Yrityslainakanta lähes samansuuruinen kuin vuosi sitten
Pankkien yrityslainakanta on supistunut 1,7 miljardia euroa toukokuun 2020 lopun huipusta (60,8 miljardia euroa) ja oli 59,1 miljardia euroa maaliskuun lopussa. Maaliskuussa yrityslainakanta kuitenkin kasvoi vielä vuodentakaiseen verrattuna 1,8 prosenttia. Koronapandemian aikana lainakannan kasvuvauhti (14 %) oli nopeinta toukokuussa 2020, minkä jälkeen vuosikasvu on hidastunut merkittävästi.
Yrityslainakannan kasvu on hidastunut erityisesti vähentyneiden nostomäärien takia. Vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana uusia yrityslainoja nostettiin 42 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana, jolloin nostoja oli poikkeuksellisen runsaasti tammi- ja maaliskuussa. Maaliskuussa uusia yrityslainanostoja nostettiin 1,4 miljardin euron edestä ja niiden keskikorko oli 2,01 prosenttia. Pankkien luotonannon seurantakyselyn mukaan yrityslainojen kysynnän arvioitiin vähentyneen vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana lähinnä kiinteiden investointien heikentymisen vuoksi.
Yrityslainoista johtuvat arvonalentumiset ja luottotappiot ovat pysyneet koronapandemiasta huolimatta kokonaisuudessaan vähäisinä. Toimialojen välillä on kuitenkin eroja. Esimerkiksi koronapandemiasta pahoin kärsineillä toimialoilla, kuten majoitus- ja ravitsemistoiminnassa ja taiteen, viihteen ja virkistyksen toimialoilla, lainoista on kirjattu suhteessa lainakantaan enemmän arvonalentumisia ja luottotappioita kuin keskimäärin.
Epävarmuus ja varautuminen ovat näkyneet myös yritysten talletusten nopeana kasvuna. Viimeisen vuoden aikana talletusten määrä on kasvanut lähes viisi miljardia euroa. Maaliskuun lopussa yrityksillä oli talletuksia 44,3 miljardia euroa Suomessa toimivissa pankeissa. Talletusten keskikorko oli −0,08 prosenttia maaliskuussa.
Suomalaiset kotitaloudet nostivat maaliskuussa uusia asuntolainoja 2,1 miljardin euron edestä, mikä on 360 miljoonaa euroa enemmän kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Asuntolainojen kanta oli maaliskuun lopussa 103,6 miljardia euroa ja asuntolainakannan vuosikasvu 3,8 prosenttia. Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli maaliskuun lopussa kulutusluottoja 16,5 miljardia euroa ja muita lainoja 17,4 miljardia euroa.
Asuntoyhteisöt nostivat uusia lainoja maaliskuussa 450 miljoonan euron edestä. Uusien nostettujen asuntoyhteisölainojen keskikorko laski helmikuusta ja oli 1,26 prosenttia maaliskuussa. Asuntoyhteisöille myönnettyjen lainojen kanta oli maaliskuun lopussa 37,6 miljardia euroa.
Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli maaliskuun lopussa 104,8 miljardia euroa ja talletusten keskikorko 0,05 prosenttia. Talletuskannasta oli yön yli -talletuksia 94,8 miljardia euroa ja määräaikaistalletuksia 3,4 miljardia euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat maaliskuussa 70 miljoonan euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli maaliskuussa 0,22 prosenttia.
Non-recourse factoringin (Myyntisaamisten ostot) poistaminen yrityslainojen volyymeista ja keskikoroista maaliskuusta 2014 eteenpäin laski yrityslainojen keskikorkoja ja vähensi uusien lainojen määriä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)