Entinen merimies perusti alpakkatilan
Majanojalla Metsämaalla pääsee rapsuttamaan alpakoita ja muita eläimiä
28 vuotta maailman valtamerillä tankkereilla työkseen seilannut Pekka Takkinen löysi vuonna 2002 talon maalta metsän keskeltä, Metsämaan Majanojalta Loimaalla. Kymmenen vuotta sitten eläkkeelle jäätyään hän puolestaan mietti, mitä sitten seuraavaksi tekisi, koska elämä muuttui aivan erilaiseksi merimieselämän jälkeen. Kerrankin hän voisi asettua ja viettää aikaa eläinrakkaana ihmisenä eläinten kanssa enemmän. Hänellä oli ollut koira myös merimiesaikoinaan, mutta se oli joka kerta sydäntä raastavaa jättää hoitoon merimatkojen ajaksi. Eläkepäivien koittaessa hän hankki kaksi alpakkaa, mutta nyt hänellä on kahdeksan alpakkaa, neljä laamaa ja yksi laama-alpakka sekä kanoja ja eksoottisia lintuja.
– Olen todella iloinen, että tehtyäni elämäntyötäni merillä, voin nyt pitää vaihteeksi tilaa ja eläimiä. Silloin oli vaikea toteuttaa tällaista arkea. Lisäksi mielestäni on mukava, että voin tarjota tänne myös pääsyn kaupunkilaisille lapsille katsomaan eläimiä maaseudun rauhaan. Lapset ovat olleet innoissaan siitä, että saavat tulla rapsuttamaan laamoja ja alpakoita. Ne ovat sympaattisia eläimiä ja isoilla silmillään piristävät vierailijoita helposti, Takkinen kertoo.
Takkisen laamat ovat Suomessa hänen mukaansa harvinaisempia villalaamoja, joita ei ole vielä kovin paljoa. Hänellä on myös eksoottisia kiinalaisia fasaaneja kuten kulta-, hopea- ja platinafasaaneja sekä riikinkukkoja.
– Tämä hopeafasaani on hieman äkäinen, joten sen kanssa olen aina tarkkana etteivät lapset mene lähelle, koska se voi nokkia. Myös yksi alpakkaorhi on hieman äkäinen, mutta se on omassa tarhassaan. Kaikki laumassa laiduntavat alpakat ovat taas todella kilttejä, ja niitä voidaan mennä yhdessä rapsuttelemaan ja antamaan porkkanoita, Takkinen muistuttaa.
Takkisen eläkeläisarki kuluu tilalla eläimiä hoitaen. Hänellä on myös maatiaiskanoja kanatarhassa.
– Vapaana kanoja tässä aidatulla pihamaalla en uskalla pitää, koska täällä on sen verran haukkoja, että ne voisivat joutua niiden saaliiksi.
Alpakoita ja laamoja pääsee katsomaan tilalle parin euron porkkanamaksua vastaan. Takkiseen voi ottaa yhteyttä Facebookissa ja lähettämällä viestiä Pekka Takkinen Majanojan Alpakat -yhteystietoon.
– Aika paljon olen kotosalla, mutta varmuudeksi kannattaa kysellä ja sovitaan ajankohta. Välillä käyn kalastamassa tai samoilen tuolla metsissä koirani kanssa.
Majanojan alpakkatila sijaitsee Turku–Tampere-tien varressa sijaitsevan Metsämaan Majanojalla, jonne pääsee poikkeamalla maantieltä pikkuteitä pitkin ajelemalla Majanojalle. Tarkemman osoitteen saa sopiessa Takkisen kanssa tapaamisesta.
Marianne Rovio