TE24-uudistus edellyttää historiallisen suurta tietojärjestelmämuutosta

Vuoden alussa voimaan astunut TE2024-uudistus on suurin työllisyyspalveluiden muutos sitten vuoden 1961, jolloin työnvälitys siirtyi kunnilta valtiolle. Työvoimapalveluiden järjestämisvastuu palasi kunnille ja kuntien muodostamille työllisyysalueille historiallisen tietojärjestelmäuudistuksen tukemana.

Tehtävien siirtyminen edellytti vuoden vaihteessa jo käytössä olleen Työmarkkinatorin asiakasjärjestelmän avaamista uusille työvoimaviranomaisille. Samassa yhteydessä tehtiin asiakassiirrot työllisyysaluekohtaisesti.

Käytännössä tämä tarkoittaa, että viime vuoden lopussa toimintansa lopettaneiden TE-toimistojen koko asiakastietokanta eli noin 1,6 miljoonan nykyisen ja viimeisen neljän vuoden aikana asiakkaina olleiden tiedot siirtyivät uusille työvoimaviranomaisille. Siirrosta ei aiheutunut asiakkaille toimenpiteitä. Asiakkaiden palvelut siirtyvät työllisyysalueille, jossa ne jatkuvat asiakkaiden yksilöllisten tilanteiden mukaisesti.

– Tietojärjestelmiin liittyviin muutoksiin on varauduttu huolella, mutta aina näin valtavassa muutoksessa jotain haasteita tulee. Varsinkin kun osapuolia on kymmeniä. Ongelmatilanteiden ja muiden haasteiden selvittelyä varten on perustettu tilannehuoneet, jotka ovat toimineet hyvässä yhteistyössä uusien työvoimaviranomaisten kanssa. Tilanne on kaiken kaikkiaan ollut varsin hyvä, arvioi KEHA-keskuksen johtaja Heikki Heikkilä.

Työ- ja elinkeinoministeriön TE-palvelut 2024-uudistuksen hankejohtaja Tanja Ståhlbergin mukaan työvoimapalveluiden siirtoa on valmisteltu laajassa yhteistyössä jo usean vuoden ajan. Varsinainen konkreettinen kansallisen toimeenpanon valmistelu käynnistyi syksyllä 2022. Uudistuksen tavoitteena on mahdollistaa palvelurakenne, joka edistää parhaalla mahdollisella tavalla työnhakijoiden nopeaa työllistymistä ja lisää työvoima- ja yrityspalvelujen tuottavuutta, saatavuutta, vaikuttavuutta ja monipuolisuutta.

Tietojärjestelmät ovat keskeinen osa sekä TE24-uudistuksen toimeenpanoa ja sen mukaisten tavoitteiden saavuttamista kunnissa ja kuntien työllisyysalueilla. Kunnilla on mahdollisuus hyödyntää valtakunnallisia työkaluja kehittääkseen paikallisesti parhaiten toimivia käytäntöjä kuntalaistensa työllisyyden edistämiseksi sekä yritysten ja työnantajien osaajatarpeisiin vastaamiseksi.

Julkisten työvoimapalvelujen tarjoamiseen tarkoitetun asiakastietojärjestelmän kehitys on ollut historiallisen suuri ponnistus, johon on osallistunut ja sitoutunut satoja ihmisiä usean vuoden ajan. Työ on tehty vuosina 2016–24 uudistamista varten perustetussa Digitaaliset TE-palvelut (TE-digi) hankkeessa, joka vastasi valtakunnallisen, uudistuvan asiakastietojärjestelmän kehittämistyöstä.

KEHA-keskuksen Työllisyys ja kotoutuminen vastuualueen johtaja Jaakko Westerlund kertoo, että hankkeen suurimpana käyttöönottona oli lokakuun puolivälissä tehty, elinkaarensa lopussa olevan niin kutsutun URA-järjestelmän asiakastietojen siirto Työmarkkinatorille. Tämä mahdollisti nyt toteutetun ja ainutkertaisen asiakkuuksien siirron valtiolta kunnille.

Kevään aikana tehdään pienempiä palvelun käyttöä parantavia uudistuksia sekä avaamaan työantajapalveluiden uusia toiminnallisuuksia. Asiakkaita informoidaan käyttökatkoista Työmarkkinatorilla ja mahdollisista palvelukatkoksista johtuvat viiveet voidaan käsitellä tarvittaessa takautuvasti. 

Vuoden alusta alkaen myös KEHA-keskuksen omissa tehtävissä tapahtuu muutoksia. KEHA-keskuksen rooli painottuu työvoimapalvelujen tietojärjestelmien ja työttömyysturvaneuvonnan lisäksi erityisesti työvoima- ja kotoutumispalvelujen tiedolla johtamisen tehtäviin tuottamalla muun muassa tietoa työvoimapalveluiden tuloksellisuudesta ja toimivuudesta.

KEHA-keskus on ELY-keskusten kehittämis- ja hallintokeskus.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Yrittäjägallup: Yli 40 000 yrittäjää etsii juuri nyt ostajaa yritykselleen

Omistajanvaihdos on ajankohtainen 15 prosentille yrittäjistä, mikä tarkoittaa yli 40 000 yritystä, osoittaa Yrittäjägallup. Teollisuudessa omistajanvaihdos on ajankohtainen 29 prosentille ja kaupan alalla joka viidennelle yrittäjälle. Vain noin joka neljäs yrittäjä tietää, kenelle voisi siirtää yrityksensä, jos luopuisi siitä.

POOL-hanke tutkii kausikosteikkojen piiloelämää – taide ja tiede kohtaavat hankkeen loppunäyttelyssä

Lumen sulamisen ja kevätsateiden muodostamat metsäaltaat ilmestyvät vain lyhyeksi ajaksi joka vuosi ja tarjoavat välttämättömiä lisääntymisalueita ja elinympäristöjä rikkaalle biologiselle monimuotoisuudelle.

Suomen metsien painanteissa piilee elämää kuhiseva maailma. Kausikosteikkojen jatkuvasti muuttuvaa elämää ja niiden merkitystä Suomen luonnolle selvittänyt POOL-hanke järjestää tiedettä ja taidetta yhdistävän loppunäyttelyn ja päätösseminaarin Turun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa marraskuussa.

Varha kysyy toivetaksipilotin asiakkaiden kokemuksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) käynnisti kesäkuussa toivetaksipilotin, jossa toivetaksin käyttöoikeus laajeni ympärivuorokautiseksi ja palvelun käyttörajoitukset poistuivat. Kyselyllä kartoitetaan muun muassa asiakkaille kertyneitä kokemuksia ja heidän ajatuksiaan palvelun käytöstä tulevaisuudessa. Toivetaksi on osa liikkumisen tuen palvelua eli vammaispalvelulain sekä sosiaalihuoltolain mukaan järjestettäviä asiointi- ja vapaa-ajan matkojen kuljetuspalveluja.

Historiallinen nuottiteline Kuninkaantien muusikoiden esityksessä

Ilpo Laspas.

Ennen nykyisen modernin orkesterin aikaa – ja jo kauan ennen sitä – musiikin, erityisesti kirkkomusiikin, esityskäytännöt olivat täysin toisenlaisia kuin nykyään. Esimerkiksi Vatikaanin Sikstiiniläiskappelissa, sen kuoroparvekkeella eli cantoriassa, kuoron kaikki laulajat lauloivat yhdeltä yhteiseltä nuottitelineeltä. Tämä oli laajasti vallitseva käytäntö Euroopassa renessanssin aikana, ja joissakin paikoissa tätä harvinaista, lähes sukupuuttoon kadonnutta esitystapaa ylläpidetään yhä tänäkin päivänä.

Turku investoi ja velkaantuu – veroprosentit ennallaan

Turun pormestari Piia Elon (sd.) talousarvioesitys vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kaudelle 2026–29 on valmistunut. Elo painottaa kaupungin kasvun hallintaa erityisesti lasten ja nuorten sekä osaamisen näkökulmista.

Mapineq-tutkimushanke osoittaa pitkäjänteiset investoinnit ja nopeat tukitoimet keinoiksi vähentää eriarvoisuutta

Mapineqissa tutkittiin epätasa-arvoa lisääviä tekijöitä ja keinoja vähentää niiden vaikutusta elämän eri vaiheissa. Mapineqin johtaja, Turun yliopiston sosiologian professori Jani Erola esitteli loppuseminaarissa tutkimukseen pohjaavat toimenpidesuositukset.

Pitkäjänteiset panostukset ihmisten hyvinvointiin ja vaikeuksia kohdattaessa nopeat tukitoimet ovat avain sosiaalisen yhdenvertaisuuden vahvistamiseen Euroopassa. Tähän johtopäätökseen päätyi kahdeksan eurooppalaisen yliopiston ja tutkimuslaitoksen kolmivuotinen tutkimushanke Mapineq. Hankkeen päättyessä tutkijat kokosivat tuloksista laajan taustaraportin, joka antaa tutkimukseen pohjaten toimenpidesuosituksia päätöksentekijöille.

Turun vanhin sosiaalialan järjestö Tukenasi ry täyttää 145 vuotta

Turun vanhin sosiaalialan järjestö Tukenasi ry täyttää 11. marraskuuta 145 vuotta. Yhdistys tarjoaa maksutonta tukea nuorille aikuisille ja yli 65-vuotiaille erilaisiin vaikeisiin elämäntilanteisiin. Tukea tarvitsevien määrä näyttää kasvavan vuosi vuodelta. Viime vuonna yhdistyksessä palveltiin 228 nuorta ja 470 senioria.

Maailman baletin päivää juhlitaan Turussa marraskuun 8. päivänä

Hertta Hannuksela (Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos).

Ruusuilla tanssijat ry, Turun AMK:n Taideakatemia ja Turun konservatorio juhlistavat yhdessä maailman baletin päivää Piruetteja ja preludeja -näytöksellä Sigyn-salissa lauantaina 8. marraskuuta. Elävää musiikkia ja balettia yhdistävässä näytöksessä esitetään sovitus Frédéric Chopinin säveltämästä Les Sylpides -balettiklassikosta sekä uusia koreografioita suomalaissäveltäjien teoksiin.

Turku pyrkii Suomen tekoälypääkaupungiksi

Tekoälyviikko 17.–21. marraskuuta tuo Turkuun monipuolisia tekoälyyn keskittyviä tapahtumia. Maanantaina 17. marraskuuta Turku isännöi merkittävää kansainvälistä AI Summit -tekoälyhuippukokousta. Tapahtuman rinnalla järjestetään myös AI TURUUS VAI -oheistapahtuma, jossa esitellään lukuisia konkreettisia esimerkkejä tekoälyn hyödyntämisestä ja ratkaisuista.

Tutkijat löysivät Suomesta kaksi uutta sienilajia

Tutkijoiden löytämään uuteen Inocybe minata -lajiin kuuluvia sieniä.

Suomessa on tehty sieniin liittyvää tieteellistä tutkimusta jo 150 vuotta, mutta sienet tunnetaan edelleen puutteellisesti. Tutkijoiden arvio on, että tunnemme tuskin puoltakaan Suomessa esiintyvistä sienilajeista. Sienillä on suuri merkitys ekosysteemien toiminnalle muun muassa lahotuksen ja ravinteiden kierron kannalta. Mykorritsasienet eli sienijuuren kautta symbioosissa puiden kanssa elävät sienet ovat elintärkeitä metsien kasvulle ja puiden hyvinvoinnille.

Suomalaiset maksavat veronsa mielellään ja tuomitsevat veronkierron

93 prosenttia suomalaisista pitää verojen maksamista tärkeänä kansalaisvelvoitteena, selviää Verohallinnon teettämästä tuoreesta asennetutkimuksesta. Valtaosa vastaajista myös kokee, että Verohallintoon voi luottaa.

Apollonian kouluttajapalkinto suupatologi Jaana Willbergille

Jaana Willberg.

Suomen Hammaslääkäriseura Apollonian kouluttajapalkinto on myönnetty tänä vuonna innostavalle suupatologian ja suulääketieteen alan kouluttajalle, dosentti, erikoihammaslääkäri Jaana Willbergille . Palkinto myönnetään tunnustuksena pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta työstä alan täydennyskouluttajana. Palkinto luovutettiin Hammaslääkäripäivillä 6. marraskuuta.

Xoompoint valittiin Väyläviraston verkkokoulutusten sisällöntuottajaksi

Turkulainen verkko-oppimisen asiantuntijatalo Xoompoint Oy on voittanut Väyläviraston kilpailutuksen verkkokoulutusten sisällöntuotannosta. Sopimus kattaa vuosien 2025–27 välisen ajan. Sen kokonaisarvo on arviolta 275 000 euroa. Sopimus sisältää lisäksi kaksi yhden vuoden optiokautta.

Kitarataitelija Timo Korhonen konsertoi Sigyn-salissa

Kitarataiteilija Timo Korhonen.

Turun AMK:n Taideakatemian Sigyn-salissa järjestetään perjantaina 7. marraskuuta kello 18 konsertti, joka avaa retrospektiivisen näkymän mestarikitaristi Timo Korhosen poikkeukselliseen kansainväliseen uraan.

Loma-asunnon hankkiminen kiehtoo nyt monia suomalaisia

Vapaa-ajan asuntoja koskevat ostoaikeet ovat nousseet koko vuoden.

– Kuluttajien asunnonostoaikeet ovat olleet pitkään keskimääräistä matalammalla tasolla. Mökkikaupassa tilanne on päinvastainen. Mökkien ja loma-asuntojen ostoaikeet ovat selvästi keskimääräistä korkeammalla tasolla, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Tienkäyttäjien tyytyväisyys teiden kuntoon parantunut – korjausvelka aiheuttaa tyytymättömyyttä

Kesän tienkäyttäjien tyytyväisyystutkimuksen tulokset osoittavat, että Varsinais-Suomen ELY-keskuksen alueella tyytyväisyys teiden kuntoon on noussut selvästi edellisvuodesta. Erityisesti pääteiden kuntoa arvioitiin aiempaa myönteisemmin sekä yksityishenkilöiden että ammattiautoilijoiden osalta. Vaikka numeraaliset tulokset osoittavat parannusta, asiakaspalautteissa korostuu edelleen tyytymättömyys erityisesti vähäliikenteisen tieverkon kuntoon. Päällysteiden kunto on merkittävä asiakaskokemukseen vaikuttava tekijä.

Viking Line vuoden kuljetusyhtiöksi

Viking Linen markkinaosuus on Turun ja Tukholman välillä 70 prosenttia.

Suomen suurin meriliikenteen työnantaja Viking Line on valittu vuoden kuljetusyhtiöksi. Tunnustus jaettiin matkailualan vuotuisessa Finnish Travel Galassa.

Urheilu

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.