Nostalginen Turku: Olli Pellikka oli Irlantia ihaillut monipuolinen kulttuuripersoona
Turkulainen Olli Pellikka (1949–2016) oli luova teatteriohjaaja ja musiikkimies, huippujournalisti sekä pitkäaikainen Suomi–Irlanti -seuran toiminnanjohtaja. Hän oli tiivistettynä erittäin monipuolinen kulttuurinpersoona ja -vaikuttaja. Muualla päin Suomea Pellikka tunnistettiin hersyvän väärentämättömästä Turun murteestaan, josta tulikin yksi hänen tavaramerkeistään.
Pellikka oli alun perin Kerttulin koulun kasvatteja ja hän kirjoitti ylioppilaaksi Turun Norssista vuonna 1968. Hän valmistui Turun yliopistosta humanististen tieteiden kandidaatiksi opiskellen vuosien varrella sosiologiaa, historiaa, kirjallisuutta sekä filosofiaa. Pellikka liittyi heti opiskeluaikanaan Turun ylioppilasteatteriin, jossa hän teki ensiohjauksensa vuonna 1970.
Kyseessä oli Heikki Palmun Harmaasta päiväkirjasta dramatisoitu Isänmaan puolesta. Hänen parhaana ohjauksena pidettiin kuitenkin Pekka Puupäätä, josta hän kirjoitti oman version yhdessä M.A. Nummisen ja Jukka Parkkisen kanssa. Pellikka näytteli myös itse nimikkoroolin.
Pellikka teki 1960-luvun lopulta lähtien ohjelmia myös YLE:n silloiseen Sävelradioon. Hän oli perustamassa vuonna 1969 Turkuun Nuorison tiedotuskeskus -nimistä yhdistystä, joka sai Turun kaupungilta vetoapua toimintaansa. Yhdistyksen toiminnasta jalostui Suomen ensimmäinen rock-festivaali, Ruisrock, vuonna 1970.
Pellikka toimi vuosina 1978–81 Turun ja Porin läänin läänintaiteilijana lasten ja nuorten kulttuurin edistäjänä. Sen jälkeen hän toimi Työväen Näyttämöiden Liiton koulutusohjaajana. Hän oli myös aktiivinen ammattiyhdistysvaikuttaja puolustaen freelance-toimittajien oikeuksia. Hän sai uutteruudestaan Suomen Journalistiliiton ansiomerkin vuonna 2010.
Irlantilaiseen kulttuuriin Pellikka jäi koukkuun opiskellessaan paikallisessa University Collegessa Dublinissa lukuvuoden 1974–75. Hänestä tulikin pitkäaikainen Suomi–Irlanti -seuran toiminnanjohtaja ja sitä myöden Suomen johtava Irlannin kulttuurin asiantuntija. Rakkaus saarivaltioon johti myös vuosittaisen Irlanti-festivaalin perustamiseen vuonna 1986.
Vuosien varrella Suomessa kävi lukemattomia irlantilaisen musiikin ja muun kulttuurin keulahahmoja. Pellikan sanottiin jonkun legendan mukaan tuntevan ainakin puolet irlantilaisista. Vaikka väittämässä onkin pienoista liioittelun makua, niin tuskin kellään muulla suomalaisella oli niin laajaa kontaktiverkostoa maassa.
Heikki Möttönen