Planktonlive näyttää Utön alueella elävää planktonlajistoa

Kollaasi planktonkameran tuottamista mikroskooppisista lajikuvista. Planktonkamera kuvaa pysäytyskuvia planktonlevistä jatkuvana, noin sekunnin välein vaihtuvana kuvavirtana. Kollaasi planktonkameran tuottamista mikroskooppisista lajikuvista. Planktonkamera kuvaa pysäytyskuvia planktonlevistä jatkuvana, noin sekunnin välein vaihtuvana kuvavirtana. Kuva: Kaisa Kraft / Syke

Suomen ympäristökeskus ja WWF tarjoavat mikroskooppisia näkymiä Itämeren planktoneliöstöön WWF:n Luontoliven planktonkamerassa 14.–15. huhtikuuta. Planktonlivessä nähdään ainoalaatuista kuvavirtaa Saaristomereltä, Utön ilmakehän- ja merentutkimusasemalta, jossa tutkimusmikroskooppi kuvaa meriveden luontaista planktonlajistoa.

WWF avaa uuden livelähetyksen yhteistyössä Suomen ympäristökeskuksen kanssa. WWF:n Luontoliven planktonkamera kuvaa pysäytyskuvia planktonlevistä jatkuvana, noin sekunnin välein vaihtuvana kuvavirtana. Kamera näyttää juuri sillä hetkellä Utön alueella elävää planktonlajistoa. Planktonlevien jatkuva kuvaaminen niin kuin ne luonnossa esiintyvät on tutkimusmenetelmänä uusi ja ainutlaatuinen.

– Planktonliven avulla haluamme nostaa esiin levien tärkeää roolia ja myös kauneutta. Yleensä ne tunnetaan vain ikävistä puolista, kuten Itämeren sinileväkukinnoista. Planktonlevät ovat kuitenkin koko maapallon elämän kannalta äärimmäisen tärkeitä. Ne tuottavat noin puolet ilmakehän hapesta ja vastaavat lähes yhtä suuresta osuudesta hiilidioksidin sidonnasta, sanoo tutkija Kaisa Kraft Suomen ympäristökeskuksesta tiedotteessa.

– Halusimme WWF:ssä tarjota Luontoliven katsojille jotakin uutta ja ihmeellistä, mitä paljain silmin ei kykene näkemään. Sinileviä lukuun ottamatta pienen pienet planktonlevät ovat suurimmalle osalle meistä täysin tuntemattomia. Planktonliven avulla pääsemme tutustumaan tähän tuntemattomaan maailmaan, kertoo WWF:n suojeluasiantuntija Matti Ovaska.

Planktonlevien kevätkukinta on meren vuotuisen ravinnekierron merkittävin tapahtuma.

– Se käynnistää Itämeren ekosysteemin kasvukauden. Keväällä levämäärät ovat itse asiassa huomattavasti suurempia kuin kesällä, kertoo erikoistutkija Katri Kuuppo Suomen ympäristökeskuksesta.

Talven aikana meren pintakerrokseen kertyy runsaasti leville käyttökelpoisia ravinteita. Keväällä, kun valon määrä lisääntyy, planktonlevien kasvu käynnistyy. Muutamassa viikossa panssarisiimalevien ja piilevien määrä moninkertaistuu. Kukinnan loppuessa levät vajoavat pohjaan, ja niiden mukana energia siirtyy pohjaeliöstön käyttöön.

Planktonkameralla tutkitaan eri levälajien ja lajiryhmien esiintymistä ja runsautta ympäri vuoden. Esimerkiksi sillä, mikä lajiryhmä on kevätkukinnan aikana vallitseva, on suuri merkitys hiilenkierron kannalta.

– Aiempien tutkimusten mukaan panssarisiimalevät saattavat runsastua ilmastonmuutoksen myötä, mutta vasta kameran avulla pystymme oikeasti seuraamaan kevätkukintaa koko sen keston ajan ja arvioimaan lajiryhmien runsautta. Sinilevän suhteen on erittäin mielenkiintoista nähdä, pärjääkö Itämeren sinilevälajeista tulevaisuudessa parhaiten levämyrkkyjä useammin tuottava Nodularia-sinilevä vai kenties joku muu, vähemmän haitallinen sinilevälaji, kertoo Kraft.

Planktonstudiossa asiantuntijat vastaavat yleisön kysymyksiin tiistaina 15. huhtikuuta kello 14–15. Lähetä kysymyksesi verkkosivulla https://wwf.fi/luontolive/plankton/ olevalla lomakkeella livekameran avauduttua.

Planktonstudion asiantuntijoina ovat Suomen ympäristökeskuksen tutkijat Katri Kuuppo, Kaisa Kraft ja Seppo Knuuttila sekä WWF:n suojeluasiantuntija Matti Ovaska. Keskustelua vetää viestinnän asiantuntija Juho Talja WWF:stä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Kenenkään ei pitäisi joutua altistumaan tupakansavulle

Friisille armonaikaa? Kysymys pitää olla toisinpäin: Kuinka kauan Friis sietää Suomen maakuntasarjan tasoista jalkapallojoukkuetta? Inter tai KuPS olisivat pärjänneet Valko-Venäjää vastaan.

Poutainen syyssää väistyy – sää muuttuu epävakaisemmaksi ja pilvisyys lisääntyy

Sää on viikonloppuna epävakaisuudesta huolimatta tavanomaista lämpimämpää ajankohtaan nähden. Vielä lähiöinä kuuraa voi esiintyä paikoin maan keski- ja pohjoisosassa.

Kotimaisella kalalla enemmän kysyntää kuin tarjontaa

Suomalaiset arvostavat lähiruokaa ja huoltovarmuutta, mutta silti vain vajaa kolmannes Suomessa kulutetusta kalasta on kotimaista. Kalatoimiala esitteli torstaina 22. lokakuuta eduskunnan Pikkuparlamentissa seuraavalle hallituskaudelle laaditut tavoitteensa. Alan yhteinen viesti on selkeä: halua ja valmiuksia lisätä kotimaisen kalan tuotantoa on, mutta kasvu edellyttää myös poliittisia päätöksiä.

Energiakustannukset rasittavat Viking Linen tulosta

Viking Linen kolmannen kvartaalin liikevaihto oli 154,9 miljoonaa euroa (152,5 miljoonaa euroa). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,8 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 25,5 miljoonaa euroa (28,7).

Suomalaiset haluavat säästää vettä kylpyhuoneissaan

Kylpyhuoneissa trendinä jylläävät vihreä ja ruskea laatoissa. Puukuosit kalusteissa ovat suosittuja.

Valtaosa suomalaisista pitää vettä säästäviä kylpyhuonekalusteita houkuttelevina, selviää K-Raudan kyselystä. Pelkällä suihkupään vaihdolla vedenkulutusta voisi vähentää merkittävästi, kirjaimellisesti käden käänteessä ilman remonttia tai ammattilaisen apua. Silti siihen ryhdytään usein vasta vanhan pään rikkoutuessa.

Syntyvyys nousi edelleen – silti yhä matalalla tasolla

Syntyneiden määrä jatkoi Suomessa hienoista nousuaan tammi–syyskuussa, jolloin syntyi 36 323 lasta. Se oli 1 830 enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Viimeisten 12 kuukauden kokonaishedelmällisyysluku nousi 1,36:een.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa eikä kiinteistöveroa

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa (6,4 %) eikä kiinteistöveroa. Kaupunginjohtaja Laura Leppäsen talousarvioesitys ensi vuodelle sekä toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–30 esitellään kaupunginhallituksessa 26. lokakuuta. Kaupunginhallitus käsittelee talousarvion 9. marraskuuta, jonka jälkeen se esitetään kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi 16. marraskuuta.

Silakkamarkkinoilta varattu lähes sata myyntipaikkaa

Silakkamarkkinat vetävät väkeä kelissä kuin kelissä. Kuva on viime vuodelta.

Turun 47. Silakkamarkkinat järjestetään 22.–25. lokakuuta. Silakkamarkkinat ovat järjestyksessä 47. nykymuotoiset markkinat. Turun Silakkamarkkinat on vakiinnuttanut asemansa yhdeksi valtakunnan tärkeimmistä kalamarkkinatapahtumista. Virallisten tietojen mukaan kalamarkkinoita Aurajoen rannalla on kuitenkin pidetty ensimmäisen kerran jo vuonna 1636.

Poliisi tuo digitaalisen henkilöllisyystodistuksen osaksi asiointia ensi vuonna

EU:n digitaalisen identiteettilompakon lainsäädäntö tuli voimaan lokakuussa. Uudistus mahdollistaa digitaalisen henkilöllisyystodistuksen käyttöönoton Suomessa ensi vuonna. Poliisi valmistautuu muutokseen kehittämällä toimintamalleja ja teknisiä valmiuksia sen tarkastamiseen.

BirdLife Suomi ry: Linnut huomioitava lasirakenteissa

Tilhiä.

Suomessa on viime päivinä havaittu poikkeuksellisen paljon tilhien ikkunatörmäyksiä. BirdLife muistuttaa, että törmäykset ikkunoihin ovat linnuille yksi merkittävimmistä ihmisen aiheuttamista kuolinsyistä. Törmäyksiä voidaan ehkäistä tekemällä lasipinnat linnuille näkyviksi esimerkiksi tarroilla, uv-kuvioilla, sälekaihtimilla tai käyttämällä valmiiksi pistekuvioitua turvalasia.

Poliisi varoittaa uudesta huijauksesta – ostokset päätyvät puhelinlaskulle

Poliisin tietoon on tullut uudenlainen huijaustapa, jossa rikolliset hyödyntävät matkapuhelinliittymän kautta tapahtuvaa laskutusta. Huijauksessa esiinnytään uhrin ystävänä sosiaalisessa mediassa tehdyllä valeprofiililla. Yhteydenotossa pyydetään uhrin puhelinnumeroa sekä tämän jälkeen puhelimeen saapuvaa vahvistuskoodia.

Onko mahdollista rakentaa kaunista Turkua?

Miten rakennuksia ja asuinalueita voitaisiin suunnitella siten, että ne ovat aidosti viihtyisiä ja kaunistavat ympäristöään, kysytään keskustelutilaisuudessa.

Arkkitehtuurikapina Turku järjestää keskustelutilaisuuden Panimoravintola Koulun Historialuokassa perjantaina 23. lokakuuta kello 18–20.

Sofia Virta jää sairaslomalle leikkauksen vuoksi

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta jää sairaslomalle. Virta on kärsinyt ääniongelmista, joiden vuoksi hänet operoidaan torstaina. Leikkauksen jälkeen Virta jää sairaslomalle ja on puhekiellossa näillä näkymin korkeintaan pari viikkoa.

Väitös: Työikäiset rintasyöpään sairastuneet naiset tarvitsevat tukea terveyteensä liittyvien voimavarojen tunnistamiseen

Marika Skyttä.

TtM Marika Skyttä tutki väitöskirjassaan työikäisten rintasyöpään sairastuneiden naisten terveyteen liittyviä henkilökohtaisia voimavaratekijöitä ja selvitti niiden yhteyttä elämänlaatuun. Tutkimus tuotti itsearviointimittarin, jolla voimavaroja voi arvioida syöpähoitojen aikana.

Varha käynnistää kampanjan työikäisten miesten terveyden tueksi

Varsinaissuomalaisten miesten elintavat ovat muuta maata heikommat, ja terveytensä heikoksi kokevien osuus on kasvussa. Varsinais-Suomen hyvinvointialue käynnistää työikäisille miehille suunnatun Mies kuntoon -kampanjan, joka yhdistää uudella tavalla julkisen ja yksityisen sektorin voimat.

Casa Haartman saa Bryggman-laatan satavuotisjuhlavuotensa kunniaksi

Casa Haartman.

Taiteilijakoti Casa Haartman täyttää tänä vuonna sata vuotta. talo on Naantalissa. Bryggman-seura juhlistaa merkkivuotta 23. lokakuuta paljastamalla taloon kiinnitettävän muistolaatan. Rakennuksen on suunnitellut arkkitehti Erik Bryggman . Juhlaviikonloppu jatkuu 24.–25. lokakuuta, jolloin museo on avoinna viimeistä kertaa tänä vuonna.

Impivaaran uimahallin 25 metrin allas ja lastenaltaat avataan rajatuille käyttäjäryhmille joulukuun alussa

Impivaaran uimahalli pyritään saamaan osittain auki jo joulukuun alussa rajatuille käyttäjäryhmille. Iso allas voidaan ottaa käyttöön vasta vuodenvaihteessa, sillä altaan loiskekourua jouduttiin korjaamaan ennakoitua enemmän. Kaikille uimareille halli avautuu vuodenvaihteessa.

Näköislehti

Urheilu

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.