Turun yliopiston ylioppilaskunta vihkii uuden ylioppilastalon eli Q-talon käyttöön
Turun yliopiston ylioppilaskunta (TYY) vihkii uuden ylioppilastalon eli Q-talon käyttöön avajaisviikolla torstaina 7. syyskuuta kello 18–20.30.
Turun yliopiston ylioppilaskunta viettää avajaisviikkoa 4.–9. syyskuuta. Mukaan mahtuu monenlaista ohjelmaa. Viikon kohokohtia ovat avajaiskarnevaali yhdessä yliopiston kanssa, ylioppilaan uuden laulukirjan julkistamissitsit sekä uuden ylioppilastalon eli Q-talon avajaistilaisuus 9. syyskuuta..
Kuuvuoren vanhan nuorisotilan kohtalo sinetöitiin keväällä, kun Turun ylioppilaskyläsäätiö osti kiinteistön Turun kaupungilta ja vuokrasi sen ylioppilaskunnalle. Kesän aikana talossa tehtiin kunnostusremonttia. Jatkossa Q-talossa järjestetään juhlia ja muuta ohjelmaa niin ylioppilaskunnan kuin sen lähes 150 järjestön toimesta.
Tiistaina 5. syyskuuta kello 12–14 järjestetään Avajaiskarnevaalit Yliopistonmäellä. Karnevaaleilla palkitaan myös Turun yliopiston vuoden opettaja ja opintojakso.
Perinteisten tapahtumien lisäksi TYY:n 95. juhlavuoden kunniaksi avajaisviikolla on myös spesiaaliohjelmaa. Aktiivinen osallistuminen tapahtumiin palkitaan TYYlikkään avauksen haalarimerkkiin sijoitettavalla kulmamerkillä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)