Kysely: Suomalaiset kokevat osakesijoittamisen vaikeaksi ja riskialttiiksi

Danske Bankin tuoreen sijoittamista ja säästämistä koskevan kyselyn mukaan suomalaiset suosivat erityisesti tilisäästämistä. Rahan puute, osakkeiden valinnan vaikeus sekä haluttomuus seurata markkinoita ovat yleisimpiä syitä olla sijoittamatta osakkeisiin. Osakesijoitusintoa rokottavat myös kulut.

Danske Bankin teettämän kyselyn mukaan Suomi on tilisäästäjien maa. Yli puolet vastaajista (56 %) kertoo säästävänsä rahaa tililleen, joka kolmas (35 %) sijoittaa rahastoihin, ja joka viides (21 %) suoriin osakkeisiin. Lähes kolmannes (27 %) ilmoittaa, ettei säästä tai sijoita lainkaan.

Niistä, jotka eivät sijoita suoriin osakkeisiin, miltei puolet (46 %) kertoo syyksi rahan puutteen. Lisäksi noin joka neljäs (26 %) mainitsee syyksi osakkeiden valinnan vaikeuden, haluttomuuden seurata markkinoita (26 %) tai sijoittamisen riskit (24 %). Lähes joka viides (18 %) kokee, että osakkeisiin sijoittaminen vaatii suuria rahasummia. Tilastokeskuksen vuonna 2024 julkaiseman tilaston mukaan pörssiosakkeita omistavien suomalaisten osuus on noussut viime vuosina. Suomalaisten intoa sijoittaa osakkeisiin on lisännyt erityisesti vuonna 2020 lanseerattu osakesäästötili.

Tilastokeskuksen tuoreimmasta, vuoden 2023 varallisuustutkimuksesta selviää kuitenkin, että oma asunto on yhä suomalaisten merkittävin varallisuuserä. Siinä missä vuonna 2023 oma pääasiallisen asunnon arvo oli 45 prosenttia suomalaisten kokonaisvaroista, edustivat pörssiosakkeet ja sijoitusrahastot kymmenen prosenttia kokonaisvaroista.

– Sijoittamisella on merkittävä rooli suomalaisten taloudellisen hyvinvoinnin ja varallisuuden kasvussa. Suomalaisten varallisuuskehitys riippuu tällä hetkellä pitkälti asuntojen hintakehityksestä. Osakesijoitukset ovat kuitenkin historiallisesti tuottavimpia sijoitusmuotoja, ja osakesäästämisen vähyys voikin pitkällä aikavälillä rajoittaa kotitalouksien vaurastumista, sanoo Danske Bankin yksityistalouden ekonomisti Kaisa Kivipelto tiedotteessa.

Kyselyssä näkyy, miten sijoittamisen kulut vaikuttavat intoon sijoittaa suoriin osakkeisiin. Niistä, jotka eivät sijoita suoriin osakkeisiin, noin joka kymmenes (9 %) kertoo syyksi osakkeiden välitys- ja säilytyspalkkioiden liiallisen suuruuden. Heistä, jotka eivät ole avanneet osakesäästötiliä, 40 prosenttia arvioi, että palveluntarjoajan valinnassa yksi tärkeimmistä kriteereistä on palkkiotaso eli sijoittamiseen liittyvät kulut.

– Nykyisessä epävarmana jatkuvassa taloustilanteessa monet kokevat, että välitys- ja säilytyspalkkiot voivat olla suuria suhteessa käytettävissä olevaan varallisuuteen. Tämä ei rohkaise sijoittamaan pienillä summilla suoriin osakkeisiin. Tavalliselle normaalituloiselle suomalaiselle osakesijoittaminen voi tuntua joustamattomalta ja vaikeasti sovitettavalta omaan talouteen, Danske Bankin henkilöasiakkaiden sijoituspalveluista vastaava johtaja Mikko Kotilainen toteaa.

Niistä, jotka eivät sijoita suoriin osakkeisiin, noin neljännes (24 %) pitää suoria osakesijoituksia riskialttiina. Kivipelto ymmärtää ajatuksen, mutta näkee, että suorat osakesijoitukset voivat olla hyvä lisä omaan sijoituspalettiin. Riskiä voi pienentää sekä ajallisella että alueellisella hajauttamisella. Kivipellon mukaan suomalaiset sijoittavat innokkaasti etenkin Helsingin pörssin 25 suurimpaan yhtiöön.

– Suoriin osakesijoituksiin liittyy riskejä, mutta niitä voi hallita hajauttamalla sijoituksensa ajallisesti ja sijoittamalla eri yhtiöihin. Helsingin pörssistä löytyy vakaita ja kypsiä yhtiöitä, jotka ovat hyviä osingon maksajia. Suomalaiset ovat perinteisesti hyvin tunnollisia asuntolainan lyhentäjiä – samanlaista pitkäjänteisyyttä olisi hyvä ammentaa myös vaurastumisen puolella. Hajauttamalla omistuksia eri omaisuusluokkiin luodaan taloudellista mielenrauhaa, Kivipelto kertoo.

Kyselytutkimuksessa selvitettiin suomalaisten toimintatapoja säästämisen ja sijoittamisen suhteen sekä näkemyksiä osakesäästötilistä. Tutkimuksen kohderyhmään kuuluvat 18 vuotta täyttäneet suomalaiset. Lähtöotos muodostettiin ja lopullinen vastaajajoukko painotettiin suomalaista aikuisväestöä vastaavaksi iän (yli 18-vuotiaat), sukupuolen ja asuinalueen mukaan. Kokonaistuloksissa (N=1 514) keskimääräinen virhemarginaali on noin 2,2 prosenttiyksikköä (95 %:n luottamustasolla) suuntaansa. Tiedot kerättiin sähköpostikyselynä 26.9.–6.10. Kyselyn Danske Bankille toteutti YouGov.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tunne UV-indeksi – vältä ihon palaminen

Keskipäivän aurinko voi jo tähän aikaan vuodesta polttaa herkän ihon. Tuoreen tutkimuksen mukaan nuoret pitävät auringonotosta ja rusketuksesta, vaikka he ovat myös huolissaan UV-säteilyn terveyshaitoista ja ihosyöpäriskistä.

Finnlines-yhtiön tuloskunto ennallaan

Finnlines-konsernin liikevaihto tammi–maaliskuussa oli 176,9 miljoonaa euroa (166,0 vuonna 2025). Tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) oli 10,3 (11,2) miljoonaa euroa. Alhaisempien rahoituskustannusten ansiosta Finnlines-konsernin tulos ennen veroja (EBT) parani hieman edellisvuoteen verrattuna ja oli 8,0 (7,9) miljoonaa euroa.

Poikkeuksellisen varhainen alku ja laaja avustustarve leimasivat jäänmurtokautta

Jääpeitteen laajuuden perusteella talvi oli keskimääräinen, mutta varhainen alku, Suomenlahden runsas jäätilanne ja maaliskuun kovat tuulet tekivät kaudesta paikoin haastavan.

Maa- ja puutarhatilojen määrä vähenee, mutta tuotantopinta-ala säilyy ennallaan

Maatalous- ja puutarhayritysrekisterin ennakkotietojen mukaan Suomessa on 39 825 maatalous- ja puutarhayritystä viime vuonna. Peltoala pysyy lähes ennallaan ja tilojen keskikoko kasvaa tilamäärän vähentyessä. Rakennemuutos näkyy erityisesti lypsykarjatilojen määrän vähenemisenä.

Uusi roolipeli herättää historian henkiin – eläydy keskiajan alkemistien, astrologien ja magian harjoittajien rooliin

Koneen Säätiön rahoittamassa Tieteen ja taikuuden rajamailla -tutkimushankkeessa on kehitetty peli , jossa pääsee asettumaan keskiajan ja uuden ajan alun alkemistien, astrologien ja magian harjoittajien rooliin. Peliasetelmat perustuvat historiallisiin esikuviin.

Turun yliopiston väitöskirjatutkijat kertovat tutkimusaiheistaan ja tutkijan arjesta

Turun yliopiston väitöskirjatutkijat Kaisa Karjalainen (vas.), Reetta Kyynäräinen, Väinö Anttalainen ja Maija Helamaa esiintyvät Turun pääkirjastossa 13. toukokuuta järjestettävässä tilaisuudessa.

Neljä Turun yliopiston väitöskirjatutkijaa kertoo omasta tutkimuksestaan ja urastaan tutkijana kaikille avoimessa tilaisuudessa. Tilaisuuteen voi ilmoittautua mukaan 12. toukokuuta mennessä.

Sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa – lämpimästä säästä huolimatta

Sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa 5,2 prosentilla, vaikka kuukausi oli tavanomaista lämpimämpi. Tarjolla oli runsaasti edullista sähköä, minkä datakeskukset ja sähkökattiloiden omistajat hyödynsivät. Tämä selviää Energiateollisuus ry:n tuoreesta sähkötilastosta.

Alfons Håkansin Zeus of Finland päätti ennätyspitkän jäänmurtokauden

Jäänmurtaja Zeus of Finland hinaamassa Nijlborg-rahtialusta jääpeitteisellä merialueella.

Alfons Håkansin jäänmurtaja Zeus of Finland on päättänyt ennätyspitkän, 168 vuorokauden jäänmurtokauden Perämerellä. Kausi alkoi marraskuussa ja päättyi tämän viikon maanantaina. Jäänmurto jatkuu ensi talvena.

Valvonta paljasti puutteita lasten kuljettamisessa

Poliisin ja Liikenneturvan huhtikuussa toteuttama turvaistuinvalvonta osoitti, että lasten turvallisessa kuljettamisessa autossa on parannettavaa. Poliisi joutui määräämään 14 liikennevirhemaksua ja kuusi sakkoa.

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta – matkailureitti avautuu perjantaina

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta.

Suomen suosituimpiin matkailureitteihin kuuluva Saariston Rengastie avautuu perjantaina ja se on avoinna aina 13. syyskuuta asti. Rengastie täyttää tänä vuonna 30 vuotta.

Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti

Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin (r.) ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Kirsikkatien moottoriajoneuvoliikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kirsikkatie 35:n kohdalta 6.–13. toukokuuta. Kiertotie kulkee reittiä Leppätie–Rakuunatie–Lehmustie.

HKFoodsin liikevaihto kasvoi ja liiketulos parani

HKFoodsin jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liiketulos parani tammi–maaliskuussa jälleen vertailukaudesta. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos nousi selvästi.

Luolavuoren kouluhanke etenee – uudisrakennuksen rakentaa SRV

Havainnekuva Luolavuoren koulusta.

Luolavuoren koulun suunnittelu jatkuu. SRV ja Turun kaupungin omistama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy Turun monitoimitilat ovat allekirjoittaneet kehitysvaiheen sopimuksen Luolavuoren koulun uudisrakennuksen toteuttamisesta.

Sähköautojen määrä kasvaa – samalla kasvaa niiden hylkäysosuus katsastuksissa

Suomessa tehtiin yli 2,18 miljoonaa henkilöauton määräaikaiskatsastusta viime vuonna. Katsastuksista hylättiin 30 prosenttia, kun vuotta aiemmin hylkäysosuus oli 29 prosenttia. Sähkökäyttöisten henkilöautojen katsastusmäärä kaksinkertaistui ja hylkäysosuus kasvoi enemmän kuin perinteisillä käyttövoimilla.

Maaperän mikrobit voivat selittää komealupiinin leviämismenestystä Suomessa

Suomalaisia luonnonvaraisia lupiineita levittäytyneenä Kaarinassa. Tehokkaasti leviävä lupiini uhkaa syrjäyttää Suomen luonnonvaraisia niittykasveja.

Tutkimuksessa havaittiin, että suomalainen maaperämikrobisto hyödytti lupiinia enemmän kuin alkuperäisalueen mikrobisto. Kasville hyödylliset mikrobit maaperässä saattavat olla yksi syy vieraslajin tehokkaalle leviämiselle uudella alueella.

Ruotsalainen huumeliiga levitti Suomeen satoja kiloja huumausaineita

Alkuvuoden aikana Suomessa on paljastunut huomattavan suuria huumausaine-eriä. Tänä vuonna paljastuneiden maahantuonti- ja levityskokonaisuuksien taustalla epäillään toimineen sama ruotsalaistaustainen kansainvälinen katto-organisaatio. Esitutkintojen perusteella huumausaineita on säilytetty erikseen vuokratuissa huoneistoissa, ja niiden levittämisestä ovat yhdessä tapauksessa vastanneet Suomeen tätä varten saapuneet Ruotsin kansalaiset.

Turun seutu panostaa kävelyyn ja pyöräilyyn

Turun kaupunkiseudulla on kehitetty jalankulun ja pyöräliikenteen verkkoa, joka tukee entistä saumattomammin kestävää ja terveellistä arkea. Viime vuosina asennetut pyörä- ja jalankulkuliikenteen laskentapisteet tuottavat tarkkaa tietoa väylien käytöstä eri vuorokauden- ja vuodenaikoina. Tietoa hyödynnetään muun muassa reittien suunnittelussa, kunnossapidon kohdentamisessa ja seudullisen liikenteen suunnittelun pohjana.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turku-Rastit viettää juhlavuottaan klassikkomaastoissa

Tuuli Kastemaa ja Jyrki Viiri lähtövalmiina Hirvensalon Turku-Rasteilla. Kuva on vuodelta 2021.

Matalan kynnyksen liikunnasta ja harrastamisesta puhutaan paljon lasten ja nuorten kohdalla, mutta aikuisten kohdalla se on vähäisempää. Syytä olisi, sillä aika monella aikuisella on kuitenkin koululiikunnasta lähtöisin olevia traumoja, jotka nostavat liikkumisen kynnystä.

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.