Kotitalouksien talletuskanta kaikkien aikojen suurin kesäkuun lopussa
Suomalaisten kotitalouksien talletuskanta (114,7 miljardia euroa) oli kesäkuun lopussa kaikkien aikojen suurin. Se oli lähes neljä miljardia euroa suurempi kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Kesäkuun lopussa kotitalouksien talletuksista 69,9 miljardia euroa oli yön yli -talletuksia, 15,4 miljardia euroa määräaikaistalletuksia ja 29,4 miljardia euroa sijoitustalletuksia. Kesäkuussa yön yli -talletusten vuosikasvuvauhti oli 2,7 prosenttia, määräaikaistalletusten 10,1 prosenttia ja sijoitustalletusten 2,5 prosenttia.
Talletusten korot ovat laskeneet. Kesäkuun lopussa määräaikaistalletusten kannan keskikorko oli 2,30 prosenttia, kun vuosi sitten se oli 3,17 prosenttia. Uusien määräaikaistalletussopimusten keskikorko on laskenut vastaavana aikana lähes 1,4 prosenttiyksikköä ja oli 2,18 prosenttia kesäkuun lopussa. Sijoitustalletusten kannan keskikorko on laskenut vuoden takaisesta yli prosenttiyksikön, ja se oli 1,28 prosenttia kesäkuun lopussa. Kesäkuun lopussa 2025 yön yli -talletuksille maksettava korko (0,36 %) oli 0,11 prosenttiyksikköä alhaisempi kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Kokonaisuudessaan talletuskannan keskikorko oli 0,86 prosenttia kesäkuun lopussa.
Kesäkuun lopussa kotitalouksilla oli pörssinoteerattuja osakeomistuksia 52,4 miljardin euron edestä, mikä on kahdeksan prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Vuoden toisen neljänneksen aikana kotitaloudet sijoittivat nettomääräisesti 120 miljoonaa euroa lisää pörssinoteerattuihin osakkeisiin. Vastaavana aikana osakeomistusten arvo kasvoi 2,7 miljardia euroa. Toistaiseksi osakeomistusten arvo oli suurimmillaan elokuussa 2021, jolloin niiden arvo oli 56,1 miljardia euroa.
Vuoden toisella neljänneksellä kotitaloudet tekivät enemmän merkintöjä suomalaisiin sijoitusrahastoihin kuin lunastuksia niistä. Nettomääräisesti uusia sijoituksia tehtiin lähes 400 miljoonan euron edestä. Uusien sijoitusten lisäksi myös kotimaisten rahasto-omistusten arvo kasvoi vuoden toisen neljänneksen aikana 960 miljoonaa euroa.
Kesäkuun lopussa kotitalouksien sijoitukset kotimaisiin sijoitusrahastoihin olivat 39,5 miljardia euroa, mikä on vain hieman vähemmän kuin helmikuun lopun kaikkien aikojen suurin määrä (39,7 miljardia euroa). Rahastosijoituksista suurin osa oli osakerahastoissa (43 %), korkorahastoissa (28 %) ja yhdistelmärahastoissa (19 %).
Vuoden toisella neljänneksellä suomalaiset kotitaloudet myös sijoittivat nettomääräisesti yli 300 miljoonaa. euroa ulkomaisiin sijoitusrahastoihin. Kesäkuun lopussa kotitaloudet omistivat ulkomaisia rahasto-osuuksia 9,1 miljardin euron edestä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)