Alkoholittomien oluiden suosio kasvaa yhä
Alkoholittomien oluiden myynti kasvoi litroissa viime vuonna Suomessa noin yhdeksän edellisestä vuodesta. Litrat ovat yhä pieniä verrattuna koko olutmarkkinaan, mutta kasvun jatkuttua pitkään on alkoholittomista oluista ja muista alkoholittomista panimojuomista tullut jo merkittävä kategoria. Tämä näkyy erityisesti suurten markettien juomaosastoilla, missä alkoholittomille panimojuomille on omat, laajat hyllynsä tai jopa osastonsa.
Kategoria kasvaa edelleen uusista käyttäjistä. Sinebrychoffin teettämässä kyselyssä joka neljäs sanoo ostaneensa ensimmäisen kerran alkoholitonta olutta viimeisen vuoden aikana. Kuluttajat ovat huomanneet, että alkoholittomien oluiden maku on kehittynyt viime aikoina parempaan suuntaan. Alkoholiton olut nähdään sopivan hyvin myös ruoan kanssa nautittavaksi.
– Alkoholittomat oluet eivät eroa sen suuremmin muista juomatuotteista. Käyttötilanne määrittelee usein juoman valintaa. Alkoholittomia oluiden käyttötilanteita ovat etenkin saunominen, illanvietot, rentoutuminen ja tietenkin jano, Sinebrychoffin olutkategorian markkinointijohtaja Niklas Rinne sanoo tiedotteessa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















