Aboalle Etelämantereelle

Suomen Etelämanner-tutkimusasema Aboa sijaitsee Kuningatar Maudin maalla noin 130 kilometrin päässä rannikolta.

FINNARP 2025 -tutkimusretkikunta aloittaa matkansa Etelämantereelle 27. joulukuuta. Retkikunta työskentelee Suomen Etelämanner-tutkimusasema Aboalla ja sen ympäristössä helmikuuhun saakka, jolloin se palaa Suomeen. Retkikuntaan kuuluu kuusi henkeä: retkikunnan johtaja, kaksi erikoisuunnittelijaa, konemestari ja kaksi biologia.

Urheilu

Roope Koskela ja Aliisa Soini ennätysaikoihin

Aliisa Soini.

Uintivuosi pantiin pakettiin lyhyen radan SM-kilpailuissa Jyväskylän Aaltoalvarissa sunnuntaina. Lyhyen radan EM-kisoissa hienosti esiintynyt Ronny Brännkärr ei tullut illan SM-finaaleihin hidastelemaan, vaan antoi kyytiä niin muille kilpakumppaneille, kun omalle Suomen ennätykselleenkin. Viime vuoden SM-kisoissa uitu edellinen ennätys 51,99 sai kyytiä yli kolme kymmenystä ja uusi ennätys kirjattiin aikaan 51,64.

Elmer Vauhkonen kaksivuotiseen sopimukseen TPS:n kanssa

Elmer Vauhkonen.

Laitahyökkääjä Elmer Vauhkonen , 19, siirtyy IF Gnistanista Turun Palloseuraan. Vauhkonen on allekirjoittanut turkulaisseuran kanssa kauden 2027 loppuun ulottuvan sopimuksen.

Åboraakkeli: Hieno urheiluvuosi alkamassa

Vuosi 2026 on jälleen penkkiurheilijan juhlavuosi, siinä määrin paljon on isoja urheilutapahtumia sijoiteltu ensi vuoden kalenteriin. Talviolympialaiset, jalkapallon MM-kisat, lentopallon EM-kisat Suomessa, salibandyn miesten MM-kotikisat ja niin edelleen.

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Kaiken kokenut Mikko Esko nostaa palloja jatkossa Tuto Volleyssa

Syksyllä alisuorittanut Tuto Volley on väläytellyt ajoittain, mutta hyvät jaksot ovat jääneet liian lyhyiksi, eikä pisteitä ole juuri tullut.

Lentopallon Mestaruusliigan viime kauden pronssijoukkue Tuto Volleyn syksy on ollut vaikea. Syyskaudella joukkue on voittanut vain paikalliskilpailija Loimun ja on niukasti kahdeksantena ennen Loimua.

Florian Krebs jättää Interin ja siirtyy Bulgariaan

Florian Krebs.

FC Interin keskikenttämies Florian Krebs siirtyy Bulgarian pääsarjaan. CSKA 1948 Sofia on julkaissut Krebsin sopimuksen, joka astuu voimaan vuodenvaihteessa.