Tyksin tietoliikenne halutaan keskittää Medbit Oy:lle
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin (VSSHP) tietoverkossa on ollut kevään ja kesän aikana useita toisistaan erillisiä häiriötilanteita. Häiriöitä on ollut 13. huhtikuuta, 13. toukokuuta, 28. toukokuuta., 7. kesäkuuta ja 30. heinäkuuta.
VSSHP:n johtoryhmä on saanut selvitykset häiriöiden teknisistä syistä. Medbit Oy:n auditointiraportin mukaan tekniset ongelmat ja rajoitteet koskevat pääosin vanhempia rakennuksenosia ja vanhoja konesaleja. Kuluvan vuoden aikana tietoliikennettä siirretään kahteen uuteen konesaliin. Sen pitäisi parantaa tilannetta.
Palveluprosessien parantamistarve liittyy siihen, että vastuu jakautuu usealle taholle. Medbit Oy vastaa konesalien tekniikasta ja käyttää alihankkijana VSSHP:n teknisiä palveluita, jotka yhdistävät omana toimintana hoidetut osastokytkimet, kaapeloinnin sekä langattoman verkon tukiasemat Elisa Oyj:n hoitamaan runkoverkkoon. Monen toimijan ongelman hallitsemiseksi esitetään
Tiistaina kokoontuvalle piirin hallitukselle esitetään, että tietoliikennepalveluita hoitaisi jatkossa keskitetysti konsernipalveluna jatkossa vain Medbit Oy. T
Konsernipalveluksi on aiemmin määritelty esimerkiksi kuvantamispalvelut. Ne on annettu Tyks-Sapa-liikelaitokseen kuuluvan Varsinais-Suomen kuvantamiskeskuksen tehtäväksi. Yksittäinen Tyksin toimialue ei voi hankkia kuvantamispalveluja suoraan markkinoilta, vaan kuvantamispalvelujen tarve on hoidettava VSKK:n kautta.
Positiivisina asioina auditointiraportissa pidetään dokumentaation laatua, T2-sairaalassa tehty verkkojen kehittäminen sekä häiriöiden jälkeen aloitettuja korjaavia toimenpiteitä.
IT- ja puhelinjärjestelmien häiriötilanteiden ohjeet ajanmukaistettu niin, että ohjeista on paperiversiot kaikkien työntekijöiden käytettävissä. Potilashoidon rutiineihin on lisätty toimet, joilla varmistetaan, että potilaasta on käytettävissä paperitulosteina sellaiset tiedot, jotka tarvitaan välttämättömän kiireellisen hoidon ja potilasturvallisuuden varmistamiseksi poikkeustilanteessa. Johtoryhmä on pyytänyt teknilliseltä johtajalta esityksen toimenpiteistä tietoliikenneverkon luotettavuuden parantamiseksi ja hyväksynyt ne 6. elokuuta välittömästi toteutettaviksi.
Johtoryhmä on pyytänyt teknilliseltä johtajalta ja Medbit Oy:n toimitusjohtajalta aikataulutetun suunnitelman kehitysehdotusten toteuttamisesta 30. syyskuuta mennessä. Auditointiraportti on valmistunut 21. heinäkuuta ja johtoryhmä on käsitellyt sen kokouksessaan 6. elokuuta.











