Joulupostia ikäihmisille -kampanja keräsi 4 815 joulukorttia Turussa

Kampanjassa kerättiin joulukortteja kotihoidon ja asumispalvelujen ikääntyneille asiakkaille. Kampanjassa kerättiin joulukortteja kotihoidon ja asumispalvelujen ikääntyneille asiakkaille. Kuva: Jonny Holmén

Joulupostia ikäihmisille -joulukorttikampanja keräsi 4 815 joulukorttia ikääntyneille Turussa. Luovan välittämisen yhteisö Siskot ja Simot järjesti yhteistyökumppaneineen valtakunnallisen Joulupostia ikäihmisille -kampanjan 13.11.–4.12. yhtä aikaa 137 paikkakunnalla. Kampanjassa kerättiin joulukortteja kotihoidon ja asumispalvelujen ikääntyneille asiakkaille.

Turussa kerätyt kortit jaetaan vanhuspalveluiden, muun muassa kotihoidon asiakkaille.

– Turussa teimme Soivan joulukortin yhteistyössä Turun kaupunginkirjaston ja muiden kampanjassa mukana olevien tahojen kanssa. Soiva joulukortti on kiitokseksi kampanjaan osallistuneille ja samalla hyvän mielen joulutervehdyksenä ihan jokaiselle. Soivassa joulukortissa esiintyy kamarikuoro Melos johtajanaan Sanna Kola tiedotteessa.

– Kaikki ei ehkä suuresta joulukorttimäärästä riippumatta korttia saaneet, niin soiva kortti on lisänä. Sitä voivat kuunnella ja katsella hekin, joiden on muuten vaikea päästä esimerkiksi joulukonsertteihin. Olisikin hienoa, jos näytämme itse kukin sitä myös netittömille senioreille, kannustavat Satu Järvenpää ja Sanna Nurmi Turun Siskot ja Simojen yhteyshenkilöt Liikkuvasta resurssikeskuksesta sekä Olli Hirvonen ja Kukka Olsoni Turun kaupunginkirjastosta.

Soiva joulukortti löytyy jouluviikolla osoitteesta www.omakirjasto.fi punaisen Videot-nappulan takaa.

Joulupostia ikäihmisille -kampanja keräsi tänä vuonna kaikkiaan 90 000 joulukorttia ikääntyneille.

– Lähetettyjen joulukorttien määrä on vaikuttava. Se kertoo siitä, että ihmiset haluavat ilahduttaa tuntemattomia, kokea yhteisöllisyyttä ja levittää jouluiloa ympärilleen, Siskojen ja Simojen toiminnanjohtaja Eero Väisänen sanoo.

Joulukortteja tehtiin kansalaisopistoissa, kirjastoissa, kouluissa, päiväkodeissa, työpaikoilla, harrastuksissa ja kodeissa. Korttikeräykseen osallistuivat kaikenikäiset, ja monelle perheelle tai yhteisölle osallistumisesta on tullut jo odotettu perinne.

Joulupostia ikäihmisille -kampanjan yhteistyökumppaneita olivat 137 paikkakunnan lisäksi Kuntaliitto, Kansalaisopistojen liitto, Kansalaisareena. Turussa kampanjaa oli organisoimassa Turun Siskot ja Simot, Turun kaupunginkirjasto, Turun Lähimmäispalveluyhdistys ry:n Liikkuva resurssikeskus sekä Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän Diakonian ja sielunhoidon yksikkö yhteistyössä Turun Seudun Vanhustuki ry:n, Turun Seudun Nivelyhdistys ry:n sekä Turun Tyttöjen talon kanssa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tarvitsemme kykyä empatiaan

Noin vuosi sitten töhrittiin Eduskuntatalon pylväät punaisella värillä muistuttamaan ihmisiä siitä tuhosta mitä turpeenkäyttö ympäristölle aiheuttaa. Nämä verenpunaiset Eduskuntatalon pylväät taisivat kuitenkin saada aikaan enemmän julkisuutta, kun itse asia, miksi pylväät töhrittiin. Kunpa luonnon tärvelemisestä nousisi yhtä suuri kohu, kun näiden pylväiden värjäämisestä lopulta saatiin aikaan.

THL koordinoi EU:n yhteishanketta, joka tähtää terveysuhkiin varautumisen ja valmiusvarastoinnin parantamiseen Euroopassa

Koronapandemia toi esiin useita puutteita Euroopan unionin varautumisessa kriisitilanteisiin. Lääkinnällisten materiaalien saatavuudessa havaittiin puutteita, kriisinhallinnassa heikkouksia ja jäsenvaltioiden välisessä koordinaatiossa oli ongelmia. Lisäksi Ukrainan sota, CBRN- eli kemialliset, biologiset ja radioaktiiviset aineet ja ydinaseuhat, sekä ilmastonmuutoksen vaikutukset korostavat entisestään tarvetta parantaa EU:n varautumista turvallisuus- ja terveyssektorilla.

Turku Jazz Orchestra yhteiskonsertissa Honey B & T-Bones -yhtyeen kanssa

Esa Kuloniemi ja Aija Puurtinen esiintyvät Turku Jazz Orchestran vieraina Turun kaupunginteatterissa perjantaina.

Turku Jazz Orchestran syyskausi starttaa perjantaina 12. syyskuuta loppuunmyydyllä konsertilla Turun kaupunginteatterissa yhdessä legendaarisen Honey B & T-Bones -yhtyeen kanssa.

Ammattinyrkkeilijä Serwa Palani innostaa lapsiperheitä liikkumaan Pansiossa lauantaina

Turkulaislähtöinen ammattinyrkkeilijä Serwa Palani saapuu innostamaan nuoria ja lapsiperheitä liikkumaan Pansion Kisapuiston kentällä tulevana lauantaina 13. syyskuuta kello 14–16.

Muodin ystävien syksyn kohokohta jälleen Paimiossa

Paimion Muotiviikko järjestetään Paimion parantolassa.

Paimion parantolassa 26.–27. syyskuuta järjestettävä Paimion muotiviikko kokoaa yhteen vastuullisesta muodista kiinnostuneet kuluttajat ja alan ammattilaiset. Tapahtuma tarjoaa sekä syvällistä keskustelua alan tulevaisuudesta että käytännön vinkkejä kestävään pukeutumiseen.

Kuinka erottaa migreeni muista päänsäryistä?

Tällä viikolla vietetään Migreeniyhdistyksen vuosittaista Migreeniviikkoa. Migreeni on kohtauksittainen neurologinen sairaus, jota sairastaa arviolta joka kymmenes suomalainen. Migreenillä on monenlaisia ilmenemismuotoja ja se on paljon muutakin kuin pelkkää päänsärkyä.

Rahastoista lunastettiin elokuussa 600 miljoonaa euroa

Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin elokuussa yhteensä 598 miljoonaa euroa pääomia. Myönteisen markkinakehityksen ansiosta rahastopääoma pysyi ennallaan. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 191 miljardia euroa.

Kysely: Yhä useampi suomalainen laatinut testamentin

Kiinnostus testamentin tekemistä kohtaan on kasvanut viime vuosien aikana. Lähes viidennes suomalaisista on kirjannut viimeisen tahtonsa. Erityisesti vanhempi väestö on laatinut testamentin aiempaa useammin. Lauantaina 13. syyskuuta vietetään kansainvälistä testamenttilahjoittamisen päivää. Päivän avulla halutaan muistuttaa, että testamentissaan voi ohjata perintöä hyväntekeväisyyteen.

Kalevanniemen kampus Naantalin historian suurimpia rakennushankkeita

Havainnekuva Kalevanniemen uudesta liikuntahallista. Oikealla Opintie.

– Kalevanniemen kampus on kokonaisuutena noin 22 miljoonan euron investointi kaupungilta koulutukseen, liikuntaan ja hyvinvointiin. Kampuksen koko on valmistuttuaan noin 14 500 neliötä, kertoo Naantalin kaupungin tekninen johtaja Reima Ojala tiedotteessa.

Kymmeniä autoja vahingoitettiin vaahtosammuttimilla parkkihallissa Herttuankulmassa

Lounais-Suomen poliisi selvittää Turussa tiistaina tapahtunutta vahingontekotapausta, jossa nuorten epäillään tyhjentäneen autojen päälle useita vaahtosammuttimia Fatabuurinkadulla sijaitsevassa parkkihallissa Herttuankulmassa.

Uusi tutkimus valaisee sademetsien pimeän biodiversiteetin suojelua

Trooppista metsää Kibalen luonnonsuojelualueella. Kuvassa näkyvä telttamainen rakennelma on niin sanottu Malaisen pyydys, joita käytetään hyönteistutkimuksissa.

Turun yliopiston biodiversiteettiyksikön tutkijat selvittivät hyönteisten monimuotoisuutta Ugandassa sijaitsevalla Kibalen luonnonsuojelualueella. Pitkäkestoisiin kenttätutkimuksiin pohjautuva tutkimus tarjoaa uutta tietoa niin sanotun pimeän biodiversiteetin suojelua varten.

Astianpesukone kärähti Hirvensalossa

Astiapesukone kärähti asunnossa Pitkäsalmenkadulla Hirvensalossa keskiviikkona puolilta päivin.

Lähes joka kolmas ei pysähdy stop-merkillä

Stop-merkki velvoittaa pysäyttämään ja väistämään risteyksen muuta liikennettä.

Kolme kymmenestä kuljettajasta ajaa stop-merkin ohi pysäyttämättä. Tietämättömyys ei ole syynä laiminlyöntiin, sillä valtaosa Liikenneturvan kyselyyn vastanneista tietää, että stop-merkki velvoittaa pysäyttämään ajoneuvon.

Kysely: Suomalaiset turvallisuushakuisempia kuin muut pohjoismaalaiset

Suomalaisen unelman ytimessä ovat arjen hyvinvointi, pahan päivän varalle säästäminen ja nopea velkojen maksu, kertoo Nordean tuore pohjoismainen Unelmaindeksi.

Funikulaari pois käytöstä perjantaina määräaikaistarkastuksen vuoksi

Funikulaari ei ole käytössä perjantaina päivällä.

Funikulaari on poissa käytöstä perjantaina 12. syyskuuta kello 7 alkaen määräaikaistarkastuksen vuoksi.

Osuuskuntien palautukset jäsenille ennätyslukemissa – yli 1,2 miljardia

Suomalaiset osuuskunnat ja keskinäiset yhtiöt palauttivat omistajajäsenilleen viime vuonna yhteensä 1,26 miljardia euroa. Summa on uusi ennätys ja osoitus siitä, miten osuuskunnat ja keskinäiset yhtiöt kanavoivat tuloksensa takaisin jäsenilleen.

Cecilia Raunio nimitetty Åbo Akademin uudeksi talous- ja rahoitusjohtajaksi

Cecilia Raunio.

Åbo Akademin hallitus nimitti 5. syyskuuta KTM Cecilia Raunion Åbo Akademin talous- ja rahoitusjohtajaksi (Chief Financial Officer, CFO).

Lapsen atooppinen ihottuma kuormittaa perheitä luultua enemmän

Lapsen atooppinen ihottuma kuormittaa perheitä huomattavasti enemmän kuin usein ymmärretään. Ihottuman aiheuttamaa taakkaa ei tunnisteta riittävästi päiväkodeissa, kouluissa, työpaikoilla eikä edes terveydenhuollossa. Atopialasten vanhemmat tarvitsevat tukea niin terveydenhuollon ammattilaisilta kuin lähipiiriltään, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto 14. syyskuuta Kansainvälisenä atopiapäivänä.

Urheilu

Iiro Järvinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Iiro Järvinen.

FC Inter on käyttänyt keskikenttäpelaaja Iiro Järvisen sopimuksessa olleen option. Järvinen jatkaa Turussa myös kaudella.

Turkulaiset salibandyjoukkueet uuden edessä

TPS:n ja FBC Loiston keskinäisestä taistosta on lupa odottaa entistä tasaisempaa. Kauden ensimmäistä derbyä joudutaan odottamaan lokakuun alkuun.

TPS ja Loisto lähtevät F-liigan kauteen muuttuneessa tilanteessa

TPS:n Mika Suoraniemi luottaa kauden kynnyksellä ympärillään oleviin

Mika Suoraniemi on toiminut TPS:ssä muun muassa pelaajana, juniorivalmentajana, pelaajatarkkailijana ja nyt urheilutoimenjohtajana.

Liiga-kausi käynnistyy huomenna 9. syyskuuta, kun kiekko putoaa Hämeenlinnassa jäähän HPK–TPS-ottelun alkamisen merkiksi. Myös pitkän päivätyön TPS:ssä eri rooleissa tehneelle Mika Suoraniemelle uusi kausi on uuden alku. Alkava kausi on Suoraniemen ensimmäinen TPS:n urheilutoimenjohtajana.

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.