Nordea: Asuntolainoissa neljänneksen kasvu Turun alueella
Talouden piristyminen alkaa näkyä Nordean myöntämien asuntolainojen määrissä. Turun alueella on myönnetty kevään ja alkukesän aikana 25 prosenttia enemmän asuntolainoja kuin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Lakimuutos laina-aikojen pidentämisestä on jo kesäkuussa lisännyt asuntolainojen pituutta ja vapauttanut rahaa kulutukseen ja muihin sijoituskohteisiin.
Suomen taloudessa on nähty kevään aikana useita piristymisen merkkejä. Kuluttajien lisääntynyt luottamus alkaa näkyä nyt myös asuntomarkkinoilla. Kesäkuussa voimaan tullut lakimuutos, joka mahdollistaa pidemmät asuntolainat, sekä Finanssivalvonnan päätös nostaa lainakatto 95 prosenttiin kaikille asunnonostajille vauhdittavat markkinoita nyt entisestään.
– Kesä 2026 saattaa hyvinkin olla käännekohta asuntomarkkinoille. Asuntojen hinnat ovat nyt kauttaaltaan selvästi laskeneet kuumimmista vuosista, ja ostovoima on kääntynyt nousuun. Monella suomalaisella on poikkeuksellinen tilanne: samaan aikaan tarjolla on halvempia asuntoja, pidempiä laina-aikoja ja pienempiä kuukausieriä. Toivon, että tämä rohkaisee myös täällä Turun alueella yhä useampaa toteuttamaan asumiseen liittyviä unelmiaan ja saamme siten lisää vauhtia paikalliseen asuntokauppaan, kertoo Turun toimipaikanjohtaja Taina Tallbacka-Kitola tiedotteessa.
Nordean keväällä teettämän asumisen tutkimuksen mukaan 56 prosenttia suomalaisista säästää säännöllisesti asuntolainan maksamisen ohella. Pidempi laina-aika tekee pitkäjänteisestä varallisuuden kasvattamisesta mahdollista entistä useammalle.
– Käynnissä on nyt ennen kaikkea myös asennemuutos. Suomessa on vahva perinne käyttää ylimääräiset rahat lainojen lyhentämiseen, ja velattomuus nähdään edelleen yhtenä merkittävimmistä taloudellisista unelmista. Tämän seurauksena kokonaisvarallisuuden kasvattaminen on jäänyt vähemmälle huomiolle. Laina-ajan pidentäminen antaa ennen kaikkea valinnanvapautta ja mahdollisuuden niin asumisen kuin muunlaistenkin unelmien toteuttamiseen, sanoo Tallbacka-Kitola.
Jo kesäkuussa Nordeassa on nähty, että pidempi laina-aika kiinnostaa sekä uusia että nykyisiä asuntolaina-asiakkaita koko Suomessa. Uusista asuntolainoista yli 30-vuotisten lainojen osuus on tällä hetkellä reilu 15 prosenttia. Olemassa oleviin lainoihin haetut muutokset pidensivät laina-aikaa keskimäärin noin kahdeksalla vuodella. Samalla kuukausittainen maksuerä pienentyi keskimäärin noin 350 euroa.
– Loppuvuotta kohden, kun mahdollisuus pidempiin laina-aikoihin tulee asiakkaillemme tutummaksi, odotamme, että vajaa kolmasosa uusista lainoista otetaan yli 30 vuoden laina-ajalla. Tämä mahdollistaa entistä useammalle säästämisen asuntolainan maksamisen ohella, mikä voi osaltaan kasvattaa myös säästämisastetta.
Säästämisasteen tasainen kasvu näkyy jo nyt myös Turun alueella, jossa kuukausisäästäjäasiakkaiden määrä nousi kolme prosenttia kolmen edellisen kuukauden aikana.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















