Aurinko- ja tuulivoima Suomen halutuimmat sähköntuotantomuodot

Högsårassa on kolme tuulimyllyä, jotka tuottavat sähköä yli saaren oman tarpeen. Högsårassa on kolme tuulimyllyä, jotka tuottavat sähköä yli saaren oman tarpeen. Kuva: Juha Paju-Heikkilä

Aurinkovoima ja tuulivoima ovat halutuimmat tavat tuottaa sähköä Suomessa, kertoo Energiateollisuus ry:n vuosittainen Energia-asenteet-kysely. Peräti 82 prosenttia vastaajista haluaa lisää aurinkovoimaa ja 71 prosenttia lisäisi tuulivoiman tuotantoa. Suomalaiset pitävät ilmastonmuutosta edelleen todellisena ja vakavana uhkana, jonka torjuntaan tulisi välittömästi ryhtyä.

Aurinko- ja tuulivoima nauttivat edelleen vahvaa kannatusta suomalaisten keskuudessa. 82 prosenttia vastaajista näkee, että aurinkovoimaa tulisi lisätä ja yhdeksän prosenttia on sitä mieltä, että tämänhetkinen määrä on sopiva. Tuulivoiman kohdalla 71 prosenttia toivoisi sitä lisää ja 15 prosenttia näkee nykyisen tuulivoiman määrän olevan sopiva. Vaikka kannatusluvut ovat hieman laskeneet edellisestä vuodesta, tuotantomuotojen yleinen hyväksyttävyys pysyy korkealla tasolla.

Tärkeimpinä energia- ja ilmastopoliittisina tavoitteina suomalaiset pitävät kohtuullista sähkön hintaa, Suomen energiaomavaraisuuden kasvattamista sekä päästövähennyksiä ja ilmastonmuutoksen hillitsemistä. Kyselyn mukaan suomalaiset ovat suhtautuneet ilmastonmuutokseen vakavuudella jo pitkään. Ilmastonmuutosta todellisena ja vakavana uhkana, jonka torjumiseen tulisi ryhtyä globaalisti välittömästi ja kaikin mahdollisin keinoin, pitää 46 prosenttia vastaajista, 31 prosentin ollessa jokseenkin samaa mieltä.

– Venäjän vuonna 2022 Ukrainaan käynnistämä hyökkäyssota on tuonut sähkönhinnan vaihtelut ihmisten tietoisuuteen. Tuuli- ja aurinkovoima ovat vastaus ihmisten toiveeseen kohtuullisesta sähkön hinnasta, sillä ne laskevat sähkön hintaa. Suomessa oli vuonna 2023 Euroopan toiseksi halvin sähkön keskihinta, heti Ruotsin jälkeen, toteaa Suomen uusiutuvien operatiivinen johtaja Heidi Paalatie tiedotteessa.

Aurinko- ja tuulivoimatuotannon lisääminen on vastaus myös moniin muihin energiajärjestelmään liittyviin toiveisiin, joita vastaajilla on.

– Uusiutuva energia tarjoaa nopean ja edullisen tavan lisätä maamme energiaomavaraisuutta sähköistämällä myös lämmitystä ja liikennettä. Tuuli- ja aurinkovoimalla tuotetun sähkön avulla voidaan siirtyä kokonaisuudessaan puhtaamman energiajärjestelmän aikakauteen ja samalla houkutella uusia teollisuusinvestointeja Suomeen. Uusiutuvan energian hankkeet tuovat myös hajautetusti kuntiimme elinvoimaa, jota monen pienen kunnan on vaikea muutoin hankkia, kommentoi Paalatie.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kohti joulua teatterilla ja askartelulla Raision kaupunginkirjastossa

Raision kaupunginkirjaston lastenlauantaissa syvennytään joulutunnelmiin lauantaina 13. joulukuuta kello 10–13.30. Tapahtuma huipentuu teatteriesitykseen Martinsalissa.

Kysely: Suomalaisten sähköautohuolet laskeneet selvästi

Akkujen kestävyys mietityttää enää alle puolta suomalaisista, kun viime vuonna osuus oli 56 prosenttia. Parkkihallipalot nostivat ladattavien autojen paloturvallisuuden otsikoihin, mutta autopaloissa ei ole nähtävissä trendinomaista kasvua, sanoo LähiTapiolan johtaja. Kotona ladatessa kannattaa muistaa, että suko-pistorasiaa ei ole suunniteltu sähköauton lataamista varten.

Väitös: Suomalaisissa lasten kuvakirjoissa rakentuu realistinen lapsuuden idylli

Kaisa Laaksonen.

Suomalaisissa lasten kuvakirjoissa painottuu realistinen lapsuuden idylli, käy ilmi Turun yliopiston väitöskirjatutkija Kaisa Laaksosen tuoreesta tutkimuksesta.

Tutkimus: Huipputuloiset reagoivat tuloverotuksessa tapahtuviin muutoksiin

Tuoreen tutkimuksen mukaan suurituloisten palkansaajien raportoimat tulot reagoivat selvästi tuloverotuksen ylimmässä marginaaliveroprosentissa tapahtuviin muutoksiin. Vaikutukset kuitenkin rajoittuvat vain verrattain pieneen joukkoon tulojakauman huipulla olevia henkilöitä.

Perinteisiä joululauluja, uusia sovituksia sekä yllättäviä säveliä

Kamarikuoro Key Ensemblen joulukonsertti Avain jouluun järjestetään Martinkirkossa lauantaina 13. joulukuuta kello 18

Maito ehti jo kaatua

Laskutussoptku on syönyt Varhan uskottavuutta ja luotettavuutta.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on joutunut syksyn mittaan hyvittämään asiakkaittensa pahoinvointia. Sitä on aiheuttanut laskutussotku. Saatavia on peritty jopa vuodelta 2023. Toiset ovat saaneet karhukirjeitä perintätoimistolta ilman että ensin olisi tullut maksumuistutusta tai että saatteena olisi ollut tietoa, mistä käynnistä, hoidosta tai palvelusta saatavaa peritään.

Yrttiaho: Potkulaki perustuslain vastainen EK:n toimeksianto

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan mietintöön niin sanotusta potkulaista, eli hallituksen esityksestä työsopimuslain irtisanomissuojan heikentämiseksi.

Hesburgerin Ieva Salmela valittiin vuoden ihmisläheisimmäksi johtajaksi

Ieva Salmela.

Hesburgerin kansainvälisen viestinnän ja markkinoinnin johtaja Ieva Salmela on valittu vuoden ihmisläheisimmäksi johtajaksi HumanPower25-kilpailun yli 250 henkilöä työllistävien yritysten sarjassa. Hesburger sijoittui ihmisläheisimpien työpaikkojen kuuden parhaan joukkoon.

Tyks nimitettiin Focused Ultrasound Center of Excellence -keskukseksi

Focused Ultrasound Foundation -säätiö on nimittänyt Turun yliopistollisen keskussairaalan (Tyks) Focused Ultrasound Center of Excellence -keskukseksi. Tyks liittyy näin kansainvälisten huippuosaamisyksiköiden joukkoon, jotka tutkivat ja käyttävät kohdennettuun ultraääneen perustuvia hoitomenetelmiä.

Viallisten sähkölaitteiden vaarana sähköisku

Kodin sähkölaitteet ja -asennukset voivat aiheuttaa paloriskejä ja sähköiskun vaaraa, jos niiden turvallisuuteen ei kiinnitetä huomiota. Kolmen vuoden takaiset sähköalan standardimuutokset eivät vieläkään ole riittävän laajasti tiedossa. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö on julkaissut ohjeita sähkölaitteiden paloturvallisuuteen yhdessä Sähköinfon, Tukesin ja Finanssialan kanssa.

Valtionvelka ylittänyt jo 185 miljardin euron rajan

Valtio kykenee kantamaan aiempaa huonommin riskejä, koska valtion taloudelliset vastuut ovat kasvaneet ja talouskasvu on jäänyt heikoksi. Tämä korostaa tarvetta vahvistaa Suomen julkista taloutta, arvioi valtiovarainministeriö riskikatsauksessaan.

Paimio 700 -juhlavuosi huipentuu valotaidetapahtumassa

Paimion juhlavuosi huipentuu joulun jälkeen.

Paimiossa on juhlistettu 700-vuotista taivalta läpi vuoden kymmenillä erilaisilla ohjelmanumeroilla. Juhlavuosi huipentuu uudenvuodenaattona 31. joulukuuta Paimion urheilupuistossa (Vistantie 55) järjestettävään Valon aika – yhdessä kohti huomista -valotaidetapahtumaan.

Valtionhallinnon kielitutkinnot lakkautetaan

Virallisten, kansallisten kielitutkintojen uudistaminen jatkuu: valtionhallinnon kielitutkinnot lakkautetaan vähitellen vuoden 2028 loppuun mennessä. Opetushallitus keskittyy jatkossa yleisten kielitutkintojen kehittämiseen. Niillä voi edelleen osoittaa myös julkishallinnon tehtävissä vaadittua toisen kotimaisen kielitaidon osaamista.

Elinympäristöjen vaikutusta aikasuhteeseen tutkivalle Ricardo Correialle kahden miljoonan euron ERC-rahoitus

Ricardo Correia.

Turun yliopiston biodiversiteettiyksikön johtamassa kansainvälisessä tutkimuksessa tarkastellaan, miten luonto ja erilaiset elinympäristöt vaikuttavat ihmisten ajantajuun. Hankkeen tulokset voivat tulevaisuudessa ohjata kaupunkien ja muiden elinympäristöjen suunnittelua.

Kela: Harkinnanvaraisten kuntoutuspalvelujen rahoitus turvattu

Harkinnanvaraisten kuntoutuspalvelujen rahoitus on turvattu myös ensi vuonna, ilmoittaa Kela. Kela voi myöntää kuntoutusta asiakkaille, jotka täyttävät kuntoutukseen pääsyn edellytykset.

Antti Heikkilä nimitetty Keskon kauppapaikkapäälliköksi Lounais-Suomeen

Antti Heikkilä.

Kesko on nimittänyt Antti Heikkilän kauppapaikkapäälliköksi kauppapaikkahankinta ja tilavuokraus -yksikköön. Heikkilä on työskennellyt Turun Osuuskaupan kiinteistöpäällikkönä ja kiinteistöosaston esihenkilönä. Hänellä on yli 15 vuoden työkokemus kiinteistöalalta, erityisesti kaupallisen kiinteistöjohtamisen parista.

Uusi yhteistyömalli estämään pankkihuijauksia

OP Pohjola on yhdessä useiden pankkien, F-Securen sekä operaattorien, Elisan, Telian ja DNA:n kanssa ottanut käyttöön huijaussivustojen sulkemiseksi toimintamallin, joka testauksessa pudotti huijausten määrää reilusti. Liikenne huijaussivustolle voidaan katkaista kymmenissä minuuteissa useamman päivän sijaan.

Ruskon S-marketin remontti valmistui

S-market Ruskon uudistusta juhlistetaan keskiviikkona.

– Kolme kuukautta kestäneen remontin aikana uudistimme itsepalvelukassa-alueen portituksilla. Uusimme myös leipäosaston sekä hedelmä- ja vihannespuolen kalusteet. Tuorepuolella ja pakasteissa valikoima kasvoi ja paistopisteen valikoima tuplaantui. Jatkossa asiakkaita ilahduttaa uusi take away -kahvipiste, kertoo ryhmäpäällikkö Tanja Raikaa Turun Osuuskaupasta tiedotteessa.

Urheilu

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkosopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.