Omakielinen ohjaaja auttaa ukrainalaisia opiskelussa Turun AKK:ssa

Koulunkäynninohjaaja Valeriia Buchkovska (vas.), Nadja, Julia ja Alla. Koulunkäynninohjaaja Valeriia Buchkovska (vas.), Nadja, Julia ja Alla. Kuva: Turun AKK

Turun AKK:ssa opiskelee tällä hetkellä 51 ukrainalaista aikuisopiskelijaa. Opinnot alkoivat elokuussa suomen kielen kurssilla ja suurin osa jatkaa opintoja tutkintoon valmentavassa koulutuksessa eli Tuvassa. Tärkeä tuki opiskelijoille on koulunkäynninohjaaja Valeriia Buchkovska, joka tuli Ukrainasta Suomeen opiskelemaan jo 2,5 vuotta sitten ja työllistyi maaliskuussa oppisopimuksella pikavauhtiaTurun AKK:hon.

Alla, Julia ja Nadja tulivat Suomeen viime keväänä. He ovat kotiutuneet nopeasti. Ilmapiiri Suomessa on heidän mukaansa ollut hyvä. He näkevät tulevaisuuden Suomessa valoisana, mutta ovat yhtä mieltä siitä, että se edellyttää sekä suomen kielen että ammatin opiskelua. Suurin yllätys on ollut se, että Suomessa voi opiskella maksutta. Ukrainassa opiskelu on aina maksullista.

Turun AKK:n koulutuspäällikkö Terhi Rummukainen kertoo Tuva-koulutukseen olleen niin kova tunku, että ukrainalaisille perustettiin ensimmäinen oma ryhmä jo elokuussa. Seuraava alkaa lokakuussa ja tammikuulle 2023 on suunnitteilla jälleen uusi ryhmä.

Jokaisella tulijalla on oma taustansa. Kotimaassaan Alla omisti vaatekaupan, Nadja toimi kirjanpitäjänä ja Julia yrittäjänä kauneudenhoitoalalla. Vain Julia aikoo jatkaa samalla alalla. Alla puolestaan haluaa kouluttautua koulunkäynnin ohjaajaksi ja Nadja miettii kokin tai opettajan ammattia.

Naiset ovat kiitollisia Turun AKK:lle ja ennen kaikkea Valeriialle, joka on auttanut paljon myös opiskelun ulkopuolisissa asioissa, muun muassa Allan pojan koulu- ja Julian asuntoasioissa.

– Tiedän, miltä tuntuu muuttaa vieraaseen maahan. Muistan vielä oman kokemukseni, sillä siitäkin on melko vähän aikaa. Isoin haaste on oppia suomen kieli, Buchkovska kertoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yhteisöllinen hyvinvointityö tuo uusia ratkaisuja ammatillisen koulutukseen

Turun ammattikorkeakoulun ja Occu Oy:n Yhteisöllinen hyvinvointityö ammatillisessa koulutuksessa -hankkeessa kehitettiin koulutuskokonaisuus, joka vahvistaa nuorten parissa toimivien ammattilaisten osaamista opiskelijoiden hyvinvoinnin, osallisuuden ja työelämävalmiuksien tukemisessa.

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Turku esittelee asemanaukion asemakaavanmuutosta asukastilaisuudessa

Entisen päärautatieaseman ympäristöön valmistellaan asemakaavanmuutosta, jolla varaudutaan mahdolliseen raitotien rakentamiseen. Asemakaavanmuutosehdotus on nähtävillä 30. joulukuuta asti.

Philia Ensemblen joulukonsertti Martinkirkossa

Philia Ensemble joulukonsertissa viime vuonna.

Martinkirkossa maanantaina 22. joulukuuta kello 19 järjestettävä konsertti kokoaa laulajat ja soittajat parhaan joulumusiikin äärelle. Monipuolinen ohjelma sisältää muun muassa Heli Laaksosen joulurunon laulettuna versiona.

Keitä ovat ”temuttajat”?

Euroopan ulkopuolisista verkkokaupoista, kuten Temusta ja Sheinista tuotteita ostivat Kuluttajaliiton kyselyn perusteella muita useammin iäkkäämmät, sekä yksinhuoltajataloudet. Sen sijaan nuoremmat eivät vastausten perusteella ole yhtä innostuneita EU:n ulkopuolisista verkkokauppaostoksista.

Piikkiön seurakunnan somevideoilla yli puoli miljoonaa katselukertaa kuukaudessa

Tiina Ilonen.

Piikkiön seurakunnan somessa on viime viikkoina koettu poikkeuksellinen näkyvyys. 13. marraskuuta alkaen julkaistut urkumusiikkivideot Facebookissa ovat keränneet yhteensä yli 590 000 katselukertaa, ja seurakunnan seuraajamäärä on seuraajamäärä on tuplaantunut noin tuhannesta reiluun kahteen tuhanteen samassa ajassa.

Älykkäät tekstiilit uudistavat käsityksiä materiaaleista ja lajienvälisestä viestinnästä

Euroopan tutkimusneuvosto ERC:n rahoituksen saanut PAST-A-BOT-tutkimushanke kehittää pehmeitä, älykkäitä tekstiilejä, jotka voivat tulevaisuudessa toimia pelastusrobotteina, ääntä aistivina maataloustekstiileinä tai avustavina vaatteina – ja samalla uudistavat tavan, jolla ajattelemme materiaalitutkimusta.

Severi Pyysalo ja Niklas Winter jatsahtavassa joulukonsertissa

Niklas Winter ja Severi Pyysalo.

Severi Pyysalo ja Niklas Winter esiintyvät jatsahtavassa joulukonsertissa torstaina 18. joulukuuta kello 19 Pyhän Henrikin ekumeenisessa taidekappelissa. Pyysalo ja Winter ovat soittaneet yhdessä eri kokoonpanoissa jo 25 vuotta esiintyen ympäri maailmaa. Duon vahvuus löytyy melodisessa lähestymistavasta musiikkiin. Molemmat kirjoittavat ja esittävät mielellään omaa tuotantoaan jazz evergreen -kappaleiden lisäksi. Tässä jouluisessa konsertissa kuullaan myös tuttuja joululauluja eri aikakausista.

Vaate tulessa kerrostaloasunnon lattialla Maskussa

Vaate syttyi palamaan kerrostalon ensimmäisen kerroksen asunnon lattialla sunnuntaina iltapäivällä Seurantalontiellä Maskussa.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Puutarhakadulla

Puutarhakatu 34:n kohdalla tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 15.–19. joulukuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä.

Nuoret reagoivat ilmastonmuutokseen hyvin eri tavoin

Pelkkä ympäristövastuullinen käyttäytyminen voi lisätä nuoren ilmastoahdistusta, sillä ilmastonmuutosta ei voi yhden ihmisen voimin ratkaista. Sen sijaan nuorten toivoa ja uskoa yhteisöjen kykyyn toimia tulisi vahvistaa.

Turkulainen Louhos Group laajenee Mainostoimisto Ilmiöllä

Petteri Poukka, Juha Hepojoki ja Iiro Junnila.

Turkulaislähtöinen digimarkkinointitoimisto Louhos Group Oy jatkaa kasvuaan ja on ostanut uusikaupunkilaisen Mainostoimisto Ilmiön liiketoiminnan 1. joulukuuta voimaan astuneella kaupalla.

Kolmannes nuorista kaipaa taloudellista vakautta ennen sitoutumista parisuhteeseen

OP Pohjolan tuoreessa kyselyssä tarve taloudelliselle vakaudelle ennen sitoutumista vakavaan parisuhteeseen korostuu erityisesti nuorten miesten keskuudessa. Taloudellinen epävarmuus voi ohjata keskeisiä elämänvalintoja ja heijastua jopa yhteiskunnan rakenteisiin.

Petri Laaksonen joulukonsertissa Hirvensalon Taidekappelissa

Petri Laaksonen.

Petri Laaksosen joulukonsertti Joulu Pohjantähden alla kuullaan Turun Taidekappelissa keskiviikkona 17. joulukuuta kello 18. 40-vuotista taiteilijanuraansa tänä vuonna juhliva Laaksonen saapuu konsertoimaan Pyhän Henrikin ekumeeniseen taidekappeliin joululauluillaan.

Riina Lumme Varsinais-Suomen vihreiden puheenjohtajaksi

Varsinais-Suomen vihreät valitsi syyskokouksessaan lauantaina 13. joulukuuta Raisiossa puheenjohtajakseen turkulaisen kaupunginvaltuutetun Riina Lumpeen .

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Aurinkobaletti kutsuu esittävän taiteen ammattilaisia yhteistyöresidenssiin Manillaan

Aurinkobaletti järjestää yhteistyöresidenssin.

Aurinkobaletti kutsuu esittävän taiteen ammattilaisia yhteistyöresidenssiin Manillaan. Residenssi on kohtaamispaikka vapaan kentän ja Aurinkobaletin taiteilijoiden välille, yhteinen tutkimusmatka liikkeellisille riskinotoille sekä alusta oman taiteellisen ajattelun kehittämiselle. Residenssijakso on varattu ajalle 16.3.– 25.4.2026, ja se jaetaan valittujen taiteilijoiden tai työryhmien kesken. Haku on avoinna 11.1.2026 asti.

Loton potti kohoaa kymmeneen miljoonaan euroon

Lotossa ei lauantaina löytynyt täysosumaa. Illan suurimmat voitot jaettiin 6+1-tuloksille.

Urheilu

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.