Historiallisen olutpanimon kiinteistö herää henkiin Vason uudiskohteena
Varsinais-Suomen Asumisoikeus Oy (Vaso) rakennuttaa Kärsämäkeen, Leaf Areenaa vastapäätä, uutta asumisoikeusasuntokohdetta nimeltään Villa Gardberg. Kyseessä on entinen Amalienborg Ab panimon kiinteistö ja sittemmin Hellas Ab:n kiinteistö. Rakennusliikkeenä toimii turkulainen Aura Rakennus Oy.
Alue saa nyt uuden tarinan Bryggerin alueena. Alueelle rakentuu Vason asumisoikeusasuntoja uudiskohde Villa Gardbergiin ja lisäksi kaksi omistusasunto-osakeyhtiötä (As Oy Amalienborg ja As Oy Amalienborg II) Aura Rakennuksen toimesta. Alueella säilytetään myös vanhoja rakennuksia uusien lomassa.
As Oy Amalienborgit ovat saaneet nimensä panimosta ja Villa Gardberg kunnioittaa nimellään Hellaksen tehtaan perustajaa ja myös panimoa tiloissa johtanutta Rudolf Gardbergia.
Turun seudulla on vanhat perinteet panimoalalla sillä juuret johtavat ainakin 1500-luvulle, Kustaa Vaasan ja Juhana Herttuan aikaan, jolloin molemmat antoivat käskyn toimittaa nimenomaan turkulaista olutta pitoihinsa.
Turun seudulla toimi 1800-luvun loppupuolella jo kolme olutpanimoa, joista yksi oli Amalienborgs Ab. Panimo toimi Kärsämäessä eli silloisessa Maariassa vuosina 1855-1913 ja tuotteina olivat muun muassa Porter ja Bayerska öl. 1900-luvun alkuvuosina tuotantoon tulivat limonadit sekä muut virvoitusjuomat ja oluen tuotanto väheni vuosi vuodelta. Amalienborgsin limonadit sijoittuivatkin Turun teollisuusnäyttelyssä vuonna 1907 toiselle sijalle. Viimeiset oluet myytiin asiakkaille vuoden 1912 puolella. Tämän jälkeen virvoitusjuomia valmistettiin vielä jonkin aikaa mutta Amalienborgs Ab yhtiönä kirjattiin lakkautetuksi vuonna 1916.
Hellas Osakeyhtiö taas perustettiin vuonna 1919 Amalienborgsin entisiin tiloihin ja kauppias Rudolf Gardberg jatkoi makeistuotantoa panimon kiinteistössä. Turkulainen makeistuotanto pääsi vauhtiin ja Rudolf Gardbergin pojan johdolla kehitettiin useita klassikkomakuja, muun muassa kaikkien tuntemat Budapest-suklaakonvehdit.
Tiloissa toimi hänen alaisuudessaan muutaman vuoden myös Hellas Osakepanimo, joka kuitenkin lakkautettiin vuonna 1926.
– Olemme erittäin tyytyväisiä mahdollisuudesta rakentaa laadukkaita asumisoikeuskoteja Kärsämäkeen, Vason toimitusjohtaja Maria Aspala kertoo.
– Tälle alueelle rakennetaan harvoin mitään uutta ja kiinteistön pitkä historia tekee uudiskohteestamme vielä kiinnostavamman.
Asumisoikeuskotien rakentaminen on jo alkanut ja kodit valmistuvat kesäkuussa 2022. Kohteen myynti alkaa marraskuun lopulla.
Kiinteistöön tulee kaksi rivitaloa, kaksi luhtitaloa ja yksi paritalo. Asuntoja on yhteensä 24, Koot vaihtelevat yksiöistä isoihin perheasuntoihin. Kiinteistöt lämpiävät energiatehokkaasti ilmavesilämpöpumpuilla ja huoneistoihin asennetaan älykäs huoneistoautomaatiojärjestelmä. Osaan autopaikoista tulee 22 kilowatin lataus sähkö- ja hybridiautoille.
Aura Rakennuksen toimitusjohtaja Mikko Kilpi kertoo, että vetovoimaiselle alueelle suunnitellaan valmistuvan yhteensä 44 uutta asuntoa.
– Alue on kokonaisuudessaan valmis arviolta keväällä 2023. Olemme iloisia siitä, että myös vapaarahoitteisia tulevia omistusasuntojamme kohtaan on kohdistunut jo nyt erittäin suuri kysyntä, vaikka emme ole vielä mitään virallista markkinointia aloittaneet näiden kanssa.
Bryggerin alueen kodeista on Turun keskustaan matkaa 4,5 kilometriä. Lähellä on myös päivittäistavarakauppoja, kaksi koulua ja päiväkoti.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
Juttua muokattu 25.10. klo 10.53: Amalienborgs Ab sijaitsi Maariassa, ei Turussa.













