Muuttajat kerääntyvät entistä suurempiin parviin

Piikkiönlahdelle kerääntyy syksyisin paljon kottaraisia yöpymään. Piikkiönlahdelle kerääntyy syksyisin paljon kottaraisia yöpymään. Kuva: Jari Kårlund

Kahlaajien ja hyönteissyöjälintujen syysmuutto on ollut käynnissä jo pitkään, mutta elokuussa muutto alkaa olla näkyvämpää, kun päivämuuttajia on runsaammin liikkeellä ja monet lajit valmistautuvat muuttoon kerääntymällä entistä suurempiin parviin.

Keltavästäräkkien ja metsäkirvisten muutto voimistuu kuun loppua kohden. Eilen torstaina Hangossa laskettiin jo yli tuhat muuttavaa keltavästäräkkiä. Myös petolintuja alkaa näkyä enemmän. Muuttavia mehiläishaukkoja on Pirkanmaalla laskettu jo kymmenittäin.

Tundrakurmitsojen, sirrien ja muiden arktisten kahlaajien muuttoparvia nähtiin erityisesti kuun alkupäivinä. Töyhtöhyyppiä on lukuisilla pelloilla jopa satamäärin, mutta lajin muutto jatkuu vielä pitkälle syksyyn.

Muita näkyviä kerääntyjiä ovat muun muassa merihanhet, kurjet ja kottaraiset. Mynämäellä laskettiin peräti 7 000 merihanhea ja Vaasassa ihailtiin yli 20 000 kottaraisen suurparvea.

Käpytikan vaellus on jatkunut Itä-Suomessa, jossa useana päivänä on laskettu kolmenumeroisia käpytikkamääriä.

Riuttatiiroja on havaittu runsaasti pitkin etelärannikkoa, ja yksi lintu havaittiin myös Pyhärannassa. Muista harvinaisemmista lajeista voisi mainita Suomen kolmannen harakkakäen Paraisten Jurmossa, mustanmerenlokin Helsingissä, punajalkahaukat Kokemäellä ja Siikajoella sekä pussitiaiset Joensuussa ja Espoossa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Silja Kososen nilkka ärtyi EM-finaalissa, Espoon GP jää väliin

Silja Kosonen.

Moukarinheittäjä Silja Kosonen joutuu jättämään nilkkavaivan takia väliin keskiviikkona Espoossa käytävän yleisurheilun Motonet GP:n ja mahdollisesti myös 23. elokuuta Puolan Chorzowissa järjestettävän Timanttiliigan kilpailun.

TOP-Säätiön tieteen ja taiteen apurahat haettavissa

TOP-Säätiö on toiminut varsinaissuomalaisen tieteen, taiteen ja kulttuurin tukijana jo 41 vuotta. Säätiö tukee ja edistää tieteellistä tutkimustoimintaa sekä varsinaissuomalaista kulttuuria ja taidetta apurahojen muodossa. Tällä hetkellä TOP-Säätiö ei rahoita lääketieteellistä tutkimusta.

Muuttajat kerääntyvät entistä suurempiin parviin

Piikkiönlahdelle kerääntyy syksyisin paljon kottaraisia yöpymään.

Kahlaajien ja hyönteissyöjälintujen syysmuutto on ollut käynnissä jo pitkään, mutta elokuussa muutto alkaa olla näkyvämpää, kun päivämuuttajia on runsaammin liikkeellä ja monet lajit valmistautuvat muuttoon kerääntymällä entistä suurempiin parviin.

Asemanaukion kaavamuutos etenee kaupunginvaltuustoon

Rautatieaseman ympäristön kehittäminen eteni kaupunginhallituksessa maanantaina 17. elokuuta. Asemanaukion uusi asemakaava mahdollistaa raitiotien ja sen edellyttämien toimintojen rakentamisen entiselle päärautatieaseman alueelle ja radan varteen. Varissuon ja sataman välillä suunniteltu linja kääntyy Humalistonkadulta asema-aukion kautta radan myötäisesti kohti satamaa.

ÅST:n uusi näyttämö rakentuu Taiteen taloon

Kira-Emmi Pohtokari.

ÅST valmistautuu muuttamaan Taiteen taloon teatteritalon peruskorjauksen ajaksi. Uusi strategia konkretisoituu muun muassa uusina panostuksina nuoriin, yhteistyönä ja tulevina tuotantoina.

Soroptimistit kokoontuvat Turkuun

Pohjoismaiset soroptimistit järjestävät Soroptimist Nordic Days -tapahtuman Turussa 21.–23. elokuuta. Seminaariviikonlopun painopiste on lauantaina 22. elokuuta järjestettävässä seminaaripäivässä sekä sen iltatilaisuudessa.

Laattakäytävän korjaus sulkee ajokaistan Aninkaistenkadulla

Laattakäytävää korjataan 18.–21. elokuuta Aninkaistenkadulla Yliopistonkadun ja Eerikinkadun välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä Tuomiokirkon suuntaan ajettaessa.

Verkkohoito auttoi lasten ahdistukseen vielä kahden vuoden jälkeen

Turun yliopiston kehittämän Huolet hallintaan -verkkohoidon vaikutukset lasten ahdistuneisuuteen säilyivät pitkään, uusi tutkimus osoittaa.

LähiTapiola jakaa tukea lasten ja nuorten harrastuksiin Varsinais-Suomessa

Vuoden 2025 LähiLahjoituksen sai muun muassa. Kaarinan VPK:n varhaisnuoriso-osasto. Kuvassa ovat Lotta Vienonen, Sanna Finneman, Bettina Wikström ja Leo Liuksila.

Lasten ja nuorten harrastaminen on hankaloitunut monessa perheessä taloudellisen tilanteen takia. LähiTapiolan teettämän Arjen katsaus -kyselyn mukaan joka kolmas Varsinais-Suomen vastaaja tuntee lapsen tai nuoren, joka on joutunut vähentämään harrastamista hintojen nousun vuoksi.

Pääministeri Petteri Orpo Pohjoismaiden pääministerien kesäkokoukseen Tanskaan

Tanska ja Färsaaret järjestävät Pohjoismaiden pääministerien kesäkokouksen Kööpenhaminan ympäristössä torstaina 20. elokuuta. Suomea kokouksessa edustaa pääministeri Petteri Orpo (kok.).

Heli Laaksosen näyttely keräsi ennätysyleisön Naantalissa

Heli Laaksonen.

Heli Laaksosella oli Naantalin Taidehuoneella Mitä sun päässäs oikke liikkus? -maalausnäyttely 21.7.–9.8. Runoilijana ja lavaesiintyjänä tunnettu Laaksonen toi näyttelytilassa esille kuvataiteeseen keskittyvää tuotantoaan, joka tulvi mielikuvitusta, värejä ja luonnonläheisyyttä.

Koulujen ylijäämäruokajakelu laajenee Katedralskolaniin – uusia vapaaehtoisia kaivataan

Punaisen Ristin vapaaehtoisten koulujen ylijäämäruokajako laajenee Turussa Katedralskolaniin. Toimintaan tarvitaan mukaan uusia vapaaehtoisia.

Katukaivo on roskan oikotie mereen

Kaivonkansitarra erottuu kaupunkiympäristössä.

Kadulle heitetty tupakantumppi tai nikotiinipussi päätyy usein katukaivon kautta suoraan lähimpään puroon, jokeen, järveen ja lopulta Itämereen. Tästä yllättävästä kulkureitistä muistutetaan elokuussa ympäri Suomen, kun 21 paikkakuntaa Kemistä Helsinkiin merkitsee katukaivojaan suurilla kalatarroilla.

Turun yliopistoon noin miljoonan euron innovaatiorahoitus uuden lääkeaihion kehittämiseen ja testaamiseen sydämen vajaatoimintaan, syöpään ja Alzheimerin tautiin

Novo Nordisk Foundation on myöntänyt Turun yliopiston noin miljoonan euron rahoituksen tutkimushankkeelle, jonka tavoitteena on kehittää uudenlaisia pienmolekyylisiä lääkeaihioita ja testata niillä, voisiko yhtä ja samaa proteiinia lääkkeellä estäen vaikuttaa kolmen yleisen taudin etenemiseen: sydämen vajaatoimintaan johtavaan sydänlihaksen paksuuntumiseen, syöpään ja Alzheimerin tautiin.

NCC peruskorjaa ja laajentaa Pyhän Ristin kappelin

Pyhän Ristin kappelin peruskorjaus ja siihen liittyvät laajennustyöt aloitetaan välittömästi. Työt valmistuvat ensi vuoden syksyksi.

NCC on valittu Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän projektinjohtourakoitsijaksi Pyhän Ristin kappelin peruskorjaukseen ja laajennukseen Turussa. Hankkeen arvo NCC:lle on noin kuusi miljoonaa euroa.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin keskustassa järjestetään sunnuntaina 23. elokuuta kello 11–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Jalankulun ja pyöräilyn reitit muuttuvat Raision keskustassa tunnelityömaan vuoksi

Raision keskustan allianssihankkeen ykkösvaiheen toteutus on käynnistynyt keskustan tunnelityömaan kiertotien rakentamisella. Jalankulku- ja pyöräilyreitit kiertävät jatkossa keskustan työmaa-alueen.

Rannikkolaivasto harjoittelee droonien torjuntaa Örön ampuma-alueilla

Rannikkolaivaston laaja ampumaharjoitus järjestetään 17.–20. elokuuta Örön ampuma-alueilla.

Näköislehti

Urheilu

Silja Kososen nilkka ärtyi EM-finaalissa, Espoon GP jää väliin

Silja Kosonen.

Moukarinheittäjä Silja Kosonen joutuu jättämään nilkkavaivan takia väliin keskiviikkona Espoossa käytävän yleisurheilun Motonet GP:n ja mahdollisesti myös 23. elokuuta Puolan Chorzowissa järjestettävän Timanttiliigan kilpailun.

Turkulainen Fortunewheelgarden edustaa Suomea tammojen Euroopan mestaruuskilpailussa

Fortunewheelgargen ja Olli Koivunen.

Turkulaisravuri Fortunewheelgarden edustaa Suomea lämminveritammojen Euroopan mestaruuskilpailussa Tukholman Solvallassa keskiviikkona 19. elokuuta. Kilpailun voittaja ansaitsee miljoona kruunua. Jethro Rostedtin ja Ylitalo Garden's Stable Oy:n kasvattamaa ja Smokewalley Oy:n omistamaa hevosta valmentaa Harri Koivunen ja ohjastaa Olli Koivunen .

Puukkokatsomo: Kova salibandyurakka

Salibandyn Suomen Cupia pyritään kehittämään entistä houkuttelevammaksi kilpailuksi. Tämä on hyvä tavoite, sillä perinteisesti varsinkin isompien seurojen kohdalla Cup on koettu enemmän pakollisena pahana kuin kisana, johon panostaa täysillä.

Turun derby siirtyy lauantailta sunnuntaille

Veikkausliigan Turun derby TPS:n ja FC Interin välillä siirtyy Interin europelien jatkumisen vuoksi. Derby siirtyy lauantailta pelattavaksi päivää myöhemmin sunnuntaina 23. elokuuta kello 18 Veritas Stadionilla.

Inter taisteli jatkopaikan ja kohtaa seuraavaksi FC Kööpenhaminan

Inter jatkaa Konferenssiliigassa.

Inter jatkaa historiallista eurotaivaltaan. Se löi FC Vaduzin Konferenssiliigan kolmannen kierroksen otteluparissa ja jatkaa playoff-kierrokselle. Sinimustat taistelivat torstai-iltana Liechtensteinissa 2–2-vierastasapelin Jasse Tuomisen ja Alie Contehin maaleilla. Vaduz kaatui yhteismaalein 4–3. Inter tekee turkulaista jalkapallohistoriaa etenemällä playoff-kierrokselle, jossa vastaan asettuu FC Kööpenhamina.

Suomi taistelee amerikkalaisen jalkapallon naisten Euroopan mestaruudesta

Useita Trojansin naisia on mukana EM-taistossa.

Suomen naisten amerikkalaisen jalkapallon maajoukkue pelaa 22. elokuuta Vantaalla Euroopan mestaruudesta Saksaa vastaan. Turku Trojansin pelaajista Euroopan mestaruutta tavoittelevaan ryhmään on valittu Tia Jansen , Milla Korhonen , Kirsti Nirhamo , Edona Haddad , Ninni Mäkinen , Kaisla Honkaniemi , Hilma Kuitunen ja Oona Tuomi .