Tuulivoimaloiden rakennusbuumi hidastumassa

Tuotannossa olevat, rakenteilla olevat, luvitetut sekä kaavoitetut tuulivoimalat.
Tuotannossa olevat, rakenteilla olevat, luvitetut sekä kaavoitetut tuulivoimalat. Kuva: Tuulivoimayhdistys

Uusiutuvan energian lähteet, etenkin tuulivoima, ovat kasvaneet merkittävästi osana vihreän siirtymän agendaa Suomessa ja koko Euroopassa. Tuulivoimaloihin on investoitu laajasti ja uusia voimaloita ja hankkeita on syntynyt tiheään tahtiin viime vuosina. Mihin rakentaminen loppuu?

Suomessa todellinen tuulivoiman kasvuharppaus nähtiin jo 1990-luvun lopulla. Ensimmäiset suuremmat tuulivoimahankkeet käynnistyivät, ja siitä lähtien ala on kasvanut vakaasti. Uusia investointeja on tehty kiihtyvällä tahdilla, ja vuoden 2021 tuotantomäärästä on noustu yli 4 000 megawatilla vuoden 2024 tuotantoon verrattuna. Koko Suomen sähköntuotannosta lähes 98 prosenttia katettiin kotimaisesti viime vuonna eli Suomi on lähes täysin itsenäinen sähköntuottaja.

Nykyisten hankkeiden valmistuessa investointien seuraava vaihe näyttää epävarmalta. Suurin kysyntä on täytetty ja olemassa olevia hankkeita valmistuu tulevina vuosina. Sähkönkulutuksen pitäisi kuitenkin kasvaa, jotta uusien tuulivoimaloiden rakentaminen olisi kannattavaa. Tämä kasvu voisi tulla esimerkiksi teollisuuden investoinneista tai vedyn jalostamisesta, mutta toistaiseksi markkinoilla ei ole riittävästi kysyntää uusille voimaloille.

Vetytalouteen uskovat toivovat lisää tuulivoimaa, jotta vetytalous saataisiin kunnolla käyntiin Suomessa.

Tästä herää kysymys millä investoinnit kustannetaan ja kumpaan keskitytään ensin: sähköntuotannon kasvattamiseen vai sähkönkulutuksen kasvattamiseen? Sähköntuotannon kasvu ilman kulutusta ei ole kannattavaa, mutta kulutuksen kasvu esimerkiksi vihreän vedyn jalostamisella ei ole kannattavaa ilman suurta uusiutuvan sähkön tuotantoa.

Suurin osa suomen tuulivoimaloista sijoittuu länsirannikolle, jossa ei enää myöskään ole tilaa rakentaa lisää. Itä-Suomi näyttää kartalla tyhjältä ja kapasiteettia sieltä löytyisikin. Ongelmana on kuitenkin puolustusvoimien tutkat, joita uudet tuulivoimalat ja tuulivoimapuistot häiritsisivät. Uusilla teknologisilla ratkaisuilla ongelma voidaan hoitaa, mutta jälleen kerran kustannuskysymys nousee vahvasti esille. Alla olevassa kartassa näkyvillä ovat tuotannossa olevat, rakenteilla olevat, luvitetut sekä kaavoitetut tuulivoimalat.

Investointinäkökulman lisäksi Suomessa on esiintynyt asukkaiden huolia tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista, kuten melusta ja infraäänistä. Erilaisia huhuja on vuosien varrella ollut väitetyistä terveyshaitoista, mutta nämä väitteet on suurelta osin kumottu. Suurimmat kritiikin kohteet liittyvät maisemallisiin kysymyksiin sekä tuulivoimaloiden vaikutuksiin asuinviihtyvyyteen.

Toinen haaste on tuulivoimaloiden vaikutus eläimiin, kuten lepakoihin, joista on raportoitu vahingoittuvan voimaloiden aiheuttamista paineaalloista. Vaikka nämä tapaukset ovat harvinaisia, ne ovat nostaneet keskustelua ympäristövaikutuksista.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Kompastuin torilla laattaan ja lensin silmilleni

Kauppatorin pinna kupruilu haittaa. 66-vuotias ei voi kävellä torilla, koska on tosi vaara kompastua. 1 x kompastunut. En käytä.

Tapio Peltomäki jatkaa Turun Osuuskaupan hallituksen puheenjohtajana

Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto on valinnut 10. joulukuuta Turun Osuuskaupan hallituksen kokoonpanon ensi vuodelle.

Myllylle harvinainen turvallisuusluokitus

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason.  Ennen Myllyä sen on saavuttanut vain viisi kaupallista kiinteistöä koko maailmassa, ja Suomessa Mylly on ensimmäinen.

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason. Se edellyttää erittäin kehittynyttä riskinhallintaa, turvallisuusjärjestelmien toimintaa ja kokonaisuutena huippuluokan turvallisuuskäytänteitä.

Turku edelleen Suomen houkuttelevimpien kuntien kärkikolmikossa

Taloustutkimus Oy on julkaissut muuttohalukkuustutkimuksen kuluvalta vuodelta. Tutkimuksen mukaan Turku on asuinpaikkana Suomen kakkonen, ja sijalla kolme kuntana, johon voisi kuvitella muuttavansa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Uusi lentoreitti Turun ja Vilnan välillä avautui

Lentoyhtiö Wizz Air tuo Turkuun jo toisen uuden reittiavauksen lyhyen ajan sisään. Perjantaina avautui suora lentoreitti Turun ja Vilnan välille, ja vain reilu kuukausi sitten starttasivat lennot Turun ja Bukarestin välillä. Uudet reitit ovat toivottu lisä Turun lentoaseman valikoimaan.

Henrik Saxén ja Guillaume Jacquemet saavat Åbo Akademin kansleripalkinnon

Kansleri Marianne Stenius myönsi nuoremman tutkijan kanslerinpalkinnon solubiologian apulaisprofessorille Guillaume Jacquemetille.

Professori Henrik Saxén ja apulaisprofessori Guillaume Jacquemet saavat kansleri Marianne Steniuksen jakaman palkinnon menestyksekkäästä tutkimuksesta Åbo Akademissa.

Ennuste: Asuntojen hinnat nousevat ensi vuonna maltillisesti

Danske Bankin tuoreen asuntomarkkinakatsauksen mukaan asuntojen hinnat kääntyvät 0,8 prosentin nousuun ensi vuonna. Rakentamisen piristyminen odotuttaa itseään.

Bussipysäkkien laseja hajotettu Naantalissa

Karvetin uusittu bussipysäkki ei ehtinyt olla kauan ehjänä. Kuva on otettu marraskuussa.

Naantalissa on todettu tänä syksynä runsaasti ilkivaltatapauksia. Lähes kaikkien Aurinkotien bussipysäkkien laseja on hajotettu. Pysäkit on uusittu vasta muutaman vuoden sisällä, Lietsalan ja Karvetin pysäkit vasta tänä syksynä.

Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia lapsien suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta verkossa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus aloittaa perustamaan Suomeen erillisen, valtakunnallisen keskuksen lapsiin verkossa kohdistuvan seksuaaliväkivallan tutkintaan ja paljastavaan poliisitoimintaan. Vastaavanlaiset yksiköt toimivat jo Ruotsissa ja Norjassa.

Henna Paunu Aboa Vetus Ars Novan uudeksi museonjohtajaksi

Henna Paunu.

FM Henna Paunu on nimitetty Aboa Vetus Ars Nova (AVAN) -museoiden uudeksi museonjohtajaksi. AVAN:n säätiö etsi museonjohtajaa, jonka tehtävänä on luotsata kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa ympäristössä toimiva museokokonaisuus uudelle strategiakaudelle. Johtajahaku toteutettiin avoimen haun ja suorahaun yhdistelmänä. Paunu siirtyy tehtävään EMMA – Espoon modernin taiteen museon intendentin tehtävästä.

Valtio ottaa 17,8 miljardia euroa lisää velkaa tänä vuonna

Valtio ottaa tänä vuonna enemmän velkaa kuin vuodelle oli budjetoitu. Keskeinen syy taustalla on käteisvakuuksien kasvu vuoden aikana.

Yllättäviä meriajokasesiintymiä ja harvinainen punalevähavainto

Saaristomeren vedenalaisluontoa kartoitettiin sukelluksin maastokauden aikana.

Vedenalaisen meriluonnon monimuotoisuuden inventointiohjelman menetelmin toteutetut kartoitukset kuluvalla maastokaudella täydentävät tietoa Saaristomeren vedenalaisluonnosta. Työ on osa Saaristomeren paikallisesti ekologisesti merkittävien merialueiden (PEMMA) kuvaamiseen tähtäävää hanketta. Kartoitukset saatiin aikataulussa päätökseen huolimatta alkukesän kovista tuulista.

Varhan vammaispalvelujen palveluohjaus yhtenäistyy tammikuussa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) vammaispalvelujen koko alueen yhteinen palveluohjaus käynnistyy keskiviikkona 14. tammikuuta. Kuntakohtaiset tällä hetkellä käytössä olevat puhelinajat poistuvat ja palveluohjaukseen tulee yksi puhelinnumero sekä yhtenäinen puhelinaika.

Uhanalainen juurilasisiipi löysi sille perustetun elinympäristön Pahaniemestä

Juurilasisiipi.

Turun ensimmäiseltä uuselinympäristöltä on löytynyt kolme harvinaista perhoslajia. Yksi lajeista on Turun silmäterä, Varsinais-Suomeen keskittynyt juurilasisiipi. Turku tulee seuraavina vuosina kasvattamaan merkittävästi uuselinympäristöjen määrää.

Suomalaiset pojat saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa

Turun yliopiston tutkimuksesta selviää, että suomalaiset lapset – erityisesti pojat – saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa. Äidin psyykkiset sairaudet, raskausajan tupakointi ja se, ettei äiti ollut parisuhteessa, olivat yhteydessä lapsen suurempaan todennäköisyyteen saada ADHD-diagnoosi.

Sekajäteastioiden tyhjennykset siirtyvät LSJH:lle kaikissa alueen kunnissa vuoteen 2030 mennessä

Noin 700 sekajätteen keräykseen käytettävää etulastattavaa sekajätesäiliötä siirtyvät LSJH:n tyhjennettäviksi ensi maaliskuussa.

Kaikki Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueen kunnat siirtyvät yhtenäiseen sekajäteastioiden tyhjennysjärjestelmään. Vuoteen 2030 mennessä kaikkien asuinkiinteistöjen sekä kunnan hallinto- ja palvelutoiminnan kiinteistöjen sekajätetyhjennyksistä vastaa LSJH. Maaliskuussa alkavan ja joulukuuhun 2029 jatkuvan siirtymävaiheen aikana LSJH saa tyhjennettäväkseen yhteensä arviolta 75 000 sekajäteastiaa.

Uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika nousee 35 vuoteen

Hallitus pyrkii esityksellään muun muassa tukemaan asuntokauppaa ja rakentamista. Esityksen mukaan uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika saa olla enintään 35 vuotta, kun nykyisin enimmäiskesto on 30 vuotta.

Urheilu

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.