Vanhan Raatihuoneen sali tärkeä tulonlähde Turun Taidehallille
Nykytaiteen ja luovien alojen yhteenliittymä Turun Taidehalli avaa ovensa tänä viikonloppuna Vanhalla Suurtorilla, Vanhan Raatihuoneen tiloissa.
Turun Taidehalli ry on vuokrannut kiinteistön Turun kaupungilta toistaiseksi voimassa olevalla vuokrasopimuksella. Ensimmäinen mahdollinen irtisanomisajankohta Taidehallin puolelta on kolmen vuoden kuluttua ja kaupungin puolelta viiden vuoden kuluttua.
Vuokrasopimuksen myötä myös Vanhan Raatihuoneen kolmannen kerroksen juhlasali siirtyy Turun Taidehallin hallinnoitavaksi. Taidehallista huolimatta kaupunkilaiset voivat edelleen vuokrata tilaa.
– Juhlasalin ulosvuokraamisella on ollut hyvä perinne ja haluamme jatkaa sitä. Tästä tilasta saatavat tulot ovat tärkeitä koko yhdistyksemme toiminnalle, toteaa Turun Taidehalli ry:n hallituksen puheenjohtaja Sade Kahra.
Kaupunkilaisten kannalta tilanvuokraamisessa on yksi iso ero vanhaan. Jatkossa tilan varaaminen tapahtuu netistä www.kokoustila.fi -sivuston kautta.
– Meillä ei ole omaa henkilökuntaa nimenomaan juhlasalin pyörittämiseen. Olemme halunneet tehdä varausjärjestelmästä mahdollisimman automaattisen ja mahdollisimman avoimeksi, Kahra sanoo.
Käytännössä varausten vaatimat asiat, esimerkiksi vahtimestari- ja siivouspalvelut, Turun Taidehalli ostaa ulkopuolisilta toimijoilta.
- Juhlatila tuli oikeastaan lisänä alkuperäiseen suunnitelmaamme, mutta ehdottoman kiinnostavana sellaisena. Tilaa tullaan myös hyödyntämään taiteen saralla muun muassa
Myös toinen suosittu juhlatila, Vanhan Raatihuoneen kellari, siirtyy vuokrasopimuksen myötä Turun Taidehallin hallintaan. Kellaria Taidehalli ei kuitenkaan toistaiseksi vuokraa, koska tilasta puuttuu hätäuloskäynti, eikä sitä saa käyttää kokoontumistilana.
– Palotarkastaja on todennut, että hätäuloskäynti tilaan tarvitaan. Emme tiedä tällä hetkellä, mihin käyttöön se tulee, Kahra totetaa.
– Kaupungilla on tahtotila saada tila käyttökelpoiseksi. Asiaa on selvitetty ja tarvittavien toimenpiteiden suhteen on ilmeisesti suunnitelma olemassa. Asia etenee kaupungin puolelta heidän aikataulujensa mukaan, hän jatkaa.
Ilkka Lappi













