Talvilomaviikolla sukelletaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan

Talvilomaviikolla voi luistella tekojäillä ja luonnonjäillä. Talvilomaviikolla voi luistella tekojäillä ja luonnonjäillä. Kuva: Lennart Holmberg

Turussa lapset ja nuoret pääsevät talvilomaviikolla sukeltautumaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan. Ohjelmassa on hyönteisaiheisia työpajoja, luistelua, uimista, sanataidetehtäviä, museoseikkailuja sekä nuorten omia tapahtumia. Iloa ja tekemistä riittää viikon jokaiselle lomapäivälle.

Lastenkulttuurikeskus Färissä surisee ja pörisee: Taidepajassa valmistetaan kummallisia hyönteisiä ja Timantissa ihmetellään mehiläisten elämää sekä öttiäisiä mikroskoopeilla asiantuntijoiden opastuksella. Lukunurkassa voi tutustua hyönteiskirjoihin. Maksulliseen Taidepajaan on ennakkoilmoittautuminen. Timanttiin on vapaa pääsy tiistaista torstaihin 17.–19. helmikuuta, ei ilmoittautumista.

Turun pääkirjaston lasten alue Saaga muuttuu tunteiden ja tarinoiden tutkimusmaaksi, jossa voit lähteä etsimään, iloa ja rohkeutta ja napata mukaan kirjavinkkejä. Luvassa on luukkusuunnistusta, sanataidetehtäviä sekä Ilon ja onnen puu, johon voi jättää omia ajatuksiaan. Lomaviikolla myös Turun kaupunginteatterin innoittama Pinokkio-työpaja 18. helmikuuta.

Museot vievät tarinoiden ja historian pariin seikkailemaan Pikkuritarikierroksille Turun linnaan ja tutustumaan herrasväen elämään Qwenselin taloon. Suomen luontoa ja eläimiä voi ihmetellä Biologisessa museossa ja Kuralan Kylämäessä ulkoillaan, askarrellaan ja paistetaan makkaraa. Museoiden talvilomaviikkojen ohjelma.

Teko- ja luonnonjäillä sekä Varissuon jäähallin yleisövuoroilla luistellaan. Nunnavuoressa pulkkaillaan ja hiihdetään. Lapsille järjestetään hiihtokouluja ruotsiksi 18. helmikuuta ja 20. helmikuuta (ennakkoilmoittautuminen). Vesipetoja ilahduttavat Impivaaran uimahallin vesiliukumäki, hyppylavat ja Wibit-rata. Sunnuntaisin liikutaan lasten ihmemaissa.

Nuorten taide- ja toimintatalo Vimman talviloma pitää sisällään tulevaisuuden unelmia, musiikkia, tanssia, korujen näpräämistä ja Jeopardy-visailua. Vimman talvilomaa vietetään keskiviikosta perjantaihin 18.–20. helmikuuta.

Nuorten neuvontatalo Hjelt palvelee 16–28-vuotiaita talvilomalla normaalisti maanantaista perjantaille kello 12–15. Palvelut ovat maksuttomia ja luottamuksellisia.

Kaupungin nuorisotiloissa on talvilomalla tarjolla monipuolista toimintaa. Nuorisotilojen pääkohderyhmää ovat 13–18-vuotiaat, mutta joissain tiloissa toimintaa on myös 9–12-vuotiaille ja palveluja yli 18-vuotiaille. Tilojen tarkat aukioloajat ja toimintatiedot löytyvät nuorisotilojen Instagram-tileiltä.

Nuorisotyön nuotiotulilla on mahdollisuus fiilistellä kauppatorilla. Pop up -nuotiot ovat torilla lomaviikon tiistaina ja keskiviikkona 17.–18. helmikuuta kello 13–18. Kaupunki tarjoaa lämmintä mehua. Omia makkaroita voi grillata. Nuotiotulilla juhlistetaan myös kaupungin 80-vuotiasta nuorisotyötä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Arppa ja Seinamo Sey Kesärauhan esiintyjäkaartiin

Arppa esiintyy Linnanpuistossa sunnuntaina 14. kesäkuuta 8-pack-kokoonpanonsa kera.

Kesärauha juhlitaan 12.–14. kesäkuuta Linnanpuistossa. Kesärauhan kävijätutkimuksen toivotuimpiin kansainvälisiin artisteihin lukeutuu vuosi toisensa jälkeen ruotsalainen laulajatähti Seinabo Sey . Kriitikoiden ylistämä ja Ruotsin Grammis-palkinnoilla soundistaan palkittu artisti tähdittää Kesärauhan avauspäivää perjantaita. Younger -kappaleellaan kansainväliseksi ilmiöksi noussut Seinabo Sey yhdistelee tuotannossaan soulia ja poppia.

Kela-taksien kilpailutus käynnistyy koko maassa

Kela on käynnistänyt sairausvakuutuksesta korvattavien taksimatkojen ja -palveluiden kilpailutuksen koko maassa. Hankintailmoitukset on julkaistu 2. helmikuuta. Uusien sopimusten mukainen palvelu alkaa 1.1.2027.

Verenluovutusta Åbo Svenska Teaterin Päänäyttämöllä 5. helmikuuta

Teatterin ja Veripalvelun yhteistyö käynnistyi vuonna 2017.

Veripalvelu järjestää verenluovutustilaisuuden yhteistyössä Åbo Svenska Teaterin (ÅST) kanssa torstaina 5. helmikuuta kello 12–18. Verenluovutus toteutetaan yhdessä Turun seudun opiskelijajärjestöjen kanssa.

Tammikuu oli kylmä, vähäsateinen ja melko pilvinen

Lapissa oli tuntureita lukuun ottamatta harvinaisen kylmää: viimeksi kylmempi tammikuu koettiin lähes 40 vuotta sitten.

Talvilomaviikolla sukelletaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan

Talvilomaviikolla voi luistella tekojäillä ja luonnonjäillä.

Turussa lapset ja nuoret pääsevät talvilomaviikolla sukeltautumaan taiteen, liikunnan ja tarinoiden maailmaan. Ohjelmassa on hyönteisaiheisia työpajoja, luistelua, uimista, sanataidetehtäviä, museoseikkailuja sekä nuorten omia tapahtumia. Iloa ja tekemistä riittää viikon jokaiselle lomapäivälle.

Lahjasolusta syntyneellä mahdollisuus selvittää luovuttajan henkilöllisyys

Lahjasolulla alkuunsaaneet henkilöt voivat saada Lupa- ja valvontaviraston rekisteristä tiedon sukusolun lahjoittajan henkilöllisyydestä. Hedelmöityshoitolaki tuli voimaan 1.9.2007 ja laskennallisesti ensimmäiset lahjasolusta syntyneet lapset täyttävät 18 vuotta toukokuussa.

Veturikadulle 76 uutta vuokra-asuntoa

Osoitteisiin Veturikatu 1 ja 3 Logomon viereen valmistui 76 uutta vuokra-asuntoa,

– Muutamat asukkaat ovat jopa todenneet, että voiko kohde olla vuokratalo. Niin laadukkaiksi talot on koettu. Totta kai myös erinomainen sijainti rautatieaseman vieressä ja kohtuuhintaiset vuokrat ovat asukkaiden mieleen. Moni arvostaa myös sitä, että autohallista pääsee suoraan porrashuoneisiin. Kehuja ovat saaneet myös kahdeksannen kerroksen asuntojen avarat näkymät kaupungin ylle, kertoo vuokrauspäällikkö Crista Laine tiedotteessa.

Tutkimus: Masennuslääkitys ei lisää aivovamman jälkeistä kuolemanriskiä

Turun yliopistollisen keskussairaalan (Tyks) johtama rekisteritutkimus osoittaa, ettei ennen tapaturmaa käytetty masennuslääkitys heikennä tapaturmaisen aivovamman lyhytaikaisennustetta. Neurology -lehdessä 26. tammikuuta julkaistu tutkimus kattoi yli 54 000 sairaalahoitoon joutunutta aivovammapotilasta vuosilta 2005–18.

Luomukorvaus nousi vuoden alussa

Luomukorvauksen noston toivotaan parantavan luomutuotannon edellytyksiä ja lisäävän tuotantoa.

Luomukorvauksen tukitasoja on korotettu noin 15 prosenttia vuoden alusta. Korotus on osa Suomen yhteisen maatalouspolitiikan strategiasuunnitelman (CAP) muutosta.

Hälytysajoneuvot saavat vihreän valon koko Suomessa

Suomi on saamassa kansallisen liikennevaloetuuspalvelun, joka ohjaa ambulanssit, paloautot ja ensihoidon yksiköt risteyksistä ”vihreässä aallossa” sujuvasti läpi koko maan. Kesällä käyttöön tuleva järjestelmä nopeuttaa apua perille ja vähentää riskejä vilkkaissa risteyksissä.

Särjen ja neulasten värejä

Markku Tuukkasen näyttely Särjen ja neulasten värejä on esillä Piikkiön kirjastossa 18.2.–30.3.

Tulipalo sähköpääkeskuksessa pimensi kahdeksan kerrostaloa Kärsämäessä

Kerrostalon sähköpääkeskuksessa syttyi tulipalo Ampumakentänkadulla Kärsämäessä sunnuntaina illalla. Pelastuslaitoksen saapuessa kohteeseen tulipalo oli sammunut itsestään ja pelastuslaitoksen tehtäväksi jäi tilojen varmistaminen.

Maanteiden talvikunnossapidolle kohtalaisen hyvä välitodistus

Maanteiden talvikunnossapidossa on onnistuttu tähän asti kohtalaisen hyvin, vaikka hankaliakin kelejä on ollut. Pääkaupunkiseudulla oli alkuvuoden pakkasten myötä nykyisin varsin harvinainen vakiintuneen talvikelin jakso, kun taas Etelä-Lapissa sateisen joulukuun myötä kului ennätysmäärä liukkaudentorjunta-aineita. Talvi jatkuu, mutta katseita käännetään jo osin myös kohti kevättä.

Varsinais-Suomen kunnissa työvoiman saatavuudessa mittaushistorian parhaat lukemat

Kevan kunta- ja hyvinvointialuepäättäjäbarometri kertoo kuntien ja hyvinvointialueiden työvoimasaatavuuden parantuneen merkittävästi. Myös Varsinais-Suomessa hakijatilanne on hyvällä tolalla, 60 prosenttia vastaajista kertoo hakijoita olleen riittävästi.

Inga Hannukainen jatkaa TPS-paidassa

Inga Hannukainen.

Viime kaudella ensikosketuksensa Kansallisessa Ykkösessä saanut Inga Hannukainen , 18, jatkaa TPS-puolustuksessa myös kaudella 2026. Lempinimellä Inkku tunnettu Hannukainen on TPS:n oma kasvatti, joka on edennyt junioripolkua Piikkiön Palloseuran ja Maskun Palloseuran kautta Tepsiin. Oikeajalkainen puolustaja on tunnettu joukkueessa erityisesti vahvana yksi vastaan yksi -puolustajana ja vahvana fyysisenä puolustajana.

Kasvomurtuma voi kätkeä hengenvaarallisen aivovamman

Kasvomurtuma ei ole vain esteettinen tai paikallinen vamma ja niitä esiintyy jopa 10–15 prosentilla kaikista traumapotilaista. Kasvomurtuma voi kätkeä hengenvaarallisen aivovamman, joka voi jäädä helposti huomaamatta.

Life on a Leaf avaa ovensa ArkMuoto-festivaalissa ensi lauantaina

Life on a Leaf -talossa on avoimet ovet ensi lauantaina.

Life on a Leaf kutsuu ystävät, perheet ja eri sukupolvet tutustumaan yhdessä lehden muotoiseen taloon, joka tuntuu kuin suoraan satukirjasta. Turussa sijaitseva Life on a Leaf on taiteilija Jan-Erik Anderssonin rajoja ylittävä kokonaistaideteos, jossa taide, arkkitehtuuri ja asuminen kietoutuvat yhteen ainutlaatuisella tavalla.

Yrttiaho: Hävittäjäkaupasta tehtävä uusi arvio vielä kevään aikana

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) pitää välttämättömänä, että eduskunta ja hallitus tekevät uuden arvion amerikkalaisten F-35 hävittäjien hankkimisesta Suomelle. Yrttiaho kannattaa entisen ulkoministerin Erkki Tuomiojan (sd.) ehdotusta hävittäjäkaupan perumisesta.

Näköislehti

Urheilu

Inga Hannukainen jatkaa TPS-paidassa

Inga Hannukainen.

Viime kaudella ensikosketuksensa Kansallisessa Ykkösessä saanut Inga Hannukainen , 18, jatkaa TPS-puolustuksessa myös kaudella 2026. Lempinimellä Inkku tunnettu Hannukainen on TPS:n oma kasvatti, joka on edennyt junioripolkua Piikkiön Palloseuran ja Maskun Palloseuran kautta Tepsiin. Oikeajalkainen puolustaja on tunnettu joukkueessa erityisesti vahvana yksi vastaan yksi -puolustajana ja vahvana fyysisenä puolustajana.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Tim Söderlund Leger jättää TPS:n

Tim Söderlund Leger.

Turun Palloseura ja hyökkääjä Tim Söderlund Leger ovat purkaneet pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.

Puukkokatsomo: Kentät kuntoon Kupittaalla

Cira Virta.

Cira Virta , Tuulia Lahti , Jenna Saario … Kalliiksi tuntuvat käyvän Kupittaan palloiluhallin olosuhteet turkulaisille salibandyjoukkueille.