Raisio sai uuden kuplahallin
Raisioon nousi viikonloppuna LähiTapiola Areena -kuplahalli koulukeskuksen ja kirjaston kupeeseen. Uuden urheiluhallin on tarkoituksena toimia lähiliikuntapaikkana ensisijaisesti lapsille ja nuorille, mutta myös paikalliset aikuisharrastajat voivat käyttää hallia.
Halli tarjoaa liikuntamahdollisuudet niin iltapäiväkerholaisille kuin urheiluseuroille
LähiTapiola Varsinais-Suomi ja Raision palloiluhalli ovat tehneet LähiTapiola Areenasta viisi vuotisen yhteistyösopimuksen. LähiTapiola Areena on vuokrattu Raision kaupungille koulupäivien ajaksi ensisijaisesti Raision kaupungin koulujen ja Rasekon koululaisten ja opiskelijoiden käyttöön.
Iltaisin ja viikonloppuisin hallin käyttäjinä ovat ensisijaisesti Raisio Futiksen ja sen alla toimivan Raision Nappulaliigan joukkueet. Muilla, kuten esimerkiksi naapurikuntien jalkapallojoukkueilla, on mahdollisuus vuokrata hallia omiin tarpeisiinsa.
– Elämänturvayhtiönä haluamme osaltamme olla mahdollistamassa liikunnan harrastamista. Kaikista ei tule teemupukkeja ja mikkorantasia, mutta liikunnallisen elämäntavan oppiminen nuoresta pitäen on tärkeää niin yksittäisen henkilön terveyden kuin yhteiskunnankin kannalta, toteaa LähiTapiola Varsinais-Suomen toimitusjohtaja Olli Aakula.
– On hienoa, että täällä Raision koulukeskuksessa LähiTapiola Areenassa on jatkossa mahdollista pitää koulujen liikuntatunteja kelistä riippumatta.
LähiTapiola Areenassa on tarkoitus järjestää juniori-ikäisten pelejä ja turnauksia sekä esimerkiksi erilaisia liikunta- ja vapaa-ajan leirejä. Hallille on helppo tulla myös julkisilla kulkuneuvoilla.
– Kiitämme LähiTapiola Varsinais-Suomea yhteistyöstä, joka omalta osaltaan mahdollistaa toimintamme näissä uusissa puitteissa, sanoo Raisio Futis ry:n puheenjohtaja Timo Kuusela.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)











