Leffassa: Käärme on edelleen kökkö
1990-luvun loppupuolella ensi-iltansa saanut Anaconda tuli elokuviin samassa maailmanlopun buumissa, jossa tehtiin erinäisiä hirviöelokuvia ja maailmanlopun elokuvia, jossa oltiin huumaannuttu uuden teknologian mahdollisuuksista. Jennifer Lopezin, Ice Cuben, Jon Voightin ja animoiden käärmeen tähdittämä Anaconda ei ollut erityisen hyvä elokuva.
Joten on vain luonnollista, että parikymmentä vuotta myöhemmin Anaconda luikertelee takaisin teattereihin.
Mutta Jack Blackin ja Paul Ruddin tähdittämä Anaconda ei ole uudelleenfilmatisointi ”klassikosta”. Blackin ja Ruddin näyttelemät kaverukset ovat juuttuneet keski-ikäisyyden oravanpyörään. Elämä ei ole sellaista, josta haaveili.
Kaksikolle tarjoutuu mahdollisuus tehdä uusi versio Anacondasta, joka oli leffaurasta haaveilevan porukan suosikkielokuvia aikanaan. Tietenkään asiat eivät mene aivan suunnitellusti ja viidakossa indie-elokuvaa tekevä porukka joutuu seikkailuun, jollaista he eivät odottaneet.
Anaconda on komedia, joka ei ota itseään turhan vakavasti. Samaa genreä edustaa muun muassa 2008 valmistunut Tropic Thunder, joka on yksi tyylilajin valioista ja mainio mittatikku myös Anacondalle.
Tropic Thunderin tasolle Kevin Etten ja Tom Gormicanin käsikirjoittama ja Gormicanin ohjaama Anaconda ei yllä. Elokuva ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi kreisi. Se tasapainottelee useamman genren välillä. Välillä komediallisuus heivataan matkailuauton ikkunasta ulos ja elokuvaan haetaan elementtejä vakavammasta jännityksestä.
Genrejen sekoittelu ei tässä tapauksessa ole kuitenkaan lopputulosta parantava ratkaisu. Puhtaammin komediana, mielellään vahvasti överiksi vedettynä, lopputulos olisi ollut luultavasti parempi.
Lähes 20 vuotta sitten alkuperäisessä elokuvassa nähty käärme oli melko kökkö. Edelleen elokuvan tietokoneella luotu valtavan kokoinen käärme on kökkö. Se ehkä kuuluisi asiaan, jos elokuva olisi vetänyt hanat kaakkoon komedian suhteen.
Vaikka elokuvassa on hetkensä, jotain elokuvasta kertonee se, etten teatterista lähtiessäni muistanut yhdenkään neljän keskushenkilön roolinimeä.
Parhaimmillaan elokuva on kommentoidessaan esimerkiksi nyky-Hollywoodin ideaköyhyyttä, mutta kokonaisuutena Anaconda jää puolitiehen. Tämä on kiistatta elokuva, jonka kohdalla traileri lupasi enemmän kuin täyspitkä, mutta ilahduttavan kompakti 100 minuuttia kestävä, elokuva toimitti.
Ilkka Lappi




















