Valvova silmä vainioiden yllä

Droneista on viljelijälle merkittävästi apua. Droneista on viljelijälle merkittävästi apua. Kuva: Getty Images

Droonit auttavat tunnistamaan pelloilta hukkakauran ja kasvitaudit ajoissa

Droonien ja satelliittien käyttö maataloudessa on viime vuosina lisääntynyt, mutta mitä kaikkea niillä voidaan nähdä sellaista, mitä viljelijän oma silmä ei tavoita tai huomaa?

Turun yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan projektiasiantuntija Dado Tokicin mukaan droonien avulla voidaan kattaa havaintojen tekemisessä huomattavasti laajempia alueita, eikä niiden käyttö vaadi samalla tavalla työvoimaa.

– Meillä on yhdessä projektissa tarkoitus kartoittaa pelloilta hukkakauraa. Normaalisti maanviljelijän on mentävä pellolle itse apulaistensa kanssa. Nyt kuvaamme koko alueen kyseisessä projektissa, ja olemme kehittäneet menetelmän, jolla tunnistamme hukkakauran ja erotamme sen tavallisesta kaurasta. On huomattavasti helpompaa kuvantaa alue ja tehdä analyysi yläilmoista käsin, Tokic kertoo.

Tokicin mielestä satelliittien hyödyntämisessä maatalouden tarpeisiin voi muodostua ongelmaksi se, että kuvan tarkkuus ei välttämättä riitä kaikkiin käyttötarkoituksiin.

– Satelliittikuvantamista voidaan hyödyntää muun muassa siihen, missä kohtaa peltoa on ongelmia kasvun kanssa. Satelliiteilla voidaan myös tutkia vesialueita. Satelliittikuvantamisen ongelmana on kuitenkin kuvien heikompi resoluutio, painottaa Tokic.

Tästä päästäänkin droonien tarjoamiin etuihin verrattuna satelliittikuvantamiseen. Resoluutio on Tokicin mukaan selvästi parempi. Toinen etu on hänen mukaansa se, että droonien käyttö on helpommin saavutettavissa kuin pääsy satelliittiteknologiaan.

– Droonit ovat paljon liikkuvampia. Toisaalta molempien yhteinen yhdistelmä on vielä parempi.

Teoriassa droonit voivat havaita kuivuuden aiheuttamaa stressiä pelloilla, kasvitauteja sekä tuhohyönteisten aiheuttamia haittoja. Erilaiset laikkutaudit, ruosteet ja homeet vaivaavat ohraa, kauraa ja vehnää, ja droniteknologian avulla voidaan ainakin saada tunnistettavuutta näihin tauteihin, muistuttaa Tokic.

– Meillä on parhaillaan käynnissä kolme projektia, ja yhdessä niistä käsitellään juuri näitä aiheita. Droonin avulla voidaan ainakin tunnistaa ne alueet, joilla tautitartuntaa on tapahtunut. Tällaisen teknologian käyttö voi ehkäistä tautien ja kuivuuden aiheuttamien vahinkojen etenemistä. Se voi myös helpottaa taudin löytämistä ja auttaa paikallistamaan sen ytimen viljassa.

Toinen esimerkki on viljan puinti tai sadonkorjuu, jossa droniteknologiaa voidaan hyödyntää, Tokic kuvailee.

Uusinta teknologiaa maatalouden tarpeisiin on Tokicin mukaan jo saatavilla, mutta sitä ei vielä hyödynnetä laajasti käytännön viljelyssä.

– Käytettävissä on monenlaisia drooneja. Niitä voidaan hyödyntää hyvin erilaisiin analyyseihin. Toistaiseksi niiden käyttö ei kuitenkaan ole vielä kovin laajamittaista, sanoo Tokic.

Droonien ja satelliittien käytöllä voidaan myös säästää rahaa silloin, jos kyetään tunnistamaan jokin viljoissa esiintyvä tauti, jonka seurauksena pahimmillaan menetettäisiin koko sato.

– Pahimmassa tapauksessa viljelijä voi menettää hukkakauran vuoksi merkittäviä summia rahaa. Teknologian merkitys onkin ennen kaikkea ennaltaehkäisevä. Ennen sadonkorjuuta voidaan tehdä tarvittavat toimenpiteet, ennen kuin on liian myöhäistä.

Tekoälystä on Tokicin mukaan nykyään merkittävää hyötyä myös maatalouden tukena.

– Kuvia otettaessa kerätään valtava määrä dataa, joka soveltuu hyvin tekoälyn käsiteltäväksi. Kerätyn aineiston lisäksi myös maalaisjärkeä tarvitaan, kun kehitetään omia tekoälysovelluksia, Tokic muistuttaa.

Kurt Hedborg

Keskuskauppakamari: Perintö- ja lahjaveron uudistus toimisi myös Suomessa

Ruotsissa tehdyt perintö- ja lahjaveron uudistukset ovat vahvistaneet yritysten kasvua ja kotimaista omistajuutta. Keskuskauppakamari katsoo, että vastaava uudistus voisi toimia myös Suomessa.

Nostotyö ohi, Itäinen Rantakatu avattu liikenteelle

Nostotyö Itäisellä Rantakadulla Myllysillan ja Paavo Nurmen puistotien välillä on päättynyt ja tie on avattu liikenteelle. Katu suljettiin tiistaina iltapäivällä kaivinkoneen noston vuoksi. Se kaatui osittain jokeen rantamuurin korjauksen yhteydessä.

Eurojackpotissa jaossa 50 miljoonaa euroa perjantaina

Eurojackpotin tiistain arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten pelin potti nousee noin 50 miljoonaan euroon. Illan arvonnassa löytyi reilun 450 000 euron suurvoitto Suomesta.

Epävarma rahoitus opiskelija-asuntorakentamisen pullonkaula

Asuntorakentamisen tukimuutokset ovat hidastaneet uusien opiskelija-asuntohankkeiden käynnistymistä ja rahoituksen tulevaisuus on epävarma.

Opiskelijamäärien nopea kasvu ja ennätyskorkea käyttöaste ovat lisänneet painetta opiskelija-asuntorakentamiseen. Keskeiseksi pullonkaulaksi on noussut rahoitus. Asuntorakentamisen tukimuutokset ovat hidastaneet uusien hankkeiden käynnistymistä ja rahoituksen tulevaisuus on epävarma.

Mies kuoli junan alle Piikkiössä

Piikkiön keskustan kohdalla tapahtui tiistaina iltapäivällä vähän ennen kahta raideliikenneonnettomuus, jossa mies menehtyi jäätyään junan alle.

Kansalliskirjasto tallentaa suomalaista saunakulttuuria kansalliskokoelmaan

Saunavihdat ovat osa suomalaista saunakulttuuria.

Kansalliskirjaston kesän teemakeräyksessä tallennetaan sauna-aiheista sisältöä Suomalaiseen verkkoarkistoon, joka on osa kansalliskokoelmaa. Keräys keskittyy tällä kertaa suomalaiseen saunakulttuuriin, saunatapahtumiin ja -yhteisöihin vuonna 2026. Ehdotuksia tallennettavista sauna-aineistoista voi tehdä avoimen verkkolomakkeen kautta 31. elokuuta saakka.

Lähes puolet suomalaisista ei ole varautunut eläkeaikaan

Taloudellinen tilanne on suurin syy, miksi suomalaiset eivät ole varautuneet eläkettä varten. Myös kaukaiseksi koettu eläkeaika saa lykkäämään varautumisen aloittamista.

Yritysten maksuviiveet helpottivat – suuryrityksissä viiveitä silti joka kolmannella

Intrumin tuore katsaus kertoo yritysten maksuviiveiden tasaantuneen alkuvuoden piikin jälkeen. Maksuviiveellisten yritysten osuus laski keväällä, mutta tarkempi tutkimus osoittaa viiveiden painottuvan edelleen suuriin yrityksiin ja tietyille toimialoille. Myös konkurssien määrä pysyy korkealla.

Keskon myynti kasvoi kesäkuussa

Keskon myynti kasvoi kesäkuussa 7,9 prosenttia. Vertailukelpoisesti myynti kasvoi 7,5 prosenttia.

Kadunrakennustyö katkaisee Tiilentekijänkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä elokuun loppuun saakka

Kadunrakennustyö katkaisee Tiilentekijänkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Itäisen Rantakadun risteyksen kohdalta 14.7.–31.8. Kiertotie on opastettu kulkemaan Vilhonkadun ja Tervahovinkadun kautta.

Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittelyajat tavallista pidempiä Kelassa

Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittely kestää tällä hetkellä Kelassa tavallista pidempään. Käsittelyaikojen pitenemiseen ovat syinä työttömyyden kasvu, opiskelijoiden valmistuminen ja ansiopäivärahakausien päättyminen. Kela arvioi saavansa tilanteen purettua lähiviikkojen aikana.

Tasoristeyksen turvalaitteet ja liikennevalot poissa käytöstä toistaiseksi Pansiontien ja Suikkilantien risteyksessä

Tasoristeyksen puomit sekä muut turvalaitteet ovat poissa käytöstä toistaiseksi tasoristeyslaitteiston vikatilan vuoksi Pansiontien ja Suikkilantien risteyksessä. Myös Suikkilantien ja Pansiontien risteyksen liikennevalot ovat poissa käytöstä.

Kuorma-auton moottoritilassa tulipalo Tiemestarinkadulla

Sorakuorma-auton moottoritilassa syttyi tulipalo Tiemestarinkadulla Runosmäessä tiistaina ennen puoltapäivää.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Markulantiellä

Markulantiellä tehdään jyrsintä- ja päällystystyötä Pulmussuontien ja Tampereen valtatien välillä 14.–24. heinäkuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Keväällä Suomessa todettu Salmonella Bovismorbificans -epidemia on ohi

Suomessa todettiin keväällä Salmonella Bovismorbificans -bakteerin aiheuttama tautirypäs. Tautirypääseen kuului yhteensä 64 tapausta, joiden epäillään saaneen tartunnan kotimaassa. Tapauksista 37 on varmennetusti samaa bakteerikantaa. Tapaukset todettiin valtaosin maaliskuun ja toukokuun välillä. Yksittäinen tapaus todettiin vielä kesäkuun puolella. Tällä hetkellä käytettävissä olevien tietojen mukaan epidemia on ohi kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL).

Öljynpoisto panssarilaiva Ilmarisen hylystä alkaa

Panssarilaiva Ilmarinen elokuussa 1941.

Öljyn poistaminen panssarilaiva Ilmarisen hylystä etenee. Tulevien viikkojen aikana Suomen ympäristökeskus, Merivoimat ja Rajavartiolaitos työskentelevät hylyllä pohjoisella Itämerellä, Utön saaren edustalla. Viranomaiset toivovat alueelle ja koko operaatiolle työrauhaa turvallisuuden varmistamiseksi.

Majoitus, virvoitusjuomat ja etenkin naudanliha kallistuivat kesäkuussa

Jos kesän lempiasioihin kuuluvat matkailu, uudet perunat ja lihan grillaaminen, sesonki voi tänä vuonna koitua kalliimmaksi.

Aina nauru edellä

Hannu Rantala, Antti Ainola ja Nuppu Ervasti solahtavat moniin työelämän rooleihin Ain naurain työtäs tee -komediassa.

Työelämän ikiaikaiset lainalaisuudet ja murros tarjoavat hyvät lähtökohdat komedialle

Näköislehti

Urheilu

Pohjalta verkolle ponnistaen

Tomi Saarisen merkitys Loimulle on ensi kaudella valtava.

Loimun ja Tuto Volleyn miehistöt rakentuvat askel askeleelta

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.