Maatalouden yrittäjätulo koheni hieman viime vuonna

Tilastokeskuksen mukaan maatalouden yrittäjätulo oli vuonna 2024 yhteensä 1 137 miljoonaa euroa, mikä on 5,3 prosenttia edellisvuotta korkeampi. Maataloustoimialan tuotoksen arvo pysyi lähes edellisvuoden tasolla tuottajahintojen laskusta huolimatta. Tuotantopanosten hinnat laskivat keskimäärin noin viisi prosenttia, minkä seurauksena välituotekäytön arvo jäi lähes neljä prosenttia edellisvuotta pienemmäksi.

Maidontuotannon tuotoksen arvon aleneminen tarkentui vuoden 2024 lopullisissa tiedoissa 6,8 prosenttiin tuottajille maksetun jälkitilin seurauksena. Siipikarjan tuotoksen volyymi nousi 3,2 prosenttia edellisestä vuodesta.

Öljy- ja valkuaiskasvien tuotoksen arvo kasvoi volyymin nousun myötä huolimatta tuottajahintojen merkittävästä alenemisesta.

Kasvintuotannon tuotoksen perushintainen arvo vuonna 2024 oli 2 156 miljoonaa euroa, mikä on 4,9 prosenttia edellisvuotta korkeampi. Arvon nousun taustalla oli tuotoksen volyymin 7,6 prosentin kasvu. Kasvintuotannon tuottajahinnat laskivat keskimäärin 2,1 prosenttia. Erityisesti peltokasvien tuottajahinnat laskivat lähes kautta linjan, minkä seurauksena esimerkiksi viljakasvien tuotoksen arvo laski, vaikka sadot olivat edellisvuotta paremmat.

Öljy- ja valkuaiskasvien tuottajahinnat laskivat myös merkittävästi, mutta tuotoksen volyymin noin 20 prosentin kasvu nosti öljykasvien tuotoksen arvoa 7,7 prosenttia ja valkuaiskasvien 5,4 prosenttia.

Vihannesten ja puutarhataloustuotteiden tuotoksen arvo oli 580 miljoonaa euroa, mikä on 2,5 prosenttia edellisvuotta korkeampi. Myös näiden osalta tuottajahinnat laskivat, mutta samanaikaisesti tuotoksen volyymi kasvoi 8,2 prosenttia.

Kotieläintalouden tuotoksen perushintainen arvo oli vuonna 2024 noin 2 588 miljoonaa euroa, mikä on 3,6 prosenttia edellisvuotta alhaisempi. Tuotoksen volyymi säilyi lähes edellisvuoden tasolla, mutta tuottajahinnat laskivat keskimäärin 3,9 prosenttia.

Lihantuotannon volyymi nousi hiukan yleisimpien kotieläimien osalta, mutta alentuneiden tuottajahintojen vuoksi ainoastaan siipikarjan tuotoksen arvo kasvoi edellisvuodesta. Pitkään nousussa ollut siipikarjan tuotoksen volyymi notkahti edellisenä vuonna, mutta tänä vuonna volyymi on kasvanut jälleen, nyt noin 3,2 prosenttia.

Maidontuotannon perushintainen tuotoksen arvo vuonna 2024 oli 1 060 miljoonaa euroa, mikä on peräti 6,8 prosenttia edellisvuotta vähemmän. Ennakoissa lasku oli arvioitu tätäkin suuremmaksi, mutta tuottajille maksettu jälkitili kohensi hiukan tulosta. Arvon lasku johtui suurimmilta osin alentuneista tuottajahinnoista. Tuotoksen volyymi laski noin 1,2 prosenttia, mutta edeltäviin kolmeen vuoteen tätä voidaan pitää maltillisena.

Kananmunien tuotannon volyymi kasvoi 5,0 prosenttia, ja kun samalla tuottajahinnat nousivat 2,5 prosenttia, tuotoksen arvo nousi peräti 7,7 prosenttia edellisvuodesta.

Maataloustoimialan perushintainen tuotos, maatalouspalvelut ja maataloudesta erottamattomat sivutoiminnot mukaan lukien, oli vuonna 2024 oli 5 479 miljoonaa euroa, mikä on 0,5 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna.

Välituotekäytön arvo laski tuotoksen arvoa enemmän johtuen tärkeimpien tuotantopanosten hintojen alenemisesta. Lannoitteiden hinnat laskivat 13,3 prosenttia, energian 7,9 prosenttia ja ostorehujen 10,2 prosenttia. Kokonaisuudessaan välituotekäytön arvo oli 3 660 miljoonaa euroa, eli 3,9 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna.

Perushintainen bruttoarvonlisäys oli 1 819 miljoonaa euroa, mikä on seitsemän edellisvuotta korkeampi. Palkansaajakorvaukset ja kiinteän pääoman kuluminen tarkentuivat ennakoita hiukan matalammalle tasolle, ja tämän seurauksena yrittäjätulon arvo tarkentui 1 137 miljoonaan euroon, mikä on 5,3 prosenttia edellisvuotta enemmän.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kun kaikki on mahdollista

Se tapahtuu joka vuosi samana päivänä. Aurinko paistaa tarpeeksi kirkkaasti, mutta ilma on edelleen niin kylmä, että järki suosittelisi pysymään sisällä. Silloin ihminen tekee päätöksen: nyt on kevät. Päätös ei perustu faktoihin. Se perustuu valoon.

Suomalaisiin kohdistuu runsaasti huijauspuheluita ulkomailta

Ulkomailta tulevat huijauspuhelut kuormittavat suomalaisten arkea. Kilpi-sovellukseen tehtyjen ilmoitusten perusteella yhteydenottoja tulee useista maista, ja niiden rinnalla liikkuu myös paljon viranomaisten, pankkien ja tunnettujen palvelujen nimissä tehtyjä tietojenkalasteluyrityksiä.

Turun ammattikorkeakoululle 40 lisäaloituspaikkaa

Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt ammattikorkeakouluille 500 lisäaloituspaikkaa. Näistä Turun AMK sai 40 paikkaa. Turun ammattikorkeakoulu sai kokoaan suuremman määrän lisäaloituspaikkoja, mikä johtuu alueen työelämän kasvutarpeista.

Suomalaiset söivät viime vuonna ennätysmäärän kurkkua

Kotimaista kurkkua viljeltiin viime vuonna ennätykselliset 56 miljoonaa kiloa.

Suomi on jälleen valittu maailman onnellisimmaksi maaksi. Samaan aikaan kuultiin, että söimme viime vuonna ennätysmäärän kurkkuja ja kotimaiset kasvihuoneyrittäjät rikkovat ennätyksiä kurkun- ja tomaatin viljelyssä.

Varhan tavoitteena lisätä ikääntyneiden perhehoitoa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) tavoitteena on lisätä ikääntyneiden perhehoitoa. Perhehoito on julkinen palvelu, jossa hoiva ja huolenpito järjestetään perhehoitajan yksityiskodissa tai väliaikaisesti ikäihmisen kotona.

Turun musiikkijuhlilla kuullaan islantilaisia sävyjä, suuria orkesterivierailuja ja tarinallisia kokonaisuuksia

Kjartan Sveinsson.

Turun musiikkijuhlat (TMJ) järjestetään 1.–21. elokuuta. Festivaali tuo jälleen elämyksiä eri puolille kaupunkia ja jatkaa taiteellisen johtajan Lauri Porran Läsnä-teemaa, joka korostaa kohtaamisia ja yhteisiä kokemuksia.

Eloranta: Kansallisarkiston säästöt uhkaavat historian tutkimusta

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) on huolestunut Kansallisarkiston säästösuunnitelmista. Elorannan mukaan toimipisteiden sulkeminen ja digitaaliseen toimintamalliin siirtyminen heikentävät tutkijoiden ja opiskelijoiden mahdollisuutta päästä käsiksi ja tutkia Kansallisarkiston historiallisia aineistoja. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.

Lintujen kevätmuutto tavanomaista aikaisemmassa

Västäräkki.

Muuttolintuja saapuu päivä päivältä lisää, ja muutto etenee nopeasti pohjoiseen lumirajan vetäytyessä ja sulapaikkojen laajetessa. BirdLife Suomen kokoamien tietojen perusteella lintujen kevätmuutto on tavanomaista aikaisempi, muttei poikkeuksellinen, sillä kevätmuutto on tällä vuosituhannella käynnistynyt selvästi entistä aikaisemmin.

RKP Varsinais-Suomen puheenjohtajisto hakee jatkokautta

RKP Varsinais-Suomen puheenjohtajisto hakee jatkokautta huhtikuussa järjestettävässä piirikokouksessa. Piirin puheenjohtaja Markus Blomquist (Turku) sekä varapuheenjohtajat Laura Wickström (Parainen) ja Roger Hakalax (Kemiönsaari) haluavat yhdessä jatkaa tehtävässään.

Mikä avuksi siitepölyallergian oireisiin?

Siitepölyallergian yleisimpiä oireita ovat nenän tukkoisuus, kirkas vuoto, aivastelu, silmien kutina ja vuotaminen sekä väsymys.

Siitepöly aiheuttaa monelle erilaisia silmä- ja nenäoireita, kun pensaat, lehtipuut ja heinät kukkivat. Siitepölykausi alkaa Suomessa kevättalvella ja jatkuu pitkälle syksyyn. Tällä hetkellä käynnissä on lepän ja pähkinäpensaan kukinta.

Yrittäjät varoittaa laajoista energiatukitoimista – veroale voi pahentaa tilannetta

Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta sekä nostaa energian ja logistiikan kustannuksia pk-yrityksissä. Suomen Yrittäjät varoittaa Orpon hallitusta energian ja polttoaineiden laajamittaisista veronalennuksista ja hintasääntelystä. Veroalet voivat jopa pahentaa tilannetta.

Asuntolainojen takaisinmaksuajat pidentyneet

Uusien asuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika on pidentynyt vuoden ajan. Maksuajat ovat pidentyneet etenkin omistusasumiseen otetuissa lainoissa. Osassa asuntolainoista myös korontarkistus voi vaikuttaa lainan lopulliseen takaisinmaksuaikaan.

Moni vuokranantaja jättää ilmoittamatta vuokratuloja verotukseen

Vuokratulojen verovalvonta tuo vuosittain kymmeniä miljoonia euroja lisää veroja yhteiskunnalle. Vuokratulot pitää ilmoittaa verotukseen itse. Myös virtuaalivaluutoista tai somenäkyvyyden kautta saadut tulot pitää ilmoittaa verotukseen. Esitäytetyn veroilmoituksen määräpäivät ovat 1., 14., 21. ja 28. huhtikuuta.

Aurajokisuulla pääsee polskimaan jo ensi kesänä

Kaarle Knuutinpojan rantatien varteen, Aurajokisuulle, rakennetaan uusi uimaranta. Työt ranta-alueella alkavat 30. maaliskuuta. Uimareille rakennetaan pukukopit, ulkosuihku ja väliaikainen wc.

Lupa- ja valvontavirasto aloittanut tarkastuskäynnit lastensuojelulaitoksiin ja kehitysvammaisten yksiköihin

Lupa- ja valvontavirasto on aloittanut tarkastuskäynnit lastensuojelulaitoksiin ja kehitysvammaisten yksiköihin. Tarkastukset kohdistuvat erityisesti rajoitustoimenpiteiden käyttöön. Osa tarkastuksista voidaan tehdä ennalta ilmoittamatta.

Kellot kesäaikaan sunnuntaina

Talvi- eli normaaliaika päättyy ja kesäaikaan siirrytään lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kellojen viisareita siirretään tunti eteenpäin ensi sunnuntaina 29. maaliskuuta aamuyöllä kello 3.

Turun AMK:n hanke tavoittelee sähköautojen akuille korjattavuutta ja uudelleenkäyttöä

Sähköautojen akut halutaan tehokkaampaan ja pitkäikäisempään käyttöön mahdollistamalla niiden korjaaminen. Turun AMK:n uuden hankkeen tavoitteena on löytää menetelmiä sähköautojen akkujen korjaamiseen ja uusiokäyttöön sekä selvittää, olisiko se kannattavaa liiketoimintaa.

Kuninkaantien muusikot esittää neljän evankelistan teksteihin sävelletyt varhaiset passiot

Paulus BucaenuksenMatteus-passio esitetään Mynämäen Pyhän Laurin kirkossa.

Kuninkaantien muusikot esittää hiljaisella eli pääsiäistä edeltävällä viikolla kaikkien neljän evankelistan teksteihin sävelletyt varhaiset passiot. Tämä on tiettävästi ensimmäinen kerta Suomessa – ainakin moderneina aikoina – kun vastaava hanke toteutetaan. Neljän passion esityspäivät ja passiotekstien järjestys pohjautuvat Turun messukirjaan, Missale Aboenseen .

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.

Eero Vuorjoki, Oscar Häggström ja Vincent Ulundu Pikkuhuuhkajien matkassa

Vincent Ulundu.

Pikkuhuuhkajat kohtaa San Marinon vieraissa 26. maaliskuuta kello 19 Suomen aikaa ja Kyproksen kotona Tampereella 31. maaliskuuta kello 18.

TPS:n Olli Kuismalle kahden vuoden jatkopahvi

Olli Kuisma.

TPS:n salibandymiesten ykkösmaalivahti Olli Kuisma jatkaa Palloseurassa. Kuisman allekirjoittama jatkosopimus pitää miehen TPS:n maalilla kahden seuraavan kauden ajan, kevääseen 2028. Kuluvalla kaudella Pöytyän Urheilijoiden kasvatti on ollut TPS:n tärkeimpiä yksilöitä. Kuisma on pelannut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta kaikki kauden liigaottelut. Kuisman jatkosopimus tuo jatkuvuutta TPS:n miehistöön.

Kreikkalaiskärki lainalle Puolasta TPS:aan

Theodoros Tsirigotis.

Pääsiäisviikonloppuna alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa miehistöään uudella kärkipelaajalla. TPS lainaa keskushyökkääjä Theodoros Tsirigotisin Puolan pääsarjassa pelaavalta Gornik Zabrzen joukkueelta. Tsirigotisin lainasopimus turkulaisseuran kanssa ulottuu 1. elokuuta asti.

Missäs oot?: Toiminnanjohtaja jääkaapilla

Janne Kytölä.

Tavoitimme TPS Salibandyn toiminnanjohtaja Janne Kytölän torstaina kello 14.15.

Daniel Ståhl jahtaa yhä puuttuvaa kultaansa

Oklahoman Ramonassa sijaitseva ”ennätysten pelto” ei kiinnosta Daniel Ståhlia. – Haluan heittää pitkälle oikeissa kisoissa ja voittaa arvokisamitaleja, mies linjaa.

Eurooppalaisten yleisurheilijoiden päätavoite alkavana kesänä on Englannin Birminghamissa elokuussa käytävät EM-kisat. Myös kiekonheittäjä Daniel Ståhlin tämän kauden tähtäin on asetettu Birminghamiin.