Työllisiä ja työttömiä kesäkuussa enemmän kuin vuotta aiemmin

Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työllisiä 15–74-vuotiaita oli kesäkuussa 8 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömiä oli kesäkuussa 12 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. 20–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku oli 78,6 prosenttia. 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 7,1 prosenttia.

15–74-vuotiaita työllisiä oli vuoden 2023 kesäkuussa 2 737 000 (virhemarginaali ±35 000), mikä oli 8 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työllisiä miehiä oli 4 000 vähemmän ja työllisiä naisia 12 000 enemmän kuin vuoden 2022 kesäkuussa.

20–64-vuotiaiden työllisyysaste eli työllisten osuus 20–64-vuotiaista oli kesäkuussa 79,8 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli tässä ikäryhmässä 79,7 prosenttia. 20–64-vuotiaiden miesten työllisyysaste pysyi samassa 79,7 prosentissa kuin edellisen vuoden kesäkuussa ja naisten työllisyysaste nousi 0,2 prosenttiyksikköä 79,9 prosenttiin.

20–69-vuotiaiden työllisyysaste oli 73,8 prosenttia, mikä oli sama kuin vuotta aiemmin.

15–74-vuotiaita työttömiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan kesäkuussa 211 000 (virhemarginaali ±24 000), mikä oli 12 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömiä miehiä oli 126 000 ja naisia 85 000.

15–74-vuotiaiden työttömyysaste, eli työttömien osuus työvoimasta, oli kesäkuussa 7,2 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 6,8 prosenttia. Miesten työttömyysaste oli 8,3 prosenttia, mikä oli 1,4 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuosi sitten. Naisten työttömyysaste oli 5,9 prosenttia, mikä oli 0,8 prosenttiyksikköä vähemmän vuoden takaiseen verrattuna.

15–24-vuotiaiden työttömyysaste oli kesäkuussa 15,8 prosenttia, mikä oli 0,7 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuosi sitten. Nuorten työttömyysasteen trendiluku oli 15,2 prosenttia. 15–24-vuotiaiden nuorten työttömien osuus saman ikäisestä väestöstä oli 11,1 prosenttia.

Työvoiman ulkopuolella olevia 15–74-vuotiaita oli kesäkuussa 1 179 000, mikä oli 12 000 vähemmän kuin vuosi sitten.

Työllisyys ja työttömyys vaihtelevat kuukausittain varsin paljon, ja muutos edellisen kuukauden havaintoon kertoo lähinnä kausi-ilmiöstä eikä suhdannekehityksestä. Tuoreinta tilastotietoa verrataan edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Sen sijaan trendisarjan luvut, joista on poistettu kausi- ja satunnaisvaihtelu, ovat keskenään vertailukelpoisia, ja näin aikasarjan trendistä on helpompi havaita pitkän aikavälin kehitykseen ja suhdannevaihteluihin liittyviä ilmiöitä.

Trendi muuttuu yleensä jonkin verran, kun seuraavan kuukauden tiedot tulevat mukaan aikasarjaan. Tämän vuoksi trendilukuja käytettäessä tulee käyttää ainoastaan viimeksi julkaistua aikasarjaa. Viimeisimpien trendilukujen ennakollinen luonne on syytä ottaa huomioon päätelmiä tehtäessä. Vuoden 2020 keväällä tapahtunut työllisyyden pudotus on tulkittu kausitasoitusmallissa tasomuutokseksi. Ilmoitetut luvut ovat kausitasoittamattomia, ellei erikseen mainita, että kyse on trendistä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vanhemmat esimerkkinä liikenteessä

Jokainen varmasti ymmärtää, että pienet lapset ottavat melkoisesti mallia vanhempiensa käyttäytymisestä. Ei riitä, että vanhemmat neuvovat (jos neuvovat) miten liikenteessä toimitaan vaan kyllä vanhempien täytyy ymmärtää olla myös esimerkkinä.

Eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

– Viimeksi Suomessa myytiin kulunutta lokakuuta enemmän asuntoja yli kolme vuotta sitten syyskuussa 2022. Käytettyjen asuntojen kauppoja solmittiin syyskuussa eniten kolmeen vuoteen, ja nyt lokakuussa asuntokauppaa tehtiin vielä syyskuutakin enemmän, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Huijaukset muuttuvat yhä taitavammiksi

Rikolliset kehittävät jatkuvasti uusia tapoja huijata suomalaisia verkossa. Viestejä ja puheluita saapuu yhä useammista kanavista, ja ne ovat aiempaa vakuuttavammin laadittuja. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa: pysähdy, arvioi ja varmista viestin aitous ennen kuin toimit.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Emma Lindqvist jatkaa Raisio Pride ry:n puheenjohtajana

Vuosittaista ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumaa Raisio Pride järjestävän yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Emma Lindqvist .

Loppukesällä juotiin vettä ja popsittiin hedelmiä ja marjoja

Hedelmien ja marjojen myynnin arvo kasvoi heinä–syyskuussa 18 prosenttia.

Hedelmät, marjat ja alkoholittomat juomat erottuivat kovina kasvajina ruokakaupan myynnissä. Alkoholijuomien myynti kasvoi hitaammin kuin elintarvikemyynti kokonaisuudessaan. Tiedot käyvät ilmi päivittäistavarakaupan tuoteryhmäkohtaisesta myyntitilastosta heinä–syyskuulta.

Valkonen: Suomalaisten paluumuuttajien kannusteisiin merkittävä parannus

Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.

Vuorten, jään ja lumen tematiikkaa näyttelyssä

Näyttely aloittaa Petra Kallion ja Taru Salosen yhteisen näyttelykokonaisuuksien sarjan.

Petra Kallion ja Taru Salosen näyttely Murros on esillä Galleria Räyhässä 16. marraskuuta asti. Kallio ja Salonen ovat turkulaisia kuvataiteilijoita ja taidegraafikoita, jotka työskentelevät perinteisin painetun taiteen menetelmin soveltavasti ja kokeilevasti.

Yrittäjägallup: Joka viides pk-yritys rekrytoimassa

Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.

OmaSp: Turun seudulla positiivisia merkkejä

Maija Koivunen.

OmaSp-pankin vertailukelpoinen tulos tammi–syyskuulta ennen veroja oli 16,1 miljoonaa euroa (27,6). Kolmannen neljänneksen vakavaraisuussuhde vahvistui vuodentakaisesta ja oli 19,2 prosenttia (15,6).

Eurojackpotissa yksi täysosuma

Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 45/2025) löytyi yksi täysosuma, jolla 54 miljoonan potti matkasi Saksaan.

Vanhan Suurtorin joulun ohjelma julkaistu

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna.

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna 22.–23. marraskuuta, 29.–30. marraskuuta, 6.–7. joulukuuta ja 13.–14. joulukuuta. Tapahtuman järjestää Turun Suurtorin keskiaika ry.

Keskuskauppakamari: Tilastot näyttävät viennin piristyneen syksyllä

Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU- ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.

Viking Linen à la carte -ravintoloissa juhlasesonkina äyriäisbuffet

Tarjolla on muun muassa hummeria, taskuravun saksia, merirapua, sinisimpukoita ja käsin kuorituista katkaravuista tehtyä skagenia.

Viking Linen à la carte -ravintoloihin katetaan juhlasesongin kunniaksi äyriäisbuffet, jossa tarjolla on niin hummeria kuin ostereitakin. Kiinnostus mereneläviä kohtaan on kasvanut vuosi vuodelta.

Myyräkannat runsaat eteläisessä Suomessa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelun huippuvaiheessa eteläisen Suomen itäosissa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Muuallakin Oulun eteläpuoleisessa Suomessa myyräkannat ovat runsastuneet tuntuvasti kuluneen vuoden aikana. Pohjois-Suomessa myyriä on niukasti.

Loisto Kotipalvelu osti Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan

Mikko Rantanen.

Loisto Kotipalvelu -brändillä tunnettu turkulainen yritys, Kotimaan Huolenpitopalvelut Oy, vahvistaa palvelualuettaan ostamalla Nousiaisista Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan.

Nuorten työllistymissetelin käyttöönotto etenee

Työ- ja elinkeinoministeriö järjestää 7.–23. marraskuuta lausuntokierroksen valtioneuvoston asetusluonnoksesta, jossa säädettäisiin työvoimaviranomaisten avustuksesta, jolla nämä voisivat tukea yrityksiä työllistämään alle 30-vuotiaita nuoria työttömiä. Kyse on niin kutsutusta nuorten työllistymissetelistä. Yritysten saama avustus kattaisi puolet nuoren palkasta puolen vuoden ajalta.

Korjaaminen vähentynyt edelleen taloyhtiöissä

Korjausrakentamisen määrä jäänee jälkeen tänä vuonna edellisvuosista.

Kiinteistöliiton syksyn Korjausrakentamisbarometrin perusteella taloyhtiöiden korjausrakentaminen supistuu edelleen lievästi kuluvana vuonna. Uusia korjaushankkeita suunnittelee useampi kuin viime vuonna, mikä ennakoinee urakointienkin kasvua ensi vuodesta lähtien.

Urheilu

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Raision Loimu haastaa Tuto Volleyn

Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.