Työeläkevarat kasvoivat miljardin kolmannella vuosineljänneksellä

Suomalaisten työeläkevarat kasvoivat miljardilla vuoden kolmannella neljänneksellä. Varoja oli syyskuun päättyessä yhteensä 244 miljardia euroa.

Kolmannella vuosineljänneksellä tuotto jäi vaatimattomaksi, käy ilmi Työeläkevakuuttajat Telan tuoreista tilastoista.

– Työeläkesijoituksista vain osakkeet ovat tarjonneet positiivista reaalituottoa korkosijoitusten, kiinteistöjen ja vaihtoehtoisten sijoitusten polkiessa paikoillaan. Kiinteistösijoitukset ovat edellä mainituista pakkasella sekä nimellisesti että reaalisesti, kuvaa Telan analyytikko Kimmo Koivurinne tiedotteessa.

Työeläkevarojen nimellistuotto kuluvan vuoden ajalta oli 3,3 prosenttia. Reaalituotto, joka ottaa huomioon inflaation kokonaistuottoa vähentävänä tekijänä, oli -0,1 prosenttia. Osakesijoitukset olivat tuottaneet kolmannen vuosineljänneksen lopussa reaalisesti 1,1 prosenttia muiden jäädessä reaalituotossa miinukselle. Pitemmällä viimeisen reilun 10 vuoden aikajänteellä kokonaistuotto on reaalisesti 3,3 prosenttia.

Koivurinne analysoi työeläkesijoitusten riskitason kehitystä blogikirjoituksessaan.

Varojen omaisuuslajikohtaisessa tai maantieteellisessä jakautumisessa oli muutosta vuosineljänneksen aikana hyvin vähän.

Neuvottelut Suomen seuraavasta eläkeuudistuksesta ovat alkaneet. Hallitus antoi viime kuussa työmarkkinajärjestöille toimeksiannon neuvotella uudistus, joka vakauttaisi julkista taloutta pitkällä aikavälillä ja sisältäisi sääntöpohjaisen vakautusjärjestelmän. Uudistukselle annettu tavoite on vahvistaa julkista taloutta pitkällä aikavälillä noin 0,4 prosenttiyksiköllä suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Yksityisalojen työeläkkeissä on rahoitusvaje, joka johtuu eliniän pitenemisestä ja etenkin 2010- ja 2020-luvuilla laskeneesta syntyvyydestä.

– Työeläkevarojen sijoitustuottojen parantamiseen tähtäävä uudistus voi ratkaista osan sopeutustarpeesta, jonka suuruus on toistaiseksi hieman epäselvä, sanoo Telan analyysitoimintojen johtaja Jari Sokka.

Työeläkealalla on pohdittu keinoja vahvistaa työeläkkeiden rahoitusta sijoitustuottojen avulla. Käytännössä tuottojen parantamisessa on kyse sijoitusriskin lisäämisestä eli sijoittamisesta entistä enemmän osakkeisiin. Tämän mahdollistamiseksi on todennäköisesti tehtävä muutoksia eläkevakuuttajien taseisiin kirjattujen vastuiden tuottovaatimukseen ja mahdollisesti myös riskinottoa rajaavaan vakavaraisuussääntelyyn.

Sokka muistuttaa, että rahoituksen vahvistaminen sijoitustuottojen avulla on hyvin pitkäjänteistä työtä.

– Sijoitustuottoja kasvattamalla voidaan parantaa työeläkkeiden rahoitusta pitkällä aikavälillä. Sijoitusuudistuksen tuloksia voidaan arvioida aikaisintaan useiden vuosien tai jopa vuosikymmenten kuluttua, sanoo Sokka.

Sokka nostaa esille automaattisen vakauttajan, joka odottaa vielä tarkennusta. Koska vakautusjärjestelmällä haetaan eläkemaksun vakauttamista, se tarkoittaisi käytännössä, että eläkkeitä leikattaisiin tavalla tai toisella, jos työeläkejärjestelmän talous ajautuisi vaikeuksiin.

– Voidaanko työeläkkeissä samanaikaisesti ottaa lisää riskiä sijoittamisessa ja siirtää rahoitusvastuuta nykyisten ja tulevien eläkkeensaajien kannettavaksi, Sokka kysyy.

Eläkeajan toimeentulon ennakoitavuus on tärkeää järjestelmässä, jossa aikahorisontti on ihmisen elämän mittainen. Tästä syystä mahdollisen vakautusmekanismin kaikki vaikutukset tulee huolellisesti ja avoimesti selvittää ennen päätöksentekoa, Sokka korostaa.

Eläkevarojen määrää koskeva Telan tilastoanalyysi sisältää tiedot eläkevakuutusyhtiöiden, eläkekassojen, eläkesäätiöiden, Kelan toimihenkilöiden eläkerahaston, Kevan, Kirkon eläkerahaston, Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen, Merimieseläkekassan, Suomen Pankin Eläkerahaston ja Valtion Eläkerahaston sijoitustoiminnasta. Tilastoissa on mukana vain lakisääteinen työeläketurva.

Telan tilastoimat työeläkevarat eivät sisällä työeläkevakuuttajien taseeseen kirjattuja muita saamisia ja velkoja sekä aineellisia hyödykkeitä. Telan tilastoimat eläkevarat tarkoittavat sijoitettavissa olevia varoja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta – matkailureitti avautuu perjantaina

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta.

Suomen suosituimpiin matkailureitteihin kuuluva Saariston Rengastie avautuu perjantaina ja se on avoinna aina 13. syyskuuta asti. Rengastie täyttää tänä vuonna 30 vuotta.

Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti

Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin (r.) ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Kirsikkatien moottoriajoneuvoliikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kirsikkatie 35:n kohdalta 6.–13. toukokuuta. Kiertotie kulkee reittiä Leppätie–Rakuunatie–Lehmustie.

HKFoodsin liikevaihto kasvoi ja liiketulos parani

HKFoodsin jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liiketulos parani tammi–maaliskuussa jälleen vertailukaudesta. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos nousi selvästi.

Luolavuoren kouluhanke etenee – uudisrakennuksen rakentaa SRV

Havainnekuva Luolavuoren koulusta.

Luolavuoren koulun suunnittelu jatkuu. SRV ja Turun kaupungin omistama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy Turun monitoimitilat ovat allekirjoittaneet kehitysvaiheen sopimuksen Luolavuoren koulun uudisrakennuksen toteuttamisesta.

Sähköautojen määrä kasvaa – samalla kasvaa niiden hylkäysosuus katsastuksissa

Suomessa tehtiin yli 2,18 miljoonaa henkilöauton määräaikaiskatsastusta viime vuonna. Katsastuksista hylättiin 30 prosenttia, kun vuotta aiemmin hylkäysosuus oli 29 prosenttia. Sähkökäyttöisten henkilöautojen katsastusmäärä kaksinkertaistui ja hylkäysosuus kasvoi enemmän kuin perinteisillä käyttövoimilla.

Maaperän mikrobit voivat selittää komealupiinin leviämismenestystä Suomessa

Suomalaisia luonnonvaraisia lupiineita levittäytyneenä Kaarinassa. Tehokkaasti leviävä lupiini uhkaa syrjäyttää Suomen luonnonvaraisia niittykasveja.

Tutkimuksessa havaittiin, että suomalainen maaperämikrobisto hyödytti lupiinia enemmän kuin alkuperäisalueen mikrobisto. Kasville hyödylliset mikrobit maaperässä saattavat olla yksi syy vieraslajin tehokkaalle leviämiselle uudella alueella.

Ruotsalainen huumeliiga levitti Suomeen satoja kiloja huumausaineita

Alkuvuoden aikana Suomessa on paljastunut huomattavan suuria huumausaine-eriä. Tänä vuonna paljastuneiden maahantuonti- ja levityskokonaisuuksien taustalla epäillään toimineen sama ruotsalaistaustainen kansainvälinen katto-organisaatio. Esitutkintojen perusteella huumausaineita on säilytetty erikseen vuokratuissa huoneistoissa, ja niiden levittämisestä ovat yhdessä tapauksessa vastanneet Suomeen tätä varten saapuneet Ruotsin kansalaiset.

Turun seutu panostaa kävelyyn ja pyöräilyyn

Turun kaupunkiseudulla on kehitetty jalankulun ja pyöräliikenteen verkkoa, joka tukee entistä saumattomammin kestävää ja terveellistä arkea. Viime vuosina asennetut pyörä- ja jalankulkuliikenteen laskentapisteet tuottavat tarkkaa tietoa väylien käytöstä eri vuorokauden- ja vuodenaikoina. Tietoa hyödynnetään muun muassa reittien suunnittelussa, kunnossapidon kohdentamisessa ja seudullisen liikenteen suunnittelun pohjana.

Paimio-päivää vietetään torstaina, juhlavuosiraportti valmistunut

Juhlavuosimuraali julkistettiin 22. elokuuta.

Viime vuonna vietetyn Paimio 700 -juhlavuoden yksi keskeinen tapahtuma oli 7. toukokuuta vietetty Paimio-päivä. Paimio 700 -juhlavuositoimikunnan puitteissa päätettiin, että tätä Paimion syntymäpäivää vietetään jatkossakin vuosittain – tavalla tai toisella. Kaupunki kokoaa tuohon päivään ja mahdollisiin lähipäiviin osuvia yleisötapahtumia, ja tiedottaa niistä.

Maastopaloja poikkeuksellisen paljon huhtikuussa

Suomessa on nyt monin paikoin poikkeuksellisen kuivaa ajankohtaan nähden. Pelastustoimen onnettomuustilastosta käy ilmi, että huhtikuussa oli yli 750 maastopaloa, mikä on puolet enemmän kuin huhtikuussa viime vuonna. LähiTapiolan asiantuntija muistuttaa, että maastopalovaroituksen aikana avotulta ei saa tehdä.

Jazz City Turun kevätkauden päätöskonsertissa Quartet Ajaton

Quartet Ajaton esiintyy Bar Ö:ssä perjantaina.

Kymmenvuotista historiaansa ja kolmatta albumiaan juhliva Quartet Ajaton päättää levynjulkaisukiertueensa Turkuun perjantaina 8. toukokuuta kello 19. Paikkana on Bar Ö. Uuden albumin sävellyksissä soi kotimaisen musiikkikulttuurin historia karjahuudoista tangoihin.

Eurojackpotin potti nousee 76 miljoonaan euroon

Eurojackpotin tiistain arvonnassa kierroksella 19/2026 ei löytynyt täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla noin 76 miljoonaa euroa.

Itämeri-parlamentaarikot Turussa: Itämeren tulevaisuus ratkaistaan yhdistämällä turvallisuuspolitiikka, ympäristövastuu ja parlamentaarinen yhteistyö

Itämeren parlamentaarikkokonferenssi BSPC:n pysyvä komitea kokoontui Turussa 3.–5. toukokuuta. Kokouksessa keskusteltiin muun muassa Itämeren alueen kokonaisturvallisuudesta, huoltovarmuudesta ja Saaristomeren ekologisesta tilasta. Pysyvä komitea vieraili kokouksen yhteydessä Qvidjan tutkimustilalla ja tutustui Turun meripelastusyhdistyksen toimintaan. Komitea perehtyi Länsi-Suomen merivartioston toimintaan sekä Itämeren alueellisen yhteistyön näkymiin maailmanjärjestyksen murroksessa.

Lainan vakuutena olevien huoneistojen osakekirjojen massamuotoinen sähköistäminen alkaa ensi vuonna

Pankeissa on 700 000 osakekirjaa huoneistojen lainojen vakuutena.

Maanmittauslaitos ja pankit valmistelevat ensi vuodelle osakekirjojen massasähköistämistä, joka tullee mahdolliseksi vuoden 2027 alun lakimuutoksessa. Maanmittauslaitoksen ylläpitämä huoneistotietojärjestelmä parantaa taloyhtiöiden ja huoneistojen omistustietojen saatavuutta, luotettavuutta ja turvallisuutta.

Katukorista Kupittaan Citymarketin pihalla

Turussa järjestetään 6. toukokuuta Pirkka Street Basket -katukoristapahtuma. Tapahtuma on osa vuosittain järjestettävää alakoululaisten katukoriskiertuetta, jonka takana ovat Koripalloliitto ja K-ryhmä. Varsinaisena järjestäjänä toimivat aina kunkin paikkakunnan paikallinen koripalloseura ja jokin K-ruokakauppa, jonka pihalla tai lähettyvillä tapahtuma järjestetään, ja jonka kauppias tarjoaa koululaisille evästä päivään.

Yli 25 000 suomalaista testannut ruokavalionsa Ravitsemusnavigaattorilla

Ravitsemusnavigaattori on verkkopalvelu, jolla kuka tahansa voi arvioida ruokailutottumuksensa nopeasti.

Ruokavalion laadulla on merkittävä rooli sydän- ja verisuonisairauksien sekä tyypin 2 diabeteksen ehkäisyssä ja hoidossa. Maksuton Ravitsemusnavigaattori on auttanut jo yli 25 000 suomalaista tarkastelemaan omia ruokailutottumuksiaan ja löytämään itselleen sopivia tapoja edistää hyvinvointia.

Paraisten kaupunki haluaa olla osa Turun talousaluetta

Tilastokeskus valmistelee aluejaon muutosta. Aluejako ei ole enää virallinen aluejako, vaan Tilastokeskuksen tilastointitarkoituksiin ylläpitämä. Muutoksia tehdään harvoin, ja seuraava muutos tulee voimaan 1.1.2027.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turku-Rastit viettää juhlavuottaan klassikkomaastoissa

Tuuli Kastemaa ja Jyrki Viiri lähtövalmiina Hirvensalon Turku-Rasteilla. Kuva on vuodelta 2021.

Matalan kynnyksen liikunnasta ja harrastamisesta puhutaan paljon lasten ja nuorten kohdalla, mutta aikuisten kohdalla se on vähäisempää. Syytä olisi, sillä aika monella aikuisella on kuitenkin koululiikunnasta lähtöisin olevia traumoja, jotka nostavat liikkumisen kynnystä.

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.