Laserhoidoissa tulokset näkyvät usein iholla välittömästi
Luonnollisuus ja ihoon investointi on nyt suosittua ihonhoidossa. Jo viimeiset pari vuotta trendinä ovat olleet luonnolliset, omaa kudosta aktivoivat hoidot ja huoliteltu hyväkuntoinen iho. Laser on noussut yhdeksi suosituimmista hoitomuodoista, sillä laserilla saadaan tehtyä monipuolisesti hoitoja ja tuloksia saadaan pienemmillä toipumisajoilla.
Turkulaisen esteettisiin ja medikaalisiin hoitoihin erikoistuneen Skinbeauty-klinikan yrittäjä Minna Hyppönen kertoo, että muihin hoitoihin verrattuna laserissa ei laiteta mitään ylimääräisiä aineita kudokseen. Ajatus luonnollisuudesta innostaa monia.
– Erilaiset laserit ja niiden yhdistelmät mahdollistavat monentyyppisiä hoitoja. Parasta on se, ettei kovinkaan monessa hoidossa tarvita toipumista ja silti saadaan hyviä tuloksia. Lähtötilanteesta riippuen yhdistelmähoidoilla saadaan usein kuitenkin parhaita tuloksia, Hyppönen muistuttaa.
Skinbeautyssa käytettävällä Fotonalla voidaan tehdä hoitoja karvanpoistosta aina syviin fraktionaalisiin ihoa uudistaviin kuorintahoitoihin. Lisäksi laite on tehty turvalliseksi käyttää. Fotona on tunnettu myös kiinteyttävistä hoidoista.
– Toki vahvempia hoitoja tehdään edelleen, eli iholle tehdä vahvempi kuorinta laserilla. Muutosta on tapahtunut siinä, ettei ihmisillä ole halua ja aikaa toipumiselle. Joten kehitellään hoitoja jotka kiinteyttävät kudosta, mutta toipuminen on hyvin vähäistä. Laserin vahvuutta ja eri ihokudoksen kerroksiin vaikuttavaa tehoa voidaan säädellä.
Hyppösen klinikan nimeämässä tuhkimohoidossa käytetään kahta eri laseria, eikä toipumisaikaa tarvita. Hoito on omaa fibroplastituotantoa aktivoivaa ja ihoa hyvin kevyesti kuoriva ja puhdistava. Teholtaan tämä ei vedä vertaansa vahvoille kuorinnoille, 4D-hoito sen sijaan jo kiinteyttää.
Kasvoille kevyemmät laserhoidot kannattaa Hyppösen mukaan ottaa kolmen kerran sarjana ja vahvemmat tarpeen mukaan. Ruusufinnin hoito ja fraktionaaliset kuorinnat, sekä verisuonet voivat hoitua jo yhdellä kerralla.
Karvanpoisto on hyvin yksilöllistä, sillä lähtötilanteen karvan määrä vaikuttaa aika lailla. Jos nyt aloittaa karvanpoiston, on kesällä jo sileät sääret ja kainalot.
– Tällä hetkellä esimerkiksi Tukholman suosituin laserhoito on huulia kiinteyttävä ja täyteläistävä hoito, mistä ei ole toipumista. Tulokset näkyvät heti ja vaativat toki muutaman hoitokerran, mutta upea ja luonnollinen vaihtoehto täyteaineille, sekä kiinteyttämään ikääntynyttä suunympäryskudosta, Hyppönen kertoo.
Henriikka Fingerborg




















