Uusia sijoituksia rahastoihin lähes miljardi euroa

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin marraskuussa yhteensä 973 miljoonaa euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaan vaikutti kielteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa kuitenkin lähes 200 miljardia euroa.

Uusia pääomia sijoitettiin kaikkiin päärahastoluokkiin. Osakerahastoihin sijoitettiin uusia varoja yhteensä 482 miljoonaa euroa, yhdistelmärahastoihin 129 miljoonaa euroa, pitkän koron rahastoihin 314 miljoonaa, lyhyen koron rahastoihin 33 miljoonaa euroa ja vaihtoehtoisiin rahastoihin yhteensä 16 miljoonaa euroa.

Marraskuussa globaalit pääosakeindeksit tekivät korjausliikkeen alaspäin, kun epäilyt isojen yhdysvaltalaisten teknologiayhtiöiden investointien kannattavuudesta kasvoivat. Epävarmuus lisääntyi ja painoi globaalisti osakekursseja alaspäin. Yhdysvalloissa osakemarkkinat lähtivät nopeasti toipumaan, kun markkina-arvoltaan suurin teknologiayhtiö Nvidia julkaisi kolmannen vuosineljänneksen tuloksensa, joka ylitti analyytikoiden ennusteet. Nvidian tulosjulkistus vähensi markkinoiden huolia tekoälybuumista ja sen puhkeamisesta.

Kuun lopussa globaalien osakemarkkinoiden elpyminen hidastui, kun Japanin hallitus hyväksyi suuren tukipaketin, jonka arvioitiin kiihdyttävän maan inflaatiota. Japanin pitkät korot nousivat merkittävästi. Japanin velka on yli 230 prosenttia maan bruttokansantuotteesta, joten merkittävä nousu koroissa nostaisi valtion lainanhoitokuluja. Japanilla on ollut pitkään intressi pitää korot lähellä nollaa ja maan valuutta vakaana. Maailmanlaajuisesti spekulatiiviset sijoittajat ovat ottaneet tilanteesta hyödyn irti: he ovat ottaneet lainaa jeneissä ja sijoittaneet ne tuottavampiin kohteisiin muualle (ns. carry trade).

Korkosijoittajalle marraskuu oli vaihteleva. Epävarmuudet osakemarkkinoilla heijastuivat korkomarkkinoille laskevina korkoina, mikä vaikutti positiivisesti korkosijoituksiin keskittyvien rahastojen arvostuksiin. Kuun lopussa uutiset Japanin elvytyspaketista ja odotukset keskuspankin kiristyvästä rahapolitiikasta nostivat Japanin pitkiä korkoja, mikä kavensi korkoeroa mm. Yhdysvaltoihin nähden. Korkoeron pienentymisen myötä ja jenin vahvistumisen pelossa carry trade -strategiaan luottaneet sijoittajat myivät Japanin ulkopuolisia sijoituksiaan kotiuttaakseen varoja. Pitkien valtionlainojen korot nousivat tämän seurauksena muun muassa Yhdysvalloissa ja Euroopassa.

– Kasvaneen epävarmuuden seurauksena sijoittajat hajauttivat marraskuussa sijoituksia kaikkiin päärahastoluokkiin. Osake- ja korkorahastojen lisäksi yhdistelmärahastot kiinnostivat sijoittajia. Osakerahastoissa pääomia hajautettiin eniten globaalisti ja Eurooppaan sijoittaviin rahastoihin. Saksassa kuluvana vuotena päätetyt isot talouden tukipaketit astuvat voimaan vasta ensi vuonna, joiden arvioidaan vaikuttavan myönteisesti koko Euroopan talouteen, analysoi johtava asiantuntija Mariia Somerla Finanssiala ry:stä (FA) tiedotteessa.

– Nettomerkinnät Suomeen sijoittavaan osakerahastoluokkaan ovat jääneet kuluvana vuotena kumulatiivisesti miinukselle, vaikka sen 12 kuukauden tuotto on osakerahastoluokista paras. Todennäköisesti sijoittajat tekivät kuluvana vuonna suoria osakepoimintoja Helsingin pörssistä vielä korkeampien tuottojen toivossa, Somerla jatkaa.

Osakerahastoissa uusia pääomia sijoitettiin Suomeen, Eurooppaan, Pohjois-Amerikkaan, Japaniin, Tyynenmeren alueelle, kehittyville markkinoille ja globaalisti sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 649 miljoonaa euroa. Varoja lunastettiin Pohjoismaihin ja toimialoille sijoittavista rahastoista yhteensä 168 miljoonaa euroa. Sharpen mittarilla mitattuna Suomeen sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten (Sharpe 12 kk 1,18). Mitä suurempi Sharpen luku on, sitä paremmin rahasto on tuottanut suhteessa riskiinsä.

Pitkän koron rahastoissa uusia varoja sijoitettiin pääasiassa euroalueen valtioriskiin ja globaalisti luokiteltuihin yrityslainoihin sijoittaviin rahastoihin yhteensä 352 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin kehittyville markkinoille, globaalisti valtioriskiin ja euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittavista rahastoista yhteensä 52 miljoonaa euroa. Parhaaseen vuosituottoon ylsivät kehittyville markkinoille sijoittavat rahastot 4,6 prosentin keskimääräisellä tuotolla. Sharpen mittarilla mitattuna euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten (Sharpe 12 kk 0,92).

Sp-rahastoyhtiön toimitusjohtaja Petteri Vaarnanen huomauttaa, että tapahtumarikas marraskuu osoitti pitkäjänteisyyden merkityksen sijoittamisessa. Kuukausi oli kahtiajakoinen erityisesti Yhdysvalloissa, jossa teknologiaosakkeiden osakekurssit laskivat voimakkaasti ja vetivät osakeindeksejä alaspäin.

Kuukauden loppupuolella markkinat elpyivät ja kokonaisuutena kuukaudesta muodostui tuottojen näkökulmasta aika tavanomainen.

– Tarkasteltaessa kuukausittaisia nettomerkintöjä voidaan nähdä, että suomalaisten luottamus sijoitusmarkkinoiden kehitykseen ei horjunut ja sijoitusrahastoihin tehtiin nettomerkintöjä lähes miljardin euron arvosta. Säästöpankkirahastojen osalta yhdistelmärahastojen kysyntä jatkui vahvana. Kokonaisuutena nettomerkinnät olivat positiiviset, vaikkakin kasvu oli aikaisempia kuukausia jonkin verran hitaampaa, Vaarnanen toteaa.

Vuoden alusta lähtien FA:n rahasto- ja omaisuudenhoitojohtokunnan jäsenet kommentoivat FA:n rahastotiedotteessa markkinaa kuukausittain.

Tilastokeskuksen vuoden 2024 varallisuustutkimuksen mukaan noin 1,67 miljoonalla suomalaisella oli rahastosijoituksia. Sijoitusrahastovarallisuuden mediaani on 4 872 euroa. Suomeen on rekisteröity 19 rahastoyhtiötä. Kotimaisten sijoitusrahastojen lukumäärä oli yhteensä noin 550.

ESG-arvosana mittaa rahaston omistusten kykyä hallita ympäristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä keski- ja pitkän aikavälin riskejä ja mahdollisuuksia. Rahastojen ESG-tekijöistä ei ole vielä yhtenäistä sääntelyä tai ohjeistusta. Siksi eri palveluntuottajien tarjoamat luvut voivat jonkin verran vaihdella rahastoittain, kohdeyhtiöittäin ja markkinoittain.

Suomen Sijoitustutkimus Oy:n FA:lle tuottama Rahastoraportti sisältää MSCI Inc:n analyysiin perustuvat rahastokohtaiset ESG-arvosanat ja ESG-kattavuuden. Ne kuvaavat sitä, miten rahaston sijoitukset huomioivat sosiaalisia, ympäristöllisiä sekä hallinnollisia tekijöitä. Luvut tarjoavat työkalun tarkastella vastuullisen sijoittamisen aspektia rahastoissa. ESG-arvosanojen asteikko on 0–10, jossa 10 on paras mahdollinen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turvallisuusalan kehitys houkuttelee investointeja Turkuun

Jukka Holkeri.

Turun seudun meriteollisuuden ja autonomisten järjestelmien huippututkimus, osaaminen sekä vahva yrityskenttä muodostavat ainutlaatuisen pohjan turvallisuus- ja kaksoiskäyttösektorin kasvulle. Business Turun koordinoima alueellinen ekosysteemi ja verkostot rakentavat yrityksille konkreettisia edellytyksiä löytää tuotteilleen uutta kansainvälistä kasvua nopeasti kehittyvällä alalla.

Tallink Grupp jatkaa yhteistyötä John Nurmisen Säätiön kanssa Itämeren suojelemiseksi

Tallink Grupp jatkaa yhteistyötään John Nurmisen Säätiön kanssa Itämeren tilan parantamiseksi ja suojelemiseksi. Suomalainen ympäristöjärjestö on asettanut strategiseksi tavoitteekseen ihmisen aiheuttaman kuormituksen vähentämisen Itämeressä. Tallink Grupp tukee säätiön työtä 20 000 euron lahjoituksella, joka kertyy Tallink Silja Line -suklaalevyjen myynnistä.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Eurojackpotin päävoitto jälleen Suomeen – voittajalle 17 miljoonaa euroa

Eurojackpotin perjantain arvonnassa löytyi yksi ainoa täysosuma, joka osui Suomeen. Päävoiton arvo on noin 17 miljoonaa euroa. Kyseessä on jo toinen Suomeen osunut päävoitto tammikuun aikana.

Kolumni: Pedoista miljoonabisnes

Suomen talous on heikossa jamassa. Samaan aikaan maassa tuhotaan eri tavoin kansallista aarrettamme eli alkuperäistä luontoa. Suomalaisten luontosuhde taitaa todellisuudessa olla pelkkää peeärrää, kuten jotkut ulkomaalaiset ovat kommentoineet englanninkielisten uutisten pohjalta viime aikoina.

Ilkka Salmi Turun yliopiston hallituksen puheenjohtajaksi

Turun yliopiston 1. tammikuuta aloittanut hallitus on valinnut keskuudestaan puheenjohtajaksi varapääjohtaja Ilkka Salmen ja varapuheenjohtajaksi toimitusjohtaja Anne-Mari Virolaisen .

Ethän pilaa mattoasi lumipesulla?

Lumipesun sijaan matot kannattaa raikastaa ruokasoodalla ja tuulettamalla ulkona pakkasessa.

Valkea lumihanki ja kirpeä pakkanen houkuttelevat puhdistamaan mattoja ulkona, mutta useimmille matoille lumipesu ei sovi. Väärä puhdistusmenetelmä voi pahimmillaan vahingoittaa mattoa pysyvästi. Lumipesun sijaan matot kannattaa raikastaa ruokasoodalla ja tuulettamalla ulkona pakkasessa.

Kysely: 39 prosenttia työikäisistä syöpään sairastuneista kokenut syrjintää tai ennakkoluuloja

Kolmasosa Suomessa syöpädiagnoosin saaneista on työikäisiä. Yhä useampi sairastunut haluaa ja voi jatkaa sairastumisen jälkeen työelämässä, mutta sairastuneiden polku työelämään voi olla haasteellinen. Syöpään sairastuneilla on myös suurempi riski joutua työttömäksi, ja samalla työttömyyteen sekä sairastamiseen liittyy taloudellista taakkaa.

Kauppatorilla osoitetaan mieltä Iranin kansannousun ja Syyrian kurdien puolesta

Kauppatorilla jörjestettiin 15. tammikuuta mielenosoitus, jossa tuomittiin Iranin nykyinen hallinto.

Turun kauppatorilla järjestetään lauantaina 31. tammikuuta kello 15 suurmielenosoitus, jossa nostetaan esiin Lähi-idän kaksi akuuttia ja vakavaa kriisiä. Iranissa käynnissä oleva laaja kansannousu islamilaista diktatuuria vastaan sekä Syyrian uuden hallinnon sota Rojavan kurdeja vastaan, erityisesti Kobanîn kaupungin humanitaarinen hätätila. Mielenosoitukseen on tulossa ihmisiä eri puolilta Suomea.

Säästämisaste noussut reippaasti viime vuosina

Säännöllisesti rahastoihin sijoittavien määrä kasvoi Varsinais-Suomessa viime vuonna kahdeksan prosenttia vuoteen 2024 verrattuna, kertoo Nordea. Erityisen suurta kasvu oli nuorten, 18−30-vuotiaiden joukossa, 13 prosenttia.

Kakolanmäen jätevedenpuhdistamossa vertailtiin kahta suodatustekniikkaa

Tavoitteena oli tutkia ratkaisuja ravinteiden talteenoton ja lämmöntuotannon tehostamiseen sekä parantaa puhdistetun jäteveden laatua erityisesti vaihtelevissa virtaamatilanteissa.

Turun seudun puhdistamo Oy ja Turun Seudun Energiantuotanto Oy kehittivät FILTER-hankkeessa Kakolanmäen jätevedenpuhdistamon sekä puhdistamon yhteydessä toimivan lämpöpumppulaitoksen toimintaa. Tavoitteena oli tutkia ratkaisuja ravinteiden talteenoton ja lämmöntuotannon tehostamiseen sekä parantaa puhdistetun jäteveden laatua erityisesti vaihtelevissa virtaamatilanteissa. Hanke oli osa ympäristöministeriön rahoittamaa Ahti-ohjelmaa (entinen RAKI). Hankerahoitus jatkui viime vuoden loppuun saakka.

Sofia Virta: Petteri Orpo, älä anna hakata Suomen arvokkaimpia metsiä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kommentoi Ylen perjantaina julkaisemia tietoja valtion omistaman Metsähallituksen hakkuusuunnitelmista, joiden mukaan yli 70 arvokasta luontokohdetta uhkaa tulla tuhotuksi. Virta vetoaa pääministeri Petteri Orpoon , jotta hakkuut voitaisiin estää ja valtion vanhat metsät pysyvästi suojella.

Suomen ensimmäinen kukka-automaatti avattiin Myllyssä

Jenny Hentula ja kukka-automaatti.

Kauppakeskus Myllyssä on otettu käyttöön Suomen ensimmäinen jatkuvasti asiakkaita palveleva kukka-automaatti. Kukkamaatti on Jennyn Kukka Oy:n kehittämä ratkaisu, joka tuo tuoreet kukat saataville seitsemänä päivänä viikossa myös myymälän aukioloaikojen ulkopuolella.

Linja-auto törmäsi kahteen lapseen suojatiellä Vähä-Heikkilässä

Lounais-Suomen poliisilaitos sai puoli kahden aikaan perjantaina iltapäivällä ilmoituksen, jonka mukaan linja-auto on osunut kahteen kouluikäiseen tyttöön suojatiellä Vähäheikkiläntien ja Uittamontien risteyksessä.

Kotitalouksilla joulukuussa pankkilainaa lähes saman verran kuin vuotta aiemmin

Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu pankkilainakanta pysyi lähes muuttumattomana vuodentakaisesta. Se oli 140,9 miljardia euroa joulukuussa. Eri käyttötarkoituksiin otettujen lainamäärien kehityksessä on kuitenkin eroja.

Raision kaupungin kesätyöpaikkojen haku aukeaa

Raision kaupunki avaa nuorille jälleen eri väyliä työllistyä kesällä. Omien kesätyöpaikkojen lisäksi kaupunki myöntää kesätyöseteleitä raisiolaisia nuoria työllistäville yrityksille ja tarjoaa mahdollisuuden oman liikeidean toteuttamiseen Kesäyrittäjä ohjelmassa.

Kaupungintalolla aloitetaan paaluttaminen, työstä meluhaittaa keväällä ja kesällä

Kayupungintalon korttelin paalutuskartta ja aikataulu.

Turun kaupungintalokorttelin peruskorjaushankkeessa aloitetaan rakennusten paaluttaminen. Paalutustyöt jatkuvat vuoden 2027 kevääseen.

Yhteisymmärrysviikko kannustaa vuoropuheluun

YK:n kansainvälistä uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikkoa (World Interfaith Harmony Week) vietetään vuosittain helmikuun ensimmäisellä viikolla. Yhteisymmärrysviikko järjestetään 1.–7. helmikuuta teemalla ”Yhdessä muutoksen keskellä”.

Näköislehti

Urheilu

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Tim Söderlund Leger jättää TPS:n

Tim Söderlund Leger.

Turun Palloseura ja hyökkääjä Tim Söderlund Leger ovat purkaneet pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.

Puukkokatsomo: Kentät kuntoon Kupittaalla

Cira Virta.

Cira Virta , Tuulia Lahti , Jenna Saario … Kalliiksi tuntuvat käyvän Kupittaan palloiluhallin olosuhteet turkulaisille salibandyjoukkueille.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .