Suomalaisia osakkeenomistajia jo yli miljoona

Suomalaisten piensijoittajien määrä ylitti 1,017 miljoonaa – kasvu jatkuu markkinaheilunnasta huolimatta, mikä kertoo sijoittamisen vakiintumisesta osaksi suomalaisten varallisuuden rakentamista.

Pörssin kokonaisarvo kasvoi alkuvuonna yli 350 miljardiin euroon. Kasvua on noin kymmenen prosenttia verrattuna viime vuoden päätöstilanteeseen.Yhtiökohtaiset erot korostuivat ja omistajamäärät kasvoivat erityisesti finanssialan yhtiöissä.

Sijoittajakenttä monipuolistuu, mutta erot säilyvät: nuoret aktivoituvat ja osakesäästötilit yleistyvät nopeasti. Samaan aikaan miesten salkut ovat edelleen keskimäärin selvästi naisten salkkuja suurempia.

Suomalaisten osakkeenomistajien määrä jatkaa tasaista kasvuaan markkinoiden epävarmuudesta huolimatta. Vuoden alkukuukausina määrä nousi yli 1 017 000 osakkeenomistajaan. Huhtikuun lopussa omistajien määrä oli kasvanut noin 5 700 uudella omistajalla verrattuna viime vuoden päätökseen. Kehitys viittaa siihen, että osakesijoittaminen on vakiintumassa yhä vahvemmin osaksi suomalaisten varallisuuden rakentamista.

– Omistajamäärän kasvu markkinaheilunnasta huolimatta kertoo sijoittajien pitkäjänteisyydestä. Osakesijoittaminen nähdään yhä useammin keinona rakentaa varallisuutta pitkällä aikavälillä, sanoo Euroclear Finlandin Business Development Analyst Valtteri Väisänen tiedotteessa.

Pörssilistattujen yhtiöiden markkina-arvossa näkyi vaihtelua alkuvuonna markkinakehityksen mukana, mutta huhtikuuhun mennessä se nousi yli 350 miljardiin euroon. Kasvua on noin kymmenen prosenttia viime vuoden lopusta.

Markkinatilanteen valikoivuus näkyi yhtiöiden omistajamäärissä. Omistajamäärien kasvu oli suurinta finanssialan yhtiöissä, kuten Mandatumissa, Sammossa ja Nordeassa. Sen sijaan useiden suurten yhtiöiden, kuten Nesteen, Fortumin ja Nokian omistajamäärät laskivat.

Samaan aikaan ulkomaalaisomistuksessa tapahtui merkittäviä yhtiökohtaisia muutoksia. Kansainvälinen pääoma kohdistui valikoidusti eri yhtiöihin. Eniten ulkomainen omistusosuus laski EQ:lla, Harvialla, Admicomilla, Mandatumilla ja QT Groupilla. Ulkomaista omistusosuutta kasvattivat eniten Citycon, Leaddesk, Faron Pharmaceuticals, Tecnotree ja Neste.

– Omistajamäärien ja ulkomaalaisomistusosuuksien muutoksiin vaikuttavat tyypillisesti tulos- ja osinkokausi, yleinen markkinakehitys sekä sijoittajien allokaatiopäätökset. Laaja kotimainen piensijoittajapohja vahvistaa markkinan rakennetta ja sen toimivuutta, samalla kun institutionaalisten ja ulkomaisten sijoittajien liikkeet näkyvät omistusrakenteen muutoksina erityisesti yhtiö- ja sektoritasolla, Väisänen toteaa.

Vaikka osakesijoittaminen yleistyy myös naisten ja etenkin nuorten keskuudessa, omistusten jakautumisessa on edelleen selkeä ero. Naisten osuus osakeomistusten markkina-arvosta on vajaa kolmannes, ja miesten keskimääräinen osakesalkku on selvästi naisten salkkua suurempi.

Osakesäästötileillä olevien suomalaisyhtiöiden omistusten arvo oli huhtikuun lopulla lähes 3,2 miljardia euroa. Verrattuna vuoden 2025 loppuun kasvua oli 6,8 prosenttia, eli yli 200 miljoonaa euroa. Myös osakesäästötilien määrä jatkoi kasvuaan: yli 460 tuhannella suomalaisella on osakesäästötili, mikä on lähes 20 000 tiliä enemmän kuin vuoden 2025 lopussa. Kovinta kasvua tilien avaamisessa oli alaikäisten (6,2 %) ja 18-29-vuotiaiden (6,0 %) ikäluokissa. Määrällisesti eniten tilejä avattiin 18-29-vuotiaille. Tässä ikäryhmässä kasvua oli yli 6 300 osakesäästötiliä.

Miesten osakesäästötileillä olevien omistusten arvo on keskimäärin 7 978 euroa, kun taas naisten salkut ovat arvoltaan keskimäärin 4 878 euroa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun Aleksis Kivi-kerhon stipendit jaossa koulujen kevätjuhlissa

Turun Aleksis Kivi – kerho on vuodesta 2005 jakanut abiturienteille ja yhdeksäsluokkalaisille suunnattuja kulttuuristipendejä yli 400. Palkittavat oppilaat on valittu Turun seudun äidinkielen opettajien ehdotusten pohjalta. Stipendien tarkoituksena on rohkaista lahjakkaita oppilaita syventämään kirjallisia harrastuksiaan kansalliskirjailijamme Aleksis Kiven hengessä.

Nuorten tekemää taidetta Piikkiön kirjaston nuorten nurkkaan

Ulla Suonio.

Piikkiön kirjastossa julkistetaan maanantaina 1. kesäkuuta piikkiöläisten nuorten toteuttama yhteisötaideteos Yhteyksiä. Piikkiön kirjaston nuorten tilaan on nuorten ehdoilla ja kuntalaisten ideoilla toteutettu yhteisötaidetta. Taideteos on Piikkiön yhtenäiskoulun oppilaiden käsialaa. Nuorten työskentelyä on ohjannut Piikkiön yhtenäiskoulun kuvataiteen opettaja, kuvataiteilija ja taiteen maisteri Ulla Suonio .

Suomalaisia osakkeenomistajia jo yli miljoona

Suomalaisten piensijoittajien määrä ylitti 1,017 miljoonaa – kasvu jatkuu markkinaheilunnasta huolimatta, mikä kertoo sijoittamisen vakiintumisesta osaksi suomalaisten varallisuuden rakentamista.

Anneli Hillin monotypioita Taidekappelissa kesäkuussa

Anneli Hilli. Irralliset.

Anneli Hillin taidenäyttely Väriä on esillä Pyhän Henrikin ekumeenisessa taidekappelissa kesäkuussa. Näyttelyssä on ihmishahmoja, joilla Hilli kuvaa ihmisen menneisyyden, jatkuvuuden ja olemassaolon perustaa, perhettä ja sukua.

Kansa ikääntyy, katkeaako kamelinselkä?

Kansa ikääntyy ja eläköityy. Ja varallisuus yksilöillä kaventuu. Hallituksen avulla ja ilman sitä.

Hämähäkkitontille halutaan korkeatasoinen hotelli

Hämähäkkitontille halutaan korkeatasoinen hotelli. Sellainen halutaan toteuttaa Hämähäkkitontille.

Pekka Vaurola Lounais-Suomen vuoden yrityskummiksi

Pekka Vaurola.

Somerolainen yrityskummi Pekka Vaurola on valittu Lounais-Suomen vuoden yrityskummiksi tunnustuksena pitkäjänteisestä ja vaikuttavasta työstään alueen yrittäjien tukena.

Turun kaupunki järjestää lapsille ja nuorille maksutonta kesäruokailua

Turun kaupunki järjestää lapsille ja nuorille maksutonta kesäruokailua 1.–26. kesäkuuta eri puolilla Turkua. Ruokailuja toteutetaan Kivaloma kulmilla -toiminnassa sekä 4H-yhdistyksen, Voimaa vanhemmuudesta -hankkeen ja FC Interin kesätoiminnoissa.

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.

Autotallirakennus tuhoutui tulipalossa Liedossa

Noin 80 neliömetrin kokoinen autotallirakennus tuhoutui tulipalossa pahoin maanantaina iltapäivällä Pappilanpolulla Liedossa. Pelastuslaitos sammutti ja raivasi palavan rakennuksen.

Kurkkumopo GP:n voittaja ratkesi – 5-vuotias Kaisla ajoi finaaliin huippuajalla

Kurkkumopo GP:n finaali ajetaan Ahvenamaalla.

Hansakorttelissa lauantaina järjestetty ahvenanmaalainen Kurkkumopo GP keräsi innokkaita juniorikuljettajia mittelemään nopeudesta ja tarkkuudesta legendaarisilla kurkkumopoilla. Päivän nopeimman ja puhtaimman suorituksen ajoi turkulainen 5-vuotias Kaisla huimalla 20 sekunnin ajalla. Ajat vaihtelivat 20 sekunnista minuuttiin ja 20 sekuntiin.

Seuraamusmaksu kuudelle panttilainauslaitokselle

Aluehallintovirasto aloitti panttilainauslaitosten rahanpesulain mukaiset tarkastukset vuonna 2021. Alalle kohdistettiin vuosina 2024–25 tehovalvontaa, jonka aikana aluehallintovirasto teki tarkastuksia yhdeksään panttilainauslaitokseen. Tehovalvonnan päättyessä on tarkastettu 12 panttilainauslaitosta, joista kuudelle määrättiin seuraamusmaksu rahanpesulain velvoitteiden laiminlyönnistä.

Turun ylioppilasteatterin kesäproduktiossa nuoriso on pilalla ja tanssii siveettömyyden uhallakin

Vehka Liimatainen, Verna Laine, Emmi Astikainen, Aino Murtoniemi ja Topi Saarenoja.

Ensi kesänä Liedon Vanhalinnassa soi pelimannimusiikki, kun Härkätallin vintti muuntautuu laittomien nurkkatanssien estradiksi. Turun ylioppilasteatterin kesäproduktio Siveettömät on musiikkiteatteriesitys sota-ajan Suomessa vuosina 1939–1948 vallinneesta tanssikiellosta ja nuorista aikuisista, jotka aikansa tiukoissa raameissa pyrkivät rakentamaan omanlaistaan elämää. Lavalla tanssii ja laulaa kymmenpäinen näyttelijäkaarti livebändin säestämänä.

Liedon Säästöpankkisäätiö, Varsinais-Suomen Osuuspankki, LähiTapiola Varsinais-Suomi, TOP-Säätiö ja Oy Lunden Ab lahjoittavat Turun yliopistolle 600 000 euroa liiketoimintasääntelyn professuuriin

Oikeustieteelliseen tiedekuntaan perustettava lahjoitusprofessuuri vahvistaa tiedekunnan EU:n liiketoimintasääntelyn korkeatasoista tutkimusosaamisen keskittymää merkittävällä tavalla.

Yhteisötaideteos tarjoaa tavan purkaa ympäristösurua Vanhalla Suurtorilla

Vespa Laine.

Fern Orchestran taiteilijat ohjaavat lyyrisen Keijunta -yhteisötanssiteoksen Vanhalla Suurtorilla 12. kesäkuuta ja 13. kesäkuuta.

Uhan kasvaessa mielipiteet muuttuvat

Monet mieltävät sodan ja turvallisuuspolitiikan asioiksi, jotka ovat kaukana omasta arjesta ja jotka kuuluvat ainoastaan poliittisille päättäjille ja sotilasasiantuntijoille. Maailman turvallisuustilanteen muutokset vaikuttavat kuitenkin myös kansalaisten käsityksiin puolustuksesta, sotilasyhteistyöstä ja kansainvälisistä liittoumista. Mutta kun uhkan koetaan olevan lähempänä, arvioimme aiempia käsityksiämme uudelleen.

Liikennejärjestelyjä Kurkelantiellä ja Saaristotiellä

Kurkelantiellä ja Saaristotiellä otetaan kesäkuun alussa käyttöön liikennejärjestelyjä. Liikennejärjestelyjä valmistellaan käytännössä toukokuun viimeisellä viikolla, ja ne otetaan käyttöön 1. kesäkuuta alkavalla viikolla.

Ammattilaiset jalkautuvat nuorten pariin juttelemaan nikotiinittomuudesta

Nikotiinipusseissa käytetään lapsia ja nuoria houkuttelevia makuja ja pussien nikotiinimäärät voivat olla moninkertaisia tupakkaan verrattuna. Varsinais-Suomen hyvinvointialueen ja yhteistyökumppaneiden ammattilaiset jalkautuvat nuorten pariin tarjoamaan tietoa nikotiinituotteiden haitoista.

Näköislehti

Urheilu

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.

Otteluanalyysi: Inter vei derbyn kahdella puskumaalilla

Jasse Tuominen teki Interin voittomaalin.

Lisää tätä. Lämmin iltapäivä, täysi tupa, fanien laulut ja tifot. Harvinaista herkkua suomalaisessa jalkapalloilussa. Itse pelikin, ensimmäinen paikallismatsi jalkapalloilun Veikkausliigassa lähes kuuteen vuoteen Interin ja TPS:n välillä, oli ihan kelpo ottelu. Yleensä derbyt ovat asemasotaa, jossa tapahtumia on vähän mutta nyt oli toisin. Kovia taklauksia nähtiin mutta myös tilanteita.

Viisi ikimuistoista Kupittaan derbyä

Derbyt ovat kovaa taistoa. Pallosta kamppailivat elokuussa 2020 Interin Timo Furuhom ja Rick Ketting sekä TPS:n Sami Rähmönen, Aldyir Hernandez ja Rasmus Holma.

Inter ja TPS kohtaavat 23. toukokuuta Veikkausliigaottelussa kuuden vuoden tauon jälkeen. Derbyjen paluun kunniaksi muistelemme aiempia ikimuistoisia derbyjä.

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Puukkokatsomo: Pitkä tie maailmanmestareiksi

Leea Kaisti.

Palataan vielä toviksi salibandyn alle 19-vuotiaiden naisten MM-kisoihin, jotka päättyivät Suomen kultajuhliin. FBC Loiston ja TPS:n pelaajia oli kultajoukkueessa yhteensä seitsemän. Tuoreita maailmanmestareita ovat muun muassa Ella Virtanen , Leea Kaisti , Aada Honkuri , Minnea Kärki , Janella Järvinen , Neea Rinne ja Ella Holopainen .

Kristian Tuohilammesta väliaikainen Tuto Hockeyn toimitusjohtaja

Kristian Tuohilampi.

Tuto Hockey ja toimitusjohtaja Toni Arppe ovat purkaneet sopimuksensa. Arppe ehti olla Tuton toimitusjohtajana vain vajaan vuoden. Tuton väliaikaisena toimitusjohtajana toimii pitkään Tutoa kaukalon puolella edustanut Kristian Tuohilampi . Muutos liittyy Tuton omistajamuutoksiin.