Kaukolämpö edelleen suosituin lämmitysmuoto

Kaukolämpö sähköistyy, päästöt vähenevät ja polttamalla tuotetun energian osuus on alkanut laskea, ilmenee Energiateollisuus ry:n julkaisemista kaukolämmön vuositilastoista. Lämmityssektori tasapainottaa myös sähkömarkkinoita. Kaukolämmön osuus kiinteistöjen lämmityksestä on edelleen korkealla.

Kaukolämpö on edelleen suosituin lämmitysmuoto, ilmenee Energiateollisuus ry:n julkaisemista vuositilastoista. Sen osuus on 45 prosenttia asuin- ja palvelurakennuksissa. Pientalovaltaisilla alueilla kaukolämpöä ei usein ole saatavilla. Uusilla rakennettavilla kerrostaloalueilla kaukolämmön suosio on jopa hieman kasvanut edellisvuodesta muutaman vuoden laskun päätteeksi.

Kaukolämmön päästöt ovat vähentyneet edelleen. Viime vuonna laskua oli jopa 24 prosenttia. Päästöjen väheneminen johtui fossiilisten polttoaineiden vähentyneestä käytöstä, lisäksi fossiilisen jakeen sisällä kivihiiltä korvattiin vähemmän päästöjä tuottavalla maakaasulla. Kivihiilen osuus oli enää kahdeksan prosenttia, parin vuoden sisällä se putoaa lähelle nollaa. Myös turpeen käyttö väheni prosenttiyksiköllä. Viime vuonna enää yhdeksän prosenttia kaukolämmöstä tuotettiin turpeella. Bioenergian käyttö lisääntyi jonkin verran, myös hukkalämpöjä hyödynnettiin entistä enemmän, ja sähkö tuli uutena energialähteenä mukaan kaukolämmitykseen.

Muutos on ollut suurta ja määrätietoista jo pidemmän ajan. Vuonna 2010 kivihiilellä tuotettiin 20 prosenttia kaukolämmöstä, maakaasulla 30 prosenttia ja turpeella 19 prosenttia.

– Kaukolämmön suosio perustuu sen kilpailukykyiseen hintaan ja luotettavuuteen. Kaukolämpö on palvelu, jossa myyjä vastaa lämmön toimituksesta. Asiakkaat ovat olleet takavuosina huolissaan kaukolämmön tuotannon ilmastopäästöistä, mutta tilanne on oleellisesti muuttunut ja pian kaukolämpö on ilmastoneutraalia, toteaa Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä tiedotteessa.

– Nyt on ilmastosyistä perustellumpaa valita kaukolämpö kuin jättää valitsematta. Kaukolämpö tukee vihreää siirtymää, koska sitä voidaan käyttää energiavarastona ja hyödyntää puhtaan sähkön ajoittaista ylitarjontaa.

Kaukolämmön sähköistyminen on alkanut. Sähkön hintavaihtelut ovat houkutelleet investoimaan sähkökattiloihin, joita alettiin ottaa käyttöön laajalla rintamalla vuoden 2023 aikana. Sähkökattiloilla tuotetaan kaukolämpöä, kun sähköä on edullisesti tarjolla. Tämä säästää kalliita polttoaineita, joita käytetään, kun sähkön hinta nousee. Sähkökattiloiden osuus lämmöntuotannosta oli vuositasolla kaksi prosenttia. Sähkökattiloihin investoidaan koko ajan lisää ja niiden tuotannon odotetaan kasvavan merkittävästi.

Kaukolämmön vuorovaikutus sähköjärjestelmän kanssa tasoittaa sähkön hintavaihteluita. Kaukolämpö tasoittaa sähkön hintakuoppia ja lisää näin uuden rakennettavan sähköntuotannon kannattavuutta. Tilastot myös osoittavat, että sähkön ja lämmön kulutuspiikit osuvat samoille päiville. Ilman kaukolämmön korkeaa osuutta sähkön kysyntä- ja hintapiikit olisivat huomattavasti nykyistä korkeampia ja sähköjärjestelmän toimitusvarmuuden rakentaminen vastaavasti kalliimpaa.

– Energiapoliittisessa päätöksenteossa on tärkeää, että kaukolämmön rooli energiajärjestelmässä ymmärretään ja otetaan huomioon. Kaukolämmön yhteydessä voidaan tuottaa merkittävästi nykyistä enemmän joustoa ja hintavakautta sähköjärjestelmään, Leskelä toteaa.

– Fossiilisten poltto loppuu lähes kokonaan lähivuosina. Uutta tässä on se, että jäljellä olevia päästöllisiä polttoaineita ei enää korvata bioenergialla, vaan sähköllä ja hukkalämmöillä. Energiantuotannossa bioenergian käyttö kääntyy vähitellen laskuun.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pelastuslaitoksen yksiköt nostivat miehen kuiville Aurajoesta

Ohikulkija kuuli Vaakahuoneen kohdalla Aurajoesta veden lotinaa perjantain ja lauantain välisenä yönä. Yksi henkilö oli pudonnut Ukkopekan ja laiturin väliin eikä kyennyt nousemaan ylös omin voimin.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistoja Hirvensalon puistotiellä

Hirvensalon puistotiellä tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä Reelinkikadun risteyksen kohdalla 4.5.–17.6. Yksi ajokaista on pois käytöstä molemmista ajosuunnista. Väliaikainen kiertotie rakennetaan ohittamaan työmaa. Hirvensalon puistotien ja Reelinkikadun risteyksen liikennevalot ovat poissa käytöstä. Alueella on alennettu nopeusrajoitus 30 km/h. Kävelijät ja pyöräilijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi opastettua reittiä pitkin.

Kiusaaminen ei kadonnut – se muuttui

Ennen vanhaan puhuttiin koulujen kurista paljon. Oli tiukat järjestyssäännöt lasisissa vitriinikehyksissä koulun jokaisen kerroksen seinällä, ja kuri tarkoitti myös fyysistä tarttumista ja jälki-istuntoja. Muistan erään historianopettajan, joka tappelun jälkeen tarttui minua ja toista osapuolta nenästä ja väänsi molempien nenää, esitellen samalla vaihtoehdot: kirsikka, mustikka vai mansikka. Sama opettaja hajotti niin kutsutun tupakkanurkan koulussa. Hänen luokassaan häiriköt olivat hiirenhiljaa.

Risto Räppääjä ja Nuudelipää palaa Aurinkobaletin näyttämölle

Rauha-tädin (Jonna Aaltonen) imelä rakkauskirje päätyy vääriin käsiin. Siitä alkaakin väärinkäsitysten ja kommellusten sarja, jossa Risto Räppääjällä (Arttu Halmetoja) riittää selvittämistä.

Risto Räppääjä ja Nuudelipää palaa näyttämölle 7.–16. toukokuuta. Aurinkobaletin koko perheelle suunnatussa tanssiteatteriesityksessä Risto Räppääjän ja Nelli Nuudelipään ystävyys saa alkunsa. Marjaterttu Willmanin koreografioima ja ohjaama Tiina ja Sinikka Nopolan Risto Räppääjä ja Nuudelipää -näytelmään perustuva esitys on tulvillaan tanssia, mimiikkaa ja musiikkia.

Ratilainen vetoaa kokoomukseen ja RKP:hen – olkaa kaupunkikehityksen ja edistyksen puolue

Kaupunginvaltuutettu Niina Ratilainen (vihr.) puhui Vihreässä vapussa Turussa vapunpäivänä. Hän muistutti, että kolmen viikon päästä Turku tekee yhden nykyhistoriamme tärkeimmän kaupunkielämän ja kaupunkikulttuurin päätöksen: raitiotien rakentamisesta.

Naantali mukana Siisti Biitsi -tempauksessa

Siisti Biitsi -tempaus kutsuu kaikki mukaan siivoamaan rantoja, mutta myös katujen varsista, puistoista ja yleisistä alueista on hyvä pitää huolta. Moni roska kulkeutuu hulevesien mukana suoraan mereen.

Siisti Biitsi on Pidä Saaristo Siistinä ry:n vesistöjen ja rantojen roskaisuuteen keskittyvä talkoo-ohjelma. Naantalin kaupunki on tempauksessa mukana 5.–31. toukokuuta ja haastaa mukaan laajasti kuntalaiset, yhdistykset, seurat ja naapurikunnat.

Eloranta: Orpon hallitus epäonnistunut – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) kritisoi Uudessakaupungissa pitämässään vappupuheessaan Petteri Orpon hallituksen politiikkaa ja sen tuloksia. Elorannan mukaan hallitus on epäonnistunut kaikissa keskeisissä tavoitteissaan talouskasvun, työllisyyden tai velkaantumisen hillinnän osalta. Hän toteaa hallituksen myös heikentäneen Suomalaisten luottamusta ja tulevaisuuden uskoa.

Ammatikka-kilpailu innostaa matematiikan pariin ammatillisissa opinnoissa

Palkittujen nuorten joukossa olivat peruskoulusarjan voittaja Daniel Kanerva sekä lukiopuolella kolmanneksi sijoittunut Emil Mäkelä Turun ammatti-instituutista.

Ammatikka-kilpailu on ammatillisen toisen asteen opiskelijoille suunnattu matematiikkakilpailu. Sen tavoitteena on kannustaa opiskelijoita kehittämään matematiikan taitojaan sekä vahvistaa matematiikan arvostusta ammatillisessa koulutuksessa. Kilpailun tehtävät mittaavat opiskelijoiden kykyä soveltaa matematiikan osaamista eri aloilla – käytännönläheisesti ja usein myös yllättävistä näkökulmista.

Huhtikuu oli lämmin, kuiva ja aurinkoinen

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan huhtikuu oli laajalti tavanomaista lämpimämpi, maan keski- ja pohjoisosassa monin paikoin harvinaisen lämmin. Lämpötilapoikkeama vuosien 1991–2020 keskiarvoon nähden oli maan etelä- ja länsiosassa 0,5–2 astetta, muualla maassa 1,5–3 astetta.

Jäikö kolaa yli juhlista? – hyödynnä jämät siivouksessa

Kolajuomien sisältämät hapot voivat auttaa erityisesti pinttyneiden tahrojen ja kevyen ruosteen irrottamisessa.

Jos kevään juhlista jää yli kolajuomaa ja itselle se ei maistu, voi limun hyödyntää siivouksessa. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalo kertoo, että kolajuomien sisältämät hapot voivat auttaa erityisesti pinttyneiden tahrojen ja kevyen ruosteen irrottamisessa. Säännölliseen siivoukseen hän suosittelee kuitenkin siihen tarkoitettuja siivousaineita.

Sofia Virta: Vihreät ehdottaa uutta köyhyysjarrua

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta puhui Turun Aito Vihreä vappu -tapahtumassa vappupäivänä perjantaina. Virta vaatii, että seuraavan hallituksen on otettava käyttöön kotitalouskohtainen leikkauskatto, joka estää leikkausten kohtuuttoman kasautumisen samoihin perheisiin.

Naantalin Energian liikevaihto kasvoi ja kannattavuus parani

Pasi Haarala.

Naantalin Energian verkkoalueella sähkönkulutus oli viime vuonna 141,3 miljoonaa kilowattituntia, joka on yhtiön historian toiseksi suurin vuosikulutus. Kulutus laski 1,3 prosenttia huippuvuodesta 2024.

Furuholm: Hallituksen tulostaulu karmeassa kunnossa – on aika vaihtaa päävalmentajaa

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas.) arvioi Porin vappupuheessaan Petteri Orpon hallituksen epäonnistuneen niin talous-, työllisyys- kuin turvallisuuspolitiikassaankin. Furuholmin mukaan hallituksen päätöksistä hyötyvät miljonäärit ja suuryritykset pienituloisten suomalaisten kustannuksella.

Naantalin pääkirjaston toukokuun näyttelyssä värikkäitä julisteteoksia

Näyttelyn teoksia yhdistää pirteät ja voimakkaat värit, yksityiskohtaisuus sekä mielikuvituksellisuus.

Taiteilija Jade Järvisen More is more -näyttely on esillä Naantalin pääkirjaston toisessa kerroksessa 5.–29. toukokuuta. Näyttelyssä on nähtävillä värikkäitä, alun perin käsin tussilla paperille piirrettyjä julisteteoksia. Lisäksi esillä on Turun katukuvastakin tuttuja, ydinkeskustan parkkimittareiden kyljissä komeilevia teoksia.

Muoviastia kärähti liedellä Leipäläntiellä

Muoviastia kärähti asunnossa lieden päällä ruuanlaiton yhteydessä Leipäläntiellä Kastussa torstain ja perjantain välisenä yönä.

Ranskalainen jazzduo konsertoi Mestarinkadun salissa

Paul Brousseau ja Matthieu Metzger.

Pianisti Paul Brousseau'ta ja saksofonisti Matthieu Metzgeriä yhdistää yli 20 vuotta kestänyt musiikillinen kumppanuus. Source-duon myötä nämä kaksi ranskalaista virtuoosia palaavat yhteiseen musiikkilähteeseensä. Vapaat äänet -agentuuri tuo kaksikon Suomeen toukokuun alussa. Heitä kuullaan Turussa maanantaina 4. toukokuuta kello 20 Mestarinkadun konserttisalissa.

Kotihälytys muuttui pitkäkestoiseksi piiritykseksi Ruskolla

Lounais-Suomessa vappua vietettiin lämpimässä säässä, mutta tutuissa merkeissä. Poliisin tietoon ei tullut yhtään törkeää väkivaltarikosta.

Simo Klimscheffskij´n muistoajo rajoittaa liikennettä Hirvensalossa

Simo Klimscheffskij´n muistoajot ajetaan sunnuntaina Hirvensalossa.

Simo Klimscheffskij´n muistoajo järjestetään sunnuntaina 3. toukokuuta Hirvensalossa reitillä Toijaistentie – Särkilahdentie – Vanha Pikisaarentie – Pikisaarentie – Toijaistentie. Kilpailureitti ajetaan myötäpäivään. Tapahtuman aikana yleinen liikenne on sallittu vain samansuuntaisesti kilpailun kulun kanssa. Alueella on liikenteenohjaajia.

Näköislehti

Urheilu

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.

Paavo Nurmi Penn Relaysin kunniaseinälle

Paavo Nurmi Gamesin toimitusjohtaja Jari Salonen Paavo Nurmen nimikyltin luona.

Paavo Nurmi on nimetty Penn Relays -tapahtuman kunniaseinälle (Wall of Fame) Philadelphiassa. Kyseessä on yksi arvostetuimmista tunnustuksista amerikkalaisessa yleisurheilussa.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.

Otteluanalyysi: Interin hallinta riitti vain tasapeliin

Loic Essomba.

Inter kohtasi Veikkausliigan kärkikamppailussa HJK:n mutta peli ei noussut klassikoksi. Inter meni johtoon mutta Klubi kuittasi samantien tasoituksella taukotulokseksi 1–1. Se jäi myös lopputulokseksi, vaikka Inter hallitsi pelitilanteita selvästi toisella puoliajalla.

Oliver Lauridsen jatkaa Turun Palloseurassa ensi kaudella

Oliver Lauridsen.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Oliver Lauridsenin , 37, kanssa. Tanskalaispuolustaja jatkaa TPS:ssä tulevalla kaudella, joka on hänelle jo neljäs mustavalkoisessa paidassa.

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.