Mielipide: Kerro se äänestämällä

Aluevaalien varsinainen äänestyspäivä on 23. tammikuuta. Aluevaalien varsinainen äänestyspäivä on 23. tammikuuta. Kuva: Jukka Vaso

Aluevaalit lähestyvät kovaa vauhtia. Moni vielä empii, kannattaako lainkaan äänestää. Älä emmi, vaan äänestä! Jos ihmiset ajattelevat, ettei yksi ääni vaikuta, niin he ovat aika varmasti oikeassa – mutta joskus se on ollut tosi pienestä kiinni, mihin valta on kääntynyt. Yksikin ääni on siis merkityksellinen ja arvokas!

Mietipä, jos sinun lisäksesi iso joukko miettii samalla tavalla! Sittenpä sillä onkin jo valtava vaikutus! Näistä käyttämättä jätetyistä äänistä muodostuu iso määrä avoimia valtakirjoja niille porukoille, joiden kannattajat äänestävät aina kaikissa vaaleissa – nimittäin ne hyväosaisimmat!

Aamulehti kirjoitti (27.12.) aluevaalien äänestyskäyttäytymisestä otsikolla Vaaliuurnilla käyvät aktiivisimmin ne, jotka eivät sote-palveluita itse tarvitse ja lisäsi dosentti Hanna Wassin kommentin: ”Näissä vaaleissa tämä on valitettavasti erityisen irvikuvallista”. Wass viittaa jutussa siihen, että aluevaaleissa on nimenomaan kyse sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämisestä, saatavuudesta, kohdentamisesta ja laadusta.

Jos siis käytät julkisia sote-palveluita, äänestä! Hyvin toimeentulevat äänestävät varmasti – siis ne, joista iso osa on kattavien yksityisten terveyspalvelujen piirissä. Mitäköhän he ajattelevat sinun palveluistasi?

Olisiko sinusta hyvä, että sotepalvelut olisivat saatavissa sieltä, mistä niitä nytkin saa tai vastaavan matkan päästä? Eikö olisikin hyvä pyrkiä turvaamaan, että niihin pääsisi autottomatkin, eli ne olisivat kaikkien tavoitettavissa? Pitäisikö hyvinvointialueen palveluiden lähtöajatuksen yhden luukun periaatteesta toteutua – eli sama taho tuottaisi pääosan palveluista, eikä sinua juoksutettaisi eri palvelutuottajien luona hankkimassa yhtä palvelua yhden ja toista toisen luota? Onko mielestäsi niiden hinta nyt sopiva, vai pitäisikö niitä nostaa tai kelpaisiko sinulle palveluseteli, vaikkei sen arvo ihan riittäisikään tarvitsemasi palvelun ostoon – ei kai sentään? Minusta nämä olisivat tärkeitä asioita puolustettavaksi! En haluaisi, että niistä päättäisivät toiset ihan vaan siksi, että jätimme avoimen valtakirjan heille. Äänestä siis!

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen poliittisen seurantaryhmän puheenjohtaja Minna Arve ja Vaten puheenjohtaja Matti Bergendahl kirjoittivat Turun Sanomissa (6.1.) hyvinvointialueesta ja sen valmistelu-/päätöksentekoelimistä vaaleja ennen ja niiden jälkeen. He toteavat, että aluevaltuustoon valittavat edustajat päättävät mm. hyvinvointialueen palveluiden järjestämisestä (=kuka niitä tuottaa) ja palveluverkosta (=lähipalvelut, keskitetty malli, vai jotain siltä väliltä). Jokaisen arkea jollain tavoin koskettavia asioita siis. Mitä mieltä sinä olet näistä – kerro se äänestämällä.

Äänestät sitten ketä tahansa ehdokasta, niin lue tai kysy, mitä hän ajattelee näistä asioista – lähipalvelut, palvelusetelit, ulkoistamiset, yhtiöittämiset, palvelujen laatu ja saatavuus vai kustannussäästöt edellä?

Minä ainakin äänestän julkisten, kaikkien tavoitettavissa olevien palvelujen puolesta.

Maaret Laakso, aluepäällikkö, JHL

Aurala kutsuu mukaan valtakunnalliseen Naapuruusviikkoon

Auralan Setlementti osallistuu yhdessä muiden Suomen setlementtien kanssa valtakunnalliseen Naapuruusviikkoon 18.–24. toukokuuta. Viikon aikana järjestetään monipuolista maksutonta ohjelmaa ympäri Turkua yhteisöllisyyden, välittämisen ja naapuruuden vahvistamiseksi.

Asuinrakennuksissa syttyy noin 3 000 tulipaloa vuosittain

Kotitalouksien yleisimmät tulipalojen aiheuttajat ovat liesi tai uuni, kiuas ja pyykinpesukone.

Asuinrakennuksissa syttyy noin 3 000 tulipaloa vuosittain. Viime aikojen palotapaukset ovat tuoneet huolta taloyhtiöihin paloturvallisuudesta. Paloturvallisuuden lisääminen on kaikkien asukkaiden etu, sillä palo voi levitä ja johtaa pahimmillaan ihmishenkien menetykseen. Asukkaiden kannalta tärkeää on tuntea oikeat toimintaohjeet ja oman asuintalonsa pelastussuunnitelma. Tilastojen mukaan kotitalouksien yleisimmät tulipalojen aiheuttajat ovat liesi tai uuni, kiuas ja pyykinpesukone.

Varha siirtyy Googlen toimistosovelluksiin

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on siirtymässä käyttämään Googlen palveluita. Uudistus toisi kaikkien hyvinvointialueen 23 000 työntekijän käyttöön tekoälyn, pilvipohjaisen työskentelyn ja parantaisi tietoturvaa. Siirtymällä tavoitellaan vuosittain useiden miljoonien eurojen säästöjä.

Turussa mielenosoitus Palestiinan puolesta Nakba-päivänä

Gazan palestiinalaissiviilejä tukeva mielenosoitus kokosi lokakuussa 2023 noin 150 osallistujaa.

Turussa osoitetaan mieltä Palestiinan puolesta Nakba-päivänä perjantaina 15. toukokuuta kello 16. Nakba-päivän tarkoituksena on muistuttaa palestiinalaisten joukkokarkoituksesta, joka tapahtui vuonna 1948, 78 vuotta sitten. Palestiinalaiset viittaavat tähän sanalla “Nakba”, joka tarkoittaa arabian kielellä katastrofia. Palestiinalaisille tämä “katastrofi” ei kuitenkaan ole yksittäinen historiallinen tapahtuma, vaan osa yhä jatkuvaa Israelin toteuttamaa sortoa. Gazan väestöstä yhdeksänkymmentä prosenttia elää tällä hetkellä pakkosiirtolaisuudessa. Koko Gazan väestö kärsii nälänhädästä.

Lajitteluasemien vuoden vilkkain päivä lähestyy

Helatorstain jälkeinen perjantai on perinteisesti vuoden vilkkain päivä lajitteluasemilla. Helatorstaina 14. toukokuuta kaikki LSJH:n lajitteluasemat, toimistot ja asiakaspalvelu ovat suljettuina. Myös jäteastioiden tyhjennyspäivät voivat poiketa totutusta arkipyhän vuoksi.

Kaapelityö sulkee ajokaistan Koulukadulla

Koulukadulla tehdään torstaina 14. toukokuuta kaapelityötä Yliopistonkadun risteyksen kohdalla. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Työaika on torstaina kello 8–16.

Elorieha valtaa taas Uittamon elokuussa

Vähävaraisille lapsiperheille suunnattu ilmaistapahtuma Elorieha järjestetään yhdeksännen kerran Uittamon lavalla sunnuntaina 16. elokuuta.

Tarvashovin viimeinen suuri kokoontuminen yhdistää hyväntekeväisyyden, paikallishistorian ja metallimusiikin

Linja-autokaravaanit jättivät nuoret juhlijat Tarvashovin yläparkkipaikalle. Sieltä juhlapaikalle kujlettiin portaita, joiden askelmat ovat edelleen yhtä matalat ja pitkät.

Thrash to Dust – Tarvashovi Finale järjestetään Tarvasjoella lauantaina 16. toukokuuta. Lions Club Lieto järjestää tapahtuman hyväntekeväisyystapahtumana, jonka tuotot käytetään Liedon alueen nuorten urheiluseurojen tukemiseen.

Näytösajotapahtuma vanhoille kilpa-autoille ja moottoripyörille sulkee liikenteen Itäharjun alueella

Näytösajotapahtuma Itäharjun ajot sulkee liikenteen Itäharjun alueella helatorstaina 14. toukokuuta kello 9–16. Tapahtumapaikka on rajattu reitillä Teollisuuskatu – Karjakatu – Ilmarisenkatu – Tierankatu – Teollisuuskatu.

Missä viipyy koiravero?

Suomessa verotetaan ja leikataan kaikkea mahdollista, ja verokohteita keksitään aina vain lisää.

Turun vihreät esittää Eelin Hoffström-Cagirania Varsinais-Suomen vihreiden jäsenkyselyyn eduskuntavaaliehdokkaista

Turun vihreiden hallitus esittää humanististen tieteiden maisterin Eelin Hoffström-Cagirania ehdolle Varsinais-Suomen vihreiden neuvoa-antavaan jäsenkyselyyn eduskuntavaalien ehdokasasettelusta. Hoffström-Cagiran työskentelee Aurajoen varren kuntien, Varsinais-Suomen MTK:n ja Lounais-Suomen Kalatalousalueen perustaman Aurajokisäätiön toiminnanjohtajana.

Parvekkeella saa grillata, kunhan huolehtii paloturvallisuudesta

Parvekegrillauksessa kannattaa käyttää sähkö- tai kaasugrilliä ja välttää kohtuutonta käryttämistä.

Kesän lähestyessä käynnistyy monella parvekkeella myös grillauskausi. Grillaaminen on parvekkeellakin sallittua, kunhan se tehdään paloturvallisuutta noudattaen.

Hallitusta vastaan osoitetaan mieltä Vanhalla Suurtorilla

Suomessa järjestetään usealla paikkakunnalla Petteri Orpon hallituksen vastaisia mielenosoituksia lauantaina 16. toukokuuta. Tavoitteena hallituksen ero. Turussa mielenosoitus järjestetään Vanhalla Suurtorilla. Mielenilmauksien taustalla on puoluepoliittisesti sitoutumaton ja kansalaislähtöinen Te puhutte teoin -liike. Liike kannattaa vankkumattomasti suomalaista demokratiaa ja laillisuutta.

Hesburger ottaa Huhtamäen uudet kuitukannet käyttöön juomamukeissaan

Hesburger vaihtaa juomien kannet Huhtamäen uusiin kuitukansiin.

Hesburger vaihtaa juomien kannet Huhtamäen uusiin kuitukansiin. Siirtymä muovisista kansista kuitupohjaisiin vähentää 41 000 kiloa muovia vuositasolla mitattuna.

Tulevat viikot ratkaisevat kasvukauden vauhdin Varsinais-Suomessa

Huhtikuun lopulla kasvukauden alku oli Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa vielä selvästi odottavassa vaiheessa. Toukokuun edetessä tilanne on edistynyt, mutta viileä sää ja vähäiset sateet hidastavat edelleen kasvun käynnistymistä. Kokonaiskuva on kuitenkin monin paikoin varovaisen myönteinen.

Kaavamuutos mahdollistaa Kauppahallin korttelin uudistumisen

Näkymäkuva Kauppahallin korttelista Eerikinkadulta.

Kauppahallin korttelista tavoitellaan kaupunkilaisia ja yrittäjiä palvelevaa elävää ja monimuotoista kokonaisuutta. Korttelin kaavamuutos mahdollistaa täydennysrakentamisen ja Kauppahallin toiminnan avautumisen myös hallin ulkopuolelle.

Raision kaupunki käynnistää yt-neuvottelut – organisaatiota muokataan

Raision kaupunki aikoo muokata organisaatiotaan. Tarkastelu voi sisältää johtamisrakenteiden päivittämistä, henkilöstön siirtoja ja tehtävänkuvien muutoksia – mutta työntekijöitä ei irtisanota. Organisaatiorakenteen kehittämiseksi käynnistetään kaupunkitasoiset yhteistoimintaneuvottelut. Kaupunginhallitus käsittelee kehittämistyötä 18. toukokuuta.

Eurooppalaisten suojelualueiden hoitajat sopeutuvat ilmastonmuutokseen

Lintuja Natura 2000 -suojelualueella. Linnut reagoivat herkästi ympäristömuutoksiin, minkä vuoksi ne ovat tärkeitä ekosysteemin hyvinvoinnin indikaattoreita.

Uusi tutkimus osoittaa, miten ilmastonmuutos muuttaa luonnonsuojelualueiden hoitoa. Prosessin helpottamiseksi tarvitaan kuitenkin lisää rahoitusta ja tieteellistä tietoa.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Torilla tavataan?

Aleksander Barkov.

Jokakeväinen kiekkokarnevaali, jääkiekon MM-kisat, pyörähtää tällä viikolla käyntiin Sveitsissä. Suomen osalta kisat käynnistyvät perjantaina 15. toukokuuta, kun vastaan luistelee Saksa. Melko lailla pitkän, kaikkiaan seitsemän ottelun, alkusarjan jälkeen puolivälieriä pelataan 28. toukokuuta. Finaali pelataan 31. toukokuuta, joten nippanappa saadaan kisat pelattua toukokuun puolella.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.

Puukkokatsomo: Kiekko-TPS:llä paljon todistettavaa

Oliver Lauridsen.

TPS:n kiekkomiehistö tiedotti vapun alla tanskalaispakki Oliver Lauridsenin kanssa tehdystä vuoden jatkosopimuksesta. Ensi kausi on 37-vuotiaan juutin neljäs Palloseuran takalinjoilla.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Otteluanalyysi: Jephta Interin uusi tehomies

Clinton Jephta.

Inter kärsi viikolla ensimmäisen tappion mutta sisuuntui siitä oikealla tavalla ja kyykytti Pietarsaaren Jaroa 2–0 Kupittaalla. Interille riitti puolen tunnin tehoesitys. Tahtipuikkoa heilutti 19-vuotias nigerialainen Clinton Jephta , joka teki maalin ja melkein toisenkin.