Brahenkadulle avautui kreikkalaisia herkkuja myyvä puoti

Yksi Eleni Panagopouloun ja Afrodite-tavernan asiakkaiden suosikkiannoksista on pita gyros. Siinä on pitaleivän sisään käärittynä lihaa, tomaattia, sipulia, tsatsikia ja ranskalaisia. Yksi Eleni Panagopouloun ja Afrodite-tavernan asiakkaiden suosikkiannoksista on pita gyros. Siinä on pitaleivän sisään käärittynä lihaa, tomaattia, sipulia, tsatsikia ja ranskalaisia. Kuva: Ioannis Garetsas

Eleni Panagopoulou muutti Suomeen neljätoista vuotta sitten työskennelläkseen setänsä omistamassa kreikkalaisessa ravintolassa Itäisellä Pitkäkadulla. Kun setä jäi eläkkeelle ja muutti takaisin kotimaahan, Kreikkaan, tuli Panagopouloun vuoro avata Turkuun aito taverna.

Panagopouloun ensimmäinen oma ravintola oli Kalimera Turun keskustassa. Nyt jo neljä vuotta Hämeenkadulla sijainneen Afrodite-ravintolan lisäksi on Brahenkadulle syyskuun alussa ilmestynyt samanniminen kreikkalainen minimarket, jotka Panagopoulou omistaa yhdessä puolisonsa Christos Kotsokolosin kanssa.

Sekä ravintolan että kaupan valikoimasta löytyy monenlaisia eksoottisia herkkuja.

Afrodite-taverna avattiin ensimmäisenä koronakesänä, mutta haastavasta aloitusajankohdasta huolimatta asiakkaat ovat löytäneet paikan. Pieni ja kodikas taverna on sisustettu perinteiseen tyyliin sinivalkoruudullisin pöytäliinoin. Hyväntuulinen henkilökunta kommunikoi keskenään kreikaksi, ja taustalla soi kreikkalainen iskelmä. Ihan kuin olisi Kreikassa.

Panagopoulou on kotoisin Peloponnesoksen niemimaalta Patran kaupungin läheltä, jossa hänen perheellään on oliivifarmi. Suoraan Panagopouloun kotitilalta Turkuun tulevaa extra virgin -oliiviöljyä käytetään Afroditen keittiössä kaikessa ruuanlaitossa, ja sitä myydään asiakkaille myös mukaan sekä suoraan tavernasta että uudesta kaupasta.

Muutenkin kreikkalaiset raaka-aineet ovat ravintola-alaa Turun ammatti-instituutissa opiskelleen Panagopouloun ruuanlaiton ydin. Vain vihannekset ovat suomalaisia, kertoo Panagopoulou. Afroditen keittiössä kaikki valmistetaan ja maustetaan alusta asti itse.

Ruokakaupasta asiakkailla on nyt mahdollisuus ostaa kreikkalaisia elintarvikkeita kotiin maisteltavaksi ja itse kokattavaksi. Avajaisviikonloppuna myymälässä kävi paljon asiakkaita, ja eniten myytiin oliiviöljyä ja fetajuustoa.

– Niiden lisäksi valikoimassa on muun muassa mausteita, tirokafteria eli fetadippiä, papuja, pinaattia, pakastettua gyroslihaa, keksejä ja makeisia sekä Fix-olutta, Panagopoulou luettelee.

Gyros on vartaassa grillattua, ohuiksi siivuiksi leikattua possunlihaa. Se ja muutkin grilliruuat ovat mussakan lisäksi Panagopouloun mukaan Afrodite-tavernan ruokalistan suosituimpia annoksia.

Myös Panagopouloun kotona Turussa syödään perinteistä kreikkalaista kotiruokaa. Panagopouloun oma suosikkiannos on pastitsio, joka on kreikkalainen versio makaronilaatikosta.

– Suomalaisista ruuista meidän perheen ehdoton suosikki on lohikeitto. Syömme sitä kerran viikossa! kertoo Panagopoulou.

Maria Helstola

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Työpaikan ympäristövastuu monille suomalaisille palkkaa tärkeämpää

Ympäristövastuusta on puhuttu yrityksissä vuosia, mutta nyt jotain on muuttunut: ympäristövastuuta ei jätetä enää vain vastuullisuusraporttiin tai markkinointipuheisiin. Se näkyy yhä useammin siinä, mihin ihmiset hakevat töihin, missä he haluavat työskennellä ja millaisiin yrityksiin he sitoutuvat.

Iltavirkuilla muita suurempi riski päätyä työkyvyttömyyseläkkeelle

Iltavirkuilla on keskimäärin heikompi terveys ja enemmän haasteita työelämässä kuin aamuvirkuilla.

Iltavirkkujen riski jäädä ennenaikaisesti eläkkeelle on 1,7-kertainen aamuvirkkuihin verrattuna, selviää Oulun yliopiston johtamasta tutkimuksesta. Taustalla on todennäköisesti se, että iltavirkuilla on keskimäärin heikompi terveys ja enemmän haasteita työelämässä kuin aamuvirkuilla.

Ostohuijaukset yleistyvät, verkkorikosten pelko väheni

Hieman yli kuusi prosenttia Suomessa asuvista 15–74-vuotiaista koki viime vuonna vähintään läimäisyn käsittävää väkivaltaa. Väkivallan uhriksi joutuneiden osuus on pysynyt samalla tasolla jo pitkään.

Jehovan todistajille uusi valtakunnansali Naantaliin

Rakennustyötä valvova Olli Heimonen kertoo, että kohde valmistuu jopa edellä alkuperäistä aikataulua.

Jehovan todistajille valmistuu uusi valtakunnansali Naantaliin. Naantalin kokouspaikan rakentaminen on sujunut hyvin. Jehovan todistajien uusi kokouspaikka on valmistumassa Putkikadulle Naantalin Murikkoon. Uusi sali korvaa Raisiossa Kaanaantie 108:ssa olevan salin, joka on pantu myyntiin.

Pyhän Henrikin säätiön kulttuuripalkinto Roope Lipastille

Roope Lipasti.

Pyhän Henrikin säätiön kulttuuripalkinto on myönnetty kirjailija ja toimittaja Roope Lipastille . Turun arkkihiippakunnan piispa Mari Leppänen luovutti palkinnon Turun kirjamessuilla 2. lokakuuta.

Chilen suosittu seikkailukaksikko kuvaa Turussa

Chilen Canal 13 suosittu prime time -ohjelma Socios por el Mundo saapuu Suomeen. Ohjelman tähdet Francisco ”Pancho” Saavedra ja Jorge Zabaleta kuvaavat Suomessa 1.–7. lokakuuta.

RKP nimesi Nissinaho-Backin ja Bondestamin eduskuntavaaliehdokkaiksi

RKP Varsinais-Suomen piirihallitus on nimennyt kaksi uutta ehdokasta vuoden 2027 eduskuntavaaleihin: Miia Nissinaho-Backin Kaarinasta ja Axel Bondestamin Turusta.

Elokuun loppuun mennessä 109 kuolonkolaria – nuorten onnettomuudet vähenivät hieman

Tammi–elokuussa tapahtui 109 kuolemaan johtanutta tieliikenneonnettomuutta, joissa menehtyi 118 ihmistä.

Kuolemaan johtaneita tieliikenneonnettomuuksia on ollut tammi–elokuussa 109. Niissä menehtyi 118 ihmistä. Onnettomuuksia tapahtui kuusi vähemmän ja menehtyneitä oli kymmenen vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Alle 21-vuotiaiden kuljettajien aiheuttamia moottoriajoneuvo-onnettomuuksia tapahtui vähiten viiteen vuoteen.

Kela pyytää noin 25 000 opiskelijalta selvitystä siitä, miksi opinnot eivät ole edistyneet – opintotuki ja asumislisä voidaan lakkauttaa osalta

Kela seuraa vuosittain, etenevätkö toisen asteen ja korkeakoulujen opiskelijat opinnoissaan riittävästi. Opiskelijan täytyy edetä opinnoissaan riittävästi, jotta Kela voi maksaa opintotukea ja asumislisää.

Valinnanvapauskokeilussa yli puolet kahdesti asioineista palasi samalle lääkärille

65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilussa kaksi kertaa lääkärillä käyneistä 52 prosenttia asioi molemmilla kerroilla samalla lääkärillä. Alustavat tulokset osoittavat, että hoidon jatkuvuus toteutuu kokeilun sisällä kohtalaisen hyvin. Kun asiakkaiden kaikki perustason lääkärikäynnit eri palvelukanavissa otetaan huomioon, hoidon jatkuvuus on kuitenkin alhaisempaa.

Sofia Maleike ja Iris Nordman Varsinais-Suomen SDP:n eduskuntavaaliehdokkaaksi

Varsinais-Suomen SDP on nimennyt eduskuntavaaliehdokkaaksi Sofia Maleiken Salosta ja Iris Nordmanin Turusta. Ehdokaslistalla on nyt 16 nimeä.

Lauri Tuomi Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan globaalin elinikäisen oppimisen työelämäprofessoriksi

Lauri Tuomi.

Toimitusjohtaja, KTT Lauri Tuomi on kutsuttu Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan työelämäprofessoriksi 1. lokakuuta alkaen. Professuuri on osa-aikainen. Tuomi jatkaa Kvs-säätiön toimitusjohtajana.

Tyksin digitaaliset palvelut laajenevat Varha-sovelluksessa

Tyksin ajanvaraukset tulevat näkyviin Varha-sovellukseen tämän syksyn aikana. Kuvantamisen neuvontachat aukeaa lokakuussa ja Tyks-sairaalapalveluiden kutsukirjeet siirtyvät myös asteittain sovellukseen niiden käyttäjien osalta, jotka ovat ottaneet sovelluksen käyttöönsä.

Uusi historiateos kertoo Turun tuomiokapitulin kahdeksasta vuosisadasta

Turun tuomiokapitulin 750-vuotinen historia on koottu yksiin kansiin uudessa teoksessa Valoa, valtaa ja vastuuta – Turun tuomiokapitulin kahdeksan vuosisataa . Tutkimukseen perustuva teos tarkastelee tuomiokapitulin vaiheita 1200-luvulta nykypäivään ja sen roolia kirkon, yhteiskunnan, koulutuksen, kulttuurin ja sivistyksen kehityksessä. Samalla se kertoo, miten kirkko, yhteiskunta ja ihmisten arki ovat vuosisatojen aikana kietoutuneet toisiinsa.

Joka kymmenes ei kompostoi ilmoittamallaan tavalla

Kompostointitarkastukset osoittautuivat tarpeellisiksi. Joka kymmenes kotitalous ei täyttänyt jätelain vaatimuksia. Moni kompostori oli lähes tyhjä tai käyttämätön, eli biojätettä laitetaan edelleen sekajätteen joukkoon.

Nauvon vierasvenesataman toiminta aiotaan kilpailuttaa

Nauvon vierasvenesatama.

Paraisten kaupunki valmistelee Nauvon vierasvenesataman toiminnan jatkoa vuoden 2027 alusta alkaen. Vierasvenesataman nykyiset sopimukset, jotka koskevat satamatoimintaa, huoltorakennusta, ravintolarakennusta ja myyntikojuja, päättyvät 31. joulukuuta. Jotta toiminta voisi jatkua keskeytyksettä, ehdotetaan uuden sopimuskauden valmistelua julkisen hankinnan kautta.

Yhdysvaltain merijalkaväki mukana valvomassa Itämerta

Yhdysvaltain merijalkaväki toimii Suomessa yhdessä Merivoimien kanssa loka- ja marraskuun aikana. Merijalkaväen joukko on Saaristomeren alueella ja toteuttaa Naton eVA (enhanced Vigilance Activity) Baltic Sentry -aktiviteettiin liittyviä tehtäviä. Joukko käyttää Itämeren alueella toiminnassaan myös miehittämättömiä pinta- ja ilma-aluksia.

Näköislehti

Urheilu

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Åboraakkeli: Interin loppusuora aukeaa

Jalkapallon mestaruussarjan loppusuora alkaa reilun viikon päästä. Joukkueilla on seitsemän ottelua jäljellä ennen 8. marraskuuta päättyvää kautta. Herkullisimmista lähtökohdista mestaruustaistoon ei voitaisi lähteä.

Jukolan viesti halutaan Iso-Tervon saareen Paraisille

Jukolan viesti juostiin Mynämäellä vuonna 2022.

Pargas IF ja Paimion Rasti hakevat Jukolan Viestin järjestelyoikeuksia Paraisille Iso-Tervon (Stortervo tai Stortervolandet)) saareen joksikin vuosista 2031–33. Kilpailukeskus olisi Paraisten Marinan telakka-alueella.

TPS Juniorijalkapallo rakentaa Impivaaraan tekonurmikentän

Impivaaran nurmikenttä on ollut myös muun muassa rugbyn pelaajien käytössä.

TPS Juniorijalkapallon uusi, kolmevuotinen strategiakausi käynnistyy kaudella 2027. Yksi keskeisimmistä tavoitteista on seuran harjoitus- ja peliolosuhteiden kehittäminen.

Tuto Volley luopuu liigapaikastaan kauden kynnyksellä

Tuto Volleyn tarina päättyy kauden kynnyksellä.

Tuto Volleyn viisi kautta kestänyt liigataival päättyy ennen kuin kuudes kausi ehtii alkamaankaan. Seuran mukaan taloudelliset rahkeet ja henkilöresurssit eivät riitä liigatason toiminnan pyörittämiseen.

Marttilan EM-veljeksiä juhlitaan tänään Maskussa

Nooa (vas.) ja Luka Marttila.

Tuoreet lentopallon EM-pronssimitalistit Luka ja Nooa Marttila saavat tänään tiistaina oman mitalijuhlansa kotikunnassaan Maskussa. Maskulaisveljekset olivat keskeisessä roolissa, kun Suomen maajoukkue "Veljekset" voitti historiallisen EM-pronssimitalin ottelussa Sloveniaa vastaan lauantaina 26. syyskuuta.