Naisten yläosattomuutta ei sallita Turun uimahalleissa ja -rannoilla jatkossakaan
– Ei kai nyt enää, kommentoi Turun liikuntapaikkamestari Timo Koljonen kyselyyn uimapaikkojen yläosattomuuspalautteista.
Koljonen on antanut lausuntoja medialle naisten rintojen näkymisistä uimarannoilla läpi kesän.
– Vastasin kaikille valtakunnanmedioille, ettei ole ongelmia. Minkäänlaista palautetta ei ole tullut.
Kaupunkien käytännöt ovat kuitenkin epäyhtenäiset järjestyssääntöjen ja uimapaikkojen osalta. Vaikkei ongelmaa ole nyt, voi se olla asiakaskohtaamisissa edessä.
Tampereella linjattiin juuri, että uimahalleissa saa asioida yläosattomana (HS 25.7.2024). Turun uimahalleissa ja maauimaloissa ohjeistus yläosattomuuteen on toinen.
– Tampere tekee omat sääntönsä, toteaa Turun uimalaitosten päällikkö Eeva Haapanen.
Hän siteeraa Turun kaupungin järjestyssääntöjä, joiden mukaan myös maauimaloissa puututaan yläosattomuuteen vedoten sukupuolisiveellisyyteen.
Haapanen korostaa, että laki antaa mahdollisuuden tulkintaan. Uimahallien järjestyssäännöissä on muutenkin alueellisia eroja. Turussa esimerkiksi saa uida uimashortseissa, kun taas monissa muissa halleissa ei. Yksityisissä kylpylöissä voi olla omat sääntönsä.
– Keskustelemme uusista aiheista uimahalli- ja kylpyläyhdistysten kanssa. Pyrimme kyllä edistämään yhdenmukaisia käytäntöjä. Myös Suomen hengenpelastusliitto tekee suosituksia.
Haapasen mukaan uimahalleissa ei ole ollut ongelmaa yläosattomien asiakkaiden suhteen. Heitä ei ole, eikä palautetta Turun ja Tampereen linjausten eroista ole tullut.
Uimahalleissa on Haapasen mukaan paljon muitakin sääntöjä, joista voisi keskustella. Esimerkiksi vauvojen uimavaipoista tulee paljon kysymyksiä, ja niitä ei ulosteen leviämisvaaran takia saisi käyttää.
Turun uimahalleihin ei ole siis tulossa muutoksia järjestyssääntöihin, toisin kuin Tampereella, jossa uimahalleissa saa jatkossa uida rinnat paljaana.
Koljosen mukaan he, jotka haluavat yläosattomissa aurinkoa ottaa, tekevät sen yleensä sivummalla huomiota herättämättä.
– Ei Turussa ole sellaista kulttuuria, että oltaisiin yläosattomissa. En edes muista, että olisin nähnyt, ja olen viisitoista vuotta tehnyt tätä työtä.
Eveliina Portnoj
















