Kaukolämpö edelleen suosituin lämmitysmuoto

Kaukolämpö sähköistyy, päästöt vähenevät ja polttamalla tuotetun energian osuus on alkanut laskea, ilmenee Energiateollisuus ry:n julkaisemista kaukolämmön vuositilastoista. Lämmityssektori tasapainottaa myös sähkömarkkinoita. Kaukolämmön osuus kiinteistöjen lämmityksestä on edelleen korkealla.

Kaukolämpö on edelleen suosituin lämmitysmuoto, ilmenee Energiateollisuus ry:n julkaisemista vuositilastoista. Sen osuus on 45 prosenttia asuin- ja palvelurakennuksissa. Pientalovaltaisilla alueilla kaukolämpöä ei usein ole saatavilla. Uusilla rakennettavilla kerrostaloalueilla kaukolämmön suosio on jopa hieman kasvanut edellisvuodesta muutaman vuoden laskun päätteeksi.

Kaukolämmön päästöt ovat vähentyneet edelleen. Viime vuonna laskua oli jopa 24 prosenttia. Päästöjen väheneminen johtui fossiilisten polttoaineiden vähentyneestä käytöstä, lisäksi fossiilisen jakeen sisällä kivihiiltä korvattiin vähemmän päästöjä tuottavalla maakaasulla. Kivihiilen osuus oli enää kahdeksan prosenttia, parin vuoden sisällä se putoaa lähelle nollaa. Myös turpeen käyttö väheni prosenttiyksiköllä. Viime vuonna enää yhdeksän prosenttia kaukolämmöstä tuotettiin turpeella. Bioenergian käyttö lisääntyi jonkin verran, myös hukkalämpöjä hyödynnettiin entistä enemmän, ja sähkö tuli uutena energialähteenä mukaan kaukolämmitykseen.

Muutos on ollut suurta ja määrätietoista jo pidemmän ajan. Vuonna 2010 kivihiilellä tuotettiin 20 prosenttia kaukolämmöstä, maakaasulla 30 prosenttia ja turpeella 19 prosenttia.

– Kaukolämmön suosio perustuu sen kilpailukykyiseen hintaan ja luotettavuuteen. Kaukolämpö on palvelu, jossa myyjä vastaa lämmön toimituksesta. Asiakkaat ovat olleet takavuosina huolissaan kaukolämmön tuotannon ilmastopäästöistä, mutta tilanne on oleellisesti muuttunut ja pian kaukolämpö on ilmastoneutraalia, toteaa Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä tiedotteessa.

– Nyt on ilmastosyistä perustellumpaa valita kaukolämpö kuin jättää valitsematta. Kaukolämpö tukee vihreää siirtymää, koska sitä voidaan käyttää energiavarastona ja hyödyntää puhtaan sähkön ajoittaista ylitarjontaa.

Kaukolämmön sähköistyminen on alkanut. Sähkön hintavaihtelut ovat houkutelleet investoimaan sähkökattiloihin, joita alettiin ottaa käyttöön laajalla rintamalla vuoden 2023 aikana. Sähkökattiloilla tuotetaan kaukolämpöä, kun sähköä on edullisesti tarjolla. Tämä säästää kalliita polttoaineita, joita käytetään, kun sähkön hinta nousee. Sähkökattiloiden osuus lämmöntuotannosta oli vuositasolla kaksi prosenttia. Sähkökattiloihin investoidaan koko ajan lisää ja niiden tuotannon odotetaan kasvavan merkittävästi.

Kaukolämmön vuorovaikutus sähköjärjestelmän kanssa tasoittaa sähkön hintavaihteluita. Kaukolämpö tasoittaa sähkön hintakuoppia ja lisää näin uuden rakennettavan sähköntuotannon kannattavuutta. Tilastot myös osoittavat, että sähkön ja lämmön kulutuspiikit osuvat samoille päiville. Ilman kaukolämmön korkeaa osuutta sähkön kysyntä- ja hintapiikit olisivat huomattavasti nykyistä korkeampia ja sähköjärjestelmän toimitusvarmuuden rakentaminen vastaavasti kalliimpaa.

– Energiapoliittisessa päätöksenteossa on tärkeää, että kaukolämmön rooli energiajärjestelmässä ymmärretään ja otetaan huomioon. Kaukolämmön yhteydessä voidaan tuottaa merkittävästi nykyistä enemmän joustoa ja hintavakautta sähköjärjestelmään, Leskelä toteaa.

– Fossiilisten poltto loppuu lähes kokonaan lähivuosina. Uutta tässä on se, että jäljellä olevia päästöllisiä polttoaineita ei enää korvata bioenergialla, vaan sähköllä ja hukkalämmöillä. Energiantuotannossa bioenergian käyttö kääntyy vähitellen laskuun.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Telakka maakunnan sampona

Pernon telakalla jauhaa mammonaa Turun seudulle.

Meyer Turun kasvu on jäänyt huomaamatta vain harvalta. Telakan lopputuote, loistoristeilijä, ei ainakaan jää huomaamatta. Se on kompleksinen ja arvokas kokonaisuus, joka näkyy kauas. Arvokas se on ainakin siinä mielessä, että se jauhaa arvoa paitsi yrityksille – sekä emoyhtiölle että alihankintayrityksille – ja työntekijöille myös yhteiskunnalle.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Asuntokauppa digitalisoituu edelleen

Digitaalinen kaupanteko on jo reilun vuoden ajan ollut suosituin tapa asunto-osakkeiden kauppojen tekemiseen.

Suomalaiset solmivat heinäkuussa digitaalisesti yhteensä 3 186 asunto- ja kiinteistökauppaa, mikä on enemmän kuin minään aiempana kuukautena. Digitaalinen kaupanteko yleistyy vauhdilla erityisesti kiinteistökaupoissa, joiden määrä kasvoi viime vuoden heinäkuuhun nähden yli neljänneksellä.

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista poskiontelotulehdusta sairastavien elämänlaatua

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista polypoottista nenän sivuontelotulehdusta sairastavien potilaiden elämänlaatua, osoittaa Allergy -lehdessä julkaistu tutkimus. Potilaiden oireet vähenivät molemmissa ryhmissä niin paljon, että muutos oli kliinisesti merkittävä vielä kahden vuoden kuluttua leikkauksesta.

Varsinais-Suomen Yrittäjät: YEL-uudistuksen suunta oikea

Varsinais-Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jutta Wirén.

Varsinais-Suomen Yrittäjät suhtautuu myönteisesti hallituksen esitysluonnokseen yrittäjän eläkelain uudistamisesta. Aluejärjestö pitää pitkään odotettua uudistusta tarpeellisena ja katsoo sen parantavan yrittäjien valinnanvapautta sekä pienten yritysten asemaa. Korjattavaakin esityksessä on.

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

Nainen menehtyi rannalle Uittamolla elvytyksestä huolimatta

Ohikulkija havaitsi ihmisen kellumassa vedessä venelaiturilla Uittamolla tiistaina 15.45 ja ilmoitti siitä hätäkeskukseen.

Lastenaterian oheistuotteet poistuvat Hesburgerin tarjonnasta

Hesburger tuo valikoimaan uudet Miniateriat.

Hesburger uudistaa ateriavalikoimaansa 4. elokuuta. Lastenateriaan aiemmin liittyneet oheistuotteet poistuvat ravintoloista. Tilalle tulevat uudet Miniateriat. Samalla Hesburger alentaa muun muassa useiden sormisyötäväannosten hintoja.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Opiskelijoiden velkaantumisen pitkäaikaisvaikutuksia tarkasteltava perusteellisemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriölle hallituksen esityksen luonnoksesta opintoetuuslaiksi ja eräiksi muiksi laeiksi. Lakiesityksen vaikutuksia koskevassa osiossa on tunnistettu olennaiset vaikutuslajit. Vaikutuksia on esimerkiksi arvioitu opiskelijan taloudelliseen asemaan, opintojen läpäisyyn ja velkaantumiseen, mutta vaikutusarviointeja tulee vielä konkretisoida.

Kaivuutyö sulkee ajokaistan Vahdontiellä

Vahdontiellä tehdään kaivuutyötä Tiemestarinkadun ja Hitsarinkadun välillä 4.–12. elokuuta. Työmaan kohdalla on ajoittain yksi kaista suljettuna.

Valtaosa rattijuopumuksista kesä- ja heinäkuussa sekä viikonloppuöinä ja juhlapyhinä

Rattijuopumus on yksi vakavimmista liikenneturvallisuutta vaarantavista rikoksista, mutta poliisin näkökulmasta alkoholin ongelmakäyttö näkyy poliisin tehtävissä laajemminkin. Päihdehaitat ja päihtyneenä ajamiset korostuvat kesäaikaan.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Turun Nuorkauppakamari etsii ehdokkaita Turun Kehittäjä 2026 -kilpailuun

Turun Nuorkauppakamari etsii jälleen henkilöitä, yrityksiä, yhteisöjä, hankkeita ja tekoja, jotka ovat vaikuttaneet merkittävällä tavalla Turun kehitykseen. Ehdotuksia Turun Kehittäjä 2026 -tunnustuksen saajaksi voi jättää 8. elokuuta asti.

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylä uudistuu Naantalissa

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää uudistetaan Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella.

Naantalin kaupunki uudistaa Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella. Samassa yhteydessä alueella uusitaan kaukolämpöverkkoa. Urakka alkoi 20. heinäkuuta kaivuutöillä Venevalkamantien kohdalta. Urakoitsija on Rajukivi Oy, ja urakan on määrä valmistua marraskuun puolivälissä.

Tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia edellisvuodesta. Liikevaihdon arvoksi kirjattiin 808,3 miljoonaa euroa.

Markulantietä jyrsitään loppuviikko

Markulantietä jyrsitään Rieskalähteentien ja Kuninkojantien välillä 4.–7. elokuuta. Työtä tehdään ruuhka-aikojen ulkopuolella.

Elisa valmistautuu jo 6G-aikaan

Elisa kertoo vahvistaneensa tammi–kesäkuussa vahvistaneensa mobiiliverkon yhteyksiä Varsinais-Suomessa. Alkuvuodesta tehtiin myös uusi ennätys mobiiliverkon liikenteessä.

Varpunen jäi kiipeliin liesituulettimen hormiin Maskussa

Pieni varpunen jäi kiipeliin omakotitalon liesituulettimen hormiin Välikujalla Maskussa tiistaina aamupäivällä.

Näköislehti

Urheilu

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Otteluruuhka on Vaduzin kohtaavalle Interille positiivinen ongelma

Interin riemukkaasti sujuneet Euro-ottelut jatkuvat tällä viikolla.

Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).