Roseet haastavat punaviiniklassikot pääsiäispöydässä

Litramyynti kasvaa pääsiäisenä erityisesti punaviineissä, kuohuviineissä ja roseeviineissä.
Litramyynti kasvaa pääsiäisenä erityisesti punaviineissä, kuohuviineissä ja roseeviineissä. Kuva: Alko

Alkon asiakasmäärät kolminkertaistuvat kiirastorstaina ja litramyynti kasvaa erityisesti punaviineissä, kuohuviineissä ja roseeviineissä. Punaviini on lampaan klassinen kumppani, mutta myös roseet niin kuplilla kuin ilman trendaavat.

Pääsiäinen on perinteisesti yksi Alkon vilkkaimmista sesongeista, jolloin kasvavat niin asiakasmäärät kuin litramyynti. Alko arvioi asiakasmäärän nousevan pääsiäisviikolla 20 prosenttia ja litramyynnin arvioidaan kasvavan noin 50 prosenttia normaaliin viikkomyyntiin verrattuna.

Tuoteryhmistä prosentuaalisesti eniten litramyynti kasvaa punaviineissä ja roseeviineissä (noin 75 prosenttia), kuohuviineissä (noin 70 prosenttia) ja alkoholittomissa (lähes 40 prosenttia).

Kiirastorstai on myymälöissä pääsiäisviikon vilkkain päivä. Asiakasmäärät ovat tällöin lähes kolminkertaisia normaaliin torstaihin verrattuna. Asiointi painottunee tällöin iltapäivän tunteihin (klo 15–18). Illan viimeisiä aukiolotunteja (klo 19–21) kohti asiakasmäärät rauhoittuvat. Pitkäperjantaina 29. maaliskuuta sekä toisena pääsiäispäivänä maanantaina 1. huhtikuuta Alkot ovat kiinni.

– Pääsiäinen on yksi ruokavuoden kohokohdista. Pääsiäistä juhlistetaan panostamalla hyvään ruokaan, jolle haetaan myös vähän arvokkaampia viinejä. Tämä näkyy pääsiäisviikolla viinien keskihinnan nousuna. Punaviineissä keskihinta nousee noin kahdeksan prosenttia ja asiakkaiden ostoskorin loppusumma nousee pääsiäisenä parisenkymmentä prosenttia, kertoo tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindström tiedotteessa.

Mitä pääsiäispöytään valitaan, klassikoita vai jotakin ihan uutta?

– Sekä että. Monille pääsiäisateria toistuu perinteisesti vuodesta toiseen aika saman kaavan mukaan, ja lampaalla on päärooli. Silloin myös juomissa valitaan klassikkoja: punaviini Italian Toscanasta, Espanjan Riojasta tai Ranskan Bordeaux’sta. Uuden maailman pääsiäisklassikot ovat Australian shirazit ja Argentiinan malbecit.

– Kasvissyönti muuttaa monen valintoja lihattomammiksi, ja silloin viinitkin voivat vaihtua keveämpiin punaviineihin kuten pinot noireihin tai raikkaisiin valkoviineihin. Roseeviinit trendaavat myös pääsiäisaterialla, ja runsaat roseekuohuviinit ovat oiva valinta esimerkiksi karitsankareelle tai karitsatartarille.

– Moni miettii tänä päivänä tuotteiden ympäristövaikutuksia ja tällä on merkitystä myös juoman valinnassa. Ympäristöystävälliset, kevyet ja helposti kierrätettävät pakkaukset kuten tetrapakkaukset, ovatkin käteviä vietäviä mökille pääsiäisenviettoon.

Lindström kertoo, että yksi pääsiäisen suosituimmista kysymyksistä myymälöissä on se, sopiiko mämmin kanssa mikään juoma?

– Muistisääntö tähän on kolme m-kirjainta: malaga, madeira ja marsala. Näiden makeiden viinien luumuiset ja viikunaiset aromit taittuvat hyvin mämmin maltaisuuden kanssa. Ja toki – maitohan toimii aina!

Oluen yhdistäminen ruokaan on trendinä jatkuvassa kasvussa. Pääsiäisenä oluen myynti kasvaa noin 20 prosenttia.

– Olut on erinomainen valinta myös pääsisäispöytään. Pääsiäisoluet ovat perinteisesti olleet perusoluita tummempia, maltaisempia ja vahvempia. Nykyisin pääsiäisoluiden tyylikirjo on laajempi.

– Pashan kanssa voi makeiden jälkiruokaviinien sijaan kokeilla aromikasta IPA-olutta, jonka trooppisen hedelmäinen humalointi suorastaan nostaa ja raikastaa pashan maun uusiin ulottuvuuksiin. Viininystävän valinta pashalle on Bordeaux’n jälkiruokaviiniklassikko sauternes.

Pääsiäismyyntiä on verrattu tämän vuoden niin sanottuun normaaliin viikkomyyntiin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Poliisi tutkii yhden uhrin vaatineen Kaarinan talopalon syttymissyytä

Lounais-Suomen poliisi tutkii Kaarinassa torstai-illalla syttyneen omakotitalotulipalon syttymissyytä yhdessä pelastuslaitoksen kanssa. Kaarinan Littoistentiellä sijaitsevan omakotitalon tulipalosta ilmoitettiin hätänumeroon torstai-iltana kello 18.40 aikaan.

Varha tarjoaa uudenlaista elintapaohjausta esidiabeteksen ja ylipainon hallintaan

Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha tarjoaa uudenlaista elintapaohjausta, joka on suunnattu erityisesti esidiabeetikoille ja ylipainoisille. Uudessa toimintamallissa pyritään elintapamuutoksen avulla estämään varsinaisen diabeteksen ja muiden sairauksien puhkeaminen. Elintapaohjaukseen hakeudutaan ottamalla yhteyttä omalle terveysasemalle.

Juha Vaakku Varjuksen muistokonsertilla yli 4 000 euroa kehitysvammaisten lasten ja nuorten virkistäytymistoimintaan

Moko ja Anna ovat isä ja tytär ja esiintyvät konsertissa. Vaakku oli Annan kummisetä.

Elokuun alussa menehtyneen taiteilija Juha Vaakku Varjuksen kanssa vuosien varrella soittaneet muusikot keräsivät Vaakku in memoriam -muistokonserttissa lasten ja nuorten kehitysvammaisten virkistäytymistoimintaan 4.155,50 euroa.

Vason keskimääräinen vastike pysyy ennallaan

Varsinais-Suomen Asumisoikeus Oy:n hallitus vahvisti 23. lokakuuta Vason asumisoikeusasuntojen vastikkeet ensi vuodelle. Käyttövastikkeiden keskimääräinen muutos ensi vuodelle on 0,0 prosenttia. Perusparannetuissa kohteissa vastike nousee maltillisesti, ja joissakin kohteissa vastike jopa laskee.

Artukaisten uusi harjoitusjäähalli palvelee erityisesti nuorten ja lasten liikuntatarpeita

Havainnekuva harjoitushallista.

Artukaisiin rakennettava uuden harjoitusjäähallin rakentaminen on alkanut. Uuteen halliin saadaan jääurheilun harrastajille nykyaikaiset tilat Impivaaran jäähallin poistuessa käytöstä. Pelaamaan ja luistelemaan Artukaisissa päästään ensi vuoden lopussa.

Raseko mukana ammatillisen koulutuksen toiminnanohjauksen kokeilussa

Opetus- ja kulttuuriministeriö on torstaina julkaissut päätöksen niistä koulutuksenjärjestäjistä, jotka on valittu mukaan ammatillisen koulutuksen toiminnanohjauksen kokeiluun. Päätös perustuu Kansallisen koulutuksen arviointikeskuksen Karvin huhti-kesäkuussa toteuttamaan hakemusten pisteytykseen, jossa Raseko pärjäsi erittäin hyvin. Raseko on toinen Varsinais-Suomen alueelta mukaan valituista koulutuksenjärjestäjistä.

Naantalin pääkirjastossa järjestetään monikielinen muumimaraton

Muumimaratonissa ulkomailta Naantaliin muuttaneet ihmiset lukevat vuorotellen kappaleen Tove Janssonin Muumit ja suuri tuhotulva -kirjasta omalla äidinkielellään.

Muumi 80 -juhlavuoden kunniaksi Naantalin kaupunginkirjasto ja Naantalin Kielitupa järjestävät maanantaina 27. lokakuuta kello 17–18 Naantalin pääkirjastossa monikielisen muumimaratonin, jossa ulkomailta Naantaliin muuttaneet ihmiset lukevat vuorotellen kappaleen Tove Janssonin Muumit ja suuri tuhotulva -kirjasta omalla äidinkielellään.

Tulipalo vaati ihmishengen Kaarinassa

Yksi ihminen on kuollut omakotitalon tulipalossa Littoistentiellä Kaarinassa torstaina illalla.

Täyttä asiaa: Miksi ampumasektori on kohti luontopolkua?

Suosikkeihini kuului ehdottomasti Tenavat ja Lassi&Leevi mutta nykyisin myös Fingerpori ja Kamala luonto .

Oletko nähnyt droonin lentämässä metsässä tai pellolla?

Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskuksen kehittämä metsän sisällä lentävä drooni.

Maanmittauslaitoksessa on käynnissä lukuisia drooneihin liittyviä tutkimushankkeita, joissa tuotetaan tietoa muun muassa metsätuholaisten ja metsäpalojen ehkäisemiseksi sekä maatalouden innovaatioihin. Drooneilla tehtävässä kaukokartoituksen tutkimuksessa Suomi edustaa alan kansainvälistä tieteellistä huippua.

Lintu jumissa liesituulettimen hormissa Raisiossa

Lintu jäi jumiin liesituulettimen hormiin Päiväkummunkadulla Raisiossa torstaina iltapäivällä. Kun pelastuslaitoksen väki kolisteli katolla, lintu tuli omin voimin pois hormista.

Päivitetty Käypä hoito -suositus: Mikrobilääkehoito aina toissijaista hoitoa hammasinfektioissa

Hammasperäisen infektion ensisijaista hoitoa on infektiopesäkkeen hammaslääketieteellinen hoito. Mikrobilääkkeitä tulee käyttää vain tilanteissa, joissa niistä voidaan perustellusti odottaa olevan hyötyä.

Hammasperäiset äkilliset infektiot tulee hoitaa viiveettä, sillä ne voivat vaikeimmillaan edetä nopeasti henkeä uhkaaviksi. Epäiltäessä hammasperäistä infektiota potilaan tulee hakeutua tai hänet tulee ohjata hammashoitoon, mikrobilääkehoito on aina toissijaista tukihoitoa.

Tallink paransi tulosta vuoden kolmannella neljänneksellä

Tallink Grupp raportoi vuoden kolmannella neljänneksellä 40,8 miljoonan euron nettotuloksen. Vahva kesäsesonki näkyi 233,1 miljoonan euron liikevaihtona. Matkustajamäärät kasvoivat kolme prosenttia verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon ja nousivat 1,77 miljoonaan. Koko vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden tulos heijastaa yleistä taloustilannetta, alkuvuoden laivojen seisontaa sekä huoltopäiviä.

Turun alueen positiivisimmat valittu – tänä vuonna palkittiin myös positiivisin elämäntyö ja saaristoteko

Sinikka Mäkelä (Rymättylä, takana vas.), Pentti-Oskari Kangas (Positiivareiden tuomariston puheenjohtaja), Hannu Hurme (Kaarina), Heikki Tursas (Raisio). 
Eeva Torniainen (Turku, wedessä vas.), Mimosa Leino (Naantali), Timo Ketonen (Positiivisin ympäristöteko), Ulla Varjus (Vastaanotti postuumisti myönnetyn Vaakku Varjuksen elämäntyön palkinnon). Kuvasta puuttuu Turun positiivisin ulkopaikkakuntalainen Niina Lahtinen.

Turun seudun vuoden 2025 positiivisimmat henkilöt on valittu. Turun Positiivarit palkitsevat vuosittain ihmisiä, jotka luovat ympärilleen positiivista energiaa ja hyvää mieltä.

Poliisi selvitti autoihin kohdistuneen varkauksien sarjan Paraisilla

Paraisilla on viimeksi kuluneina viikkoina varastettu lukitsemattomista autoista omaisuutta. Poliisi on saanut tekijän kiinni ja varkaussarja selvitettyä.

Huili avaa Maskussa Nesteen liikenneasemalla

Huili avaa Maskussa.

Huili laajenee Maskuun, kun uusi taukopaikka avaa ovensa Neste Riviera Masku -liikenneasemalla tiistaina 28. lokakuuta kello 11.

Tuomiokapituli esittää Kustavin, Taivassalon ja Vehmaan seurakuntien yhdistämistä Vakka-Suomen seurakunnaksi

Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli on tehnyt 23. lokakuuta aloitteen Kustavin, Taivassalon ja Vehmaan seurakuntien seurakuntaliitoksesta 1.1.2027 lukien. Uuden seurakunnan nimi olisi Vakka-Suomen seurakunta. Sen toiminta jatkuisi kolmella alueella, joiden niminä olisivat esimerkiksi Kustavin kirkkoalue, Taivassalon kirkkoalue ja Vehmaan kirkkoalue tai muut vastaavat seurakunnan valitsemat osa-alueiden nimet.

Lasten kulttuuriviikolla Maskussa satuja, taidetta ja yllätyksiä

Kulttuuriviikon aikana Maskussa tutustutaan myös satujen maailmaan. Kuvassa tarinoi Mervi Nikula.

Maskun lasten kulttuuriviikkoa vietetään lauantaista ensi viikon sunnuntaihin. Viikon aikana ympäri Maskua nautitaan teematapahtumista, saduista ja kisoista. Luvassa on myös yllätysohjelmaa.

Urheilu

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.

Otteluanalyysi: TPS tyrmäsi KTP:n ja tarrasi kiinni liigapaikkaan

Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa.

Harva uskoi tällaiseen tulokseen etukäteen. TPS tuli ja löi altavastaajana liigajoukkue KTP:n 3-0 taistelussa paikasta jalkapalloilun Veikkausliigaan. Kaksiosaisen liigakarsinnan toinen osa pelataan sunnuntaina Kotkassa. Yhteistulos ratkaisee kumpi pelaa ensi kaudella Veikkausliigassa – nykyinen liigajoukkue KTP vai Ykkösliigan kakkonen TPS.

Otteluanalyysi: Inter punnersi voiton vajaamiehisestä Gnistanista

Dimitri Legbo oli jälleen tehokas.

Inter nousi jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteen päähän sarjakärki Kuopion Palloseurasta voittamalla Gnistanin maalein 2-1 Kupittaalla. Neljä joukkuetta – KuPS, Inter, SJK ja Ilves – on neljän pisteen sisällä, kun jäljellä on neljä ottelukierrosta. Nämä joukkueet ratkaisevat mestaruuden kohtalon Inter kohtaa vielä HJK:n ja KuPS:n vieraskentällä sekä SJK:n ja Ilveksen Kupittaalla.

TPS:n Ilona Heinonen pikkuhelmareiden mukana Ruotsiin

Ilona Heinonen kuuluu maajoukkueen kalustoon.

Suomen alle 19-vuotiaiden naisten maajoukkue pelaa 23. ja 27. lokakuuta harjoitusottelut Ruotsia vastaan. Ne ovat Suomelle viimeiset harjoituspelit ennen marraskuussa pelattavaa EM-karsintaturnausta, jossa Suomi kohtaa Ranskan, Walesin ja Turkin. Ruotsi-maaotteluissa Suomen joukkueessa pelaa myös TPS:n Ilona Heinonen .

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.