Nordea: Asuntolainoissa neljänneksen kasvu Turun alueella

Talouden piristyminen alkaa näkyä Nordean myöntämien asuntolainojen määrissä. Turun alueella on myönnetty kevään ja alkukesän aikana 25 prosenttia enemmän asuntolainoja kuin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Lakimuutos laina-aikojen pidentämisestä on jo kesäkuussa lisännyt asuntolainojen pituutta ja vapauttanut rahaa kulutukseen ja muihin sijoituskohteisiin.

Suomen taloudessa on nähty kevään aikana useita piristymisen merkkejä. Kuluttajien lisääntynyt luottamus alkaa näkyä nyt myös asuntomarkkinoilla. Kesäkuussa voimaan tullut lakimuutos, joka mahdollistaa pidemmät asuntolainat, sekä Finanssivalvonnan päätös nostaa lainakatto 95 prosenttiin kaikille asunnonostajille vauhdittavat markkinoita nyt entisestään.

– Kesä 2026 saattaa hyvinkin olla käännekohta asuntomarkkinoille. Asuntojen hinnat ovat nyt kauttaaltaan selvästi laskeneet kuumimmista vuosista, ja ostovoima on kääntynyt nousuun. Monella suomalaisella on poikkeuksellinen tilanne: samaan aikaan tarjolla on halvempia asuntoja, pidempiä laina-aikoja ja pienempiä kuukausieriä. Toivon, että tämä rohkaisee myös täällä Turun alueella yhä useampaa toteuttamaan asumiseen liittyviä unelmiaan ja saamme siten lisää vauhtia paikalliseen asuntokauppaan, kertoo Turun toimipaikanjohtaja Taina Tallbacka-Kitola tiedotteessa.

Nordean keväällä teettämän asumisen tutkimuksen mukaan 56 prosenttia suomalaisista säästää säännöllisesti asuntolainan maksamisen ohella. Pidempi laina-aika tekee pitkäjänteisestä varallisuuden kasvattamisesta mahdollista entistä useammalle.

– Käynnissä on nyt ennen kaikkea myös asennemuutos. Suomessa on vahva perinne käyttää ylimääräiset rahat lainojen lyhentämiseen, ja velattomuus nähdään edelleen yhtenä merkittävimmistä taloudellisista unelmista. Tämän seurauksena kokonaisvarallisuuden kasvattaminen on jäänyt vähemmälle huomiolle. Laina-ajan pidentäminen antaa ennen kaikkea valinnanvapautta ja mahdollisuuden niin asumisen kuin muunlaistenkin unelmien toteuttamiseen, sanoo Tallbacka-Kitola.

Jo kesäkuussa Nordeassa on nähty, että pidempi laina-aika kiinnostaa sekä uusia että nykyisiä asuntolaina-asiakkaita koko Suomessa. Uusista asuntolainoista yli 30-vuotisten lainojen osuus on tällä hetkellä reilu 15 prosenttia. Olemassa oleviin lainoihin haetut muutokset pidensivät laina-aikaa keskimäärin noin kahdeksalla vuodella. Samalla kuukausittainen maksuerä pienentyi keskimäärin noin 350 euroa.

– Loppuvuotta kohden, kun mahdollisuus pidempiin laina-aikoihin tulee asiakkaillemme tutummaksi, odotamme, että vajaa kolmasosa uusista lainoista otetaan yli 30 vuoden laina-ajalla. Tämä mahdollistaa entistä useammalle säästämisen asuntolainan maksamisen ohella, mikä voi osaltaan kasvattaa myös säästämisastetta.

Säästämisasteen tasainen kasvu näkyy jo nyt myös Turun alueella, jossa kuukausisäästäjäasiakkaiden määrä nousi kolme prosenttia kolmen edellisen kuukauden aikana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lähes 33 000 suomalaisen veronpalautus uhkaa viivästyä tilinumeron puuttumisen vuoksi

Suomalaisilta saattaa jäädä elokuun veronpalautuspäivänä 3. elokuuta saamatta lähes 2,2 miljoonaa euroa veronpalautuksia, koska Verohallinnolta puuttuu heidän tilinumeronsa. Tilinumeroita puuttuu erityisesti nuorilta ensikertalaisilta. Tilinumeron ehtii ilmoittaa OmaVerossa viimeistään 27. heinäkuuta.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Simolankadulla

Simolankadulla tehdään 15.7.–30.11. viemäri- ja vesijohtotyötä Simolankatu 10:n ja Unilukkarinkadun välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Nordea: Asuntolainoissa neljänneksen kasvu Turun alueella

Talouden piristyminen alkaa näkyä Nordean myöntämien asuntolainojen määrissä. Turun alueella on myönnetty kevään ja alkukesän aikana 25 prosenttia enemmän asuntolainoja kuin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Lakimuutos laina-aikojen pidentämisestä on jo kesäkuussa lisännyt asuntolainojen pituutta ja vapauttanut rahaa kulutukseen ja muihin sijoituskohteisiin.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Kuninkojantiellä

Jyrsintä- ja päällystystyö tehdään 15.–17. heinäkuuta Raisiossa Kuninkojantiellä Kuninkojan liittymän ja Unikkokujan välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla. Liikenneympyrää ei jyrsitä eikä asfaltoida.

Vikingloton potti nousee noin viiteen miljoonaan euroon

Vikingloton kierroksella 29/2026 ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi viikon potti nousee noin viiteen miljoonaan euroon. Onnekas norjalainen voitti 6 oikein tuloksella reilut 3,8 miljoonaa euroa.

Vesilintujen metsästysrajoituksia jatketaan – metsähanhen metsästys sallitaan laajemmalla alueella

Tundrahanhia ja metsähanhia Sauvossa.

Maa- ja metsätalousministeriö on antanut vesilintujen metsästystä rajoittavat asetukset tulevan syksyn metsästyskaudelle. Asetusten tavoitteena on varmistaa vesilintujen metsästyksen kestävyys.

Kerro marja- tai sienireissusta läheisellesi

Marjastus- ja sienestyskaudet ovat kohta kuumimmillaan. Monet innostuvat lähtemään metsään keräämään luonnon antimia. Valitettavasti reissu ei mene aina suunnitelmien mukaan.

Jo pieni uima-allas parvekkeella on iso riski

Suomalaiset muuttavat helteillä pihansa ja parvekkeensa minikokoisiksi vesipuistoiksi. Pohjola Vakuutus muistuttaa, että vesi ei aina pysy siellä missä pitäisi – väärään paikkaan valuvat vesimassat voivat aiheuttaa isoja vahinkoja. Tilastojen mukaan erityisesti paljujen kärähtämiset kuuluvat kesän vahinkoihin.

Aalto-Setälä: Kokoomus haluaa puhtaat uimavedet koko maahan

Kansanedustaja ja itämeriparlamentaarikko Pauli Aalto-Setälä (kok.) pitää kokoomuksen tavoiteohjelmaan kirjattuja vesiensuojelua vahvistavia toimia merkittävänä edistysaskeleena Suomen järvien, jokien ja merialueiden tilan parantamiseksi. Aalto-Setälän mukaan tavoitteena pitää olla puhtaat uimavedet kaikkialla maassa.

Onnettomuusaltteimmat tieliittymät Kaarinassa

Uudenmaantie, Rakentajantien ja Koristontien risteys on Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen analyysin mukaan kaikkein onnettomuusalttein seudulla.

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen tuore analyysi osoittaa, että alueen onnettomuusalttiimpien tieliittymien joukossa on sekä uusia kohteita että pitkään riskialttiina säilyneitä liittymiä. Noin puolet kohteista on uusia verrattuna edelliseen tarkastelujaksoon. Samalla liikenneturvallisuudessa on havaittavissa kokonaisuutena myönteistä kehitystä.

Keräyspaperin paalaimessa palonalku Itäharjulla

Keräyspaperin paalaimessa syttyi keskiviikkona iltapäivällä palonalku Ilmarisenkadulla Itäharjulla. Henkilökunta sai sen sammumaan alkusammutuksella.

Mistä saa Suomen parasta kalaa?

Turun kauppahalli sijoittui kakkoseksi, kun kysyttiin maan parasta paikkaa nauttia kalaa.

Savonlinnan Kalastajan koju sekä Turun ja Tampereen kauppahallit ovat suomalaisten mielestä maan parhaita paikkoja nauttia kalaa. Tulokset käyvät ilmi Pro Kalan sosiaalisen median kyselystä, jossa lähes 200 suomalaista jakoi omat suosikkipaikkansa kalan ostamiseen ja syömiseen.

Sofia Virta: Pääministerin vastattava ainakin kuuteen kysymykseen

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan pääministeri Petteri Orpon selitys Garden Helsinki -hankkeen työllisyysluvuista ei poista päätöksentekoon liittyviä vakavia kysymyksiä. Päinvastoin jokainen uusi julkisuuteen tullut tieto näyttää herättävän enemmän kysymyksiä kuin antavan vastauksia.

Kadunrakennustyö jatkuu Itäisellä Rantakadulla, ajokaista suljettuna elokuun loppuun saakka

Kadunrakennustyö jatkuu Itäisellä Rantakadulla Tiilentekijänkadun ja Savenvalajankadun välillä 14.7.–31.8. Yksi on ajokaista pois käytöstä. Paikalla on liikennevalo-ohjaus.

Digi- ja väestötietovirasto: Opiskelija, tee muuttoilmoitus ajoissa

Heinä–elokuu on vuoden vilkkainta muuttoaikaa, kun erityisesti nuoret ja opiskelijat vaihtavat asuntoa. Digi- ja väestötietovirasto muistuttaa, että muuttoilmoitus kannattaa tehdä hyvissä ajoin, jotta tiedot päivittyvät ajoissa esimerkiksi Kelalle ja terveydenhuoltoon.

Koriston ja Kartanontien alikulkukäytävien rakentaminen alkaa

Kurkelantien ja Kartanontien risteysalueella otetaan käyttöön lyhyt kiertotie torstaina 16. heinäkuuta. Kiertotie on käytössä kesään 2027 asti. Se mahdollistaa tulevan liittymäalueen siltojen ja pohjanvahvistusten rakentamisen yhtäjaksoisesti ilman uusia tilapäisiä liikennejärjestelyjä.

Keskuskauppakamari: Perintö- ja lahjaveron uudistus toimisi myös Suomessa

Ruotsissa tehdyt perintö- ja lahjaveron uudistukset ovat vahvistaneet yritysten kasvua ja kotimaista omistajuutta. Keskuskauppakamari katsoo, että vastaava uudistus voisi toimia myös Suomessa.

Valvova silmä vainioiden yllä

Droneista on viljelijälle merkittävästi apua.

Droonit auttavat tunnistamaan pelloilta hukkakauran ja kasvitaudit ajoissa

Näköislehti

Urheilu

Inter hyvistä asetelmista Konferenssiliigan kotiotteluun FK Sarajevoa vastaan

Alie Conteh, Clinton Jephta ja Prosper Ahiabu saapuvat valmistaviin harjoituksiin keskiviikkona aamupäivällä. Taustalla päävalmentaja Vesa Vasara.

Inter venyi Konferenssiliigan ensimmäisen karsintakierroksen avausottelussa Sarajevossa 1–1-tasapeliin isäntäjoukkue FK Sarajevoa vastaan. Alie Conteh iski Interin avausosuman mutta FK Sarajevo nousi tasoihin vaihtomies Bartol Barišićin maalilla.

Pohjalta verkolle ponnistaen

Tomi Saarisen merkitys Loimulle on ensi kaudella valtava.

Loimun ja Tuto Volleyn miehistöt rakentuvat askel askeleelta

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.