Nuoria tanssipareja Kaarinaan lauantaina
Valkeavuoren liikuntahallilla Kaarinassa järjestetään lauantaina 29. elokuuta kello 10 alkaen valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut sekä Lapsi ja Junior Cup.
Kilpailupäivän aikana parketilla nähdään tanssijoita lapsista senioreihin, niin pareja kuin yksin tanssivia soolokilpailijoitakin. Mukana on tanssijoita eri puolilta Suomea, kaukaisimmat Oulusta. Kisaan osallistuu erityisen paljon lapsi- ja juniori-ikäisiä tanssijoita, koska kilpailu on toinen kolmesta cup-kilpailusta: helmikuussa kilpailtiin Oulussa ja Kaarinan jälkeen viimeinen osakilpailu on lokakuussa Vihdissä. Vuoden viimeisessä cup-kilpailussa palkitaan kunkin ikäsarjan tai yksittäisten tanssien cup-kilpailun voittaja.
Lauantain kilpailuissa voi nähdä vakio- ja latinalaistanssien kaikki kymmenen tanssia, joita ovat valssi, tango, wienervalssi, foxtrot ja quickstep sekä samba, cha-cha-cha, rumba, paso doble ja jive.
Tapahtuma sopii kaikenikäisille katsojille. Valkeavuoren liikuntahalli on esteetön. Kilpailupaikalla palvelee kahvio ja tanssitarvikkeita myy Alemana Dance Center.
Järjestäjänä on Tanssiurheiluseura La' Team ry.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















