Kiinnostus osake- ja rahastosäästämiseen kasvanut merkittävästi – luottamus sosiaaliturvaan heikentynyt

Suomalaisten kiinnostus osake- ja rahastosäästämiseen on kasvanut merkittävästi viime vuosina. Säästöpankkiryhmän Säästämisbarometrin mukaan yhä useampi suomalainen sijoittaa rahastoihin ja pörssiosakkeisiin. Kuitenkin luottamus sosiaaliturvaan on heikentynyt viimeisen vuoden aikana, mikä osaltaan selittää halua taloudellisen hyvinvoinnin parantamiseen.

Suomalaisten kiinnostus osake- ja rahastosäästämiseen on kasvanut selvästi viime vuosina. Säästöpankkiryhmän Säästämisbarometrin mukaan rahastosijoituksia oli lokakuussa 33 prosentilla suomalaisista, kun vuotta aiemmin luku oli 31 prosenttia. Pörssiosakkeiden tai osakesijoitusten määrä on kasvanut prosentuaalisesti vielä enemmän, sillä osakesijoituksia on 22 prosentilla suomalaisista, kun vuonna 2023 luku oli 18 prosenttia. Myös riskittömän tilisäästämisen suosio on kasvanut huomattavasti, jopa 52 prosentilla suomalaisista on säästötili, kun vastaava luku vuonna 2023 oli 46 prosenttia.

– Kasvava kiinnostus osake- ja rahastosäästämiseen osoittaa suomalaisten halun parantaa taloudellista hyvinvointiaan ja varautua tulevaisuuteen. Tämä kehitys on myönteinen merkki taloudellisesta valveutuneisuudesta ja pitkäjänteisestä säästämisestä, arvioi Säästöpankkiryhmän varallisuudenhoidon myyntikanavista vastaava johtaja Pasi Sirola tiedotteessa.

Säästämisbarometrin mukaan suomalaiset ovat tyytyväisiä päätökseensä alkaa säästää tai sijoittaa. 35 prosenttia suomalaisista on erittäin tyytyväisiä päätökseensä, ja 43 prosenttia on melko tyytyväisiä. Hyvin harva on tyytymätön päätökseensä alkaa sijoittaa, ja niidenkin määrä on laskenut vuoden takaisesta kuudesta prosentin lukemasta kolmeen prosenttiin.

Jopa 49 prosenttia suomalaisista uskoo Suomen sosiaaliturvan olevan tulevaisuudessa huomattavasti nykyistä alemmalla tasolla. Muutos vuoden takaiseen 42 prosenttiin on merkittävä. Tämä näkyy myös suomalaisten kasvavana arvostuksena vakituista työpaikkaa kohtaan. 44 prosenttia suomalaisista piti vakituista palkkatyötä erittäin tärkeänä asiana, kun vuotta aiemmin vastaava luku oli 41 prosenttia. Yhä useammalle on myös lisääntynyt pelko siitä, onko itsellä vakituinen työpaikka muutaman vuoden kuluttua. Työpaikkansa puolesta pelkäävien osuus on kasvanut vuodessa 18 prosentista 22 prosenttiin.

Kasvavalla kiinnostuksella osake- ja rahastosäästämiseen on useita positiivisia vaikutuksia talouteen – niin kotitalouksissa kuin kansantaloudenkin näkökulmasta. Varallisuus kasvaa ja samalla talousosaaminen ja ymmärrys sijoittamisesta lisääntyy. Laadukkaasti toteutettu sijoittaminen hajauttaa tehokkaasti varallisuutta ja samalla vähentää riippuvuuksia esimerkiksi pelkästä palkkatulosta tai tulevaisuuden eläkkeestä. Tämä voi lisätä taloudellista vakautta ja vähentää taloudellista stressiä erityisesti taloudellisesti epävarmoina aikoina.

Sijoittaminen voi auttaa kotitalouksia suojautumaan inflaatiolta, sillä osakkeiden ja rahastojen tuotot voivat ylittää inflaation vaikutukset. Kasvava kiinnostus sijoittamiseen edistää taloudellista valveutuneisuutta ja pitkäjänteistä taloudenhallintaa. Tämä voi johtaa parempiin taloudellisiin päätöksiin ja vahvempaan taloudelliseen tulevaisuuteen, epävarmasta ympäristöstä huolimatta.

Vastuullisella sijoittamisella tarkoitetaan sijoitusprosessia, jossa taloudellisten lukujen lisäksi otetaan huomioon ympäristöön, yhteiskuntaan ja hyvään hallintotapaan liittyvät seikat, eli niin kutsutut ESG-tekijät. Vastuullisuuden periaatteiden soveltaminen on tärkeä osa Säästöpankkiryhmän sijoitusprosessia ja vastuullisen sijoittamisen periaatteita noudatetaan kaikissa Sp-Rahastoyhtiön rahastoissa.

– Vastuullisuuskyselymme (2024) mukaan yhä useampi asiakas pitää sijoituksen vastuullisuutta vähintään yhtä tärkeänä kuin tuottoa. Vastuullinen sijoittaminen on hyvä tapa kerryttää tilillä makaaville säästöille parempaa tuottoa. Rahastosijoittaminen on monelle helpoin ja tehokkain vaihtoehto, sillä osakepoimijana yksityishenkilö joutuu näkemään enemmän vaivaa sijoituskohteen vastuullisuuden selvittämiseksi. Rahastoa ostaessa sijoittamisen ja vastuullisuuden ammattilaiset varmistavat sijoituskohteiden vastuullisuuden asiakkaan puolesta, kertoo Sirola.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Linnankadulla murtauduttiin kultasepänliikkeeseen, Ruskolla omakotitaloon

Poliisia työllistivät juhannuksen aikana Lounais-Suomessa rattijuopot, pahoinpitelyt, kotihälytykset sekä omaisuusrikokset.

Aveso Oy myytiin Saksaan

Saksalainen Flexicode Group GmbH on ostanut sata prosenttia Turusta ponnistaneen Aveso Oy:n osakkeista. Avesolla on toimistot Turussa, Tampereella ja Espoossa. Aveso on ohjelmistotalo IFS:n kumppani, joka toimii erityisesti valmistavan teollisuuden ja energiasektorin toiminnanohjauksen (ERP) kehittämisessä. Yhdistymisen myötä liikevaihto on yli 25 miljoonaa euroa ja työntekijötä on noin 150.

Aurafleet sai tunnustusta

Turkulainen AI-natiivia kokonaishallintajärjestelmää rakentava startup Aurafleet on saanut poikkeuksellisen tunnustuksen Superfinns 2026 -kasvuyritysohjelmassa, joka on yksi Suomen merkittävimmistä.

Kysely: Yli 80 prosenttia suomalaisista valmis luopumaan juhannuskokoista

LähiTapiolan tuoreen kyselyn mukaan useampi kuin neljä viidestä (83 %) suomalaisesta olisi valmis luopumaan juhannuskokkoperinteestä, jos kuivuusjaksot yleistyvät ja maastopalovaroitus on yhä useammin voimassa. Ikääntyneistä vastaajista yli 90 prosenttia voisi luopua juhannuskokon polttamisesta. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Poliisilla erittäin kiireinen juhannusaatto Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisia ovat työllistäneet erityyppiset tehtävät ympäri poliisilaitoksen aluetta. Kuolonuhreiltakaan ei ole vältytty. Torstaina poliisin tietoon tullut Someron henkirikos on työllistänyt poliisia tutkinnallisesti. Lounais-Suomen poliisi etsi torstai-illasta perjantai-iltapäivään saakka Ruskolla kadonnutta vanhusta. Mukana etsinnöissä oli myös vapaaehtoisen pelastuspalvelun henkilöstöä sekä rajavartiolaitos. Mies löytyi olosuhteisiin nähden hyväkuntoisena vieraan mökin pihasta kilometrien päässä kotoaan.

Harri Tuomen pönttöjä ei tikka puhkaise

Tämän vuoden uhanalainen lintulaji on tervapääsky. Harri Tuomen pönttövalikoimista löytyy tervepääskyjen suosimia ryhmäpönttöjä.

Harri Tuomen Toinenluonto.fi Kaarinan Kuusistossa on mallistoltaan ehkä Suomen monipuolisin linnunpönttöyritys. Harrastuksesta vuonna 2015 alkaneesta toiminnasta on kasvanut luonnonsuojelullinen liikeyritys.

Farssi kuuluu Teatteri Akselin kesässä

Teatteri Akselin kesäteatteriesitykset nähdään tänäkin vuonna Puolalanpuiston kupeessa, Puolalanpuisto 7:n pihapiirissä heinäkuussa. Tämän vuoden näytelmänä nähdään Raffy Shartin käsikirjoittama farssi Vaimoni Maurice . Näytelmän on suomentanut Aino Piirola ja Teatteri Akselin kesään sen ohjaa Kauno Takarautio . Näytelmän ensi-ilta on 3. heinäkuuta ja sitä esitetään 1. elokuuta saakka.

Skuutit ja pyöräilijät lisäävät tapaturmapäivystyksen potilasmäärää

Sähköpotkulautakausi on käynnistynyt, ja vaikka tältä kesältä tarkkaa tilastotietoa ei vielä ole, ilmiö näkyy Tyks Akuutin päivystyksen arjessa päivittäin.

Saunan pesän sytyttäjä on vastuussa, jos jotakin sattuu

Juhannukseen liittyy turvallisuusriskejä, joita kannattaa pohtia jo ennen juhannusaattoa. Saunassa ja takassa yhdessä pesällisessä sallitun polttopuun määrä voi olla yllättävän pieni. Harva hoksaa Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) asiantuntijan mukaan, missä oikea määrä kerrotaan. Liika lämmittäminen voi johtaa tulipaloon. Nuotion, kokon ja grillauksen osalta on hyvä selvittää etukäteen, onko tulen sytytys sallittua.

Grilli kuuluu kesään säällä kuin säällä

Päivi Tervahartiala ja Ritva Grönroos kertovat grillaamisen kuuluvan kiinteästi kesään.

Grillaaminen on osa suomalaisuutta ja kuuluu kiistatta kesään. Vuodesta toiseen suomalaisten grillaaminen pysyy suunnilleen samalla tasolla. Erilaisten grillaamista käsittelevien tutkimusten mukaan reilu 70 prosenttia suomalaisista grillaa joka kesä, monet useamman kerran viikossa.

Älä vaihda rikkoutunutta rengasta itse juhannusliikenteessä

Rengasrikko on yksi yleisimmistä matkan keskeytymisen syistä myös juhannusliikenteessä. Vaikka renkaan osaisikin vaihtaa itse ja vararengas autosta löytyisi, niin työ on syytä jättää ammattilaiselle. Tien pientareella kyykkiminen ilman asianmukaista suojaa on hengenvaarallista.

Juhannus tuo vesillekin ruuhkaa

Moni suuntaa nauttimaan Suomen suvesta ja keskikesän juhlasta vesille. Jotta veneily sujuisi turvallisesti, vastuu toiminnasta on veneessä yhdellä henkilöllä eli päälliköllä. Ennen vesille lähtöä on hyvä kerrata päällikön tärkeimmät vastuut sekä varmistaa, että ”Varoitukset veneilijöille” -tiedotteet on huomioitu ja väistämissäännöt ovat hallussa.

Hovirinnan rannassa juhannusohjelmaa koko perheelle

Saunaravintola Kaarna ja kaarinalainen Laulusaari toteuttavat yhteistyössä kaikenikäisille sopivaa ohjelmaa juhannusviikonloppuna Saunaravintola Kaarnassa, Hovirinnan rannassa, Kaarinassa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Lounais-Suomen poliisi valvoo juhannusliikennettä maalla ja merellä

Juhannuksen menoliikenteen odotetaan olevan Lounais-Suomessa vilkkaimmillaan torstaina iltapäivällä, ja tiet voivat ajoittaisesti ruuhkautua myös juhannusaattona aamupäivällä. Lounais-Suomen poliisi valvoo liikennettä vesillä sekä maanteillä ja kehottaa varaamaan matkantekoon riittävästi aikaa ja malttia.

Naantalin kaupungin suuret tietyöurakat valmistuivat keskustassa ja Ruonan yhdystiellä

Urakoitsija luovutti Kaivokadun kunnallistekniikan rakentamisurakan kaupungille keskiviikkona. Ruonan yhdystien ja Rautakadun kiertoliittymäurakka luovutettiin tilaajalle jo aiemmin kesäkuussa. Suuret tietyöt ovat nyt viimeistelyjä vaille valmiit.

Veitsi heilui Haritussa –  45-vuotias mies vangittu tapon yrityksestä epäiltynä

Lounais-Suomen poliisi sai myöhään tiistai-iltana hätäkeskukselta hälytystehtävän Turun Haritussa sijaitsevaan kerrostaloasuntoon, josta kuului ilmoituksen mukaan kovaa meteliä.

Kauppahallin kortteliin ehdotetaan 10-kerroksista uudisrakennusta

Kaupunginhallitus käytti otto-oikeuttaan kaupunkiympäristölautakunnan 2. kesäkuuta tekemään päätökseen, joka koski Kauppahallin korttelin asemakaavaluonnoksen muutosta. Esitys tuotiin kaupunginhallituksen käsittelyyn 18. kesäkuuta.

Näköislehti

Urheilu

Pelaajamäärän kasvu toi golf-kentille lieveilmiöitä

Golf on kasvattanut viime vuosina harrastajamääriään. Lajin pariin on tultu muun muassa suomalaisten pelaajien kansainvälisen menestyksen vetäminä.

Golf on houkutellut viime vuosina runsaasti uusia harrastajia. Uusien harrastajien tuleminen lajin pariin ei ole kuitenkaan sujunut täysin kivuttomasti. Helsingin Sanomat käsitteli toukokuussa ilmestyneessä jutussaan perinteisen golf-etiketin huomiotta jättämistä pääkaupunkiseudulla.

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .