MLL:n Lasten ja nuorten 116 111 päivystää myös jouluna

Lasten ja nuorten murheet eivät pidä lomaa. MLL:n Lasten ja nuorten puhelin 116 111 sekä chat ovat avoinna vuoden jokaisena päivänä – myös jouluna. Joulun aikaan puhelin palvelee päivittäin kello 17–24 ja chat kello 17–20.

MLL:n palveluissa jaetaan pieniä ja suuria huolia läpi vuoden, myös loma-aikoina. Joulun lähestyessä yhteydenotoissa korostuu kuitenkin se, ettei juhla tunnu kaikille lapsille ja nuorille rauhoittavalta tai iloiselta. Kun rutiinit muuttuvat ja perheissä ollaan paljon yhdessä, huolet voivat kasvaa entisestään.

– Kaikkien lasten joulu ei ole lämmin ja huoleton. Osassa kodeista niukkuus, riidat tai päihteiden käyttö voivat varjostaa tunnelmaa. Moni lapsi kantaa huolta aikuisista ja yrittää selviytyä tilanteesta yksin, kertoo MLL:n auttavien palveluiden vastaava asiantuntija Anna Weckström tiedotteessa.

Joulun lähestyminen näkyy koulussa sekä harrastuksissa, ja valmistelut alkavat usein jo varhain.

– On tärkeää, että lasten kanssa työskentelevät aikuiset muistavat, ettei jokaisen lapsen joulu ole samanlainen. Pienikin kysymys tai pysähtyminen hetkeksi kuuntelemaan helpottaa lapsen oloa. Onko kotona kaikki hyvin, voisiko aikuinen auttaa hakemaan apua tarvittaessa, Weckström sanoo.

MLL:n Lasten ja nuorten puhelimen numerossa 116 111 päivystetään vuoden jokaisena päivänä, myös jouluaattona. Puhelimeen voi soittaa joululoman aikana joka päivä kello 17–24. Chatissa päivystetään joka ilta kello 17–20. Kirjepalveluun voi kirjoittaa milloin vain. Vapaaehtoisten päivystäjien kanssa voi jutella luottamuksellisesti mistä tahansa asiasta. Päivystäjien tukena on aina MLL:n ammattilainen ja tarvittaessa lasta tai nuorta autetaan myös muun avun piiriin.

Ilta-aikaan kello 20–24 numerossa 116 111 vastaavat ammattilaiset. Palvelut ovat maksuttomia, eikä numeroon 116 111 soittaminen näy puhelinlaskulla.

MLL:n Vanhempainpuhelin ja -chat ovat joulutauolla 23.12.–6.1. Vanhempainpuhelin ja chat päivystävät jälleen keskiviikkona 7. tammikuuta.

Ruotsinkielinen lasten ja nuorten puhelin, Barn- och ungdomstelefonen, joulun ja uuden vuoden aikaan avoinna maanantaina ja tiistaina 22.–23. joulukuuta sekä 29.–30. joulukuuta kello 14–17.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varsinais-Suomen ELY-keskus: Liedon ja Raision välisestä voimajohdosta puuttuvat todelliset vaihtoehdot

Fingrid Oyj on toimittanut 30. lokakuuta Varsinais-Suomen ELY-keskukselle ympäristövaikutusten arviointiohjelman, joka koskee voimajohtohanketta Liedon sähköaseman ja Raisioon rakennettavan uuden sähköaseman välille. ELY-keskus on 23. joulukuuta antanut arviointiohjelmasta yhteysviranomaisen lausunnon.

Pakasteherneille uutta twistiä sitruuna-timjamivoilla

Joulupöydän perinteisiin kuuluvat joululaatikot, joissa juuresten maut tulevat selkeästi esiin. Juuresten ja kerman mehevää yhdistelmää tuovat joulupöytään myös gratiinit, joissa raaka-aineiden maut nousevat esiin. Joulupöydän klassikko on raikas pakasteherne, joka on parhaimmillaan oikein kuumennettuna. Herne on suomalaisten joulusuosikki, mikä näkyy myyntipiikkinä joulun alla.

MLL:n Lasten ja nuorten 116 111 päivystää myös jouluna

Lasten ja nuorten murheet eivät pidä lomaa. MLL:n Lasten ja nuorten puhelin 116 111 sekä chat ovat avoinna vuoden jokaisena päivänä – myös jouluna. Joulun aikaan puhelin palvelee päivittäin kello 17–24 ja chat kello 17–20.

Koiran myrkytystilanteessa nopeus on valttia

Jouluherkut ja -koristeet voivat koiran suuhun päätyessään aiheuttaa ripulia, oksentelua ja pahimmillaan hengenvaarallisia oireita. Kyselyn mukaan vähemmistö koiranomistajista on varautunut tällaisten tilanteiden ensiapuun.

Joulustressi vaivaa suomalaisia – suurin syy oma taloustilanne, yksinäisyys korostuu yllättäen nuorissa

Joulu aiheuttaa stressiä ja ahdistusta monille suomalaisille, selviää Ifin teettämästä pohjoismaisesta kyselystä. Tämä trendi näkyy yllättäen kaikissa Pohjoismaissa, että jouluun liittyvä yksinäisyys korostuu nuorilla, kertoo Ifin terveysstrategi Kristina Ström Olsson .

Kysely: Joka kolmannelle maistuisi lihaton joulu

Kolmannes suomalaisista on periaatteessa avoimia kasvispohjaiselle joululle. Neljännes taas haluaisi vähentää punaisen lihan käyttöä myös arkisesti ja 12 prosenttia raportoi välttävänsä punaista lihaa kokonaan. Varsinkin sukupuoli, koulutus ja asuinseutu vaikuttavat haluun syödä punaista lihaa ja välttää kinkkua jouluna.

Jouluna vahinkoriskit kasvavat – palot, vesivahingot ja liikenne kolhuineen tilastoissa kärjessä

Palovahinkojen riski kohoaa, vesivahingot yleistyvät ja liikenteessä kolisee tavallista enemmän. Tilastot paljastavat jouluaatonaaton ja jouluaaton vaaranpaikat kotona ja tien päällä.

Metsäkuusi suosituin joulupuu

Suurin osa joulukuusista tulee kotimaisilta viljelmiltä.

Kotimainen metsäkuusi on suosituin joulupuu suomalaiskodeissa. Aitoja joulukuusia hankitaan tänä vuonna reilut 1,3 miljoonaa. Kuusia tuodaan koteihin yhä aiemmin ennen joulua.

Kuluttajakysely: Joka kahdeksas ei osta joululahjoja

Suomalaisten yleisin joululahjoihin käytettävä budjetti on 50–100 euroa, selviää hintavertailupalvelu Hintaoppaan kuluttajakyselystä. 12 prosenttia suomalaisista ei aio ostaa tänä vuonna ollenkaan joululahjoja. Joulun “ostolakko” on selvästi suositumpi miehillä, joista 15 prosenttia jättää lahjat kauppoihin.

Turun rap-pioneeri Chydeonelta uutta materiaalia

Chydeone.

Ritarikunnastakin tuttu turkulainen rap-artisti Chydeone julkaisee uuden singlen tapaninpäivänä. Hukkuis blues (Quote quote quote quote) on tekijälleen biisi, joka piti ehdottomasti saada ulos koneistosta tämän vuoden puolella.

Työttömyys syveni entisestään marraskuussa

Työttömyys jatkoi kasvuaan marraskuussa. Työttömyysasteen trendiluku nousi 0,2 prosenttiyksikköä lokakuuhun verrattuna ja oli nyt 10,6 prosenttia. Vuotta aiempaan verrattuna trendi on noussut 1,7 prosenttiyksikköä.

Nuorten maajoukkuehyökkääjä Jessica Forsell TPS:n riveihin

Jessica Forsell.

Jalkapallon naisten Kansallisessa Ykkösessä pelaava Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun hyökkääjä Jessica Forsell , 15, siirtyy seuran riveihin Kaarinan Pojista. Forsell on oman ikäluokkansa nuorten maajoukkuepelaaja, joka on kuulunut 2010-syntyneiden maajoukkueryhmään maajoukkuepolun alusta alkaen.

Hybridiautot eurooppalaisten autoilijoiden suosikkeja

Hybridiautot ovat EU-maiden uusien henkilöautojen ostajien suosiossa. Kuluvan vuoden tammi–marraskuun ensirekisteröinneistä EU-alueella hybridiautojen osuus on noussut 34,6 prosenttiin. Täyssähköautojen osuus ensirekisteröinneissä on kasvanut EU-alueella 16,9 prosenttiin ja lataushybridien osuus 9,3 prosenttiin. Bensiini- ja dieselautojen yhteenlaskettu osuus ensirekisteröinneistä on laskenut 36,1 prosenttiin.

Loppiaisena käynnistyy sivistyksen, kulttuurin ja julkisen hallinnon 750-vuotisjuhlavuosi

750-juhlavuosi käynnistyy loppiaiasena messulla Turun tuomiokirkossa.

Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli täyttää 750 vuotta ensi vuonna. Se on Suomen ensimmäinen pysyvä hallintoelin ja vanhin virasto, joka loi perustan suomalaiselle koulutukselle, kulttuurille ja julkiselle hallinnolle.

Passin ja henkilökortin voimassaolo pitenee kymmeneen vuoteen

Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen passilain ja henkilökorttilain muuttamiseksi. Passi- ja henkilökorttilakien muutoksilla pidennettäisiin passin ja henkilökortin voimassaolo kymmeneen vuoteen. Lausuntokierros päättyy 16. helmikuuta.

Tällainen on suomalaisten unelmien joulu

Suomalaisille joulussa ylivoimaisesti tärkeintä ovat perhe ja läheiset.

Yksi asia on ihan omassa mittaluokassaan, kun suomalaiset kertovat, mistä heidän unelmiensa joulu koostuu. Peräti 78 prosentille tärkeintä on yhteinen aika perheen ja läheisten kanssa, selviää Nordean tutkimuksesta. Eroja löytyi muun muassa suhtautumisessa joulusaunaan ja perinteisiin jouluruokiin. Tänä vuonna lahjoihin ja muuhun joulunviettoon aiotaan kuluttaa keskimäärin 525 euroa, mikä on hieman vähemmän kuin viime vuonna.

Suomalaiset soittavat jouluna miljoonia puheluita

Suomalaiset ovat aktiivisesti yhteydessä toisiinsa joulun aikaan. Jouluntoivotusten puhelupiikki nähdään vuosittain perinteisesti 23. joulukuuta.

Työttömyys trendinomaisessa nousussa Varsinais-Suomessa marraskuussa

Varsinais-Suomen työttömyyden kasvu on myötäillyt koko maan keskiarvoa tänä vuonna. Marraskuun aikana työttömyys oli trendinomaisessa pienessä nousussa maakunnassa. Työvoiman kysyntä on pysynyt vaatimattomana jo pitkän aikaa, eikä marraskuussakaan näkynyt viitteitä vielä paremmasta. Pitkäaikaistyöttömyys on kehittynyt mittaushistorian ennätyslukemiin mutta marraskuussa määrä ei juurikaan lisääntynyt poikkeuksena edellisiin kuukausiin.

Urheilu

Nuorten maajoukkuehyökkääjä Jessica Forsell TPS:n riveihin

Jessica Forsell.

Jalkapallon naisten Kansallisessa Ykkösessä pelaava Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun hyökkääjä Jessica Forsell , 15, siirtyy seuran riveihin Kaarinan Pojista. Forsell on oman ikäluokkansa nuorten maajoukkuepelaaja, joka on kuulunut 2010-syntyneiden maajoukkueryhmään maajoukkuepolun alusta alkaen.

Roope Koskela ja Aliisa Soini ennätysaikoihin

Aliisa Soini.

Uintivuosi pantiin pakettiin lyhyen radan SM-kilpailuissa Jyväskylän Aaltoalvarissa sunnuntaina. Lyhyen radan EM-kisoissa hienosti esiintynyt Ronny Brännkärr ei tullut illan SM-finaaleihin hidastelemaan, vaan antoi kyytiä niin muille kilpakumppaneille, kun omalle Suomen ennätykselleenkin. Viime vuoden SM-kisoissa uitu edellinen ennätys 51,99 sai kyytiä yli kolme kymmenystä ja uusi ennätys kirjattiin aikaan 51,64.

Elmer Vauhkonen kaksivuotiseen sopimukseen TPS:n kanssa

Elmer Vauhkonen.

Laitahyökkääjä Elmer Vauhkonen , 19, siirtyy IF Gnistanista Turun Palloseuraan. Vauhkonen on allekirjoittanut turkulaisseuran kanssa kauden 2027 loppuun ulottuvan sopimuksen.

Åboraakkeli: Hieno urheiluvuosi alkamassa

Vuosi 2026 on jälleen penkkiurheilijan juhlavuosi, siinä määrin paljon on isoja urheilutapahtumia sijoiteltu ensi vuoden kalenteriin. Talviolympialaiset, jalkapallon MM-kisat, lentopallon EM-kisat Suomessa, salibandyn miesten MM-kotikisat ja niin edelleen.

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Kaiken kokenut Mikko Esko nostaa palloja jatkossa Tuto Volleyssa

Syksyllä alisuorittanut Tuto Volley on väläytellyt ajoittain, mutta hyvät jaksot ovat jääneet liian lyhyiksi, eikä pisteitä ole juuri tullut.

Lentopallon Mestaruusliigan viime kauden pronssijoukkue Tuto Volleyn syksy on ollut vaikea. Syyskaudella joukkue on voittanut vain paikalliskilpailija Loimun ja on niukasti kahdeksantena ennen Loimua.