Liedossa torjuttiin lähes 30 900 neliömetriä vieraslajeja mobiilipelillä
Kesän vieraslajitorjunta on saatu päätökseen Liedossa. Crowdsorsa-pelaajat kitkivät kesän aikana yhteensä lähes 30 900 neliömetriä haitallisia lupiineja ja jättipalsameja. Tehokkain vieraslajiraivaaja tienasi yli 880 euroa.
Lieto aktivoi kansalaiset mukaan torjuntatalkoisiin mobiilipelillä, jossa yhdistyvät luonnonsuojelu ja palkitsevuus. Crowdsorsa-sovelluksen avulla 60 osallistujaa merkitsi, torjui ja dokumentoi vieraslajiesiintymiä ympäri kaupungin karttaa ja sai työstä myös rahallisen palkkion.
– Erityisen positiivista oli huomata, kuinka aktiivisesti nuoriso lähti mukaan vieraslajitorjuntaan. Liedossa teini-ikäisten osuus kaikista käyttäjistä oli 37 prosenttia, kertoo Crowdsorsan toimitusjohtaja Toni Paju tiedotteessa.
Palkkioita pelaajille oli jaossa yhteensä 3 300 euroa. Tästä potista Liedon aktiivisin osallistuja onnistui ansaitsemaan kesän aikana yli 880 euroa.
– Pelaaminen sujui yli odotusten ja hienoa oli myös nähdä eri ikäryhmien aktiivisuus. Lupiineita saatiin näkyvästi torjuttua, joten kiitos kaikille osallistujille sanoo Tarja Toropainen , joka on Liedon kaupunginpuutarhuri.
Tehtävän suorittamiseksi pelaaja kuvasi vieraslajiesiintymästä videon ennen ja jälkeen torjunnan. Sitten videot ladattiin sovelluksessa laadunhallinnan hyväksyttäviksi.
Jokainen hyväksytty esiintymä ilmestyi reaaliajassa sovelluksen paikalliselle pelikartalle. Samoja kohteita sai torjua uudelleen, kun vähintään kaksi viikkoa edellisestä torjunnasta oli kulunut. Näin varmistettiin, että esiintymien hävittäminen olisi mahdollisimman tehokasta ja pitkävaikutteista.
Liedon torjuntakesä oli osa laajempaa kansainvälistä missiota, jossa vieraslajeja torjuttiin Crowdsorsan avulla yli 70 kunnassa ja kaupungissa Suomessa, Ruotsissa ja Kanadassa. Raivattuja neliömetrejä on kertynyt tämän kesän aikana yhteensä yli 2,5 miljoonaa, ja kaikille osallistujille on maksettu palkkioina yli 170 000 euroa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)