Caribian remontti maksanut 16,5 miljoonaa euroa
Holiday Club Caribia -kylpylähotellin yhteyteen nousseet Villas-sviitit avutuvat juhannuksena. Täysin varustellut huoneistot mahdollistavat niin yksittäiset yöpymiset kuin pidemmänkin oleskelun.
– Turku on upea, merellinen satamakaupunki. Halusimme kaupungin ainutlaatuisen persoonan välittyvän myös uusista Villas-huoneistoista, linjaa sisustussuunnittelija Sirkka-Liisa Murtovaara.
Murtovaara on tehnyt sisustussuunnittelua jo lähes 20 vuoden ajan. Holiday Clubille huoneistoja on syntynyt jo toista tuhatta.
– Villas-huoneistot ovat puolijulkisia tiloja, joiden tulee samalla olla ehdottoman kodikkaita. Pyrin suunnittelussa selkeyteen; silloin kokonaisuudessa voi myös leikitellä.
Kaikista 1–3 makuuhuoneen huoneistoista on sisäyhteys hotelliin ja palveluiden pariin. Osa huoneistoista on varustettu myös omalla saunalla ja lasitetulla parvekkeella. Sohvat toimittaa lahtelainen perheyritys HT Collection. Pöytäryhmät ovat Puulonin designia, vuodevaatteet Familonin laatua. Täysin varustellun keittiön astiat ovat Iittalan tuotantoa. Jokaisella parvekkeella on Muurikan grilli, ruokaryhmä sekä lepotuolit. Meriteema näkyy myös huoneistojen värimaailmassa, jossa korostuvat valkoinen, harmaaseen taittuva vaalean sininen ja hiekka, sekä niiden kontrastina käytetyt tummat sävyt.
Sviittitasoisten huoneistojen valmistuminen viimeistelee kylpylähotelli Caribian vuonna 2016 alkaneen uudistusprojektin. Uusien Villas-huoneistojen rakentamiseen sekä kylpylän ja hotellin saneeraukseen on tähän mennessä investoitu 16,5 miljoonaa euroa. Projektin myötä päivittyivät niin kohteen palvelukonsepti, kylpylä kuin 175 hotellihuonettakin. Osana uudistusta kohteen yhteyteen on avattu myös SuperPark-aktiviteettipuisto sekä kaksi uutta ravintolaa. Juhannuksena käyttöön otettavat 58 Villas-huoneistoa ovat jatkossa osa Holiday Club Caribian hotellihuonetarjontaa. Huoneistoista 13 on myös viikko-osakekäytössä.
Holiday Club Villas -konsepti on nopeimmin kasvava loma-asumisen muoto. Kun Villas-omistajat eivät vietä aikaansa huoneistoissa, 1–3 makuuhuoneen asunnot ovat hotellivieraiden käytettävissä. Villas-asunnon voi myös vuokrata samoin kuin minkä tahansa mökin tai loma-asunnon. Tänä keväänä huoneistoja nousee Caribian lisäksi muun muassa Kuusamoon, Sallaan, Saariselälle, Himokselle ja Åreen.

















