Sohvaperunasta fitnesskisajaaksi
Paimiolaisen Sanna Rajalan, 34, tarinan alku on monille tuttu. Nuorempana salitreeni kuului rakkaisiin harrastuksiin, eikä kahden lapsen syntymäkään ei vielä katkaissut omasta kunnosta huolehtimista. Rajalaa voisi luonnehtia tuolloin tyypilliseksi aktiivikuntoilijaksi.
– Lenkillä ja crosstrainerissa saatoin vetää täysillä, mutta en ollut koskaan kuullutkaan, että painoja pitäisi nostaa niin kovaa, että oksettaa, Rajala kertoo.
Aktiivinen kuntoilu katkesi vuonna 2008, kun työpäivät alkoivat venyä kellon ympäri. Sitten löytyi uusi rakkaus, jonka kanssa mukava elämä, ulkona syöminen ja sipsipussien kanssa sohvannurkassa kyhjöttäminen täytti päivät. Neljässä vuodessa ylipainoa kertyi viitisentoista kiloa, mikä oli pienikokoisesta naisesta liikaa. Lomakuvat saivat herätyskellot soimaan. Elettiin loppuvuotta 2011.
– Olin syyttänyt kuvakulmia jotka saivat minut näyttämään lihavalta, mutta silloin tajusin, minusta oli tullut tankki, Rajala muistelee.
Nainen ei jäänyt surkuttelemaan vaan soitti ystävälleen, Body Fitness -kilpailijalle Hanna Saariolle ja pyysi apua treeni- ja ruokavalio-ohjelmien laatimiseen. Tavoitteeksi asetettiin kuudentoista kilon pudottaminen. Puolessa vuodessa kymmenen kiloa lähti helposti, sen vaadittiin kovempia otteita.
– Hanna opetti, miten salilla oikeasti treenataan. Hän opetti, että askelkyykkyjä tehdään niin, ettei lattialta enää nousta konttaamatta.
Valmentajan idea Bikini Fitness -kisoista alkoi houkutella.
– Bikini Fitnessissä suositaan naisellisia muotoja ja pyöreitä lihaksia. Kilpailu on tarkoitettu itseään kunnossa pitäville naisille, joilla on terveelliset elämäntavat. Arvostelussa otetaan huomioon myös kasvot ja hiukset, Rajala määrittelee
Perheenäidille päätös ei ollut helppo.
– Harjoittelu vaatii hirveästi aikaa ja paljon rahaa. Pelkästään ruokakustannukset ovat reilut sata euroa viikossa, siihen vitamiinit ja muut lisäravinteet päälle.
Sanna Rajala kokkaa viikon ruuat kerralla ja pakkaa ne pakastettaviin pusseihin, sillä arjessa kokkailulle ei riitä aikaa. Ruokavalio on kasvis-, kala-, kana-, ja lihapitoinen, eikä sisällä maitotuotteita juuri lainkaan.
– Käytin aiemmin paljon mausteita, mutta nyt dieettini on tosi puhdas, eikä sisällä juurikaan mausteita. Kaikkeen tottuu, vaikka karkkihimon kanssa on joskus tiukkaa, Rajala tunnustaa.
Perheyrityksessä työskentelevä Rajala sanoo, ettei täysillä kisaan valmistautuminen olisi mahdollista, ellei avomies antaisi vapautuksia työtehtävistä.
– En täysin tajunnut mihin suostuin mukaan. Tämä vaati perheeltä paljon enemmän kuin osasin arvata. Meidän keittiössämme punnitaan ruokakin tarkemmin kuin huumelaboratorioissa, vitsailee avomies Jarno Heinonen.
– Olen Sannasta erittäin ylpeä. Kisakatsomossa aion olla ehdottomasti kannustamassa ystävien, tuttavien ja yrityksemme työntekijöiden kanssa.
viime elokuussa Rajala valittiin arvostettuun yhdysvaltalaiseen Bombshell-tiimiin. Rajala lähettää Yhdysvaltoihin säännöllisesti kehityskuvansa ja saa uudet treeni- ja ruokavalio-ohjeet. Muiden suomalaisten kanssa yhteydenpito on päivittäistä ja yhdessä treenataan kerran kuussa.
Helsingissä 13. huhtikuuta järjestettävät Bikini Fitness -kisat ovat jo kulman takana. Tiukimpina päivinä Rajala treenaa kolme kertaa. Lisäksi ovat poseeraustreenit sekä Hypoxi-hoidot kolmesti viikossa, neljänä kisaa edeltävänä viikkona.
Viimeinen viikko pyhitetään rakennekynsille, hiustenpidennyksill ja kasvohoidoille, paljettikoristeltuja kisa-asuja ja korkokenkiä unohtamatta.
– Glamouria lajissa on vain kisapäivänä, kaikki muu on jotain ihan muuta, Rajala vakuuttaa.
Rajala lähtee kisoihin tosissaan ja sijoitukset mielessä. Ja vaikka voittoa ei tällä kertaa heruisi, yksi on varma.
-Kisojen jälkeen, aukaisen ensimmäiseksi Dompan ja syön puoli laatikkoa mämmiä ja vaniljakastiketta. Ja pyhitän aikaa perheelle, Rajala lupaa.
http://sannulifitness.blogspot.fi
















