Pelimiehen valinta: Köykäinen Far Cry -välipala scifimaustein

Uusin Far Cry -lisäosa palauttaa pelaajan Dani Rojasin pöksyihin. Uusin Far Cry -lisäosa palauttaa pelaajan Dani Rojasin pöksyihin. Kuva: Ilkka Lappi (kuvakaappaus)

Ubisoftin Far Cry -pelisarja on usein kunnostautunut varsinaisten pelisarjojen ohella tarjoamalla Far Cry -faneille lisäosia, jotka ovat mahdollistaneet pelaajille uudenlaiset Far Cry -maailmat ja sellaiset lokaatiot, joihin pelisarjan puitteissa ei muuten olisi ollut mahdollista päästä. Niinpä Far Cryn lainalaisuuksin on pelattu muun muassa Marsin pinnalla ja Vietnamin viidakoissa.

Myös syksyllä 2021 ilmestyneen Far Cry 6:n jälkeen lisäosia on nähty useampi. Far Cry 6:n loppuvuodesta ilmestynyt Lost Between Worlds -lisuri (Xbox X/S, Xbox One, PS5, PS4, PC) on järjestyksessään neljäs. Lost Between Worlds päähenkilönä nähdään pääpelistä tuttu Dani Rojas. Maailmanakin on pääpelistä tuttu Yaran valtio, joskin trooppiseen tyrannivaltioon on haettu uutta näkökulmaa scifillä otteella.

Tosin olisi se ja sama, onko pelaajan hahmo Rojas vai joku entuudestaan tuntematon hahmo. Siinä määrin outo, ja ennen kaikkea tarpeeton, on yritys linkittää Lost Between Worlds yhteen pääpelin kanssa.

Siinä missä numeroidut pääpelit ovat pääsääntöisesti olleet loogisia ja, ainakin pelin sisäisessä maailmassa, uskottavia, Lost Between Worlds on peli, jonka loogisuuteen ei kannata hirveästi uhrata ajatuksia. Go with the flow lienee se ajatustapa, jolla pelistä saa eniten irti.

Lost Between Worlds nojaa selvästi perinteistä Far Cry -peliä enemmän ampumiseen. Far Cry 6:n avoin maailma on korvattu lineaarisemmalla lähestymistavalla, joka tuo ajoittain mieleen jopa perinteiset tasohyppelypelit. ”Kentän” tavoitteena on saada haltuun salaperäisiä kristalleja. Kun kristallin saa, saa parempia aseita ja eteneminen helpottuu.

Suoraviivainen ensimmäisen persoonan ammuskelupeli on ilmeisesti se, mitä Lost Between Worldsilla on lähdetty tavoittelemaan, mutta Far Cryn vetovoima ei ole koskaan perustunut erinomaiseen ampumismekaniikkaan, vaikka onkin toki ollut riittävän hyvää, kun peli kokonaisuudessaan on ollut hyvä, kuten esimerkiksi Far Cry 3:n ja Far Cry 6:n kohdalla. Ei ampuminen tälläkään kertaa huonoa ole, eikä huonompaan kuin yleensä Far Cry -peleissä. Lost Between Worldsin pitäisi olla kokonaisuutena parempi ja kiinnostavampi, jotta ampumamekaniikan suhteen ei muodostuisi ongelmia.

Pelimekaniikaltaan Lost Between Worlds on taattua Far Cryta. Yksi ihmetyksen aihe kuitenkin löytyy. Pelissä olevia sinisiä vihollisia pystyy vahingoittamaan vain sinisellä aseella ja punaisia vihollisia vastaavaista punaisella aseella. Siniset ja punaiset siluettityyppiset viholliset sopivat scifistä ammentavaan peliin, mutta värikoodatut aseet eivät oikeastaan tuo peliin mitään lisäarvoa. Pienellä hiomisella värikoodeilla olisi voinut peliin tuoda taktisia elementtejä, mutta tässä tapauksessa näin ei ole. Aseen pystyy kuitenkin vaihtamaan vaivatta. Tosin ärsytysmittari saattaa joskus värähtää tarpeettomasti, kun kädessä on sininen pyssy ja kulman takaa kimppuun ryntää punainen vihulainen.

Lost Between Worlds on kaunis peli. Jopa PS4:llä Yaran uudet kasvot ovat komeaa katsottavaa. Varsinkin pelin öisissä jaksoissa silmä lepää.

Kokonaisuutena Lost Between Worlds ei kuitenkaan yllä ikimuistoisten Far Cry -hetkien joukkoon. Kyseessä on kovalle Far Cry -entusiastille viihdyttävä välipala, mutta ehkä tämän myötä voi laittaa Far Cry 6:n päälle sinetin ja siirtyä odottelemaan pelisarjan mahdollisesti joskus päivänvalon näkevää seitsemättä osaa.

Ilkka Lappi

Maisemat ovat hieman muuttuneet Yarassa. Maisemat ovat hieman muuttuneet Yarassa. Kuva: Ilkka Lappi (kuvakaappaus)

Yhdistykset vaikeuksissa yhdistysten luvatussa maassa

Suomi on yhdistysten luvattu maa ja joidenkin mielestä niitä on aivan liikaakin. Monet yhdistykset toimivat jäsenmaksutulojensa ja valtion sekä kuntien avustuksien tuella. Nyt näitä tukia ollaan voimakkaasti leikkaamassa valtion ja kuntien taloudellisten ongelmien vuoksi. Tämä johtanee monien yleishyödyllistenkin yhdistysten toiminnan supistamiseen ellei peräti lakkauttamiseen.

OAJ antoi syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin

Ammattikorkeakoulujen työriitaan ei ole vieläkään löytynyt ratkaisua. OAJ antoi 7. syyskuuta syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin. Jos sopua ei synny, uusi kolmipäiväinen lakko alkaa 22. syyskuuta.

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Halisissa

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Hehtokadulla Halisissa maanantaina illalla.

Pieni tukos voi johtaa suureen vesivahinkoon

Sadevesikourut saa helposti puhtaaksi esimerkiksi pyöreäpäisellä WC-harjalla. Roskien poistaminen niistä ennen pakkasia on tärkeää, jotta roskat eivät jäädy ja tuki vesikouruja.

Sadevesikouruihin kertyvät lehdet ja neulaset voivat aiheuttaa vahinkoja, jotka paljastuvat vasta kuukausien päästä. Alle tunnin huoltotoimella voi välttää tuhansien eurojen korjauslaskun.

Poliisi pysäytti Paraisilla viritetyn mopon, kuski 15-vuotias

Poliisi tapasi sunnuntaina illalla Paraisilla 15-vuotiaan pojan, jonka mopo oli viritetty kulkemaan 95 kilometrin tuntinopeutta. Mopoon oli tehty sellaisia rakenteellisia muutoksia, että se luokitellaan kevytmoottoripyöräksi. Tämä vuoksi poikaa epäillään kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Kupittaan kärjen kannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella

Kupittaan kärjen joukkoliikennekannen tukitelineen rakennustyöt alkoivat heinäkuussa ja etenevät syyskuussa rata-alueelle. Taustalla kohoaa Taito-kampus, jossa runkotöitä tehdään neljännessä kerroksessa.

Kupittaan ja Itäharjun yhdistävän joukkoliikennekannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella syyskuussa. Työvaiheeseen kuuluu melua ja tärinää aiheuttavaa paalutusta, jota tehdään yöaikaan maanantaista 14. syyskuuta alkaen arviolta noin kahden viikon ajan. Paalutukset jatkuvat päivätöinä arviolta marraskuuhun saakka.

Turussa kuvattu The Last Light of Summer yhdistää muodin, hevostaiteen ja Artukaisten historiallisen miljöön

Aada Uhlgrén ja Guizo da Fareja.

Turussa toteutettu muotihenkinen hevosaiheinen kuvasarja The Last Light of Summer tuo yhteen pohjoismaisen luonnon, pelkistetyn nykytyylin sekä naisen ja hevosen välisen sanattoman yhteyden. Luovan suunnittelijan Aada Uhlgrénin ja valokuvaaja Emilia Hynnisen yhteistyönä syntynyt sarja kuvattiin Artukaisissa, historiallisessa kartano- ja hevosmiljöössä.

Auto ulos Tampereen valtatieltä lentoaseman rampissa, kuski jäi jumiin autoon

Poliisi sai iltapäivällä kolmen jälkeen ilmoituksen kyljellään makaavasta henkilöautosta Tampereen valtatiellä lentoaseman rampissa. Pelastuslaitos on tapahtumapaikalla poliisin kanssa ja irrottaa kuljettajaa autosta.

Eteislepatus aiheuttaa pienemmän aivoinfarktiriskin kuin eteisvärinä

Laaja rekisteritutkimus tuo uutta tietoa kahden yleisen sydämen rytmihäiriön eroista. Tulokset auttavat arvioimaan verenohennuslääkityksen hyötyjä ja haittoja entistä yksilöllisemmin.

Vähäjoen ylittävä kevyen liikenteen silta poissa käytöstä

Vähäjoen ylittävä kevyen liikenteen silta Krapupuistikon kohdalla poissa käytöstä 7.–18. syyskuuta. Sillalla tehdään korjaustöitä.

Kittuisten yhteysaluslaiturin jatkosta keskustellaan sidosryhmien kanssa

Lounais-Suomen elinvoimakeskus on purkamassa Houtskarissa Kittuisten vanhan yhteysaluslaiturin. Laituri on huonokuntoinen ja se on riski Korppoon–Houtskarin väliselle maantielauttaliikenteelle. Yhteysalusliikenteellä ei ole enää käyttöä laiturille. Purkutyön käynnistyttyä elinvoimakeskus sai tietoa laiturin muista käyttötarpeista. Elinvoimakeskus on keskeyttänyt laiturin purkutyöt ja keskusteluja käydään vielä sidosryhmien kanssa ennen töiden jatkumista.

Osa Vuolahdentietä otetaan työalueeksi Kuusistossa

Osa Vuolahdentietä otetaan työalueeksi Kuusistossa keskiviikosta 9. syyskuuta lähtien. Järjestelyn arvioidaan kestävän muutaman viikon ajan.

Älylasit mullistavat yritysvakoilun

Älylasit päässä pahantahtoinen toimija voi kerätä toimitiloista hetkessä tietoa esimerkiksi näytöiltä, kulunvalvontakäytännöistä ja kohtaamiltaan ihmisiltä. Älylasien kautta tietoja voi päätyä myös tahattomasti vääriin käsiin. Työpaikoilla on nyt aika herätä pohtimaan riskejä, sanovat LähiTapiolan asiantuntijat.

Alkoholista kannattaa luopua jo raskautta suunnitellessa

Varhainen kehitysvaihe on erityisen herkkä, ja alkoholi voi vaikuttaa sikiön kehitykseen jo aivan raskauden alussa.

Alkoholista luopuminen jo raskautta suunniteltaessa on tärkeä tapa suojata kehittyvää lasta. Asiasta muistutetaan FASD-päivänä 9. syyskuuta, jolloin alkoholinmyynti aloitetaan yhdeksän minuuttia tavallista myöhemmin.

Sähköautojen kysyntä ennätysvahvaa

Elokuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 51,6 prosenttia oli täyssähköisiä. Heinäkuu oli historiallisesti ensimmäinen kerta Suomessa, kun kuukausitasolla yli puolet uusista ensirekisteröidyistä autoista oli täyssähköisiä.

Ero tapahtuu yhä useammin jo vauva-aikana

Perheet tarvitsevat matalan kynnyksen tukea vauva-aikana.

Yhä useampi vanhempi eroaa jo raskausaikana tai lapsen ensimmäisten elinvuosien aikana. Ilmiö näkyy Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistysten palveluissa, joissa apua saaneiden määrä on kasvanut tänä vuonna lähes viidenneksellä viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Pikkulapsiperheiden lisääntyvät erot kertovat kasvavasta kuormituksesta elämänvaiheessa, jossa vanhemmuus, työelämän paineet ja taloudellinen epävarmuus kasaantuvat samaan aikaan.

Kuluttajalla uusi mahdollisuus saada hajonnut laite korjatuksi

Tavaran valmistajalla voi olla velvollisuus korjata esimerkiksi normaalin kulumisen vuoksi vioittunut kodinkone myös silloin, kun kuluttajalla ei ole kuluttajansuojalain tai takuun perusteella oikeutta maksuttomaan korjaamiseen. Valmistaja voi periä korjauksesta kohtuullisen maksun.

Näköislehti

Urheilu

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.

Puukkokatsomo: Interin väkevä vuosi

Alie Conteh, Ilari Kangasniemi ja Jussi Niska.

Vaikka Inter ei Konferenssiliigan liigavaiheeseen selvinnytkään, oli joukkueen suoritus kansainvälisissä otteluissa erinomainen. Vastaava menestys on ollut turkulaisittain äärimmäisen harvinaista.