Fysiikan päivillä näytettiin, kuinka se typpi kiehuukaan

Jussi Tikkanen ja Ville Lähteenlahti näyttivät miten nestemäinen typpi kiehuu huoneilmassa, sillä se voi kiehua jopa -190 asteessa. Jussi Tikkanen ja Ville Lähteenlahti näyttivät miten nestemäinen typpi kiehuu huoneilmassa, sillä se voi kiehua jopa -190 asteessa. Kuva: Marianne Rovio

Turun yliopiston fysiikan ja tähtitieteen laitos järjesti 24. lokakuuta avoimet ovet yleisölle. Fysiikan päivän aikana ihmiset pääsivät tutustumaan fysiikan nykytilaan Turun yliopistolla, jossa fyysikot esittelivät tutkimustaan tiede-esitysten ja luentojen avulla sekä vierailuilla fysiikantutkimuksen laboratorioihin. Tapahtuma mahdollisti tutustua hieman lähemmin siihen mihin kaikkeen fysiikkaa tarvitaan.

– Luonnontieteissä pitää tehdä havaintoja sekä kehittää teoriaa uusilla havainnoilla, kertoi tohtori Johannes Niskanen, joka tutkii muun muassa molekyylejä ja nesteitä fysiikan ja tähtitieteen laitoksella materiaalitutkimuksen laboratoriossa. Se on yksi seitsemästä laitoksen laboratoriosta.

Laitoksella tehdään tutkimusta avaruustutkimuksen, materiaalitutkimuksen, kvanttioptiikan, teollisuusfysiikan, teoreettisen fysiikan laboratorioissa sekä Wihurin fysiikantutkimuslaboratoriossa ja Tuorlan observatoriossa. Yhteensä heitä on noin sata palkattua tutkimustyötä tekevää, joihin kuuluu opetushenkilökuntaa, jatko-opiskelijoita sekä projektitutkijoita.

Maallikolle fyysikkojen puheet kuulostavat kiinalta, mutta tutkijoiden esittelyt avartavat hieman fysiikan tutkimuksen maailmaa. Niskanen ja professori Edwin Kukk esittelevät yliopistolla rakennettua ionien massaspektroskopian laitetta. Heidän tekemä tutkimuksensa kulkee fysiikan ja kemian rajoilla.

– Tutkimme tämän laitteen avulla fyysikon näkökulmasta muun muassa sitä, miten syöpäpotilaalle annettu sädehoito vaikuttaa soluihin. Höyrystämme molekyylejä ja ionisoimme niitä ultravioletti- ja röntgensäteilyllä joten näkisimme, miten säteily vahingoittaa niitä, Kukk täsmentää.

Fyysikko Ermei Mäkilä puolestaan kertoo tutkivansa teollisuusfysiikan laboratoriossa huokoista piitä. Hän tekee tutkimusta siitä, miten sitä voisi soveltaa paremmin lääketeollisuudessa, sillä huokoinen pii pystyy sitouttamaan itseensä lääkeaineita, molempien sitten liuetessa hallitusti ihmisen elimistöön.

– Piitä löytyy kaikessa taskustasi löytyvästä teknologiasta kuten vaikkapa kännykästäsi. Lääketeollisuutta varten tutkimme huokoiseksi muutettua piitä, koska tällöin pii toimii myös lääkeainekuljettimena mahdollistaen tehokkaan ja kohdennetun lääkeannostelun.

Wihurin fysiikantutkimuslaboratoriossa tutkimusta tekevä ja tohtoriksi väittelevä Ville Lähteenlahti kertoi tekevänsä tutkimustaan todella kylmissä lämpötiloissa. Monesti tutkimuksia tehdään lähellä absoluuttista nollapistettä eli miinus 273 asteessa.

– Tutkimme suprajohteita ja magneettisia materiaaleja. Jos löytäisimme vastauksen siihen, miten huoneenlämpötilan suprajohteita voitaisiin valmistaa niin siinä olisi ainesta Nobel-palkintoon. Suprajohtava materiaali on ainetta, jonka sähköinen vastus on olematon. Nykyisin suprajohtavuus edellyttää alhaisia lämpötiloja.

Marianne Rovio

Patricia Bertényi valittu Varsinais-Suomen vuoden sairaanhoitajaksi

Patricia Bertényi.

Varsinais-Suomen sairaanhoitajat ry on valinnut alueelliseksi vuoden sairaanhoitajaksi Patricia Bertényin , joka työskentelee Tyksin Aikuisten teho-osastolla. Valinta perustuu hänen poikkeuksellisen vahvaan ammatilliseen osaamiseensa, empaattiseen potilastyöhönsä sekä monipuoliseen panokseensa hoitotyön kehittämisessä.

Lindén: Kokoomuksen kannettava vastuunsa hyvinvointialueiden talousvaikeuksista

– On aika vaatia Orpon hallitus vastuuseen hyvinvointialueiden taloudesta. Kokoomuksen julma politiikka, jossa rahaa riittää rikkaimpien veronalennuksiin ja yksityisten terveysjättien liiketoiminnan tukemiseen, on saatava loppumaan. Vastuu on pääministeripuolueella, sanoo kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén (sd.).

Kanttori katoaa Harri Raittiin uudessa veijariromaanissa

Harri Raitis.

Kanttori katoaa Harri Raittiin uudessa veijariromaanissa. Messu on alkamassa, kirkkokuoro urkuparvella, ja kanttori puuttuu. Onko kanttori toteuttamassa aikomustaan ryhtyä iskelmätähdeksi? Laihialaislähtöisenä pyrkii ehkä Seinäjoen tangomarkkinoilla kuninkaaksi. Missä ovat kuoron Amerikan matkaa varten kerätyt rahat, ja missä matkakassan hoitaja?

Lasten ja nuorten arkkitehtuurikoulu Kidekolla avoimet ovet ja designmuseo-työpaja

Kidekolainen Emma ja Emman eiffeltorni.

Turun lasten ja nuorten arkkitehtuurikoulu Kideko tarjoaa arkkitehtuurin taiteen perusopetusta 7–15-vuotiaille Turussa. Koulussa opitaan suunnittelemalla ja rakentelemalla.

Perusopetuksen osaamistakuuta koskeva lakiesitys lausuntokierrokselle

Opetus- ja kulttuuriministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen, joka koskee perusopetuksen oppilaan arviointia. Hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle keväällä 2026. Lausuntoja voi antaa 23. tammikuuta saakka.

Kamarikuoro SbC tuo joulun värit ja musiikin lämmön Pyhän Henrikin Ekumeeniseen Taidekappeliin

Kamarikuoro SbC.

Turun seudulla toimiva Kamarikuoro SbC kutsuu yleisön rauhoittumaan joulun tunnelmiin Pyhän Henrikin Ekumeeniseen Taidekappeliin sunnuntaina 14. joulukuuta kello 18. Luvassa on joulukonsertti, joka kuljettaa kuulijat rakastettujen suomalaisten ja kansainvälisten joululaulujen maisemiin. Ilta rakentuu musiikilliseksi kokonaisuudeksi, jossa kohtaavat joulun valo, rauha ja syvä herkkyys. Kuoroa johtaa Ruskon seurakunnan kirkkomuusikko Sauli Hannuksela , joka vastaa myös säestyksestä.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 22 miljoonaan euroon

Perjantai-illan Eurojackpotin arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa. Tiistaina Eurojackpotin potissa on noin 22 miljoonaa euroa.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Etsintäkuulutettu rattijuoppo pakeni poliisia, pysäytettiin Raision Ikean parkkipaikalle

Poliisipartio oli perjantaina hieman ennen iltakuutta pysäyttämässä Pitkämäessä ajoneuvoa, jonka kuljettaja oli etsintäkuulutettu. Pysähtymisen sijaan henkilöauto lähti pakenemaan poliisia kovalla nopeudella Pitkämäestä Suikkilan kautta Raumantielle jatkaen Turun kehätielle kohti Helsinkiä.

Täyttä asiaa: Kompastuin torilla laattaan ja lensin silmilleni

Kauppatorin pinna kupruilu haittaa. 66-vuotias ei voi kävellä torilla, koska on tosi vaara kompastua. 1 x kompastunut. En käytä.

Tapio Peltomäki jatkaa Turun Osuuskaupan hallituksen puheenjohtajana

Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto on valinnut 10. joulukuuta Turun Osuuskaupan hallituksen kokoonpanon ensi vuodelle.

Myllylle harvinainen turvallisuusluokitus

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason.  Ennen Myllyä sen on saavuttanut vain viisi kaupallista kiinteistöä koko maailmassa, ja Suomessa Mylly on ensimmäinen.

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut kansainvälisen SHORE-turvallisuussertifikaatin Platinum-tason. Se edellyttää erittäin kehittynyttä riskinhallintaa, turvallisuusjärjestelmien toimintaa ja kokonaisuutena huippuluokan turvallisuuskäytänteitä.

Turku edelleen Suomen houkuttelevimpien kuntien kärkikolmikossa

Taloustutkimus Oy on julkaissut muuttohalukkuustutkimuksen kuluvalta vuodelta. Tutkimuksen mukaan Turku on asuinpaikkana Suomen kakkonen, ja sijalla kolme kuntana, johon voisi kuvitella muuttavansa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Uusi lentoreitti Turun ja Vilnan välillä avautui

Lentoyhtiö Wizz Air tuo Turkuun jo toisen uuden reittiavauksen lyhyen ajan sisään. Perjantaina avautui suora lentoreitti Turun ja Vilnan välille, ja vain reilu kuukausi sitten starttasivat lennot Turun ja Bukarestin välillä. Uudet reitit ovat toivottu lisä Turun lentoaseman valikoimaan.

Henrik Saxén ja Guillaume Jacquemet saavat Åbo Akademin kansleripalkinnon

Kansleri Marianne Stenius myönsi nuoremman tutkijan kanslerinpalkinnon solubiologian apulaisprofessorille Guillaume Jacquemetille.

Professori Henrik Saxén ja apulaisprofessori Guillaume Jacquemet saavat kansleri Marianne Steniuksen jakaman palkinnon menestyksekkäästä tutkimuksesta Åbo Akademissa.

Ennuste: Asuntojen hinnat nousevat ensi vuonna maltillisesti

Danske Bankin tuoreen asuntomarkkinakatsauksen mukaan asuntojen hinnat kääntyvät 0,8 prosentin nousuun ensi vuonna. Rakentamisen piristyminen odotuttaa itseään.

Bussipysäkkien laseja hajotettu Naantalissa

Karvetin uusittu bussipysäkki ei ehtinyt olla kauan ehjänä. Kuva on otettu marraskuussa.

Naantalissa on todettu tänä syksynä runsaasti ilkivaltatapauksia. Lähes kaikkien Aurinkotien bussipysäkkien laseja on hajotettu. Pysäkit on uusittu vasta muutaman vuoden sisällä, Lietsalan ja Karvetin pysäkit vasta tänä syksynä.

Urheilu

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.