Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi palkitsi ansioituneita

Juha Kalliola. Juha Kalliola. Kuva: Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi on palkinnut asumisen saralla ansioituneita. Varsinais-Suomen vuoden taloyhtiöpuheenjohtajaksi valittiin turkulainen Juha Kalliola. Vuoden palvelumyönteisin -kunniamaininnan sai Turun ammattikorkeakoulu ja vuoden korjaushanke on Jaanin asuinalueen taloyhtiöiden ryhmäkorjaushanke. Turvallisuusteoksi palkittiin pitkäjänteistä työtä asumisturvallisuuden ja varautumisen edistämiseksi tehnyt Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistys. Palkittavat valitsi Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi.

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi tuo kolmatta kertaa esiin tekoja, hankkeita ja henkilöitä, jotka ovat toiminnallaan vaikuttaneet positiivisesti kiinteistöalan ja asumisen toimintaympäristön kehittämiseen.

– Yli puolet varsinaissuomalaisten asunnoista ja kodeista sijaitsee asunto-osakeyhtiöissä. Lainsäädännön muutokset, tekninen kehitys, energiatehokkuusvaatimukset ja digitalisaatio, talojen ja asukkaiden ikääntyminen sekä palvelujen kehitys haastavat asumisen toimintaympäristöä. On paljon hyviä kokemuksia ja käytäntöjä, jotka ansaitsevat tulla huomioiduksi, kertoo Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen toiminnanjohtaja Juuso Kallio.

Vuoden taloyhtiöpuheenjohtaja on Juha Kalliola Asunto Oy Lehtokertusta. Kalliola on toiminut yhtiön hallituksessa yhtäjaksoisesti vuodesta 2015 ja puheenjohtajana vuodesta 2018 alkaen. Hänen puheenjohtajakautenaan on toteutettu taloyhtiön merkittävimmät ja rahallisesti arvokkaimmat remontit.

Kalliolaa kuvaillaan leppoisaksi, ahkeraksi ja tunnolliseksi. Hän on hoitanut tehtävää sitoutuneesti ja vastuullisesti työtunteja laskematta. Asukkaat arvostavat helposti lähestyttävää puheenjohtajaa, joka kohtelee kaikkia kunnioittavasti. Vuoden puheenjohtaja kuuntelee asukkaiden mielipiteitä ja ehdotuksia ja tarttuu aina nopeasti toimeen.

Kalliolan esimerkillinen ja toiset huomioon ottava käytös on tuonut valtavan yhteisöllisyyden koko yhtiöön, jossa niin rakennuksista kuin ympäristöstäkin huolehditaan. Pihatalkoisiin ja pihajuhliin on ollut runsaasti osallistujia. Tärkeimpiä Juhan puheenjohtajuuden aikana toteutettuja korjaushankkeita ovat linjasaneeraus, lämmön talteenoton asentaminen, hissien uusiminen sekä porraskäytäväremontti.

– Olen pyrkinyt parhaani mukaan edistämään asioiden suotuisaa kehitystä yhtiössämme, kertoo Juha Kalliola.

Arvioinnissa korostettiin, että puheenjohtaja on omalla toiminnallaan pyrkinyt edistämään positiivista henkeä taloyhtiössä, sekä johtanut yhtiön korjaushanketta esimerkillisesti. Palkittavan puheenjohtajan valitsi Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen As Oy toimikunta.

Vuoden palvelumyönteisin on Turun ammattikorkeakoulu, joka tarjoaa monipuolista apua koko maakunnan alueella. Erityisesti taloyhtiöille on saatavilla monipuolista apua esimerkiksi kunnossapitoon. Palvelut tuotetaan vastuuopettajan ohjauksessa opiskelijatyönä. Saatavilla olevia palveluita ovat esimerkiksi: kuntoarvio, rakennuspiirustusten digitointi, sisäilmastotutkimus, kosteusmittaus, tiiviysmittaus, radonpitoisuuden mittaus, yksityistien ja piha-alueen tutkimukset ja suunnittelu.

– Taloyhtiöiden ja yleisemminkin kiinteistöalan toimintaympäristö on muuttunut nopeasti viime vuosina. Turun ammattikorkeakoulu on ollut ilolla mukana sujuvoittamassa muutosten toteutusta. Asuminen koskettaa meitä kaikkia, joten koemme ylpeyden aiheeksi mahdollisuuden tukea sekä, yhtiöitä että asukkaita paremman elämänlaadun saavuttamisessa, toteaa Turun ammattikorkeakoulun rehtori-toimitusjohtaja Vesa Taatila.

Lisäksi oppilaitos tuottaa monipuolista tutkimustyötä kiinteistöalan hyväksi, jota tarvitaan niin rakennusten energiatehokkuuden parantamiseksi, kuin digitalisaation hyödyntämiseksi. Arvioinnissa painotettiin erityisesti positiivista palvelukokemusta, uuden tiedon ja taidon kehittämistä, sekä taloyhtiöiden hallinnon ymmärrystä. Palkittavan tahon valitsi Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen Kiinteistön Palvelut toimikunta.

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen Kiinteistökehitystoimikunta on valinnut vuoden korjaushankkeeksi 2021 Jaanin alueen ryhmäkorjaushankkeen. Hankkeen osapuolina olivat Asunto-osakeyhtiöt: Jaaninsalpa, Jaaninrasti, Jaaninkanta ja Jaaninhanka sekä Jaaninalueen Huolto Oy.

Hankkeessa toteutettiin perinteinen linjasaneeraus, jossa uusittiin kaikki märkätilat, putket ja sähköjärjestelmä. Lisäksi kahteen yhtiöön toteutettiin maalämpö sekä poistoilman lämmöntalteenotto ja yhteen yhtiöön pelkkä maalämpö. Korjaushankkeen yhteydessä taloyhtiöiden yleiset tilat uudistettiin kattavasti ja pihat kunnostettiin.

Neljän taloyhtiön yhteistyön ansiosta saavutettiin merkittäviä säästöjä etenkin suunnittelukustannuksissa. Työmaa- ja siten asukkaiden haitta-aika on koko alueella jäänyt myös huomattavan lyhyeksi. Urakoinnin osalta hankkeessa saavutettiin merkittäviä aikatauluhyötyjä. Alueen talot on rakennettu samoilla suunnitelmilla, joten sarjatuotannon edut toteutuksessa ovat olleet merkittäviä.

– Hankkeen onnistumisen avain on ollut alueen hyvä henki. Sama hyvä henki on vallinnut myös yhteistyössä hankkeeseen valittujen konsulttien kanssa. Hanke on pysynyt ryhmähankkeena alusta loppuun. Samat rakennuttamisen konsultit, suunnittelijat ja sama urakoitsija on hoitanut koko hankkeen. Missään vaiheessa yksikään yhtiöistä ei ole lähtenyt omille poluilleen, vaan hanke on pysynyt ryhmähankkeena alusta loppuun, toteaa yhtiöiden isännöitsijä Mika Varpula.

Toimikunta arvosti erityisesti hankkeessa tehtyjä panostuksia viestintään ja asukkaiden huomioimiseen. Hankkeella on ollut oma tiedottaja ja alueella on pidetty asukasiltoja ”Remonttikaverin” toimesta, joissa asukkaat ovat saaneet keskustella ja kysellä korjaushankkeen etenemisestä.

– Onnistumisen avain on ilman muuta ollut oikeat henkilövalinnat ja uskallus delegoida tehtäviä oman alansa ammattilaisille. Näin mittavaa hanketta ei kukaan pysty yksin viemään läpi, Varpula päättää.

Vuoden turvallisuusteko – Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistys

Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistys on toteuttanut aktiivista koulutus- ja valistustoimintaa onnettomuuksien ennalta ehkäisemiseksi painopisteenä varautuminen normaaliolojen häiriötilanteisiin ja tulipalojen ennalta ehkäisyyn, unohtamatta väestönsuojelua ja varautumista poikkeusoloihin.

Yhteistyö Varsinais-Suomen Aluepelastuslaitoksen ja Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen kanssa on ollut tiivistä. Yhdistys on pitänyt lukuisia luentoja aiheesta ”Varautuminen arjen häiriötilanteisiin” -näin valistaen kansalaisia sekä yhteiskunnan, yhteisöjen, yritysten varautumistoimista, että yksilön omatoimisesta varautumisesta normaaliolojen häiriötilanteisiin.

– Omatoiminen varautuminen on erityisen tärkeää ja korostuu ennalta arvaamattomissa tilanteissä. Tällaisia tilanteita ovat esimeriksi tulipalot tai myrskyt. Silloin kun on tosi kyseessä ei enää ehditä harjoitella. Kehotan taloyhtiöitä pitämään pelastussuunnitelmat ajan tasalla. Pelastussuunnitelma ei ole viranomaisia vaan erityisesti asukkaita varten, toteaa Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistyksen toiminnanjohtaja Mikko Malmi.

Arvioinnissa painotettiin, että Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistyksen toiminta on ollut pitkäjänteistä ja tavoitteellista, sekä pyrkinyt tavoittamaan laajoja kohderyhmiä. Voittajan valitsi Kiinteistöliitto Varsinais-Suomen Kiinteistökehitystoimikunta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Sähkökeskus syttyi palamaan Naantalissa

Sähkökeskus syttyi palamaan Särkänsalmentiellä Naantalissa torstaina illalla. Paikalla ollut henkilökunta teki tehokkaan alkusammutuksen ja pelastuslaitos varmisti tilanteen.

Lääkkeet eivät saa olla luksustuote

Lääkkeiden korvattavuuden heikennykset ajavat suomalaisia yhä eriarvoisempaan asemaan. Kun yhä useampi uusi lääke jää ilman korvattavuutta tai korvauksen saaminen vaikeutuu, hoidon saatavuus alkaa riippua potilaan maksukyvystä eikä lääketieteellisestä tarpeesta.

Lähde matkaan hyvässä matkustuskunnossa

Suurin osa lentomatkustajista käyttäytyy hyvin ja noudattaa henkilökunnan ohjeita. Traficom muistuttaa, että yksikin häiriökäyttäytymistilanne voi kuitenkin vaikuttaa koko lennon turvallisuuteen, matkustusmukavuuteen ja aikatauluihin.

Taitotärppi: Matkalaukun pakkaaminen on tekniikkalaji

Kaaos kuriin viikaten ja rullaten.

Ennen ulkomaanmatkaa, viikonloppureissua tai leiriviikkoa on suoritettava matkatavaroiden pakkaus. Ulkomaanmatkoja koskevat monet pakkaussäännöt teknisten laitteiden ynnä muun osalta ja ne on aina tarkistettava erikseen, mutta kun saa pakattua vaatteet oikein, on yksi huoli vähemmän.

Uudenmaankadun varrelta poistetaan huonokuntoinen lehmus

Uudenmaankadun varrella Tuomiokirkon kohdalla sijaitseva lehmus kaadetaan maanantaina 10. elokuuta. Työn ajaksi osa Tuomiokirkon puoleista bussikaistaa joudutaan rajaamaan pois käytöstä ja rajoittamaan liikkumista puistossa.

Oppimisen tuki uudistui, seuraavaksi vuorossa arviointi

Opetushallitus on suositellut, että koulut rajoittaisivat järjestyssäännöissään oppilaiden puhelinten ja muiden mobiililaitteiden käyttöä oppituntien lisäksi myös opetuksettomana aikana.

Oppimisen ja hyvinvoinnin vahvistaminen on läpileikkaava tavoite kaikissa esi- ja perusopetuksen sekä toisten asteen koulutuksen uudistuksissa, joita on viime vuosina tehty. Mittavin jo voimaan tullut muutos on oppimisen tuen uudistus. Mobiililaiterajoituksia seuraa tänä syksynä liikunnallisen elämäntavan edistäminen. Seuraavana vuorossa on osaamistakuu, joka uudistaa perusopetuksen arvioinnin elokuun 2028 alusta.

Kesän rahankäyttöä suunnitellut etukäteen vain vähemmistö suomalaisista

Suomalaisten itseluottamus rahankäyttäjinä on korkea, vaikka rahankäyttö kesällä on enemmistölle suunnittelematonta. Raha antaa suomalaiselle rauhaa ja turvaa enemmän kuin onnellisuutta. Henkilöä, jolla on vaurautta, pidetään itsevarmana ja tarkkana, mutta myös pihinä ja ahneena.

Kaivuu sulkee ajokaistan Brahenkadulla perjantaina ja maanantaina

Kaivuutyötä tehdään Brahenkatu 15:n kohdalla perjantaina 7. elokuuta kello 6–16 ja maanantaina 10. elokuuta kello 6–16.

Väitös: Hyvinvointivaltio voi selvitä myös ilman talouskasvua

Hyvinvointivaltio on mahdollista ylläpitää nollakasvun taloudessa, osoittaa Helsingin yliopiston väitöstutkimus. Tutkimus haastaa käsityksen, jonka mukaan hyvinvointi edellyttää jatkuvaa kasvua. Tulokset koskevat esimerkiksi eläkejärjestelmiä ja julkisen talouden rahoitusta.

Turvalaitteet ja liikennevalot toimivat taas Pansiontien ja Suikkilantien tasoristeyksessä

Suikkilantien ja Pansiontien risteyksen viereiset tasoristeyspuomit ja muut turvalaitteet sekä risteyksen liikennevalot ovat jälleen toiminnassa normaalisti.

Theodoros Tsirigotis ei jatka TPS:n paidassa

Theodoros Tsirigotis.

Kreikkalaishyökkääjä Theodoros Tsirigotis ei jatka Turun Palloseurassa. Tsirigotis saapui Tepsiin keväällä lainasopimuksella Puolan pääsarjassa pelaavan Gornik Zabrzen joukkueesta. Tuolloin lainasopimuksen sovittiin kestävän 1. elokuuta asti. TPS, Tsirigotis ja Gornik Zabrze kävivät keskiviikkoon asti neuvotteluja lainasopimuksen pidentämisestä, mutta neuvotteluissa ei lopulta päästy yhteisymmärrykseen.

Maahanmuuttovirasto tehnyt ensimmäiset päätökset pidättäytyä lupien myöntämisestä luonnonmarja-alan työnantajille

Maahanmuuttovirasto on tehnyt ensimmäiset pidättäytymiset lupien myöntämisestä luonnonmarja-alalle rekrytoiville työnantajille. Tämä tarkoittaa, että kyseiset työnantajat eivät voi rekrytoida kolmannesta maasta työntekijöitä määräaikana. Syynä pidättäytymispäätöksiin ovat kyseisiin työnantajiin liittyvät epäselvyydet ja laiminlyönnit.

Varha aloittaa kutsukirjeiden lähettämisen myös Varha-sovelluksen kautta

Varha-sovellus toimii sekä älypuhelimissa että tietokoneella.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) aloittaa kutsukirjeiden lähettämisen myös Varha-sovelluksen kautta. Kutsukirjeitä toimitetaan ensisijaisesti Varha-sovellukseen niille asiakkaille, joilla Varha-sovellus on käytössä. Ensimmäiseksi kutsukirjeitä lähetetään sovelluksesta Tyks Orton ja Tyks Sydänkeskuksen potilaille. Kokemusten perusteella toimintamallia laajennetaan myöhemmin myös muille Tyks-sairaalapalveluiden erikoisaloille.

Rikollisliiga toi turvapaikanhakijoita lennoilla Suomeen

Rajavartiolaitoksen Turun rikostorjuntayksikkö on saanut päätökseen esitutkinnan, jossa kansainvälisen rikollisorganisaation epäillään järjestäneen kolmansien maiden kansalaisia Valko-Venäjältä Suomen kautta muualle EU:n alueelle. Esitutkinnan perusteella rikoskokonaisuudessa on järjestetty tai yritetty järjestää yli 40 henkilön laiton maahantulo Suomeen viime joulukuun ja huhtikuun välisenä aikana.

Maailman ensimmäinen Fuusio Fest järjestetään Turussa

Mortal Sin.

Maailman ensimmäinen Fuusio Fest järjestetään Turussa kolmipäiväisenä 13.–15. elokuuta Kulttuuritalo Fuusion tiloissa Humalistonkadun legendaarisessa tapahtumakompleksissa. Tapahtuma tarjoaa kolmen päivän aikana yli 40 artistia talon kaikissa neljässä kerroksessa: Livesali, Level 2, Nirvana ja UG Klubi täyttyvät live- ja DJ-keikoista.

Aikuisten vesirokkorokotukset alkoivat – rokotetta tarjotaan niille, jotka eivät ole sairastaneet tautia tai saaneet rokotuksia

Vesirokko voi olla vakava etenkin raskaana olevilla ja immuunipuutteisilla. Hyvinvointialueet vastaavat rokotusten järjestämisestä ja niistä tiedottamisesta alueellisesti.

Sepelkyyhky noussut metsästäjien suosikiksi – jahti alkaa 10. elokuuta

10. elokuuta käynnistää monelle metsästäjälle odotetun kyyhkyjahdin. Runsastunut sepelkyyhky on tehnyt lajista Suomen yleisimmän saalislinnun.

Poliisi valvoo taajamien liikennettä koulujen läheisyydessä koulujen alkaessa

Poliisi valvoo taajamien liikennettä koulujen läheisyydessä arkipäivisin 10.–21. elokuuta. Valvonnan tavoitteena on parantaa liikenneturvallisuutta erityisesti taajamissa, varmistaa pienten koululaisten turvalliset koulumatkat sekä ehkäistä liikenneonnettomuuksia. Poliisi jalkautuu näkyvästi myös koulujen pihoille.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Interille niukka voitto Vaduzista ja kiinnitys jatkopaikkaan

Eetu Huuhtaselta nähtiin mallikkaita torjuntoja.

Inter otti kiinnityksen jatkopaikkaan jalkapalloilun Konferenssiliigassa lyömällä Kupittaalla liechtenstanilaisen FC Vaduzin 2–1. Dramaattisessa matsissa nähtiin kaksi lisämaaliakin, jotka kuitenkin hylättiin VAR-tarkastuksen jälkeen. Inter näytti menevän ensin 3–1-johtoon mutta maali hylättiin paitsiona. Kohta perään FC Vaduz näytti tasoittavan pelin 2–2:een mutta sekin maali hylättiin paitsiona.

Theodoros Tsirigotis ei jatka TPS:n paidassa

Theodoros Tsirigotis.

Kreikkalaishyökkääjä Theodoros Tsirigotis ei jatka Turun Palloseurassa. Tsirigotis saapui Tepsiin keväällä lainasopimuksella Puolan pääsarjassa pelaavan Gornik Zabrzen joukkueesta. Tuolloin lainasopimuksen sovittiin kestävän 1. elokuuta asti. TPS, Tsirigotis ja Gornik Zabrze kävivät keskiviikkoon asti neuvotteluja lainasopimuksen pidentämisestä, mutta neuvotteluissa ei lopulta päästy yhteisymmärrykseen.

Inter-leirissä valmistaudutaan tasaiseen mittelöön Vaduzia vastaan

Inter on saanut energiaa Konferenssiliigan karsinnoissa menestymisestä, vaikka pelit ovatkin lisänneet rasitusta.

FC Interin Euro-ottelut jatkuvat tänään torstaina, kun Inter saa Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen ensimmäisessä osassa Kupittaalla vastaansa liechtensteinilaisen FC Vaduzin kello 18 alkavassa ottelussa.

Inter vahvistaa rivejään, nyt haaviin tarttui slovakialaiskärki

Lukáš Prokop.

FC Inter on sopinut MŠK Žilinan kanssa slovakialaishyökkääjä Lukáš Prokopin lainasta loppukaudeksi. Sopimus sisältää option pysyvästä siirrosta.

Laitahyökkääjä Lauri Laine lainalle Interiin osto-optiolla

Lauri Laine.

FC Inter ja tšekkiläinen FC Baník Ostrava ovat sopineet laitahyökkääjä Lauri Laineen loppukauden mittaisesta lainasiirrosta. Sopimuksessa on Interin optio tehdä siirrosta pysyvä.

Virjonen ja Kumlander Eugenessa

Enni Virjonen.

Alle 20-vuotiaiden yleisurheilun MM-kisat kisataan Eugenessa Yhdysvalloissa 5.–9. elokuuta. Turkulaisista MM-kisoissa nähdään Turun Urheiluliiton seitsenottelija Enni Virjonen ja Raision kuulaa edustava keihäänheittäjä Minea Kumlander .