Näkyykö second hand -ostaminen joulusesongissa?

Suomen kiertokaupan kuluttajamarkkina on jo lähes 1,4 miljardia euroa, ja käytettyjen tuotteiden kysyntä kasvaa jatkuvasti. Vaikka myyntihuippu ajoittuu tavallisesti kevääseen ja syksyyn, viime viikkojen seuranta osoittaa, että second hand -ostaminen on vahvistumassa myös joululahjahankinnoissa.

Syyskuussa julkistetun tutkimuksen mukaan Suomi on maailman johtava maa käytetyn tavaran ostamisessa, ja kiertokaupan kuluttajamarkkina on jo lähes 1,4 miljardia euroa. Kiertokaupan myyntihuippu osuu yleensä huhti–lokakuun väliin eikä joulun alle marras–joulukuun sesonkeihin, kuten vähittäiskaupassa yleensä. Kiertokaupan muuta kauppaa aikaisempi myyntihuippu selittyy suureksi osaksi sen erilaisesta tuotejakaumasta.

– Toinenkin selitys löytyy, sillä second hand -ostajat alkavat suunnitella ja toteuttaa jouluhankintojaan muita kuluttajia aikaisemmin, Kaupan liiton pääekonomisti Jaana Kurjenoja kuvaa käytettyjen tavaroiden ostajien toimintaa tiedotteessa.

Kaupan liiton viime päivien ja viikkojen aikana toteuttama joulukauppaseuranta nostaa kuitenkin odotuksia sille, että tänä vuonna käytettyjen tuotteiden ostaminen myös joulusesongin aikana kasvaisi. Viitteitä siitä antaa muun muassa suomalaisten verkkovierailujen kasvu kiertokaupan sivustoille marraskuun aikana.

Suurin motiivi käytettyjen tuotteiden hankkimiselle joululahjoiksi on rahan säästäminen. Second hand -ostajien hintavetoisuus korostuu heidän kiinnostuksessaan seurata tarjouskampanjointia: neljä viidestä myös käytettyjä tavaroita joululahjoiksi hankkivista seuraa marraskuun tarjouskampanjoita, kun muilla osuus on puolet. Valtaosa, 70 prosenttia, second hand -ostajista myös kokee, että käytettyjen tavaroiden heräteostokset ovat vastuullisia, ja niitä voi tehdä hyvällä omallatunnolla.

– Yli 40 prosenttia second hand -shoppareista seuraa ulkomaisten verkkokauppojen alekampanjointia, ja kolmasosa heistä ostaa myös kiinalaisista verkkokaupoista ja alustoilta marras-joulukuussa”, Kurjenoja selittää asiakaskäyttäytymistä.

– Joillekin kiertokauppa ja kiinalainen halpaverkkokauppa ovat vain vaihtoehtoisia kanavia hankkia itselle uutta tavaraa, Kurjenoja jatkaa.

Suomalaiset ovat hyvin jakautuneita sen suhteen, haluavatko joululahjoja uutena vai käytettynä. Lähes 30 prosenttia haluaa nimenomaan käytetyn tuotteen lahjaksi, jotta ei tarvitse huolestua lahjanantajan mahdollisesta rahatilanteesta. Neljäsosa taas haluaa nimenomaan uuden tuotteen, jonka jälleenmyyntiarvo on hyvä.

Varsinkin nuorten, alle 25-vuotiaiden suhtautuminen uutena tai käytettynä hankittuihin joululahjoihin on hyvin eriytynyttä.

– Nuorten jakautunut suhtautuminen on ymmärrettävää, koska toisaalta he itse ostavat second hand -lahjoja muita enemmän, mutta taloudellisen tilanteensakin vuoksi toivovat saavansa uutena hankittuja lahjoja”, Kurjenoja toteaa.

Alle 25-vuotiaista aikuisista 46 prosenttia toivoo uutena hankittuja lahjoja, sillä he eivät itse pysty hankkimaan niin paljon uusia tuotteita. 42 prosenttia on jopa sitä mieltä, että second hand -lahjan antaja olisi kyllä pystynyt antamaan myös uutena hankitun tavaran, mutta on vain halunnut säästää rahaa.

Lähes puolet alle 25-vuotiaista on kuitenkin tyytyväisiä second hand -lahjoihin lahjanantajan taloudellisen tilanteen vuoksi, ja 40 prosenttia haluaa lahjaksi nimenomaan käytettyä tavaraa, koska hankkii sitä itsekin.

– Suurin osa kaikenikäisistä toki arvostaa lahjaa, oli se sitten hankittu käytettynä tai uutena”, Kurjenoja muistuttaa.

Kaupan liiton pääekonomisti Jaana Kurjenoja toteutti syyskuussa kiertokaupan kuluttajamarkkinaa koskevan tutkimuksen, jota myös Erikoiskaupan liitto ETU ry rahoitti.

Joulukauppaan liittyvät selvitykset ja seurannat perustuvat Similarwebin dataan verkkosivuvierailuista sekä Kantar Finlandin toteuttamiin kuluttajakyselyihin. Selvitysten analyyseistä vastaa Kaupan liiton pääekonomisti Jaana Kurjenoja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Piispa Mari Leppäselle Alfred Kordelinin palkinto

Mari Leppänen.

Turun arkkihiippakunnan piispa Mari Leppänen on saanut Alfred Kordelinin palkinnon yhteiskunnallisesti vaikuttavasta toiminnastaan. Palkinnon arvo on 50 000 euroa. Turussa Leppänen tunnetaan myös keskustelijana, joka on ottanut kantaa muun muassa nuorten pahoinvointiin, lähisuhdeväkivaltaan, transihmisten oikeuksiin ja sateenkaariparien asemaan kirkossa.

Naiseutta kahden taiteilijan tapaan Raision kirjastossa

Raision kirjaston Aulagalleriassa avautuu lokakuussa kahden taiteilijan yhteisnäyttely, jossa on esillä maalauksia ja keramiikkaa. Marjo Oinosen ja Seija Peltosen Toinen todellisuus – Se joka jää jäljelle -näyttely on esillä lokakuun ajan, ja se tarkastelee naiseutta kokemusten, voiman, haavoittuvuuden ja muuttumisen kautta.

Aurajoen ikäpuiden kunto arvioitu – kahdelle kaatotuomio

Lehmusvanhus romahti kesällä Aurajoen rannassa.

Turku on teettänyt tarkemman kuntoarvion Aurajokivarren puuriville välillä Tuomiokirkkosilta–Auransilta kesällä Vähätorilla romahtaneen lehmuksen vuoksi. Kartoitus laajennettiin koskemaan koko puuriviä, jotta puiden kunto saatiin varmistettua. Tutkittavia puita oli siltojen välisellä alueella 98, lähinnä puistolehmuksia ja muutama vuorijalava.

Pohjoistuuli sai kurjet liikkeelle

Pohjoiseen kääntynyt tuuli sai kurjet ja monet muut linnut liikkeelle. Tällä viikolla taivaalla on riittänyt katsottavaa.

Pentti Viherluoto -laulukilpailussa kisataan lokakuussa viidettä kertaa

Pentti Viherluoto -laulukilpailu järjestetään tänä syksynä viidennen kerran. Kilpailu käydään lauantaina 10. lokakuuta Raision Martinsalissa.

Luonnon taikaa taidenäyttelyssä Naantalin pääkirjastossa

Taiteilija ja luontokuvaaja Michelle Koskisen töihin voi tutustua lokakuussa Naantalin pääkirjastossa. Luonnon taikaa -näyttely aukeaa 2. lokakuuta ja on auki 29. lokakuuta saakka Naantalin pääkirjaston toisessa kerroksessa. Näyttely koostuu valokuvien lisäksi maalauksista.

Ensi kesänä Samppalinnan kesäteatterissa Agricola

Kesällä 2025 Samppalinnan Kesäteatterissa esitetty musikaali Jagellonica – Turun oma prinsessa nousi valtaisaksi yleisö- ja arvostelumenestykseksi ja myi lopulta katsomot täyteen koko näytöskautensa. Nyt sama työryhmä on käsikirjoittaja Niina Lahtisen johdolla tarttunut uuteen aiheeseen, kun keskiöön nostetaan suomen kirjakielen isä Mikael Agricola . Musikaali Agricola – Äidinkielinen musikaali saa ensi-iltansa Samppalinnan Kesäteatterissa kesäkuussa 2027.

Varissuolle rakennetaan kaksi uutta päiväkotia

Varissuolle saadaan vuonna 2028 kaksi upouutta päiväkotia. Orminkujan päiväkodin rakennustyöt käynnistyvät jo lokakuun alussa ja Oravapuun päiväkodin rakentaminen Hintsankujalla alkaa alkuvuodesta 2027. Kummankin päiväkodin on määrä valmistua kevään 2028 aikana.

Arttu Mäkelästä Interin data-analyytikko

Arttu Mäkelä on aloittanut FC Interissä data-analyytikkona. Hänen tehtäviinsä kuuluvat muun muassa pelaajarekrytoinnin data-analytiikka, tekoälypohjaisten työkalujen kehittäminen sekä muut urheilutoimintaa tukevat analytiikkatehtävät.

Kaukolämpötyö hidastaa liikennettä Kataraistentiellä

Kaukolämpötyö hidastaa liikennettä Kataraistentiellä Sävelkujan risteyksen kohdalla. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Liikenne tulee jonoutumaan varsinkin ruuhka-aikoina. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Seinälle maalattu parkkiruutu helpottaa pysäköintiä

Seinälle jatkuvat pysäköintiruudun rajat voivat helpottaa autoilijoiden pysäköintiä. P-Louhessa toteutetussa kokeilussa puolet kyselyyn vastanneista koki merkintöjen helpottavan pysäköintiä. Ruutuun peruuttamista viivat eivät kuitenkaan lisänneet.

Tasoristeystä huolletaan Konsankujalla

Tasoristeyksen huoltotyö katkaisee tien kaikelta liikenteeltä Konsankujan tasoristeyksen kohdalta ensi sunnuntaina. Huoltotyö tehdään sunnuntain ja maanantain välisenä iltana/yönä kello 22–06.

Food & Fun Festival kutsuu maistelemaan Turun makuja

Food & Fun tulee taas.

Food & Fun Festival kokoaa jälleen yhteen kansainvälisiä keittiömestareita sekä turkulaisia ravintoloita. Tapahtuman ytimen muodostavat yhteiset illalliset, joissa vierailevien mestareiden ruokafilosofiat yhdistyvät paikallisten keittiöiden osaamiseen. Niistä syntyy tapahtumaviikolle erikoismenuja ja yksittäisiä annoksia.

Kupittaan kärjen lisähankinta kaupunginhallituksen syyniin

Turun kaupunginhallituksen rakentamis- ja tilajaosto käsittelee Kupittaan kärjen kumppanuushankkeen lisähankinnan toteutussuunnitelmaa maanantaina 28. syyskuuta. Turun Tiedepuistoa kehittävän hankkeen lisähankinnan kokonaiskustannusarvio on 19,27 miljoonaa euroa.

Auralia-kuoro järjestää soivan sieniretken

Kamarikuoro Auralia järjestää lauantaina 26. syyskuuta kello 13 Maariassa syksyisen luontoretkikonsertin Syksyn tullen sieniä kasvaa . Tapahtuma on jatkoa keväällä suuren suosion saaneelle Kevään kohinaa -konsertille, joka järjestettiin Kuusiston luontopoluilla ja linnanrauniolla.

Aura ja Paavo auttavat vakavasti sairaita lapia koulunkäynnissä

Turun kaupunki on hankkinut kaksi AV-opetusrobottia, joiden avulla pitkäaikaissairas oppilas voi osallistua oman koulunsa opetukseen kotoa käsin. Aura- ja Paavo-nimiset robotit otettiin käyttöön lukuvuoden alussa.

Kespron Turun noutotukusta yli 4 000 kiloa ruokalahjoituksiin vuodessa

Kespron noutotukku Turussa lahjoitti viime vuonna hieman yli 4 000 kiloa ruokaa paikalliseen ruoka-apuun. Lahjoitetun ruoan arvo oli noin 16 400 euroa. Yhteistyökumppanina toimii turkulainen Operaatio Ruokakassi, jonka kautta ruoka menee eteenpäin apua tarvitseville.

Meluavaa yötyötä ja muutoksia liikennejärjestelyihin Raision keskustassa

E18 Raision keskusta -hankkeessa tehdään paalutus- ja pontitustöitä Turun kehätien (E18) varrella. Töistä aiheutuu melua, ja lisäksi osa töistä tehdään yöaikaan.

Näköislehti

Kaupunki
Lehmusvanhus romahti kesällä Aurajoen rannassa.
Kape Aihinen.
Urheilu

Mika Kuronen hyvästelee vapaaotteluhäkin marraskuussa

Mika Kuronen (päällä) ja Jyri Mikkilä kohtasivat häkissä jo kolme vuotta sitten. Marraskuussa on uusintaottelun aika.

Jokaiselle kamppailu-urheilijalle tulee hetki, jolloin tietää, että oma aika on koittanut. Hamara MMA:n promoottorinakin tunnetun Mika Kurosen kohdalla aika koittaa marraskuussa, kun Hamara 10 otellaan Kupittaan palloiluhallissa 7. marraskuuta. Tuolloin Kuronen kipuaa viimeisen kerran vapaaotteluhäkkiin ottelijana.

Arttu Mäkelästä Interin data-analyytikko

Arttu Mäkelä on aloittanut FC Interissä data-analyytikkona. Hänen tehtäviinsä kuuluvat muun muassa pelaajarekrytoinnin data-analytiikka, tekoälypohjaisten työkalujen kehittäminen sekä muut urheilutoimintaa tukevat analytiikkatehtävät.

TPS:n Nils Veinbergs Latvian alle 21-vuotiaisiin

Nils Veinbergs.

TPS:n jalkapallomiehistöön kesken kuluvan kauden lainasopimuksella Ilveksestä siirtynyt Nils Veinbergs on valittu Latvian alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen. Latvia kohtaa syys-lokakuun taitteessa EM-karsinnoissa Saksan, Kreikan ja Maltan. Kyseessä on 19-vuotiaan kärkipelaajan ensimmäiset ottelut alle 21-vuotiaissa. Hän on edustanut maataan alle 19-vuotiaissa 13 kertaa ja tehnyt niissä neljä maalia.

Puukkokatsomo: TPS:llä F-liigassa näytön paikka

Miesten F-liigan alusta ei turkulaisittain riemumarssia odotettu, kiitos otteluohjelman. Lähtökohtaisesti keskikastin sijoista tälläkin kaudella pelaava TPS kohtaa ensimmäisten kierrosten aikana useita sarjan kärkitaistoon povattuja joukkueita.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.