Vieraskieliset haluavat asua suurissa kaupungeissa, mutta haaveissa ei ole keskustakaksio

Varissuo on vieraskielisten suosiossa. Varissuo on vieraskielisten suosiossa. Kuva: Marttiina Sairanen

OP Ryhmän ainutlaatuisesta kyselyaineistosta selviää, miten Suomen vieraskieliset haluavat asua. Omaksi asunnoksi etsitään tilavaa asuntoa esikaupunkialueelta. Pääkaupunkiseudun kaupungeista yhden suosio on vieraskielisten keskuudessa selvästi heikoin.

Suomen vieraskieliset haluaisivat asua nimenomaan esikaupunkimaisella alueella, selviää OP Ryhmän Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä vieraskielisille. Aineisto on ainutlaatuinen, sillä vieraskielisten asumisen haaveita ei aiemmin ole selvitetty näin laajassa kyselytutkimuksessa. Kyselyyn vastasivat Suomessa vakituisesti asuvat, äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea puhuvat henkilöt. Vastaajista 50 prosenttia kertoo muuttaneensa Suomeen joko oman tai puolison työn tai opiskelun tai työnhaun perässä.

Vastaajista 22 prosenttia on jo ostanut asunnon ja 34 prosenttia harkitsee asunnon ostamista. Asunnon ostamista harkitsevista vastaajista 48 prosentin haaveissa on kerros- tai rivitaloasunto, ja peräti 41 prosenttia haaveilee omakotitalon ostamisesta. Hankittavan asunnon toivotaan olevan vähintään kolmion kokoinen. 84 prosenttia asunnon ostamista harkitsevista vieraskielisistä harkitsee kolmion tai kolmiota suuremman asunnon ostamista.

– Yli puolet kyselyyn vastanneista on jo ostanut asunnon tai harkitsee sen ostamista. Meidän onkin tärkeää ymmärtää entistä paremmin, millaisia asumiseen liittyviä toiveita tällä monipuolisella vieraskielisten joukolla on, OP Ryhmän henkilöasiakasrahoituksesta vastaava johtaja Hanna Heinonen sanoo tiedotteessa.

OP Ryhmä ei tilastoi asuntolainan hakijoiden äidinkieltä. Asuntolainaneuvotteluja käydään ryhmän pankeissa suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Jos asiakas tarvitsee tulkkia, hän voi hankkia tulkin itse ja varata ajan lainaneuvotteluun konttorille.

– Asiakas valitsee, käyttääkö hän ammattitulkkia vai muuta kieliavustajaa. Tärkeintä on, että kieliavustaja osaa tulkattavaa kieltä riittävän hyvin ja ymmärtää asuntolainaa ja sen ominaisuuksia. Vieraskielisen väestön kasvu haastaa meitä edelleen parantamaan myös asumisen palveluitamme, Heinonen sanoo.

Suomessa asuu noin puoli miljoonaa vieraskielistä, joiden äidinkieli on jokin muu kuin suomi, ruotsi tai saamen kieli. Vieraskieliset toivovat pystyvänsä asumaan pääkaupunkiseudulla. Nyt Helsingissä asuvista vieraskielisistä 85 prosenttia toivoi tulevaisuudessakin voivansa asua Helsingissä tai sen lähistöllä. Espoossa tai Kauniaisissa jo asuvista 74 prosenttia toivoi voivansa jatkossakin asua Espoossa tai sen lähistöllä, Tampereella vastaava osuus on 74 prosenttia.

Sen sijaan nyt Vantaalla asuvista vieraskielisistä vain 39 prosenttia toivoo voivansa jatkossakin asua Vantaalla tai sen lähistöllä. Vantaalaisista vieraskielisiä on noin 27 prosenttia. Kun vastaajilta kysyttiin, missä kaupungissa tai minkä kaupungin lähistöllä he mieluiten haluaisivat asua, Vantaa oli vasta sijalla viisi Helsingin, Espoon, Tampereen ja Turun jälkeen.

– Helsinki on Suomen vieraskielisten suosikkikaupunki, jossa haluaisi asua peräti 34 prosenttia vieraskielisistä. Muutkin vieraskielisten toiveasuinpaikat ovat suuria kaupunkeja. Vieraskielisistä useimmat haluaisivat asua nimenomaan esikaupunkialueella, mikä voi jatkossa lisätä myös Uudenmaan kehyskuntien vetovoimaa, OP Uusimaan henkilöasiakasrahoituksesta vastaava liiketoimintajohtaja Riikka Kangas sanoo.

Joka toinen vieraskielinen kertoi haluavansa asua esikaupunkialueella eli kaupunkien reuna-alueilla. Kaupunkien keskustassa asumisesta haaveili 34 prosenttia vastaajista.

Kun vastaajilta kysyttiin, kuinka tyytyväisiä he ovat asuinpaikkaansa nyt, tyytyväisimpiä pääkaupunkiseudulla olivat Espoossa ja Kauniaisissa asuvat, mutta myös vantaalaisten tyytyväisyys asuinpaikkaansa oli hyvällä tasolla.

Missä kaupungissa tai minkä kaupungin lähistöllä haluaisit asua?: Helsinki 34 prosenttia, Espoo 16 prosenttia, Tampere kahdeksan prosenttia, Turku kuusi prosenttia ja Vantaa viisi prosenttia.

OP Ryhmän syyskuussa toteutettuun kyselytutkimukseen vastasi syys–lokakuussa 2 164 Suomessa asuvaa vieraskielistä henkilöä. Tuloksia on painotettu vastaamaan väestörakennetta iän, sukupuolen ja kunnan mukaan. Painotus perustuu Tilastokeskuksen väestötietokantaan. Vastanneiden määrä vaihtelee kysymyksittäin. Tutkimuksen toteutti Taloustutkimus Oy OP Ryhmän toimeksiannosta. Vastausten virhemarginaali on enimmillään koko vastaajajoukon osalta 2,8 prosenttiyksikköä .

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Laattakäytävän korjaus sulkee ajokaistan Aninkaistenkadulla

Laattakäytävää korjataan 18.–21. elokuuta Aninkaistenkadulla Yliopistonkadun ja Eerikinkadun välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä Tuomiokirkon suuntaan ajettaessa.

Verkkohoito auttoi lasten ahdistukseen vielä kahden vuoden jälkeen

Turun yliopiston kehittämän Huolet hallintaan -verkkohoidon vaikutukset lasten ahdistuneisuuteen säilyivät pitkään, uusi tutkimus osoittaa.

LähiTapiola jakaa tukea lasten ja nuorten harrastuksiin Varsinais-Suomessa

Vuoden 2025 LähiLahjoituksen sai muun muassa. Kaarinan VPK:n varhaisnuoriso-osasto. Kuvassa ovat Lotta Vienonen, Sanna Finneman, Bettina Wikström ja Leo Liuksila.

Lasten ja nuorten harrastaminen on hankaloitunut monessa perheessä taloudellisen tilanteen takia. LähiTapiolan teettämän Arjen katsaus -kyselyn mukaan joka kolmas Varsinais-Suomen vastaaja tuntee lapsen tai nuoren, joka on joutunut vähentämään harrastamista hintojen nousun vuoksi.

Pääministeri Petteri Orpo Pohjoismaiden pääministerien kesäkokoukseen Tanskaan

Tanska ja Färsaaret järjestävät Pohjoismaiden pääministerien kesäkokouksen Kööpenhaminan ympäristössä torstaina 20. elokuuta. Suomea kokouksessa edustaa pääministeri Petteri Orpo (kok.).

Heli Laaksosen näyttely keräsi ennätysyleisön Naantalissa

Heli Laaksonen.

Heli Laaksosella oli Naantalin Taidehuoneella Mitä sun päässäs oikke liikkus? -maalausnäyttely 21.7.–9.8. Runoilijana ja lavaesiintyjänä tunnettu Laaksonen toi näyttelytilassa esille kuvataiteeseen keskittyvää tuotantoaan, joka tulvi mielikuvitusta, värejä ja luonnonläheisyyttä.

Koulujen ylijäämäruokajakelu laajenee Katedralskolaniin – uusia vapaaehtoisia kaivataan

Punaisen Ristin vapaaehtoisten koulujen ylijäämäruokajako laajenee Turussa Katedralskolaniin. Toimintaan tarvitaan mukaan uusia vapaaehtoisia.

Katukaivo on roskan oikotie mereen

Kaivonkansitarra erottuu kaupunkiympäristössä.

Kadulle heitetty tupakantumppi tai nikotiinipussi päätyy usein katukaivon kautta suoraan lähimpään puroon, jokeen, järveen ja lopulta Itämereen. Tästä yllättävästä kulkureitistä muistutetaan elokuussa ympäri Suomen, kun 21 paikkakuntaa Kemistä Helsinkiin merkitsee katukaivojaan suurilla kalatarroilla.

Turun yliopistoon noin miljoonan euron innovaatiorahoitus uuden lääkeaihion kehittämiseen ja testaamiseen sydämen vajaatoimintaan, syöpään ja Alzheimerin tautiin

Novo Nordisk Foundation on myöntänyt Turun yliopiston noin miljoonan euron rahoituksen tutkimushankkeelle, jonka tavoitteena on kehittää uudenlaisia pienmolekyylisiä lääkeaihioita ja testata niillä, voisiko yhtä ja samaa proteiinia lääkkeellä estäen vaikuttaa kolmen yleisen taudin etenemiseen: sydämen vajaatoimintaan johtavaan sydänlihaksen paksuuntumiseen, syöpään ja Alzheimerin tautiin.

NCC peruskorjaa ja laajentaa Pyhän Ristin kappelin

Pyhän Ristin kappelin peruskorjaus ja siihen liittyvät laajennustyöt aloitetaan välittömästi. Työt valmistuvat ensi vuoden syksyksi.

NCC on valittu Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän projektinjohtourakoitsijaksi Pyhän Ristin kappelin peruskorjaukseen ja laajennukseen Turussa. Hankkeen arvo NCC:lle on noin kuusi miljoonaa euroa.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin keskustassa järjestetään sunnuntaina 23. elokuuta kello 11–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Jalankulun ja pyöräilyn reitit muuttuvat Raision keskustassa tunnelityömaan vuoksi

Raision keskustan allianssihankkeen ykkösvaiheen toteutus on käynnistynyt keskustan tunnelityömaan kiertotien rakentamisella. Jalankulku- ja pyöräilyreitit kiertävät jatkossa keskustan työmaa-alueen.

Rannikkolaivasto harjoittelee droonien torjuntaa Örön ampuma-alueilla

Rannikkolaivaston laaja ampumaharjoitus järjestetään 17.–20. elokuuta Örön ampuma-alueilla.

Maskun päivän markkinoita vietetään lauantaina

Maskun päivää vietetään Rivieran hiekoilla. Kuva viime vuoden Maskun päivästä.

Maskun päivän markkinoita vietetään lauantaina 22. elokuuta kello 11–15. Perinteiset kesänpäätösmarkkinat kokoavat Maskun Isonkiven rannalle kymmeniä näytteilleasettajia sekä Maskusta että lähiseudulta. Luvassa on myös ohjelmaa koko perheelle.

Haravointijätekasa savuaa kaatopaikalla Raisiossa

Haravointijätekasa savuaa Raisiossa kaatopaikalla Isosuontiellä. Pelastuslaitos purkaa kasan yhdessä toiminnanharjoittajan kanssa ja varmistaa sammutuksen.

RetkiKinon syyskausi starttaa syyskuun alussa

Retkipuudeli Topi.

RetkiKinon syyskausi starttaa tiistaina 1. syyskuuta Kino Killassa. RetkiKino esittää joka kuukauden ensimmäisenä tiistaina kello 18 retkeilyaiheisia elokuvia. RetkiKinossa päästään nojatuolimatkalle Suomen ja lähialueen upeimpiin retkikohteisiin ja maisemiin. Näytöksen kesto on noin puolitoista tuntia ja illan aikana nähdään 2–4 retkeilyleffaa.

Yli kolmasosa suomalaisista pesee vaatteita turhaan

Yli kolmasosa suomalaisista (34 %) pesee puhtaita vaatteita vain raikastaakseen niitä, selviää Unileverin teettämästä kyselystä. Nuorten 18–29-vuotiaiden aikuisten kohdalla luku nousee lähes 50 prosenttiin.

Opeta lapselle turvallisuusohjeet tulipalojen varalta

Akkua ei pidä ladata pehmeillä, helposti syttyvillä alustoilla kuten sängyssä eikä eteisessä, sillä se on poistumisreitti turvaan.

Koulujen alkaessa moni perhe palaa tuttuihin arkirutiineihin. Samalla on hyvä opettaa lapselle kodin turvallisuusohjeet. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön asiantuntija muistuttaa, että kaikkien perheenjäsenten pitää tietää, miten tulipalossa toimitaan. Suomessa syttyy asuinrakennuksissa vajaa 3 000 tulipaloa vuosittain.

Kehollisuus myös terapiatutkimuksen trendi

Psykoterapioiden ja taideterapioiden kentässä on tapahtunut lyhyessä ajassa suuri muutos. Terapioissa on alettu huomioida myös kehollisuutta. Kokonaisia kohtaamisia – Keho psykoterapioissa

Näköislehti

Urheilu

Turkulainen Fortunewheelgarden edustaa Suomea tammojen Euroopan mestaruuskilpailussa

Fortunewheelgargen ja Olli Koivunen.

Turkulaisravuri Fortunewheelgarden edustaa Suomea lämminveritammojen Euroopan mestaruuskilpailussa Tukholman Solvallassa keskiviikkona 19. elokuuta. Kilpailun voittaja ansaitsee miljoona kruunua. Jethro Rostedtin ja Ylitalo Garden's Stable Oy:n kasvattamaa ja Smokewalley Oy:n omistamaa hevosta valmentaa Harri Koivunen ja ohjastaa Olli Koivunen .

Puukkokatsomo: Kova salibandyurakka

Salibandyn Suomen Cupia pyritään kehittämään entistä houkuttelevammaksi kilpailuksi. Tämä on hyvä tavoite, sillä perinteisesti varsinkin isompien seurojen kohdalla Cup on koettu enemmän pakollisena pahana kuin kisana, johon panostaa täysillä.

Turun derby siirtyy lauantailta sunnuntaille

Veikkausliigan Turun derby TPS:n ja FC Interin välillä siirtyy Interin europelien jatkumisen vuoksi. Derby siirtyy lauantailta pelattavaksi päivää myöhemmin sunnuntaina 23. elokuuta kello 18 Veritas Stadionilla.

Inter taisteli jatkopaikan ja kohtaa seuraavaksi FC Kööpenhaminan

Inter jatkaa Konferenssiliigassa.

Inter jatkaa historiallista eurotaivaltaan. Se löi FC Vaduzin Konferenssiliigan kolmannen kierroksen otteluparissa ja jatkaa playoff-kierrokselle. Sinimustat taistelivat torstai-iltana Liechtensteinissa 2–2-vierastasapelin Jasse Tuomisen ja Alie Contehin maaleilla. Vaduz kaatui yhteismaalein 4–3. Inter tekee turkulaista jalkapallohistoriaa etenemällä playoff-kierrokselle, jossa vastaan asettuu FC Kööpenhamina.

Suomi taistelee amerikkalaisen jalkapallon naisten Euroopan mestaruudesta

Useita Trojansin naisia on mukana EM-taistossa.

Suomen naisten amerikkalaisen jalkapallon maajoukkue pelaa 22. elokuuta Vantaalla Euroopan mestaruudesta Saksaa vastaan. Turku Trojansin pelaajista Euroopan mestaruutta tavoittelevaan ryhmään on valittu Tia Jansen , Milla Korhonen , Kirsti Nirhamo , Edona Haddad , Ninni Mäkinen , Kaisla Honkaniemi , Hilma Kuitunen ja Oona Tuomi .

Aliisa Soini otti omiin nimiinsä 100 metrin perhosuinnin Suomen ennätyksen

Aliisa Soini.

Uinnin pitkän radan EM-kisojen neljännen päivän aamujaksolla nähtiin yksi Suomen ennätys, kun Uinti Turun Aliisa Soini perhosteli taululle uudet ennätyslukemat 100 metrin perhosuinnissa.