Tuholaisvahinko vuokra-asunnossa? – vakuutus ei välttämättä korvaa

Tuholaisvahinko ei yleensä ole suoraan kotivakuutuksesta korvattava. Tuholaisvahinko ei yleensä ole suoraan kotivakuutuksesta korvattava. Kuva: Suomen Vuokranantajat ry

Vuokra-asuntoa suojaamassa on tavallisesti vuokralaisen oma kotivakuutus ja taloyhtiön kiinteistövakuutus. Markkinoilla on myös kattava valikoima vuokranantajan vakuutuksia täyttämään kotivakuutuksen ja kiinteistövakuutuksen aukkoja. Päänvaivaa vakuutusten viidakossa tuottavat kuitenkin edelleen erilaiset tuholaisvahingot, selviää Suomen Vuokranantajat ry:n teettämästä tuoreesta vakuutusvertailusta.

– Tuholaistilanteissa vuokranantajan suoja jää vakuutusvertailumme valossa puutteelliseksi etenkin, jos vuokralaisen kotivakuutus vastuuvakuutuksineen syystä tai toisesta puuttuu. Paha ludeongelma voi tuottaa vuokranantajallekin jopa viisinumeroisen vahingon. Tuholaisvahinkojen ollessa yhä yleisempiä tässä olisi nähdäkseni merkittävä tuotekehityksen paikka vakuutusyhtiöille niin osakkeenomistajan ja taloyhtiön kuin vuokralaisenkin vakuutusten osalta, Suomen Vuokranantajat ry:n juristi Saara Penttilä toteaa tiedotteessa.

Tuholaisvahinko ei yleensä ole suoraan kotivakuutuksesta korvattava. Se voi kuitenkin tulla korvattavaksi vuokralaisen vastuuvakuutuksesta, jos vuokralainen aiheuttaa vaikkapa ludeongelman omalla tuottamuksellaan. Kiinteistövakuutuksella voidaan vakuuttaa torjuntakustannukset ja suoranaiset kiinteistön esinevahingot. Sen korvauspiiri ei kuitenkaan ulotu vuokranantajan irtaimistoon tai hänen tilaamansa torjunnan kustannuksiin ja vuokratulon menetykseen. Vuokranantajan vakuutuksesta tuhoeläinvahinkoja ei lähtökohtaisesti korvata.

Kotivakuutus on pääsääntöisesti olemassa asunnossa asuvien omaisuuden suojaksi. Vuokra-asunnossa kotivakuutus on siis ennen kaikkea vuokralaisen ja hänen irtaimistonsa turvana. Kotivakuutukseen liitetty vastuuvakuutus kattaa myös vuokralaisen huolimattomuudellaan tai laiminlyönnillään aiheuttamia vahinkoja esimerkiksi vuokranantajalle tai taloyhtiölle. Taloyhtiön kiinteistövakuutus taas on olemassa esimerkiksi taloyhtiön rakenteille aiheutuvien vahinkojen varalta.

– Vuokralaisen kotivakuutus tai taloyhtiön kiinteistövakuutus eivät yleensä kata vuokralaisen tahallaan aiheuttamia vahinkoja. Joskus myös vuokratulon saaminen voi keskeytyä vaikkapa vesivahinkoremontin ajaksi. Mahdotonta ei ole sekään, että vuokrasuhteen osapuolet joutuvat ratkomaan erimielisyyksiään tuomioistuimessa suurella kuluriskillä. Vuokranantajan vakuutus voi tuoda tällaisissa tilanteissa toivottua lisäturvaa, Penttilä avaa.

Vuokranantajan arvioidessa vakuutusten sopivuutta valintaan vaikuttaa muun muassa se, onko asuntoja yksi vai useampi, millaisia asuntoja vuokrataan, kuinka kattavan turvan vuokranantaja haluaa, millainen on hänen riskinkantokykynsä ja vuokrataanko kohteita pitkäaikaisesti vai lyhyemmissä jaksoissa kalustettuna. Myös keskittämisalennukset ja vakuutusehtojen vaihtelu kannattaa pitää mielessä.

Penttilän mukaan vakuutus kannattaa valita oma sijoitusstrategia mielessä pitäen. Markkinoilla on nykyisin yhä enemmän vaihtoehtoja, ja perusturvan lisäksi niihin on saatavissa myös lisätuotteita vuokratulon keskeytymisen tai oikeusprosessien varalle. Vakuutuksen kustannukset ovat myös vähennyskelpoisia vuokratulojen verotuksessa. Kuten muissakin sijoitusmuodoissa, myös asuntosijoittamiseen kuuluu riskejä eikä kaikkiin mahdollisiin riskeihin voi mitenkään varautua vakuutuksilla.

– Vuokranantaja voi vakuutusten lisäksi vähentää riskejä merkittävästi omalla toiminnallaan, sillä esimerkiksi vuokralaisen valinnalla on suuri merkitys. Rahallinen puskuri takataskussa on myös hyvä varautumiskeino yllättäviin tilanteisiin, Penttilä muistuttaa.

Vertailun toteutti Söderberg & Partners Oy:n vakuutusmeklari Pekka Määttä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Saaristomeren biosfäärialueelle 14 uutta biosfäärilähettilästä

Uusia biosfäärilähettiläitä.

Saaristomeren biosfäärialueelle on valittu 14 uutta biosfäärilähettilästä. Biosfäärilähettiläiden määrä nousi 72:een.

Monessa taloyhtiössä lykätään yhä remontteja

Taloyhtiöiden taloustilanne on vakiintunut mutta remontteja siirretään yhä tulevaisuuteen.

Taloyhtiöiden taloustilanne on parantunut, mutta monessa yhtiössä lykätään yhä remontteja. Lykkääminen saattaa kuitenkin käydä kalliiksi taloyhtiön osakkaille. Korjausrakentamisen rahoitusta on OP Pohjolasta myönnetty tammi–syyskuussa 200 miljoonaa euroa viime vuotta enemmän.

Varhain alkavan muistisairauden vaikutus jäljellä olevaan elinaikaan vaihtelee merkittävästi sairauden tyypin mukaan

Muistisairaus lisää kuolemanriskiä erityisesti jo työiässä sairastuneilla. Varhain alkavista muistisairauksista otsa-ohimolohkorappeumaan liittyy lyhin elinaika diagnoosin jälkeen, osoittaa tuore Itä-Suomen ja Oulun yliopistojen tutkimus.

Vapaa-ajankalastajien määrä väheni

Lähes joka kolmas suomalainen kalasti viime vuonna. Miehistä kalasti 41 prosenttia ja naisista 18 prosenttia. Kalastavien miesten määrä pysyi lähes ennallaan, mutta kalastavien naisten määrä väheni, erityisesti alle 18-vuotiaiden ikäryhmässä. Sen sijaan nuorten, 18–24-vuotiaiden, vapaa-ajankalastajien määrä kasvoi sekä naisten että miesten osalta. Kalastuspäiviä kertyi yhteensä 19,1 miljoonaa.

Maahanmuuton hyödyt seutukaupunkien väestökehitykselle jäävät vähäisiksi

Seutukaupunkien väestökehitys hyötyy maahanmuutosta, mutta huomattava osa ulkomailta saadusta muuttovoitosta menetetään jatkomuutoissa Suomen sisällä. Tämä selviää Kuntaliiton tilaamasta selvityksestä, joka tarkasteli seutukaupunkien maahanmuuttoa ja vieraskielisten maan sisäistä muuttoa vuosina 2010–24.

Terveellinen ruokavalio raskausaikana tukee kehon koostumusta synnytyksen jälkeen

Tuoreessa tutkimuksessa havaittiin, että raskaudenaikainen terveyttä edistävä, proteiini- ja kuiturikas ruokavalio oli yhteydessä alhaisempaan kehon rasvaprosenttiin synnytyksen jälkeisen vuoden aikana. Kalaöljy- ja probioottiravintolisien käytöllä ei ollut vaikutusta kehon koostumukseen.

Mies uhkaili kaupassa ja sen ulkopuolella väkivallalla Naantalissa

Lounais-Suomen poliisi sai ennen kahta iltapäivällä hälytyksen Naantaliin. Ilmoituksen mukaan mies oli uhkaillut kaupassa ja sen ulkopuolella väkivallalla.

Riippumaton Jussi -indiefestivaali palaa Juho Kustin rantalavalle

Festivaali palaa takaisin juurilleen Juho Kustin rantalavalla.

Kakskerran merelliset maisemat täyttyvät ensi juhannuksena jälleen indie-musiikista ja yhteisöllisestä juhlatunnelmasta, kun Riippumaton Jussi -indiefestivaali järjestetään kolmatta kertaa 18.–19. kesäkuuta.

Törkeä ryöstö Ihalassa, tekijä jäi heti kiinni

Poliisi sai ilmoituksen ryöstöstä Raisiossa Ihalan kaupassa sunnuntaina ennen yhtä. Paikalla oli nopeasti useita poliisipartioita. Tekijä oli poistunut paikalta, mutta hänet saatiin kiinni tapahtumapaikan läheltä pian teon jälkeen.

Video Art Festival Turku 2025 tuo videotaidetta vuoden pimeimpään aikaan

Video Art Festival Turku (VAFT) 2025 tuo ihmeteltäväksi laajan skaalan erilaista videotaidetta 13.–16. marraskuuta. Nelipäiväinen festivaali kokoaa yhteen kuratoituja näytöksiä, keskustelua ja audiovisuaalisia elämyksiä uteliaisuuden teeman ympärille. Näytöksiä järjestetetään Kino Killassa ja Turun kaupunginteatterin taideseinällä, ja kaikkeen ohjelmaan on vapaa pääsy.

Matkailutausta huomioitava virtsatieinfektioiden hoidossa

Antibiooteille vastustuskykyiset bakteerit aiheuttavat yhä suuremman osan virtsatieinfektioista, erityisesti henkilöillä, jotka ovat matkailleet (sub)trooppisilla alueilla. Matkaripuli ja antibioottikuurit lisäävät riskiä sairastua vastustuskykyisten bakteerien aiheuttamaan virtsatieinfektioon. Tutkija peräänkuuluttaa muutoksia hoitosuosituksiin ja matkailuneuvontaan.

Varsinais-Suomessa omavaraisuus huippuluokkaa

Rukiin osalta Varsinais-Suomen omavaraisuusaste on yli 300 prosenttia.

EU:n maatalous- ja maaseuturahoituksella on merkittävä vaikutus Suomen huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen, niin paikallisella kuin kansallisellakin tasolla. Varsinais-Suomen ELY-keskuksen maaseutuyksikön kehittämispäällikkö Johanna Mattilan mukaan Varsinais-Suomen ruokaketju turvaa koko Suomen huoltovarmuutta. Varsinais-Suomen ruuantuotanto on erittäin monipuolista, mikä tukee niin maakunnallista kuin kansallistakin huoltovarmuutta.

Pekka Kuusisto jatkaa Varsinais-Suomen Keskustan johdossa

Varsinais-Suomen Keskustan piirin syyskokous pidettiin lauantaina 8. marraskuuta Uudessakaupungissa monitoimitalo Wintterissä. Kokouksen avasi ja johti piirin varapuheenjohtaja Arttu Laaksonen . Kokous keskittyi maatalouden kriisiin, alueelliseen työllisyyteen ja lähipalveluiden turvaamiseen. Samalla tehtiin henkilövalinnat piirin johtoon vuodelle 2026.

Sampsa ja Rebekka Mäki Maskun K-Supermarketin uudet kauppiaat

Sampsa ja Rebekka Mäki.

Sampsa ja Rebekka Mäki aloittavat 1. helmikuuta Maskussa K-Supermarketin kauppiaina. He tulevat Maskuun Piikkiöstä.

Tutkimus: Epoksipinnoitetut vesiputket lisäävät bisfenoli A -kemikaalille altistumista

Epoksisaneeratuissa taloissa asuvat ihmiset altistuvat bisfenoli A -kemikaalille (BPA) enemmän kuin väestö keskimäärin, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksesta. Jo aiemmassa tutkimuksessa oli havaittu, että epoksihartsilla pinnoitetuista käyttövesiputkista liukeni putkiremontin jälkeen haitallista bisfenoli A:ta taloyhtiöiden lämpimään käyttöveteen. Kylmään talousveteen kemikaalia ei liuennut.

Satu Rämö vierailee Raision kirjastossa

Satu Rämö.

Kirjailija Satu Rämö esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa keskiviikkona 26. marraskuuta kello 18–19. Rämö on tunnettu huippusuositusta Hildur-dekkarisarjastaan.

Omakotitalon pannuhuoneessa tulipalo Kaarinassa

Noin 300 neliömetrin omakotitalon pannuhuoneessa syttyi tulipalo lauantaina illalla Solmukadulla Kaarinassa. Pelastuslaitos sammutti palon eikä se päässyt leviämään pannuhuoneesta pidemmälle.

Teräviä havaintoja Galleria Joellassa

Maija Albrechtin, Mikael Kihlmanin, Liina Mäki-Patolan ja Lars Nybergin töitä on esillä Galleria Joellassa.

Maija Albrechtin , Mikael Kihlmanin , Liina Mäki-Patolan ja Lars Nybergin näyttely Teräviä havaintoja on esillä 13.11.–7.12. Galleria Joellassa.

Urheilu

Otteluanalyysi: Ilves kaatui Kupittaalla, Interille hopeiset mitalit

Interin fanit juhlivat voittoa ja hopeamitaleja. Kuvakaappaus Ruudun lähetyksestä.

Jalkapalloilun Veikkausliigan ylempi loppusarja eli niin sanottu Mestaruussarja ei sujunut Interiltä toivotulla tavalla mutta kauden päätösottelu oli sinimustilta hyvä esitys. Kaksi nopeaa maalia takasivat voiton Ilveksestä, mikä tarkoitti sitä, että Inter kiilasi Ilveksen ohi kakkoseksi ja varmisti, että ensi kaudella on pelejä myös eurokentillä.

Åboraakkeli: Menikö F-liigan playoff-juna jo?

Miesten F-liigassa marraskuun alun ottelutauko tuli todennäköisesti turkulaisjoukkueille mieluisaan aikaan. Parin viikon ottelutauko antaa joukkueille harjoittelurauhaa ja hiukan aikaa uusien juonien kehittelyyn.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Raision Loimu haastaa Tuto Volleyn

Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).