Lukunurkassa: Lipastin Ruotsinlaivan buffetin antimet maistuvat
Kirjailija Roope Lipastin tuotanto jakautuu karkeasti nuorisokirjallisuuteen ja aikuisyleisölle suunnattuja kirjoja. Aikuisemmalle yleisölle suunnatut kirjat voi vielä jakaa karkeasti kahteen ryhmään. Toisaalta on Virtasen vaiheita kuvaavat satiirit ja sitten on vakavammat kirjat kuten Linnan juhlat tai Viimeiset polttarit.
Usein Lipastin harteille on soviteltu jonkinlaista humoristin viittaa ja monissa hänen teoksissaan huumori, usein lakonishenkinen, on yksi elementti.
Lipastin tuorein kirja Ruotsinlaiva (Atena) asettuu Lipastin tuotannon vakavampaan päähän, vaikka ei olekaan millään muotoa läpensä synkkä teos.
Ruotsinlaiva kertoo toimittajana työskentelevästä Kaarlo Kalpasta. Hän saa kirjeen, joka vetää miehen Suomenlahdelle tekemään tiliä menneisyytensä kanssa.
Hänen lisäkseen tarinan keskeisiksi hahmoiksi kohoavat Kaarlon vaimo Aino sekä virolainen Kaja. Kuulostaa kolmiodraamalta ja sitähän se pohjimmiltaan onkin, mutta Lipasti saa rakennettua tutunoloisista palikoista omanlaisensa värikkään Lego-rakennelman.
Lipastin yksi suuri vahvuus on aina ollut kieli. Tälläkin kertaa Ruotsinlaiva seilaa kielellisesti vakaana. Kieli on vivahteikasta ja Lipastin tekstin rytmi elää sopivasti. Tarpeen mukaan Lipasti saa maalattua vahvoja kuvia muutamalla sanalla. Ajoittain hän myös käyttää miljöön tai tunnetilan kuvaamiseen vuolaastikin rivejä.
Toinen Ruotsinlaivan vahvuus on selkeät ja vahvat keskushenkilöt. Jokaisella on teoilleen selkeät motiivit ja lukijan on helppo ymmärtää hahmojen mielenliikkeitä, vaikka ei aina olisikaan samaa mieltä näiden ratkaisuista.
Herkullisin hahmokolmikosta on Kaarlo, jonka intohimoinen paneutuminen omiin suuriin visioihin on herkullista. Hänen suuruudenhullut suunnitelmansa tuovat kirjaan kepeyttä, mutta millään tavalla koominen hahmo Kaarlo ei ole. Korkeintaan hänen tekonsa laittavat hymyilemään. Kenties sen vuoksi, että Kaarlon tiettyihin piirteisiin on helppo samaistua.
Kun hahmot ovat hyvät, kieli toimii ja juoni toimii, käsissä on hyvä kirja. Ruotsinlaiva on hyvä kirja.
Ilkka Lappi