Pitkis-Sport 2025 -leirin ilmoittautuminen avautuu

Pitkis-leiriä on järjestetty yli 60 vuoden ajan. Kuva on vuodelta 2010.
Pitkis-leiriä on järjestetty yli 60 vuoden ajan. Kuva on vuodelta 2010. Kuva: Jari Rantanen

Suomen suurin monipuolisen liikunnan telttaleiri, Pitkis-Sport, avaa ilmoittautumisensa perjantaina 28. helmikuuta. Jo yli 60 vuoden ajan järjestetty leiri on vuosien varrella kehittynyt osallistujien tarpeisiin vastaavaksi liikuntakokemukseksi. Tänä vuonna leirillä on tarjolla yli 40 lajivaihtoehtoa lapsille ja nuorille. Lajileirien lisäksi leirille voivat osallistua perheet ja erityistukea tarvitsevat.

Pitkis-Sport ottaa askeleen kohti entistä kansainvälisempää ja monikielisempää leirikokemusta. Ohjausta on tarjolla suomen lisäksi englanniksi, ruotsiksi, venäjäksi ja ukrainaksi, mikä mahdollistaa laajemman osallistujajoukon ja tukee eri kieliryhmistä tulevia lapsia ja perheitä. Leirin ruotsinkielinen osuus saa tukea SKIB-säätiöltä.

Tilastokeskuksen mukaan viime vuonna Suomessa asui yli 600 000 henkilöä, joiden äidinkieli on jokin muu kuin suomi tai ruotsi tai saamea. Vuonna 2022 venäjänkielisiä oli Suomessa noin 90 000, englanninkielisiä lähes 30 000 ja ukrainankielisten määrä on kasvanut viime vuosina merkittävästi. Monikielisyyden lisääminen vastaa muuttuvan yhteiskunnan tarpeisiin ja mahdollistaa yhä useammalle lapselle liikunnallisen leirielämyksen.

Ennen koronapandemiaa Pitkis-Sportin ilmoittautuminen käynnistyi vauhdikkaasti, ja suosituimmat lajileirit täyttyivät jo ensimmäisinä ilmoittautumispäivinä. On jännittävää nähdä, miten kielivalikoiman laajentaminen vaikuttaa ilmoittautumiseen tänä vuonna.

Leirin teemana on LiikU luonnossa, ja ohjelmassa korostetaan liikunnan ja luonnon hyvinvointivaikutuksia. Tänä vuonna on lanseerattu Pitkiskummi-kampanja, jonka avulla haetaan yrityskumppaneita tukemaan lasten ja nuorten osallistumista leirille. Pitkiskummien tuella leiripaikkoja tarjotaan Hope ry:n kautta perheille, joilla ei muuten olisi taloudellisia mahdollisuuksia osallistua. Pitkiskummi-haku on avoinna 9. maaliskuuta asti.

Pitkis-Sport 2025 järjestetään 30.6.–4.7. Kokemäen Pitkäjärvellä. Ilmoittautuminen on avoinna toukokuun loppuun saakka.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pakina: Kaiketon tulevaisuus?

Kuinka monta kertaa olet päättänyt tehdä elämäntaparemontin? Löytää sen paljon puhutun energisemmän version 2.0. itsestäsi. Niinpä, taskulaskinkin taisi juuri hajota.

Penkkariajelusta tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille

Penkinpainajaisia eli penkkareita juhlitaan helmikuun alkupuolella. Poliisi muistuttaa, että penkkareista on tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille.

Miksi sipuli itkettää?

Keltasipuli on lähiruoan aatelia: se on monikäyttöinen ja kotimaisena versiona ekologinen valinta. Lisäksi se on ravintoarvoiltaan erinomainen. Keltasipuli kasvaa hyvin pohjoisissa olosuhteissa ilman suurta kemikaalikuormaa.

Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.

Pansion koulu korjataan, viereen liikuntasali, kirjasto ja nuorisotila

Kaupunginhallitus käsitteli Pansio–Pernon palveluverkkosuunnitelmaa 19. tammikuuta. Alueen asukkailta saadussa palautteessa on korostunut lähipalveluiden merkitys. Se on huomioitu suunnitelmissa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Poliisi tutkii Uittamon tulipaloja rikoksina, yleisöltä pyydetään vihjeitä

Uittamon kaupunginosassa on ollut viimeisen reilun viikon sisään kolme tulipaloa, joiden syttymissyytä poliisi tutkii. Lounais-Suomen poliisi pyytää yleisöltä vihjeitä ja havaintoja paloista.

Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti

Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.

Lähes puolet suomalaisista ei usko lakisääteisen eläkkeen riittävän

Alle viidennes suomalaisista uskoo lakisääteisen eläkkeen kattavan itselleen riittävän elintason, kertoo OP Pohjolan kysely. 28 prosenttia aikoo tinkiä elintasostaan eläkkeellä turvatakseen toimeentulonsa.

Vahva vuosi metsäkiinteistömarkkinoilla – hintataso ja markkinavolyymi ennätykselliset viime vuonna

Metsäkiinteistömarkkinoilla on takana vilkas vuosi.

Metsäkiinteistömarkkinoilla riitti kuluneen vuoden aikana myyjiä ja ostajia vahvistuvaan hintatasoon. Talvikuukaudet ovat perinteisesti hiljaisempia. Seuraavan kerran markkinaa testataan laajemmin kevään loppupuolella.

Raision kaupunki yksi Suomen aktiivisimmista työpaikoista

Raision kaupunki kilpaili Suomen Aktiivisimman Työpaikan tittelistä vuoden 2026 Urheilugaalassa. Voiton vei Luhta Sportswear Company. Suomen Aktiivisin Työpaikka (SAT) -kartoituksella selvitetään työorganisaation henkilöstöliikunnan nykytilaa ja tunnistetaan sen kehittämiskohteita. Ehdokkaat valitaan vuosittain SAT-sertifikaatin korkeimmilla pistemäärillä saaneista organisaatioista. Valinnan tekivät Liikunnan aluejärjestöjen ja Olympiakomitean asiantuntijat.

Puukauppamäärät laskivat merkittävästi viime vuonna

Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa viime vuonna poikkeuksellisen hiljaista aikaa.

Metsäteollisuuden puukauppatilastot viime vuodelta osoittavat, että puukauppoja solmittiin merkittävästi aikaisempia vuosia vähemmän. Alemmalla tasolla puukauppamäärissä päädyttiin viimeksi vuonna 2020. Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa poikkeuksellisen hiljaista aikaa.

Varha myönsi avustuksia hyvinvointialueen sosiaali-, terveys- ja pelastusalojen järjestöille yli 2,6 miljoonaa euroa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluehallitus päätti sosiaali-, terveys- ja pelastusalan järjestöille myönnettävistä avustuksista kokouksessaan 19. tammikuuta. Jaettava summa on 2 614 960 euroa. Aluehallitus vahvisti kumppanuussopimusjärjestöt kuluvalle vuodelle.

Kaksosuuteen liitetään yhä perusteettomia ennakkokäsityksiä

Suomessa syntyy kaksosia vuosittain noin 600 perheeseen. Vuonna 2024 Suomessa syntyi 543 kaksoset. Vuodesta 1990 alkaen monikkolasten eli kaksosten, kolmosten tai nelosten syntyvyys nousi 1,2 prosentista 1,7 prosenttiin kaikista synnytyksistä Suomessa. Monisikiösynnytysten osuus on nykyisin noin 1,35 prosenttia kaikista synnytyksistä.

Harvinaislaatuinen nykysirkusteos ensi-illassa

Turkulaiset nuorallatanssijat Fanni Silmunen ja Saila Jantunen työryhmänsä kanssa haastavat totuttua kuvaa löysästä nuorasta perinteisen sirkuksen soololajina. He tuovat lavalle Suomessa ennennäkemätöntä parinuoratekniikkaa.

Digita tekee taajuusmuutostöitä Turun radio- ja tv-asemalla – muutostöiden jälkeen tehtävä tarvittaessa kanavahaku antenni-tv-talouksissa

Digita tekee C-kanavanipun taajuusmuutostöitä Turun radio- ja tv-asemalla huomenna tiistaina 20. tammikuuta kello 9–16. Muutoksista aiheutuu noin tunnin katkos C-kanavanipussa lähetettäville tv-kanaville muutostöiden aikana: TV5 HD, Kutonen HD, TLC HD, STAR Channel HD, Frii HD, National Geographic HD ja Viaplay TV HD. Turun radio- ja tv-aseman lisäksi myös Kustavin täytelähetinaseman taajuus muuttuu. Molempien uusi taajuus on 594 MHz.

Miehet ohittivat ensimmäistä kertaa naiset uusien verenluovuttajien määrässä

Suomessa vain kolme prosenttia luovutusikäisestä väestöstä luovuttaa vuosittain verta.

Verenluovutuksessa kävi viime vuonna 107 878 luovuttajaa. Kaikista kävijöistä uusia luovuttajia oli hieman alle 19 000. Miehet ohittivat ensimmäistä kertaa naiset uusien luovuttajien määrässä. Lisää uusia verenluovuttajia tarvitaan ja tämän vuoden tavoitteena on saada heitä 22  000.

Sakari Alhopuron säätiön apurahahaku avautuu helmikuussa

Sakari Alhopuron säätiön vuoden 2026 apurahat ovat haettavissa 1.–28. helmikuuta. Apurahoja myönnetään lääketieteelliseen ja luonnontieteelliseen tutkimukseen sekä taiteeseen säätiön asettamien hakuehtojen mukaisesti.

Pitkäaikainen liikkumattomuus yhteydessä suurempaan stressikuormaan keski-iässä

Liikuntasuositusten mukainen liikkuminen näyttää suojaavan elimistöä haitalliselta stressiltä.

Pitkään jatkunut liian vähäinen liikkuminen aikuisiällä kasvattaa kehon stressikuormaa, osoittaa Pohjois-Suomen syntymäkohorttiin 1966 perustuva laaja seurantatutkimus. Sen sijaan liikuntasuositusten mukainen liikkuminen näyttää suojaavan elimistöä haitalliselta stressiltä.

Näköislehti

Urheilu

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.

Rikhard Nurro vapaaottelun PM-kisoihin

Finnfighters’ Gymin Rikhard Nurro on valittu Suomen vapaaottelumaajoukkueeseen, joka osallistuu aikuisten ja junioreiden PM-kisoihin tammikuun puolivälissä. Nurro ottelee miesten 93-kiloisten sarjassa.

Puukkokatsomo: Tuto pitkälle polulle

Pekka Virta.

Tuto Hockey kertoi viime viikolla suuntaviivoistaan jääkiekon sarjajärjestelmäuudistusta silmällä pitäen. Ensi kaudella Tuton tavoitteena on sijoittua Mestiksen runkosarjassa neljän joukkoon, mikä toisi suoran paikan kauden 2027–28 B-liigaan. Tätä silmällä pitäen Tuton joukkueenrakennus on jo pitkällä. Ensi kaudeksi joukkueella on 16 pelaajasopimusta, muun muassa TPS:stä siirtynyt Rene Nummelin . Myös päävalmentaja Samuli Marjetan pestiä on jatkettu kevääseen 2028 saakka.